Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα αυτά όμως χωρίς πιστοποίηση αν δεν κάνω λάθος. Αξίζει να δώσεις 1000 ευρώ για να πάρεις κάτι που δηλώνει ο καθένας και δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει? 

Με την ίδια λογική να πάρει και τον Τούρκο που συζητήθηκε στις προηγούμενες σελίδες και κοροϊδεύαμε. Το συγκεκριμένο κλιματιστικό παίζει στις ίδιες τιμές με τις καλές σειρές των επωνύμων κλιματιστικών, οπότε δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να πάρεις κινεζοφασον επειδή σου πλασάρει 10 χρόνια εγγύηση που τα έχεις ήδη πληρώσει. 

Συγνώμη, αλλά αδυνατω να πιστέψω ότι έχει εύρος λειτουργίας -30 στην θέρμανση όταν το ftxm35n της Daikin φτάνει μέχρι -20. Αν υπάρχει πιστοποίηση τα παίρνω όλα πίσω και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, CorumD είπε

Χωρις να ειμαι ειδικος, εχω παρατηρησει οτι η θερμναση ειναι δυσκολοτερη κατασταση για τα κλιματιστικα απο την Ψυξη

Είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες.

Στο Fujitsu όλο το καλοκαίρι δεν είδα πάνω από 400W όταν τον χειμώνα κοντά στους 0C  ήταν κοντά στα 800-1000W .

Χώρια που από 5C έβλεπα και συχνά defrost.

58 λεπτά πριν, CorumD είπε

γενικα η καλη θερμανση σε καταστασεις που πλησιαζουμε τους 0C και χαμηλότερα απαιτέι καλύτερης κατηγοριας κλιματιστικά..δεν νομιζω η εισαγωγικη DAIKIN(ATXC/FTXC) να ανταποκρίνεται...με καθε επιφυλαξη αυτα που γραφω...

Χωρίς να είμαι και εγώ ειδικός, αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το κόστος αλλά με συνδυασμό παραγόντων, όπως σωστά διαστασιολογημένο μηχάνημα (να  μη ζορίζεται στα κρύα που χάνει 40-60% της απόδοσης) , μεγάλη εξωτερική μονάδα ώστε να μην πιάνει πάγο κτλ

Βέβαια υπάρχουν και τεχνολογίες που βοηθάνε , όπως για παράδειγμα ο 2βάθμιος συμπιεστής των gree amber.

Εν κατακλείδι, δεν πιστεύω ότι μια απλή σειρά Daikin θα έχει πρόβλημα ή να το πω πιο σωστά, περισσότερο πρόβλημα από ένα ακριβότερο.

55 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Όλα αυτά όμως χωρίς πιστοποίηση αν δεν κάνω λάθος. Αξίζει να δώσεις 1000 ευρώ για να πάρεις κάτι που δηλώνει ο καθένας και δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει? 

Με την ίδια λογική να πάρει και τον Τούρκο που συζητήθηκε στις προηγούμενες σελίδες και κοροϊδεύαμε. Το συγκεκριμένο κλιματιστικό παίζει στις ίδιες τιμές με τις καλές σειρές των επωνύμων κλιματιστικών, οπότε δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να πάρεις κινεζοφασον επειδή σου πλασάρει 10 χρόνια εγγύηση που τα έχεις ήδη πληρώσει. 

Συγνώμη, αλλά αδυνατω να πιστέψω ότι έχει εύρος λειτουργίας -30 στην θέρμανση όταν το ftxm35n της Daikin φτάνει μέχρι -20. Αν υπάρχει πιστοποίηση τα παίρνω όλα πίσω και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Όχι δεν έχει πιστοποίηση.

Καταρχάς είναι ίδιο φασόν με το Carrier Platinum, ίδιες διαστάσεις μέσα έξω, ίδια βάρη.

Ρυθμισμένα λίγο διαφορετικά σε αποδόσεις.

Carrier https://www.ahi-carrier.gr/el/wp-content/uploads/sites/3/2019/05/Platinum-Brochure.pdf

Inventor https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/KING/tech-specs/KING_gr (2).xlsx

Αν θες πιστοποιημένο, πας σε αυτό 42QHP09E8S38QHP09E8S_1566971838.1858.pdf

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liakjim thank you. Φαίνεται εξαιρετική επιλογή πάντως το carrier με πολύ καλούς δείκτες απόδοσης και εύρος -25 αντί για -30 του φασον. Έχει 5 χρόνια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος? Το king παίζει στα +100€ σχεδόν με 5 έτη επιπλέον και είναι φασον χωρίς πιστοποίηση και χωρίς να ξέρεις τι φοράει μέσα. Πολύ σημαντικά και αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Στο Fujitsu όλο το καλοκαίρι δεν είδα πάνω από 400W όταν τον χειμώνα κοντά στους 0C  ήταν κοντά στα 800-1000W .

Χώρια που από 5C έβλεπα και συχνά defrost.

Καλησπέρα  στην θέρμανση δεν έπεφτε ποτέ παρακάτω σε καταναλώσεις ? με ενδιαφέρει το 18αρι σαν το δικό σου και το περιμένω μήπως βγει σε καλή τιμή αυτές τις μέρες και θα το εχω για θέρμανση κυρίως στην  σαλοτραπεζαρία το χειμώνα , ευχαριστώ.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, εγινε εγκατάσταση του MORRIS 50132(18000btu) που αγοραστηκε τον Ιουλιο. Οι εγκαταστάτες του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ πρεπει να καναν 35 λεπτα...αντε 40. Το εβαλαν και 10 λεπτα στην αντλία....Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα τους, αλλα θα βάλω τον ψυκτικό μου να ελεγξει την εγκατασταση το Σαββατο. Καθαρά TCL φασον αλλα περιέγους δεν ακουω τριγμους στην ψυξη...Θα το βαλω στο μετρητη και θα σας δειξω βιντεο αργοτερα...

3 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα  στην θέρμανση δεν έπεφτε ποτέ παρακάτω σε καταναλώσεις ? με ενδιαφέρει το 18αρι σαν το δικό σου και το περιμένω μήπως βγει σε καλή τιμή αυτές τις μέρες και θα το εχω για θέρμανση κυρίως στην  σαλοτραπεζαρία το χειμώνα , ευχαριστώ.

Είναι σε καλη τιμη, το εχουν πολλα μαγαζιά στα 950! Δεν νομιζω να πεφτει πολυ πιο κατω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, CorumD είπε

Καλησπέρα σε όλους, εγινε εγκατάσταση του MORRIS 50132(18000btu) που αγοραστηκε τον Ιουλιο. Οι εγκαταστάτες του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ πρεπει να καναν 35 λεπτα...αντε 40. Το εβαλαν και 10 λεπτα στην αντλία....Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα τους, αλλα θα βάλω τον ψυκτικό μου να ελεγξει την εγκατασταση το Σαββατο. Καθαρά TCL φασον αλλα περιέγους δεν ακουω τριγμους στην ψυξη...Θα το βαλω στο μετρητη και θα σας δειξω βιντεο αργοτερα...

Είναι σε καλη τιμη, το εχουν πολλα μαγαζιά στα 950! Δεν νομιζω να πεφτει πολυ πιο κατω!

Πόσο είχε τότε σε προσφορά;

Ερωτηση:

Έστω ότι υπάρχει ίδιων χαρακτηριστικών κλιματιστικό αλλά το ένα είναι r32 και το άλλο r410 αλλά ένα 20% φθηνότερο υπάρχει λόγος να πας στο 32;

Εννοώ έχει καμία ουσιαστική διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, CorumD είπε

Καλησπέρα σε όλους, εγινε εγκατάσταση του MORRIS 50132(18000btu) που αγοραστηκε τον Ιουλιο. Οι εγκαταστάτες του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ πρεπει να καναν 35 λεπτα...αντε 40. Το εβαλαν και 10 λεπτα στην αντλία....Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα τους, αλλα θα βάλω τον ψυκτικό μου να ελεγξει την εγκατασταση το Σαββατο. Καθαρά TCL φασον αλλα περιέγους δεν ακουω τριγμους στην ψυξη...Θα το βαλω στο μετρητη και θα σας δειξω βιντεο αργοτερα...

Είναι σε καλη τιμη, το εχουν πολλα μαγαζιά στα 950! Δεν νομιζω να πεφτει πολυ πιο κατω!

Το ξέρω αλλά λέω αν παίξει ποιο κάτω αυτές τις μέρες  να το αγοράσω και βλέπουμε

46 λεπτά πριν, CorumD είπε

 

Είναι σε καλη τιμη, το εχουν πολλα μαγαζιά στα 950! Δεν νομιζω να πεφτει πολυ πιο κατω!

Το ξέρω αλλά λέω αν παίξει ποιο κάτω αυτές τις μέρες  να το αγοράσω και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα  στην θέρμανση δεν έπεφτε ποτέ παρακάτω σε καταναλώσεις ? με ενδιαφέρει το 18αρι σαν το δικό σου και το περιμένω μήπως βγει σε καλή τιμή αυτές τις μέρες και θα το εχω για θέρμανση κυρίως στην  σαλοτραπεζαρία το χειμώνα , ευχαριστώ.

Εννοείται έπεφτε πιο χαμηλά. Στους 4C εξωτερική είχα περίπου 400-500W. 

Εννοείται ότι 12-15C το μηχάνημα κένταγε, ζητώντας κάτω από 200W https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57047208

0-02-05-9b082846e65a3edb58bc36a64e4aaa34

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εννοείται έπεφτε πιο χαμηλά. Στους 4C εξωτερική είχα περίπου 400-500W. 

Εννοείται ότι 12-15C το μηχάνημα κένταγε, ζητώντας κάτω από 200W https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57047208

0-02-05-9b082846e65a3edb58bc36a64e4aaa34

Το ανησυχητικό είναι αυτό με τα defrost  , πόση ώρα έκανε και πόσες φορές στο 24ωρο και στους πόσους βαθμούς , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Το ανησυχητικό είναι αυτό με τα defrost  , πόση ώρα έκανε και πόσες φορές στο 24ωρο και στους πόσους βαθμούς , 

Ναι έχει θέμα , τουλάχιστον εδώ που μένω που τον χειμώνα έχω 0C και 99% υγρασία ταυτόχρονα.

Επίσης το μπαλκόνι το χτυπάει ζωντανός βοριάς.

Οπότε μπορεί και ένα defrost κάθε ώρα. 

Στην πόλη μέσα , φαντάζομαι δεν θα είχε πρόβλημα. 

Μάλλον είναι πολύ μικρή η εξωτερική μονάδα για 24άρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι έχει θέμα , τουλάχιστον εδώ που μένω που τον χειμώνα έχω 0C και 99% υγρασία ταυτόχρονα.

Επίσης το μπαλκόνι το χτυπάει ζωντανός βοριάς.

Οπότε μπορεί και ένα defrost κάθε ώρα. 

Στην πόλη μέσα , φαντάζομαι δεν θα είχε πρόβλημα. 

Μάλλον είναι πολύ μικρή η εξωτερική μονάδα για 24άρι. 

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις κάτι μπροστά σχετικά σε μικρή απόσταση ώστε να μη το βαράει ο αέρας μπάς και έχει καλύτερη συμπεριφορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις κάτι μπροστά σχετικά σε μικρή απόσταση ώστε να μη το βαράει ο αέρας μπάς και έχει καλύτερη συμπεριφορά 

Ναι θα το ψάξωλίγο φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marioboni είπε

Πόσο είχε τότε σε προσφορά;

 

TO Morris αγοραστηκε στα 479 αλλα επαιξε και μια ανακυκλωση των 100 ευρω τοτε, οποτε μου ηρθε 379...Παντώς οι πρωτες εντυπωσεις απο πλαστικα/τριγμους ειναι πολυ θετικες...δεν εχει τριγμους...τουλαχιστον οχι στην Ψυξη. Επίσης, εχει αυτοματες περσιδες πανω/κατω αλλα ΚΑΙ αριστερα/δεξια...που συνηθως δεν εχεις σε αυτες τις τιμες. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη αλλα το control ειναι το απλο της TCL αλλα με το κουμπι mute και σημα Morris. Περισσότερα οταν το μετρησω και σας πω με νουμερα τι watt καίει!

Σημείωση: To Morris δεν το εχει κανενας προς πωληση αυτη την στιγμη...οποτε παει καποιος μονο σε μαμα TCL 18000btu...λογικα η μαμα ειναι το ιδιο καλη η καλυτερη!

Οσο για το R32 η R410....Εγω θα αγόραζα πιο καλο μηχανημα με R410 παρα χειροτερο με R32...απλως δεν εχω δει μεγαλες προσφορες στα R410 που εχουν μεινει...αν βρεις κανενα Daisekai R410 τσίμπα το...δεν νομιζω να σε απογοητεύσει ;)

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Liakjim thank you. Φαίνεται εξαιρετική επιλογή πάντως το carrier με πολύ καλούς δείκτες απόδοσης και εύρος -25 αντί για -30 του φασον. Έχει 5 χρόνια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος? Το king παίζει στα +100€ σχεδόν με 5 έτη επιπλέον και είναι φασον χωρίς πιστοποίηση και χωρίς να ξέρεις τι φοράει μέσα. Πολύ σημαντικά και αυτά.

Το carrier έχει 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη με προϋπόθεση ετήσιας συντήρησης  (ειδάλλως ισχύει η νόμιμη διετής εγγύηση). Έχει eurovent . 

Το Inventor δεν έχει eurovent και σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Η διαφορά είναι 50 ευρώ . https://www.alphaclimagr.gr/product/1409378/inventor-king-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-12-000btu-a.html

Τα ζυγίζεις και βλέπεις τι έχει περισσότερο σημασία . 


Πάντως με τα όσα έχω ακούσει/διαβάσει η Carrier στον οικιακό κλιματισμό φαίνεται ότι έχει κάνει outsourcing το R&D και την γραμμή παραγωγής ,δηλαδή δεν κατασκευάζουν οι ίδιοι τα κλιματιστικά Carrier (τα οικιακά ) και δεν εφαρμόζουν δική τους τεχνογνωσία. Aρα και σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για φασόν.Οπότε το platinum που μοιάζει με το King δε παίζει να είναι δικό της μοντέλο  και πιθανόν είναι πλατφόρμα της Midea και συγκεκριμένα μοιάζουν με αυτό:https://midea.com.ua/en/products/коммерческие-кондиционеры/мульти-сплит-системы/внутренние-блоки-мульти-сплит-систем/wall-3

Μοιάζουν αλλά στο ερώτημα αν είναι ίδια ή σε ποιο βαθμό είναι ίδια αυτό το ξέρουν οι αντιπροσωπείες . 
 

13 ώρες πριν, CorumD είπε

Χωρις να ειμαι ειδικος, εχω παρατηρησει οτι η θερμναση ειναι δυσκολοτερη κατασταση για τα κλιματιστικα απο την Ψυξη(οι τεχνικοι του forum θα μας πουν περισσοτερα) και γενικα η καλη θερμανση σε καταστασεις που πλησιαζουμε τους 0C και χαμηλότερα απαιτέι καλύτερης κατηγοριας κλιματιστικά..δεν νομιζω η εισαγωγικη σειρά DAIKIN(ATXC/FTXC) να ανταποκρίνεται...με καθε επιφυλαξη αυτα που γραφω...

Γενικά η θέρμανση είναι ζόρικη περίπτωση σε συνθήκες ψύχους χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι και η ψύξη . 
Συγκεκριμένα  οι ονομαστικές αποδόσεις των κλιματιστικών αφορούν συγκεκριμένες εξωτερικές θερμοκρασίες και εσωτερικές .  
Για ψύξη η ονομαστική βγαίνει στους 35 βαθμούς εξωτερική και περίπου 26 βαθμούς εσωτερική (μπορείς να είναι 25 βαθμοί, δεν θυμάμαι ακριβώς) . 
Για την θέρμανση η ονομαστική βγαίνει στους 7 βαθμούς εξωτερική και μέσα 20 βαθμούς (μπορεί να είναι 21 βαθμοί, δεν θυμάμαι ακριβώς)

Στην ψύξη όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία (35+) πέφτει και η απόδοση σε btu/h του μηχανήματος . 
Το ίδιο και στην θέρμανση όσο πέφτει η εξωτερική  (7 βαθμούς και κάτω) πέφτει και η απόδοση σε btu/h .

Γενικά κάπου εκεί 0-3 βαθμούς κοντά είναι φυσιολογικό να κάνουν και αποψύξεις τα μηχανήματα και αυτό σίγουρα έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όπως η εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες . 

Μέχρι 0 βαθμούς κανένα θα έλεγα κλιματιστικό δεν ζορίζεται αρκεί να έχεις κάνει σωστή επιλογή σε btu/h  .  Απο 0 και κάτω εκεί αρχίζουν πιο σοβαρές πτώσεις απόδοσης . Μερικά μηχανήματα και τυχαίνει να είναι οι ακριβές σειρές συνήθως συμπεριφέρονται πολύ καλύτερα απο μηδέν και κάτω και σε παγετούς . Βγάζουν καλύτερο COP και καλύτερη απόδοση σε btu/h .Εχουν κάποια τεχνολογίες για να μπορεί το μηχάνημα να δουλέψει άνετα σε χαμηλές θερμοκρασίες και σε παγετούς . π.χ Ζώνες αντιστάσεων σε συμπιεστή και λεκάνη εξωτερικού μηχανήματος ή καλύτερους συμπιεστές ή συνδυασμό αυτών κ.α . Για αυτό πετυχαίνουν και καλύτερο εύρος λειτουργίας εξωτερικών θερμοκρασιών . 

Οπως και να έχει λύσεις υπάρχουν στον κλιματισμό και τα μηχανήματα δουλεύουν άνετα κάτω απο τους μηδέν βαθμούς . Κάποια πιο αποδοτικά απο κάποια άλλα . Σημασία έχει να επιλέξουμε το κατάλληλο μηχάνημα σε btu/h όπου ακόμα και με την πτώση απόδοσης θα είναι σε θέση να ζεστάνει ικανοποιητικά των χόρο . Αυτό αφορά κυρίως βόρειο Ελλάδα  όπου εκεί δουλεύουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

TO Morris αγοραστηκε στα 479 αλλα επαιξε και μια ανακυκλωση των 100 ευρω τοτε, οποτε μου ηρθε 379...Παντώς οι πρωτες εντυπωσεις απο πλαστικα/τριγμους ειναι πολυ θετικες...δεν εχει τριγμους...τουλαχιστον οχι στην Ψυξη. Επίσης, εχει αυτοματες περσιδες πανω/κατω αλλα ΚΑΙ αριστερα/δεξια...που συνηθως δεν εχεις σε αυτες τις τιμες. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη αλλα το control ειναι το απλο της TCL αλλα με το κουμπι mute και σημα Morris. Περισσότερα οταν το μετρησω και σας πω με νουμερα τι watt καίει!

Σημείωση: To Morris δεν το εχει κανενας προς πωληση αυτη την στιγμη...οποτε παει καποιος μονο σε μαμα TCL 18000btu...λογικα η μαμα ειναι το ιδιο καλη η καλυτερη!

Οσο για το R32 η R410....Εγω θα αγόραζα πιο καλο μηχανημα με R410 παρα χειροτερο με R32...απλως δεν εχω δει μεγαλες προσφορες στα R410 που εχουν μεινει...αν βρεις κανενα Daisekai R410 τσίμπα το...δεν νομιζω να σε απογοητεύσει ;)

να δουμε και το μικροτερο τι καταναλωσεις εχει  να κανουμε καμια συγκριση με το 24 το δικο μου.Παντως οπως ειχα γραψει για τα λεφτα τους μια χαρα .Αθ θυμαμαι ο μαστορας που ειχα φερει προχτες μου ειπε οτι μονο κοτσοβολοσ τα παιζει μπαλιτσα ...Τωρα τι εννοουσε!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...