Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπνοδωμάτιο;

Για τα 22τμ φτάνει ένα 12αρι.

Αν θες να προσθέσεις και άλλο χώρο τότε όπως λες μάλλον θα πρέπει να πας σε 18άρι.

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409113/tcl-elite-tac-18chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

Ανατροπή δεδομένων λοιπόν

Πάω σε 18

Το οικονομικότερο σε αγορα με μεγάλη εγγύηση και καλή κατανάλωση που μπορώ να βρω;

Δεν με.ενδιαφερουν wifi, θορυβοςκλπ

Απλά να είναι οικονομικό στη λειτουργία όσο γίνεται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, marioboni είπε

Έβαλα για πούλημα το onoff μου
Στα 400 τι επιλογές έχω;
Δεν με νοιάζει ο θόρυβος
Πρώτα απολα η δυνατή ψύξη και η οικονομία
Αν μπορούσα να ανέβω λίγο να πάω σε 18αρι θα ήμουν καλα

Με το παλιό μου θα έχω διάφορα αισθητή η όχι;
IMG-20190704-210020.jpg

Ερώτηση
Αν το μηχάνημα δουλέψει 3-4 ώρες την ημέρα και αυτές στο φουλ για να ρίξεις την θερμοκρασία από 30 στους 26, είτε ινβερτερ είτε απλό δεν θα καταναλώσει το ίδιο;
Με ίδια κλάση

Με 400 ευρώ 18άρι δεν παίρνεις . Τουλάχιστον όχι κάτι αξιόλογο . 

Το βασικότερο είναι τί χρειάζεται ο χώρος σου . Θέλει 12άρι ή 18άρι ; Δε γίνεται να κάνουν και τα δύο . Το κλιματιστικό μέσα σε ένα χώρο δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ μεγάλο για το χώρο αλλά ούτε και μικρό για τον χώρο . 
 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση περισσοτερο ακαδημαϊκη για οποιον ξερει μιας κ δεν εχω ασχοληθει καθολου κ ουτε σκοπευω. Εχω ενα 24αρι απο τα παλια, οχι inverter το οποιο προοριζα να βαλω σε εναν χωρο στο σπιτι αλλα τελικα δεν το εβαλα ποτε. Το κλιματιστικο ειναι κουτα κυριολεκτικα. η εσωτερικη μοναδα δεν εχει βγει καν απο το κουτι του, η εξωτερικη ειναι σε ναυλον χωρις το χαρτινο κουτι. εγγυηση προφανως θα εχει ληξει τοσα χρονια (δεν θυμαμαι καν απο ποιον συνεργατη το ειχαμε παρει). Σε τι τιμη λετε θα ηταν καλα να το δωσω; μιας κ απλα τρωει χωρο κ ειναι στα πλανα να βαλω ενα αλλο στον χωρο εκεινο ( που το εχω παρει κ αυτο πανω απο 1 χρονο τωρα και δεν το εχω βαλει ακομα χαχαχαχαχαχαχα)

edit. παιζει να ειναι κ ρ22 το μηχανημα..

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

Ανατροπή δεδομένων λοιπόν

Πάω σε 18

Το οικονομικότερο σε αγορα με μεγάλη εγγύηση και καλή κατανάλωση που μπορώ να βρω;

Δεν με.ενδιαφερουν wifi, θορυβοςκλπ

Απλά να είναι οικονομικό στη λειτουργία όσο γίνεται 

Όσο πιο μεγάλο SEER έχει ένα κλιματιστικό τόσο καλύτερο είναι σε κατανάλωση στην ψύξη.

Με 10 ετή εγγύηση :

Με SEER=6.3 Το TCL που σου πρότειναν . 

Mε SEER= 8.5  αυτό στα 854 ευρώ 
https://www.bestprice.gr/item/29730374/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifi-n2vo32-18-a-18000btu-wifi-r32.html?from=&seq=1&bpref=itemPage
Το οποίο το θεωρώ value for money μηχάνημα για το SEER και την εγγύηση που προσφέρει μέχρι τα 1000 ευρώ . Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο μηχάνημα 18άρι μέχρι τα 1000 ευρώ όπου να έχει μεγαλύτερο SEER απο αυτό .  

Εναλλακτικά δες και αυτό με SEER= 6.8    5 ετή εγγύηση και τιμή 695 ευρώ . 
https://www.bestprice.gr/item/2155327576/haier-tundra-green-as50tdbhra1u50jeffra.html

Πάρε τηλέφωνα στα μαγαζιά γιατί συνήθως κάνουν προσφορές και απο το τηλέφωνο και κόβουν και άλλο τις τιμές . 


 

3 λεπτά πριν, kallair είπε

Ερωτηση περισσοτερο ακαδημαϊκη για οποιον ξερει μιας κ δεν εχω ασχοληθει καθολου κ ουτε σκοπευω. Εχω ενα 24αρι απο τα παλια, οχι inverter το οποιο προοριζα να βαλω σε εναν χωρο στο σπιτι αλλα τελικα δεν το εβαλα ποτε. Το κλιματιστικο ειναι κουτα κυριολεκτικα. η εσωτερικη μοναδα δεν εχει βγει καν απο το κουτι του, η εξωτερικη ειναι σε ναυλον χωρις το χαρτινο κουτι. εγγυηση προφανως θα εχει ληξει τοσα χρονια (δεν θυμαμαι καν απο ποιον συνεργατη το ειχαμε παρει). Σε τι τιμη λετε θα ηταν καλα να το δωσω; μιας κ απλα τρωει χωρο κ ειναι στα πλανα να βαλω ενα αλλο στον χωρο εκεινο ( που το εχω παρει κ αυτο πανω απο 1 χρονο τωρα και δεν το εχω βαλει ακομα χαχαχαχαχαχαχα)

edit. παιζει να ειναι κ ρ22 το μηχανημα..

Μοντέλο ; Δες το κουτί του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μοντέλο ; Δες το κουτί του .

θα το κοιταξω το βραδυ αν το θυμηθω, που θα παω σπιτι. δεν θυμαμαι εταιρεια γμτ αλλα νομιζω ειναι φασον κινεζικα εταιρειας που συνεργαζοταν με μακρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Απο τους χειρότερους βαθμούς απόδοσης της αγοράς έχει .Δηλαδή καταναλώσεις ειδικά για τα λεφτά του . 


Είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει το 9άρι ; Έχεις εξαιρετικές μονώσεις ; Βάζουμε 12άρι σε 20-25 τ.μ χώρους . 

Από μόνωση είναι κορυφή το σπίτι, έγινε πέρυσι οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Γενικά τι προτάσεις υπάρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Mε SEER= 7.6  αυτό στα 854 ευρώ https://www.bestprice.gr/item/29730374/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifi-n2vo32-18-a-18000btu-wifi-r32.html?from=&seq=1&bpref=itemPage
Το οποίο το θεωρώ value for money μηχάνημα για το SEER και την εγγύηση που προσφέρει μέχρι τα 1000 ευρώ . Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο μηχάνημα 18άρι μέχρι τα 1000 ευρώ όπου να έχει μεγαλύτερο SEER απο αυτό .  

FTFY 😎

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με παρενοχλείς ! :P . Το μπέρδεψα με το 12άρι !

Καλή περίπτωση είναι και αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1409025/midea-mission-ii-mb-18n8d0-18-000-btu-a-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

@marioboni, βάλε ταβάνι χρημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, pados1002 said:

Από μόνωση είναι κορυφή το σπίτι, έγινε πέρυσι οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. 

Πόσο "παχος" είναι η μόνωση δλδ στο περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλή περίπτωση είναι και αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1409025/midea-mission-ii-mb-18n8d0-18-000-btu-a-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

@marioboni, βάλε ταβάνι χρημάτων

Μάλλον τα 600 είναι λίγα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Ένα μικρό update για την περίπτωσή μου.

Ήρθε ο τύπος, έριξε δυο μπουκάλια νερό και έφυγαν όλα στην αποχέτευση. Αν ξαναστάξει μέσα μου είπε το τηλέφωνό μου το έχεις. (όπως έριξε νερό ψιλοστράβωσε λίγο τα στοιχεία στην άκρη. Το είδα μετά που έφυγε όταν άνοιξα να ξανατσεκάρω αν μαζεύει υγρασία) Λογικά με το νερό που μάζεψε 2 εβδομάδες έκατσε η σωλήνα της αποχέτευση σωστά και φεύγουν καλά τα νερά τωρα, είπε.

Ο βοηθός πήγε και μόνωσε τις σωλήνες στην ταράτσα. Όσο ήταν πάνω του ζήτησα να σφραγίσει την εγγύηση του midea. Μου λέει: Όπου και να πείς το ονομά μου όλοι με ξέρουν. Ειδικά στην inventor (αντιπροσωπεία και GE) Είμαι στο ΔΣ του συλλόγου των ψυκτικών και δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσει κανεις ακάλυπτο.

Το είχα στους 26 και μου λέει αυτή είναι η ψύξη που βγάζει; Ναι του λέω, μήπως να δούμε ποσο φρέον χάσαμε όταν το βάλατε για να είμαστε σίγουροι ότι το φρέον επαρκεί; Όχι, το GE έχει διαγνωστικό και αν δεν έχει φρέον βγάζει μήνυμα λάθους. Καλά του κάνω μηνυμα θα βγαλει όταν λείπει 50% ξέρω γω φρέον. Αν λείπει 5-10% φαντάζομαι ότι απλά θα ζορίζεται και δεν θα λειτουργεί στο 100%. Όχι μου λεει δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το midea έχει αισθητήρα υγρασίας, αλλά δεν δείχνει ένδειξη υγρασίας στο χώρο. Α, μου λεει δεν ξέρω από την εφαρμογή του midea. Καλα θα πάρω το φειδάκη του λέω. Ουστ τώρα.

Εχει κανεις το midea ultimate comfort το 9αρι να μου πει αν δειχνει το επίπεδο υγρασίας του χώρου του; Μου βγάζει αυτό:

Screenshot_2019-07-05-12-52-17-315_com.midea.aircondition.obm.png

Τι περίμενε να βγάλει στους 26 παγάκια; Σαΐνι είναι ο τύπος, πάλι καλά δεν σου ξανά έβαλε μανόμετρα να χάσει και άλλο φρεον χαχα.

Βάλτο στους 16-7 και μέτρα με ένα θερμόμετρο είσοδο (πάνω από το κλιματιστικό) και έξοδο να δούμε πως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τι περίμενε να βγάλει στους 26 παγάκια; Σαΐνι είναι ο τύπος, πάλι καλά δεν σου ξανά έβαλε μανόμετρα να χάσει και άλλο φρεον χαχα.

Βάλτο στους 16-7 και μέτρα με ένα θερμόμετρο είσοδο (πάνω από το κλιματιστικό) και έξοδο να δούμε πως πάει.

Kαλα ο συγκεκριμενος οπως τον κοβω, ανετα θα του εχανε ολο το φρεον αν ξαναβαζε μανομετρο πανω.. παντως μια χαρα μπορεις να συνδεσεις μανομετρο πανω κ να μην εχεις απωλεια ουτε γραμμαριου απο το κυκλωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...