Προς το περιεχόμενο

The Official Trance Topic


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πει πολλές φορές ότι η κλασική μουσική είναι πάρα πολύ κοντά στην trance και δεν το λέω στο ντούκου. Επίσης δεν είναι τυχαία τα τόσα classical orchestral versions. Ειδικά στο Zocalo ΤΑ ΣΠΑΕΙ η ορχήστρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πει πολλές φορές ότι η κλασική μουσική είναι πάρα πολύ κοντά στην trance

To ίδιο ακριβώς λένε και οι μεταλάδες για το heavy metal, από τα 80's σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ίδιο ακριβώς λένε και οι μεταλάδες για το heavy metal, από τα 80's σχεδόν.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει άπειρη διαφορά τόσο στα synths όσο και στην ανάπτυξη των κομματιών της Metal :P. Όταν ενορχηστρώνουν τα metal κομμάτια, αλλάζουν δραματικά την δομή του τραγουδιού, πράγμα που δεν συμβαίνει στην trance. Κοινώς έχουμε re-construction με όλη την σημασία της λέξεως στα metal κομμάτια κι όχι απλά 'pitch changes' που συμβαίνει συνήθως στα trance κομμάτια. Ούτε η ανάπτυξη της μελωδίας αλλάζει στην ενορχήστρωση της trance.

 

Να στο πω αλλιώς. Και τον Τερζή μπορείς να τον ενορχηστρώσεις αλλά κι εκεί θα αλλάξεις δραματικά την δομή του τραγουδιού. Κι εκεί ακριβώς είναι το θέμα της trance, ότι δεν αλλάζεις την δομή και το 'building'. Και το intro και το breakdown και το outro, όλα μεταφέρονται τέλεια στην κλασική χωρίς περαιτέρω αλλαγές. Πράγμα που δείχνει πόσο κοντά στην κλασική είναι αφού δεν του πετάς τα μάτια για να το ενορχηστρώσεις και να πεις <<Είδες; Ακόμα και με ορχήστρα ακούγεται>>. Το Zocalo πχ (που έχει και kicks/bass) άνετα μπορεί να παίξει και σε κανονικό trance set και σε πληροφορώ ότι θα γίνει και τέλειο mixing. Για την ακριβεία, αν κάποιος δεν βλέπει το video άνετα θα πει ότι είναι κανονικό trance κομμάτι. Κι αυτή είναι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

 

PS: Εξαιρέσεις υπάρχουν στην metal με κάτι slow orchestral κομμάτια αλλά αυτά αποτελούν ακριβώς αυτό, εξαιρέσεις.

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γεύση από above and beyond

 

http://www.youtube.com/watch?v=F6MVd-kLnlA

 

Η μόνη μαλακία είναι ότι δεν γύρισα το κινητό από την άλλη μεριά όπου κοίταζα και εγώ καθώς τραβούσα το video. Εκεί δίπλα στην πισίνα, που τελειώνει το club και αρχίζει η θέα του απέραντου γαλάζιου στο οποίο το φεγγάρι "ζωγράφιζε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Barraka - Song to the Siren (Jean Phillipe's Dirty South Mix)

Του 2002 και δεν το ήξερα. Το ανακάλυψα μόλις χθες. Συγγνώμη κομμάτι που δεν σε ήξερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είχαμε πιάσει κουβέντα με έναν φίλο μου και έλιωσα όταν μου έστειλε αυτό το video, δεν γινόταν να μην το μοιραστώ :P. The noooooooooob days. Κοιτάτε κορμοστασιά, άγαλμα ο δικός σου και προσοχή μην χάσουμε το μέτρημα στην μίξη, χαχαχαχαχαχαχαχαχα. Those were the good days (τουλάχιστον η μίξη είχε βγει καλή :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...