Προς το περιεχόμενο

The Official Trance Topic


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοω πως αν κατι εχει απομεινει απο την Trance μπορεις να το βρεις στην psytrance k goa.Η σημερινη trance δεν εχει απολυτως καμια σχεση.Το αν μας αρεσει ή οχι ειναι αλλο θεμα.Απλα θελω να σταθω πως ειναι τελειως ηλιθιο να επιμενεις πως η μουσικη που εκπροσωπεις ειναι και καλα trance.Βρες μια διαφορετικη ονομασια αλλα μην το λες trance.Αμαρτια ειναι.:oΟτι ακουμε καθε βδομαδα στο ASOT/TATW δεν σημαινει πως ακουμε και trance κομματια ετσι?Πιστευω συμφωνεις μαζι μου.Καλα που ο Tiesto το αλλαξε και δεν αυτοαποκαλειται πλεον trance artist.Aντε να δουμε πότε θα βαλει μυαλο κι αυτος ο Αρμινης.(ποτέ):lol:Τεσπα αυτη η συζητηση ειναι αρκετα μεγαλη.Μην κουραζω αλλο.;)

 

Τα ASOT/TATW ακολουθούν ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Από prog trance το πάνε σε tech και μετά σε uplift, ενώ στο ενδιάμεσο ρίχνουν και κάνα electro ή μερικά vocals. Ο λόγος; Απλός. Να καλύψουν τα περισσότερα sub-genres της trance. Αν θέλεις uplift καταστάσεις (πάντα στα πλαίσια της trance κι όχι προς την μεριά της GoA), check τον Manuel Le Saux με το Top Twenty Tunes. Κι όπως ήταν το structure αρκετών κλασικών κομματιών (Destination Sunshine, Perception, Cafe Del Mar, Children, Carte Blanche, Flowtation, κλπ κλπ), έτσι είναι και στα τωρινά. Πάντα είχαμε ένα εκτενέστατο intro, breakdown, main και outro. Το μόνο που έχει αλλάξει στα σημερινά τραγούδια; Η προσθήκη επιπλέον οργάνων. Οπότε τα ότι έχει καταλήξει κάτι εντελώς φλού η trance κι ότι μόνο στην GoA ή στην psytrance μπορεί να βρει κανείς Trance τα ακούω βερεσέ εγώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ASOT/TATW ακολουθούν ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Από prog trance το πάνε σε tech και μετά σε uplift, ενώ στο ενδιάμεσο ρίχνουν και κάνα electro ή μερικά vocals. Ο λόγος; Απλός. Να καλύψουν τα περισσότερα sub-genres της trance.Αν θέλεις uplift καταστάσεις (πάντα στα πλαίσια της trance κι όχι προς την μεριά της GoA), check τον Manuel Le Saux με το Top Twenty Tunes. Κι όπως ήταν το structure αρκετών κλασικών κομματιών (Destination Sunshine, Perception, Cafe Del Mar, Children, Carte Blanche, Flowtation, κλπ κλπ), έτσι είναι και στα τωρινά. Πάντα είχαμε ένα εκτενέστατο intro, breakdown, main και outro. Το μόνο που έχει αλλάξει στα σημερινά τραγούδια; Η προσθήκη επιπλέον οργάνων. Οπότε τα ότι έχει καταλήξει κάτι εντελώς φλού η trance κι ότι μόνο στην GoA ή στην psytrance μπορεί να βρει κανείς Trance τα ακούω βερεσέ εγώ :P

 

Ρε John μαζι σου.Και γω αυτη την trance με την σημερινη της μορφη ακουω και μ αρεσει κιολας αλλα οπως ειπα αυτο ειναι αλλο θεμα.Δεν νομιζω πως ο πραγματικος λογος ειναι αυτος που αναφερεις.Εχεις ακουσει εσυ ποτε τον Armin ή τους A&A να σου λενε ποτε "και τωρα παιδια παμε σε ενα γαματο electro bitaki"?Οχι ποτε, παντα σου λενε ακουσατε τα καλυτερα trance κομματια στον κοσμο.Λαθος?Και εγω εκει ηθελα να σταθω.1)Ή δεν ξερουν τι τους γινεται και κοιμουνται ορθιοι ή 2)Ξερουν πολυ καλα τι κανουν και προσπαθουν να περασουν τη δικη τους γραμμη ή καλυτερα την γραμμη των δισκογραφικων εταιρειων που συνεργαζονται.Οκ αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο αλλα με αυτο τον τροπο που γινεται ειναι σιγουρα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουο τωρα ενα ωραιο αλμπουμ, πολυ καλοκαιρινο, trance/chill out φαση. Ειναι το Steve Brian - Calera, ισως τον ξερετε απο τα κοματια Starlight, La_Gomera....Λιγο τα ισπανικα βοκαλς με χαλανε, δεν ξερω χαζοφερνουνε, δεν μου αρεσει ολο αυτο το αγαπησιαρικο και παιδικο που βγαζουν. Αλλα απο την αλλη κανει το εξης απιθανο να εχει καλα αντρικα βοκαλ κοματια! Συνηθως αντρικα βοκαλς και τρανς ειναι συνταγη για γκει σαντιγη.

 

Steve Brian - Calera (Album Teaser)

 

Steve Brian - La Gomera (Cressida Remix)

 

Steve Brian - Starlight (DJ Eco Remix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

steve.. john... απλώς είναι πιασάρικο ο όρος trance.

Προφανώς και όλα αυτα τα σημερινά δεν είναι (ή τουλάχιστον απέχουν αρκετά απο το να είναι)..

 

Βέβαια απο την άλλη και ένας ρεμπέτης μπορεί να πεί οτι τα ρεμπέτικα που ακούει του προκαλούν μιαν έκσταση..

 

anyway.. οπως λέει και ο στήβ.. μεγάλη συζήτηση..

 

Στο κάτω κάτω οι ετικέτες δεν κάνουν τη μουσική.

 

ΥΓ.. τι τρελά κωλαράκια έχουν τα παραπάνω βίντεο..

 

για τον φίλο stalker που λεγε για psychedelic.. μάλλον εγώ κι αυτός θα τα βλέπουμε :-ρ

να και ένα απο τα λίγα projects που αξίζουν πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε το ξερω οτι ειναι πιασαρικος ο ορος trance απλα εχω βαρεθει ολη αυτη τη κατασταση.Πηγαινει ο καθε σκυλας σε μια συναυλια κοστουμαρισμενος, αρωματισμενος, οι κοπελιες με 12ποντα λες και πανε για το προγραμμα του Κιαμου.Και οταν τους ρωτας τι μουσικη ακουνε λενε "trance".Θα μου πεις ετσι ειναι η βιομηχανια της μουσικης...Κατι σαν την εκκλησια ενα πραγμα πρεπει να προσαρμοζεται αναλογα με την εποχη.:PΤεσπα.

 

Τρομερο mashup.

Robert Burian vs. Adrian Lux – Your Teenage Crime (Dart Rayne and Yura Moonlight long Mash Up)

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=S5_mgm-r3D0[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε το ξερω οτι ειναι πιασαρικος ο ορος trance απλα εχω βαρεθει ολη αυτη τη κατασταση.Πηγαινει ο καθε σκυλας σε μια συναυλια κοστουμαρισμενος, αρωματισμενος, οι κοπελιες με 12ποντα λες και πανε για το προγραμμα του Κιαμου.Και οταν τους ρωτας τι μουσικη ακουνε λενε "trance".Θα μου πεις ετσι ειναι η βιομηχανια της μουσικης...Κατι σαν την εκκλησια ενα πραγμα πρεπει να προσαρμοζεται αναλογα με την εποχη.:PΤεσπα.

Επισκέφθηκα Amnesia και Space στην Ίμπιζα. Δεδομένων των συγκεκριμένων, ο ορος κλαμπ στην Ελλάδα δεν υφίσταται. Ο ήχος σου παίρνει τομυαλό, ακούς μουσικάρες και όλος ο κόσμος είναι πάνω κάτω.

 

Στα ηβέντς που πήγα, τρανς και προγκρέσσιβ σε όλο τους το μεγαλείο. Το πιο πιθανό είναι να ξαναπάω σε κλαμπ σε ένα χρόνο από τώρα, εν Ιμπίθα και πάλι. Οποιαδήποτε απόπειρα για κλαμπ εδώ, θα μου προκαλέσει κατάθλιψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...