Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, CorumD είπε

Χωρις να ειμαι ειδικος, εχω παρατηρησει οτι η θερμναση ειναι δυσκολοτερη κατασταση για τα κλιματιστικα απο την Ψυξη(οι τεχνικοι του forum θα μας πουν περισσοτερα) και γενικα η καλη θερμανση σε καταστασεις που πλησιαζουμε τους 0C και χαμηλότερα απαιτέι καλύτερης κατηγοριας κλιματιστικά..δεν νομιζω η εισαγωγικη σειρά DAIKIN(ATXC/FTXC) να ανταποκρίνεται...με καθε επιφυλαξη αυτα που γραφω...

Η διαδικασία της θέρμανσης για ένα μηχάνημα που λειτουργεί με τον ψυκτικό κύκλο είναι σχεδόν η ίδια με την ψύξη με την διαφορά οτι στην θέρμανση ο συμπιεστής λειτουργεί αντίστροφα, έτσι ενώ κατά την λειτουργία ψύξης το εσωτερικό στοιχείο παίζει τον ρόλο του εξατμιστή και το εξωτερικό του συμπυκνωτή, στην θέρμανση η λειτουργία αντιστρέφεται. Αν τα μηχανήματα ζορίζονται περισσότερο έχει να κάνει με το κλίμα, την διαφορά θερμοκρασίας που έχει το κλίμα μας και την διαφορά μεταξύ εξωτερικής θερμοκρασίας - θερμοκρασίας σχεδιασμού του συστήματος για την ονομαστική ισχύ του. Σε θερμοκρασίες π.χ ΄γύρω από τους 10-15 στην θέρμανση λειτουργεί άνετα και χαλαρά, όσο πέφτει η θερμοκρασία παγώνει η εξωτερική μονάδα και πιάνει πάγο, ενώ αυξάνονται οι θερμικές απαιτήσεις του χώρου έτσι πρακτικά σε μέρη με χαμηλές θερμοκρασίες το ζόρισμα που τρώει το κλιματιστικό στην θέρμανση αν έχουμε π.χ 5 βαθμούς εξωτερική είναι μεγαλύτερο από το να είχαμε 37-28 εξωτερική σε λειτουργία ψύξης, δεν συζητώ για θερμοκρασίες κάτω από το 0 ή γύρω από εκεί, το ζόρι που τραβάει είναι περισσότερο από το να είχαμε 40 σε λειτουργία ψύξης, αυτό αποτυπώνεται από τις καταναλώσεις.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Inventor Nemesis pro αγορασμένα Δεκέμβριο 2018 12ρι και 9ρι ως βασικό σύστημα θέρμανσης σπιτιού 48τμ με χώρους που βοηθάνε πολύ στο να ζεσταθούν από 2 μόνο κλιματιστικά. Έσκισαν τα κλιματιστικά το χειμώνα, επειδή δεν είμαι καθόλου κρυουλιάρης, είχα το θερμοστάτη στους 17-18 βαθμούς και όταν έκανα μπάνιο ή είχα κόσμο σπίτι 19-20 και το σπίτι γινόταν φούρνος και τα κλιματιστικά έκαναν απλά συντήρηση.

Μόνο το 9ρι στο υπνοδωμάτιο έκλεινε και ξανάνοιγε όταν το έβαζα στους 17 βαθμους επιθυμητή και έξω είχε ήπιο καιρό (λογικό).

Καταναλώσεις δεν ξέρω, αλλά πέρασαν με απόλυτη επιτυχία το τεστ της θέρμανσης. Οι κιλοβατώρες που ήρθαν στον εκκαθαριστικό λογαριασμό της ΔΕΗ μου φάνηκαν πολύ οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση κλιματιστικού μονο για ψύξη για ενιαίο χώρο (σαλοκουζινα) 30-35τμ με κάποιες απώλειες λόγω σκάλας. Είμαι μεταξύ 12000 και 18000 BTU και συγκεκριμένα Inventor Aria AR3VI32-12WF/AR3VO32-12 και Inventor Premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18. Η διαφορά τιμής είναι στα 250 ευρω αλλά προβληματίζομαι για το αν το 12αρι θα είναι αρκετο για να καλύψει το χώρο μου ή θα πληρώσω τη διαφορά τιμής σε λογαριασμούς γιατι θα δουλεύει συνέχεια για να ρίξει τη θερμοκρασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, teo2013 είπε

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση κλιματιστικού μονο για ψύξη για ενιαίο χώρο (σαλοκουζινα) 30-35τμ με κάποιες απώλειες λόγω σκάλας. Είμαι μεταξύ 12000 και 18000 BTU και συγκεκριμένα Inventor Aria AR3VI32-12WF/AR3VO32-12 και Inventor Premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18. Η διαφορά τιμής είναι στα 250 ευρω αλλά προβληματίζομαι για το αν το 12αρι θα είναι αρκετο για να καλύψει το χώρο μου ή θα πληρώσω τη διαφορά τιμής σε λογαριασμούς γιατι θα δουλεύει συνέχεια για να ρίξει τη θερμοκρασία. 

 

Ρώτα κάποιον επαγγελματία του χώρου καλύτερα (ψυκτικό ή μηχανολόγο).

Η θεωρία λέει για 16-18άρι αλλά με αυτά που έχω δει, για ψύξη μόνο, πιθανός να σε καλύψει το 12άρι.

πχ ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/18862706/Toshiba-Shorai-Premium-13J2AVRG-E-B13J2KVRG.html

Αλλά αν θες να είσαι πιο large , δεν ξέρω και τη διαρρύθμιση( πχ λες για σκάλα που πάει που; έχει και άλλους χώρους που θα κάλυπτες; ) , θα περίμενα σε μια βαρβάτη έκπτωση πχ black friday να πάω εδώ https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

(υπάρχει και το 16άρι αλλά με το 18άρι twin ring inventer αλλάζουν οι ισσοροπίες).

Αλλιώς μένεις στο 13άρι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και ευχαριστω για την απάντηση. Ήρθε ψυκτικος στο σπιτι και μου ειπε οτι και με τα δυο ειμαι ενταξει (αν το θέλω μονο για ψυξη) αλλα βλέποντας στα χαρακτηριστικα των κλιματιστικων τα τετραγωνικα που καλύπτουν εχω τις αμφιβολιες μου. Η σκάλα ανεβαινει και καταληγει σε ενα μικρο χωλ που δεν με ενδιαφέρει αν θα ψύχεται (ουσιαστικα μονο το σαλόνι με ενδιαφερει αλλα δεν εχει πορτα για να απομονώνεται). Όσο για τα κλικατιστικα που προανέφερα ειναι μονόδρομος γιατί τα βρίσκω σε πολυ καλή τιμή (410 το 12αρι Aria, 650 το 18αρι Premium) και τα Toshiba που μου πρότεινες ξεφεύγουν πολυ απο το budget μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, teo2013 είπε

 Όσο για τα κλικατιστικα που προανέφερα ειναι μονόδρομος γιατί τα βρίσκω σε πολυ καλή τιμή (410 το 12αρι Aria, 650 το 18αρι Premium) και τα Toshiba που μου πρότεινες ξεφεύγουν πολυ απο το budget μου.

Ειναι εκπληκτικες τιμες! Που υπαρχουν τοσο χαμηλα, διοτι εγω δεν βρισκω το aria κατω απο 479;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, teo2013 είπε

Καλημερα και ευχαριστω για την απάντηση. Ήρθε ψυκτικος στο σπιτι και μου ειπε οτι και με τα δυο ειμαι ενταξει (αν το θέλω μονο για ψυξη) αλλα βλέποντας στα χαρακτηριστικα των κλιματιστικων τα τετραγωνικα που καλύπτουν εχω τις αμφιβολιες μου. Η σκάλα ανεβαινει και καταληγει σε ενα μικρο χωλ που δεν με ενδιαφέρει αν θα ψύχεται (ουσιαστικα μονο το σαλόνι με ενδιαφερει αλλα δεν εχει πορτα για να απομονώνεται). Όσο για τα κλικατιστικα που προανέφερα ειναι μονόδρομος γιατί τα βρίσκω σε πολυ καλή τιμή (410 το 12αρι Aria, 650 το 18αρι Premium) και τα Toshiba που μου πρότεινες ξεφεύγουν πολυ απο το budget μου.

Αν ο ψυκτικός λέει ότι θα είσαι οκ με το 12άρι (η σκάλα αφού ανεβαίνει δεν είναι θέμα μιας και ο κρύος αέρας πάει κάτω), τότε πήγαινε για το 12άρι.

Στη ψύξη οι απαιτήσεις είναι όντως λιγότερες.

Στα 410€ που το βρίσκεις είναι no brainer.

ΥΓ Είχα σκοπό να σου προτείνω το mission https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

Είναι ελαφρώς πιο οικονομικό στη χρήση και έχει πιστοποίηση eurovent αλλά τα 10 χρόνια εγγύησης της inventor είναι δέλεαρ.

Αν βρεις το Mission επίσης χαμηλά σε τιμή, ζύγισέ τα (απόδοση+πιστοποίηση έναντι εγγύηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα ο ψυκτικός είπε οτι και τα δυο με καλύπτουν αλλα θα πρότεινε 18αρι σε περίπτωση μετακομισης σε αλλο μεγαλυτερο σπιτι. Επισης πωλητής σε κατάστημα μου ειπε οτι τη διαφορα χρηματων θα την πληρωσω σε λογαριασμους γιατι το 12αρι θα ειναι ανεπαρκες και θα δουλευει συνεχεια. Μέχρι τωρα ειχα στον ίδιο χωρο ενα φορητο κλιματιστικο 12000 BTU μου με δυσκολια κατεβαζε τη θερμοκρασια 2 βαθμους. Οσο για τα inventor ειμαι πολυ ικανοποιημένος με την εξυπηρέτηση και το service τους για αυτο και λέω να την ξαναπροτιμήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ειναι εκπληκτικες τιμες! Που υπαρχουν τοσο χαμηλα, διοτι εγω δεν βρισκω το aria κατω απο 479;

Οι τιμές ειναι γιατι έχω έκπτωση σε συγκεκριμένο κατάστημα που εχει το Aria στα 479 και το Premium στα 739.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

53 λεπτά πριν, teo2013 είπε

Συγκεκριμενα ο ψυκτικός είπε οτι και τα δυο με καλύπτουν αλλα θα πρότεινε 18αρι σε περίπτωση μετακομισης σε αλλο μεγαλυτερο σπιτι. Επισης πωλητής σε κατάστημα μου ειπε οτι τη διαφορα χρηματων θα την πληρωσω σε λογαριασμους γιατι το 12αρι θα ειναι ανεπαρκες και θα δουλευει συνεχεια. Μέχρι τωρα ειχα στον ίδιο χωρο ενα φορητο κλιματιστικο 12000 BTU μου με δυσκολια κατεβαζε τη θερμοκρασια 2 βαθμους. Οσο για τα inventor ειμαι πολυ ικανοποιημένος με την εξυπηρέτηση και το service τους για αυτο και λέω να την ξαναπροτιμήσω. 

 

Καταρχάς οι πωλητές είναι άσχετοι (οι περισσότεροι).

Επίσης τα φορητά δεν έχουν καμία σχέση σε απόδοση με τα σπλιτάκια. Είναι πολύ υποδεέστερα.

Το 12άρι θα σε καλύψει αφού το λέει και ο ψυκτικός. 

Ο φίλος @CptBill έχει βάλει 12άρι σε παρόμοια τμ με επιτυχία https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57293406

Αν το θες και για μετακόμιση, τότε θα πρέπει να το σκεφτείς και αυτό αλλά ποιος σου λέει ότι θα θες 18άρι στον νέο χώρο; Θα πρέπει να το αποφασίσεις.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τις ίδιες σκεψεις έκανα κι εγω για το φορητο κλιματιστικο και τον πωλητη για αυτο δεν τα ανέφερα και εξαρχής συν του οτι μετακόμιση δεν προκειται να γινει στην επομενη πενταετια. Ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα σας πω κι εγω εντυπώσεις απο βδομάδα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, teo2013 είπε

Ακριβώς τις ίδιες σκεψεις έκανα κι εγω για το φορητο κλιματιστικο και τον πωλητη για αυτο δεν τα ανέφερα και εξαρχής συν του οτι μετακόμιση δεν προκειται να γινει στην επομενη πενταετια. Ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα σας πω κι εγω εντυπώσεις απο βδομάδα! 

Αν έχεις εξαιρετική μόνωση λογικά θα σε καλύψει το 12άρι . Αν όχι Θεωρώ καλύτερα να πας σε 18άρι  . Θα σου έλεγα να πάρεις μία ακόμη γνώμη απο δεύτερο ψυκτικό . 
Οι  τελικές τιμές πάντως για τα δυο μοντέλα της Inventor είναι εξαιρετικές . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωση για κλιματιστικα MORRIS 50132(18000btu) ,  Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSP-W(12000btu) και DAIKIN ATXC25B(9000btu)

Morris

Τοποθετήθηκε σε αίθουσα 27 τμ, 1ου οροφου, με μονα γυαλινα τζαμια και μονωση ετους 1991. Ζητησα 25 βαθμους με εξωτερικη 33. Ανεβηκε στα 800w αλλα οταν εφτασε στους βαθμους εκαιγε 280watt. Εχει καλη ποιοτητα κατασκευης και δεν εχω ακουσει τριγμους μεχρι στιγμης.

Mitsubishi Heavy

Ισως η απογοητευση των 3 μηχανηματων. Τοποθετηθηκε σε αιθουσα 23 τμ με ψηλο ταβανι, ισογειου. Το μηχανημα εδειχνε να ζοριζεται αρκετα στον χωρο. Ανεβηκε και πανω απο τα 1000w αλλα σταθεροποιηθηκε στα 700w. H ζητουμενη θερμοκρασια ειναι 25C μιας και στους 26 το δωματιο ειναι ζεστο. Ο εγκαταστατης σχολιασε οτι βλεπει τον ανεμιστηρα να ειναι αδυναμο. Δυστυχως, βλεπω να το μεταφερω αμεσα σε μικροτερο δωματιο...αλλα απογοητευση για 12000 btu κλιματιστικο...Καλα πλαστικα, κανενας τριγμος...

DAIKIN

Μπήκε σε μικρη αιθουσα με 13 τετραγωνικα και μεγαλη τζαμαρια με μονα τζαμια. Εφτασε στους ζητουμενους 25 βαθμους σχετικα γρηγορα και εκαιγε 300watt αλλα επεφτε, απλα επρεπε να το κλεισω γιατι εφευγα. Ο εγκαταστατης σχολιασε ποσο πιο δυνατος ειναι ο ανεμιστηρας του DAIKIN απο του Mitsubishi. Καλα πλαστικα, κανενας τριγμος...

Γενικες εντυπωσεις

Το MORRIS ειναι πολυ τιμιο μηχανημα. Αν το βρειτε στα 500 ευρω, αξιζει με το παραπανω! Ισως και 600 βασικά...

Το Mitsubishi μια απογοητευση...

Το Daikin δυνατο και χωρις εκπληξεις, οπως και τα 12αρια που εχω.

Μολις εχω χρονο, θα κανω πιο εκτεταμενες μετρησεις και video...

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, CorumD είπε

Ενημερωση για κλιματιστικα MORRIS 50132(18000btu) ,  Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSP-W(12000btu) και DAIKIN ATXC25B(9000btu)

Morris

Τοποθετήθηκε σε αίθουσα 27 τμ, 1ου οροφου, με μονα γυαλινα τζαμια και μονωση ετους 1991. Ζητησα 25 βαθμους με εξωτερικη 33. Ανεβηκε στα 800w αλλα οταν εφτασε στους βαθμους εκαιγε 280watt. Εχει καλη ποιοτητα κατασκευης και δεν εχω ακουσει τριγμους μεχρι στιγμης.

Mitsubishi Heavy

Ισως η απογοητευση των 3 μηχανηματων. Τοποθετηθηκε σε αιθουσα 23 τμ με ψηλο ταβανι, ισογειου. Το μηχανημα εδειχνε να ζοριζεται αρκετα στον χωρο. Ανεβηκε και πανω απο τα 1000w αλλα σταθεροποιηθηκε στα 700w. H ζητουμενη θερμοκρασια ειναι 25C μιας και στους 26 το δωματιο ειναι ζεστο. Ο εγκαταστατης σχολιασε οτι βλεπει τον ανεμιστηρα να ειναι αδυναμο. Δυστυχως, βλεπω να το μεταφερω αμεσα σε μικροτερο δωματιο...αλλα απογοητευση για 12000 btu κλιματιστικο...Καλα πλαστικα, κανενας τριγμος...

DAIKIN

Μπήκε σε μικρη αιθουσα με 13 τετραγωνικα και μεγαλη τζαμαρια με μονα τζαμια. Εφτασε στους ζητουμενους 25 βαθμους σχετικα γρηγορα και εκαιγε 300watt αλλα επεφτε, απλα επρεπε να το κλεισω γιατι εφευγα. Ο εγκαταστατης σχολιασε ποσο πιο δυνατος ειναι ο ανεμιστηρας του DAIKIN απο του Mitsubishi. Καλα πλαστικα, κανενας τριγμος...

Γενικες εντυπωσεις

Το MORRIS ειναι πολυ τιμιο μηχανημα. Αν το βρειτε στα 500 ευρω, αξιζει με το παραπανω! Ισως και 600 βασικά...

Το Mitsubishi μια απογοητευση...

Το Daikin δυνατο και χωρις εκπληξεις, οπως και τα 12αρια που εχω.

Μολις εχω χρονο, θα κανω πιο εκτεταμενες μετρησεις και video...

Οκ, απλά το Mitsubishi επειδή βγάζει λίγα κυβικά, θα καθυστερήσει περισσότερο να ρίξει κατανάλωση στον ψηλοταβανο χώρο γιατί ο κρύος αέρας πάει κάτω οπότε ψηλά θα αργήσει να δει κρύο αέρα.

Με λίγα λόγια νομίζω ότι δεν είναι πολύ δίκαιη η σύγκριση.

Ευχαριστούμε για το ινφο πάντως.

ΥΓ Εγώ λέω αντί για morris κατευθείαν TCL λόγω εγγύησης.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...