Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, argitt είπε

Gree bora 24αρι...Έξωτερικη  24-μέσα ζητούμενη 27 και έχει καθίσει στους 26 με κατανάλωση σταθερά 300 Watt's...

Not bad but not Toshiba...

Μπορει ομως και ενα toshiba να χε την ιδια ή παραπλησια καταναλωση στον χωρο σου..περαν του ποιοτικου/επωνυμου μηχανηματος, ας μην ξεχναμε και τους αλλους παραγοντες που παιζουν ρολο στην καταναλωση!

Θεωρω πως ενα toshiba/fujitsu θα κανε τη διαφορα αν με εξωτερικη 40 του ζηταγες 26 μεσα και τα φερνε βολτα με 600-700w πχ ενω το bora θα παιζε στα 1000.υποθετικα και παλι ομως..

Παντως στην ψυξη συμπεριφερεται σουπερ το bora και πολυ καλυτερα απ το 24αρι το life pro που φαινεται να ειναι ιδια μηχανηματα (ακριβως ιδιο κοντρολ) και δεν πεφτει κατω απο 700-800 με τιποτα..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Ακόμα και στο high η καταγραφή είναι πολύ διαφορετική από τον πραγματικό ήχο, σε καμία μα καμία περίπτωση δεν το λες αθόρυβο αλλά στο low και quiet προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου... Οφείλω να πω όμως ότι όσο θόρυβο και αν κανει είναι ένα τρομερά δυνατό μηχάνημα και στο high και cool δεν κάθεσαι για κανένα λόγο μπροστά στην ροή αέρα για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Επίσης αν και δεν το κατέγραψα η εξωτερική μοναδα στην ψύξη είναι σαν να μην υπαρχει

Ωραία, ακριβώς την ίδια εμπειρία.

Δεν είναι αθόρυβο σε καμία περίπτωση, αλλά φουσκώνει με μια απίστευτη ορμή τον χώρο που προσωπικά με εντυπωσιάζει κάθε φορά, ρίχνοντας την θερμοκρασία σε dt.

Είναι ξεκάθαρα μηχανολογικη επιλογή και είμαι σίγουρος ότι για αυτό βλέπω τις αστείες καταναλώσεις του.

Η εξωτερική όντως παντελώς αθόρυβη.

Να ξέρεις ότι τον χειμώνα θα δεις μια πολύ διαφορετική συμπεριφορά στην εξωτερική όπου ο ανεμιστήρας θα είναι στη μέγιστη δυνατή ταχύτητα με θερμοκρασία έξω πάνω από 7 . Έτσι θα έχεις πάλι αστείες καταναλώσεις μιας και ο συμπιεστής θα στρέφει ίσα ίσα αλλά θα έρχεται ο ανεμιστήρας να αλλάζει κατάσταση στο αργά κινούμενο φρεον. Κάτω από 7 , θα γίνεται πιο αθόρυβη και από τη ψύξη για να μη πιάνει πάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim για τα μάτια σου μόνο.

Toshiba shorai 18.000btu βίντεο κατανάλωση, θόρυβος εξωτερικης-εσωτερικης, επιθυμητή 26

Βίντεο: https://streamable.com/s/m4fci/bfwmsa

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε γιαυτό? https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-mission-ii-mb-18n8d0-r32.html?source=external&skr_prm=WyI5NTY5M2YxNi1mM2NiLTQ0N2ItYTY3ZS1hN2Q3MTI2Mjg1ZDMiLDE1NjY4NTA1NjQzMzcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

θα δουλέψει και ψύξη και θέρμανση (βοηθητικά) σε χώρο 40 τετραγωνικά .

Λέει ότι έχει πιστοποίηση EUROVENT αλλά δεν μπόρεσα πουθενά να την βρώ  (όχι μόνο γιαυτό αλλά γενικά για όλα τα midea, αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα link με την πιστοποίηση), ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, guzel είπε

@liakjim για τα μάτια σου μόνο.

Toshiba shorai 18.000btu βίντεο κατανάλωση, θόρυβος εξωτερικης-εσωτερικης, επιθυμητή 26

Βίντεο: https://streamable.com/s/m4fci/bfwmsa

Φοβερό εργαλείο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και ανεβαζετε clips, να και ενα με το DAIKIN ATXC35b στους 26 βαθμους ζητουμενη εσωτερικη θερμοκρασια και 31 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια.

 

2 ώρες πριν, grizos είπε

Τι γνώμη έχετε γιαυτό? https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-mission-ii-mb-18n8d0-r32.html?source=external&skr_prm=WyI5NTY5M2YxNi1mM2NiLTQ0N2ItYTY3ZS1hN2Q3MTI2Mjg1ZDMiLDE1NjY4NTA1NjQzMzcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

θα δουλέψει και ψύξη και θέρμανση (βοηθητικά) σε χώρο 40 τετραγωνικά .

Λέει ότι έχει πιστοποίηση EUROVENT αλλά δεν μπόρεσα πουθενά να την βρώ  (όχι μόνο γιαυτό αλλά γενικά για όλα τα midea, αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα link με την πιστοποίηση), ευχαριστώ.

Ενω εχει πολυ καλα specs και ανταγωνιστικη τιμη, δεν εχουμε σχεδον καμια πληροφορια για το MIDEA MISSION II. Το Ultimate Comfort ειναι μια βελτιωμενη εκδοση του, αλλα εχω την εντυπωση οτι το αληθινο μηχάνημα VFM ειναι το ΜISSION...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Ακόμα και στο high η καταγραφή είναι πολύ διαφορετική από τον πραγματικό ήχο, σε καμία μα καμία περίπτωση δεν το λες αθόρυβο αλλά στο low και quiet προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου... Οφείλω να πω όμως ότι όσο θόρυβο και αν κανει είναι ένα τρομερά δυνατό μηχάνημα και στο high και cool δεν κάθεσαι για κανένα λόγο μπροστά στην ροή αέρα για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Επίσης αν και δεν το κατέγραψα η εξωτερική μοναδα στην ψύξη είναι σαν να μην υπαρχει

Σε high και medium είναι ενοχλητικό. Σε low και quiet είναι κομπλέ. Βέβαια αν έχεις μεγάλο χώρο, medium Και high είναι μονόδρομος για να παγώσει γρήγορα, μετά μπορείς να το ρίξεις στα χαμηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2019 στις 9:53 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Παντως απο την εμπειρια μου φτηνο  και να μη τριζουν τα πλαστικα λιγο δυσκολο ....

Eιναι και θεμα τυχης..σε σπιτι γνωστου με φτηνο Daewoo (κινεζικα) τα χοντρα πλαστικα ειναι πιο αθορυβα και απο το δικο μου Mitsubishi που ειναι αθορυβο (εκει το περιμενεις ομως)

Θετικη εκπληξη.

Φοιτητης ειχαμε κατι Funai αν θυμαμαι... δυνατη ψυξη αλλα τριζανε λιγο η περσιδα στο πανω κατω (οχι θεμα συστολων διαστολων δλδ)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CorumD είπε

Ενω εχει πολυ καλα specs και ανταγωνιστικη τιμη, δεν εχουμε σχεδον καμια πληροφορια για το MIDEA MISSION II. Το Ultimate Comfort ειναι μια βελτιωμενη εκδοση του, αλλα εχω την εντυπωση οτι το αληθινο μηχάνημα VFM ειναι το ΜISSION...

Ο φίλος @gdask έχει πει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57240630

και εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57044188

Πολύ καλή κατανάλωση, σχεδόν αθόρυβα, τρίζει το 9άρι όπως λέει.

Ενω εχει πολυ καλα specs και ανταγωνιστικη τιμη, δεν εχουμε σχεδον καμια πληροφορια για το MIDEA MISSION II. Το Ultimate Comfort ειναι μια βελτιωμενη εκδοση του, αλλα εχω την εντυπωση οτι το αληθινο μηχάνημα VFM ειναι το ΜISSION...

Έχει κανονικά πιστοποίηση https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=275&participant=70&range=5217051

και είναι και πολύ καλό MB-18N8D0-OMB-18N8D0-I.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CorumD είπε

Και μιας και ανεβαζετε clips, να και ενα με το DAIKIN ATXC35b στους 26 βαθμους ζητουμενη εσωτερικη θερμοκρασια και 31 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια.

 

Θέλω να πάρω το DAIKIN ATXC35b για την αδερφή μου. Θα μπει σε υπνοδωμάτιο που είναι 14-15μ2. 

Το έχεις αγοράσει; Αν ναι, ποια είναι η γνώμη σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gordonas είπε

Θέλω να πάρω το DAIKIN ATXC35b για την αδερφή μου. Θα μπει σε υπνοδωμάτιο που είναι 14-15μ2. 

Το έχεις αγοράσει; Αν ναι, ποια είναι η γνώμη σου; 

Είναι μεγάλο το 12άρι εκτός και αν είναι περίεργη περίπτωση ( μηδενικές μονώσεις, ξύλινα κουφώματα, να βαράει ο ήλιος κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι μεγάλο το 12άρι εκτός και αν είναι περίεργη περίπτωση ( μηδενικές μονώσεις, ξύλινα κουφώματα, να βαράει ο ήλιος κτλ).

Πολύ παλιά κατασκευή (1960), ισόγεια μονοκατοικία. Η μόνωση των τοίχων αστεία. Από πάνω πλάκα. Μόνο τα κουφώματα που είναι αλουμινίου μέτρια προς καλά κάνουν κάτι σαν μόνωση, αλλά σταγόνα στον ωκεανό.

Εξάλλου σκέφτομαι ότι μπορεί αργότερα να το χρησιμοποιήσει κάπου αλλού και η διαφορά από το 9άρι είναι μικρή.

Ξέχασα να γράψω την τοποθεσία. Χαλάνδρι.

Επεξ/σία από gordonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gordonas είπε

Πολύ παλιά κατασκευή (1960), ισόγεια μονοκατοικία. Η μόνωση των τοίχων αστεία. Από πάνω πλάκα. Μόνο τα κουφώματα που είναι αλουμινίου μέτρια προς καλά.

Εξάλλου σκέφτομαι ότι μπορεί αργότερα να το χρησιμοποιήσει κάπου αλλού και η διαφορά από το 9άρι είναι μικρή.

E τότε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το video μπορεις να παρεις μια ιδεα για το μηχανημα. Ειναι αθορυβο(στα δικα μου αυτια τουλαχιστον), ποιοτικη κατασκυη και δυνατο για 12αρη. Στο χωρο σου μαλλον αρκει και το 9αρη, παρα τους παραγοντες που παρουσιαζεις, γιατι ειναι λιγα τα τετραγωνικα. Προσοχη, αν ενα μηχανημα ειναι πολυ δυνατο για το χωρο, μπορει να ΜΗΝ λειτουργει ως INVERTER αλλα ως ON-OFF. Εγω το εχω σε δωματιο 4ου οροφου, 18 τ.μ, κατασκευη 1992, μονωση της εποχης, διπλα τζαμια(αλλα μετρια αλουμινια) και βαραει ο ηλιος λογω τοποθεσιας δωματιου(ανατολικο) και διοτι το κτιριο ειναι εκτεθειμενο απο ολες τις πλευρες. Πηρα 12αρη, αλλα πιστευω οτι ,οριακά, εκανε και το 9αρη. Απλως, ηθελα πιο πολυ δυναμη και για θερμανση τον χειμωνα. Ισως ρωτα liakjim kai daredevil για περισσοτερα...παντως καλο το DAIKIN σαν μηχανηματα, το βρισκεις ως ATXC και FTXC...ειναι το ιδιο μηχανημα!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gordonas είπε

Πολύ παλιά κατασκευή (1960), ισόγεια μονοκατοικία. Η μόνωση των τοίχων αστεία. Από πάνω πλάκα. Μόνο τα κουφώματα που είναι αλουμινίου μέτρια προς καλά κάνουν κάτι σαν μόνωση, αλλά σταγόνα στον ωκεανό.

Εξάλλου σκέφτομαι ότι μπορεί αργότερα να το χρησιμοποιήσει κάπου αλλού και η διαφορά από το 9άρι είναι μικρή.

Ξέχασα να γράψω την τοποθεσία. Χαλάνδρι.

Δε νομιζω να εχεις προβλημα. Εχω δει να βαζουν 24ρι σε 15 τετραγωνικα και δούλευε μια χαρά αλλά πάγωνες (θεωρητικά ειναι λαθος).

Πάντως σε παρόμοιο σπίτι οπως το γράφεις(60,χαλανδρι, μονο τουβλο κτλ) με ξυλινα κουφωματα το 9ρι με καλύπτει για το χωρο που λες. Βεβαια χωρο του σαλονιου το 24ρι δε κάνει τίποτα το χειμώνα θεωρητικα θελω 2 24ρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...