Προς το περιεχόμενο

Το Blue-ray δεν έχει την απήχηση που αναμενόταν


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω αν θα παιθάνουν τελειως οι δίσκοι.

Πάντως αν θες να δωσεις κάτι και δεν το δεχονται μεσω ιντερνετ που θα το βάλεις; Θα δωσεις ολοκληρο ssd; Εκτος αν γινουν τοσο φτηνες οι καρτουλες φλασ και τις μοιραζουμε για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξέρω αν θα παιθάνουν τελειως οι δίσκοι.

Πάντως αν θες να δωσεις κάτι και δεν το δεχονται μεσω ιντερνετ που θα το βάλεις; Θα δωσεις ολοκληρο ssd; Εκτος αν γινουν τοσο φτηνες οι καρτουλες φλασ και τις μοιραζουμε για πλακα

 

Πιστευεις οτι οταν καταργηθουν τα δισκακια θα υπαρχει κατι που δεν θα μπορεις να το δωσεις η να το παρεις μεσα απο το ιντερνετ?Το μονο που δεν θα μπορεις να δωσεις γιατι δεν θα στο περνει κανεις θα ειναι η πεθερα σου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πέσουν η τιμές εχει μπόλικο μελλον και θα αντικαταστήσει ανετότατα τα dvd.

Μην ακουω βλακείες οτι το μέλλον ειναι το ίντερνετ.

Αλλο το ενα άλλο το άλλο το blueray ειναι μεσο αποθήκευσης με παρα πολύ καλή χωρητικότητα.

Ας ρίξουν τις τιμές τους και να μην κλαίγονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πέσουν η τιμές εχει μπόλικο μελλον και θα αντικαταστήσει ανετότατα τα dvd.

Μην ακουω βλακείες οτι το μέλλον ειναι το ίντερνετ.

Αλλο το ενα άλλο το άλλο το blueray ειναι μεσο αποθήκευσης με παρα πολύ καλή χωρητικότητα.

Ας ρίξουν τις τιμές τους και να μην κλαίγονται!

 

κοιτα μπροστα...αν νομιζεις οτι θα μεινουμε με τα δισκακια ειναι σα να λες το 99 οτι θα μεινουμε με τις δισκετες. Ειχες υποψιαστει τα flash των 16GB τοτε?. To μελλον δεν ειναι το internet? Πριν 10 χρονια δεν ηξερες καν τι ηταν το internet. Μετα κατεβαζες ενα τραγουδι στο τεταρτο. Κοιτα ξανα μπροστα και μετα αποφασιζεις ποιος λεει βλακειες...Τι θα ελεγες αν σου λεγανε 10 χρονια πριν οτι θα κατεβαζες ταινια HD? Σαχλαμαρες θα απανταγες. Μην προκαταβαλεις τιποτα γιατι δε θα ξερεις απο που θα σου ερθει σε 10 χρονακια

Ναι το blue-ray δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλο σε χωρητικοτητα αλλα σε 10-15 χρονια ποιος σου λεει οτι δεν θα ειναι παρωχημενο?

 

Το μελλον ειναι εκει οπου ακομα και το internet θα ειναι παρωχημενο. Ξυπνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μπροστα...αν νομιζεις οτι θα μεινουμε με τα δισκακια ειναι σα να λες το 99 οτι θα μεινουμε με τις δισκετες. Ειχες υποψιαστει τα flash των 16GB τοτε?. To μελλον δεν ειναι το internet? Πριν 10 χρονια δεν ηξερες καν τι ηταν το internet. Μετα κατεβαζες ενα τραγουδι στο τεταρτο. Κοιτα ξανα μπροστα και μετα αποφασιζεις ποιος λεει βλακειες...Τι θα ελεγες αν σου λεγανε 10 χρονια πριν οτι θα κατεβαζες ταινια HD? Σαχλαμαρες θα απανταγες. Μην προκαταβαλεις τιποτα γιατι δε θα ξερεις απο που θα σου ερθει σε 10 χρονακια

Ναι το blue-ray δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλο σε χωρητικοτητα αλλα σε 10-15 χρονια ποιος σου λεει οτι δεν θα ειναι παρωχημενο?

 

Το μελλον ειναι εκει οπου ακομα και το internet θα ειναι παρωχημενο. Ξυπνα...

 

Πρώτον ξυπνα εσυ.

Οταν μιλαμε για μέλλον μιλαμε για τα επόμενα 1-5 χρονια

Αν εσυ μιλας για star wars αστο γαματο.

Και μαθε να εκφράζεσαι σαχλαμάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη κυκλοφορουν τα nettop σε καλες τιμες με μικρο μεγαθος και αρκετα καλες δυνατοτητες. Εγω σκοπευω να βαλω ενα κατω απο την 40αρα Samsung full HD που διαθετω. Οταν θα μπορω να κατεβαζω πολυ γρηγορα HD & full HD περιεχομενο και θα μπορω να το απολαμβανω και ταυτοχρονα να το εχω στον σκληρο να το βρασω το blueray.

Edit: Και μην μου πειτε οτι αργει - τα 700mb τα κατεβαζω σε λιγοτερο απο 10 λεπτα. Θα περιμενω λιγακι παραπανω δεν χαλασε ο κοσμος. Ειναι μεχρι να παω και να ερθω απο το video club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ, μα ποτέ δεν κατεβάζω ταινίες των 700 Mb. Διότι είναι απο DVD-Rip, ριπαρισμένα σε χαμηλή ανάλυση και στην καλύτερη έχουν στερεοφωνικό ήχο.Γενικώς δηλαδή, η ποιότητα αυτών των rip δεν με ικανοποιεί καθόλου.

 

Απο την άλλη, τα Blue-Ray rip με 4Gb περίπου ανα ταινεία, δείχουν σαφώς καλύτερα, αλλά έχω παρατηρήσει οτι συνήθως έχουν μεγάλη οριζόντια ανάλυση (~1300) και χαμηλή κάθετη (~550). Οπότε επειδή βγαίνει πολύ στενόμακρη η εικόνα, κάνω crop δεξιά-αριστερά περίπου 200px στο σύνολο. Με την συμπίεση που έχει πέσει, το συνολικό αποτέλεσμα μου θυμίζει ένα κανονικό DVD.

 

Απο την άλλη, όσες φορές βλέπω Blu-Ray ακόμα και σε μικρή τηλεόραση (32''), παθαίνω πλάκα απο την λεπτομέρεια στην εικόνα. Προσωπικά περιμένω πως και πως να πέσουν οι τιμές στα player ώστε να πάρω ένα. Είναι κάτι που προσδοκώ οτι θα γίνει μέσα στους επόμενους 12 μήνες.

 

Τώρα αν μετά απο 7-10 χρόνια, το internet μας δώσει απροβλημάτιστη εικόνα Full HD, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο

 

μιλαμε για περιεχομενο δλδ ταινιες κλπ και επειδη εχω PS3 στα videoclub οι κυκλοφοριες ταινιων σε BR ειναι λιγοστες

 

το BR ως αποθηκευτικο μεσο ειναι αλλη ιστορια αν και κατα την γνωμη μου μονο αν οι τιμες συσκευων και δισκων πεσουν στα επιπεδα του DVD θα εχουν καποιο νοημα ως αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο videoclub που την ψιλοπαρακολουθώ την κατάσταση, θυμίζει χρονιά '97 με τα DVD. Λίγα σε μια γωνία και σιγά σιγά αυξάνονταν.

 

Έτσι και τώρα, οι τίτλοι είναι λίγοι. Λιγότεροι απο 100, αλλά βλέπω οτι όποια καινούργια (εμπορική) ταινία βγαίνει, την φέρνουν πλεον και σε BR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DVD δυσκολα θα πεθανει

 

ο πολυς κοσμος δεν βλεπει κραυγαλεα πλεονεκτηματα του BR σε σχεση με το DVD τουλαχιστον οχι ευκολα αντιληπτα απο τους πολλους και μαλιστα οχι στον βαθμο που ειχε το DVD σε σχεση με το VHS οποτε δυσκολα τα πραγματα για το BR ειδικα με τετοιες τιμες

 

προσωπικα το βλεπω πολυ χλωμο να περπατησει στα μεγεθη του DVD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον ξυπνα εσυ.

Οταν μιλαμε για μέλλον μιλαμε για τα επόμενα 1-5 χρονια

Αν εσυ μιλας για star wars αστο γαματο.

Και μαθε να εκφράζεσαι σαχλαμάρα.

 

ακριβως αυτο, εγω βλεπω το μελλον ενω εσυ που βλεπεις ως μελλον το 2010 μιλας για αλλο πραγμα.

 

Τα σαχλαμαρα και λοιπους χαρακτηρισμους κοφτα σε παρακαλω, μπορεις να μου πεις να ξυπνησω κι εγω για να δωσεις εμφαση στην γνωμη σου και να κριτικαρεις την αποψη μου αλλα τα υπολοιπα να τα λες αλλου

 

Οπως και να εχει παντως συγνωμη για το ξυπνα αν σε ενοχλησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Αλλο tο blueray σαν δίσκος, αποθηκευτικό μέσο και άλλο οι HD ταινίες. Το internet δεν έχει <άμεση> σχέση με το τι θα αγοράσεις. Αν γίνει πιο βολικό το ιντερνετ για τον απλό κόσμο, πρέπει να μάθουν και να χρησιμοποιούν το pc και για άλλα πράγματα εκτός από γραφομηχανή. Τότε απλώς θα ξεχαστεί το οπτικό μέσο σαν αποθηκευτικός χώρος.

 

Το dvd σαν αποθηκευτικό μέσο είναι πολύ πιο φθηνό και όλοι έχουν ένα στο pc τους και με τα κατάλληλη προγράμματα βλέπουν και καμιά HD ταινία με την χρήση του PC τους.

Το blueray είναι ακριβό και σαν δίσκος και σαν player (ακόμα), οπότε γιατί να κάνουν όλοι απότομα την αλλαγή;

Άσε που δεν υπάρχουν και πολλές ταινίες HD στα videoclub. Να πάρω ένα blueray player για καμιά 30 που έχει o γείτονας;

Αυτοί και μόνο είναι οι λόγοι.

 

2. Κάποιος με λίγες γνώσεις Internet και υπολογιστή δεν χρειάζεται ένα deck player ούτε τα videoclub. Οπότε γιατί να αγοράσει ένα δίσκο ή ακόμα να φτίαξει ένα σύστημα αντίστοιχο. Εδώ οι πιο πολύ δεν ξέρουν τι είναι HD...Άλλοι αγοράζουν ακόμα από πλανώδιους cd μουσικά...

Πως περιμένεις να γίνει η αλλαγή έτσι απλά; Ο κόσμος ακόμα δεν ξέρει την διαφορά DVD και κασέτας στην ποιότητα της εικόνας. Τους ενδιαφέρει μόνο η tv να γράφει HD χωρίς να ξέρουν τι παίζει με αυτή. Θέλουμε να μάθει και άλλα;

Άλλοι δεν ενδιαφέρονται καν για HD ταινίες. Θέλουν απλά να δουν την ταινία τους. Και δεν έχει να κάνει με ιδιωτικούς tracker και τα λοιπά. ΤΙ κατεβαίνει πιο εύκολα; Μια HD ταινία η ένα DVDrip 700 mb και αν; Εδώ άλλοι βλέπουν και εικόνες από κάμερα.

 

Όταν θα μπορείς να βρίσκεις πιο εύκολα και πιο φτηνά δισκάκια blueray και πιο πολλά στα videoclub τότε τα ξαναλέμε. Από τι στιγμή που θέλω απλώς μια καλή τηλεόραση και τίποτα άλλο τότε γιατί να σκάσω και άλλα λεφτά;;;Απλώς μέχρι τότε απλώς το ιντερνετ θα βάζει το χεράκι του.

Επεξ/σία από Wandex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Αν γίνει πιο βολικό το ιντερνετ για τον απλό κόσμο, πρέπει να μάθουν και να χρησιμοποιούν το pc και για άλλα πράγματα εκτός από γραφομηχανή. Τότε απλώς θα ξεχαστεί το οπτικό μέσο σαν αποθηκευτικός χώρος.

Καλα τι ειπες τωρα!Για να μαθω στους γονεις μου το pc που βαλαμε τελευταια στο μαγαζι,χρειαστηκαν 3 μερες για να μαθουν να το κλεινουν και αλλες 2 μερες για μαθουν οτι εκεινο το Χ πανω δεξια σε καθε παραθυρο ειναι για το κλεινει(το παραθυρο).Μεχρι και μαθημα ιστοριας εκανα για να τους δωσω να καταλαβουν καποια πραγματα.Ενοειετε οτι η μανα μου στην μεση τα παρατησε και ειπε το εξης:<<Εγω φευγω θα καει το φαγητο>> :-D

 

Απλώς μέχρι τότε απλώς το ιντερνετ θα βάζει το χεράκι του.

 

Ευχομαι μεχρι τοτε και η ελληνικη επαρχια να εχει ξεφυγει απο τα μαυρα χαλια του ιντερνετ που εχει αυτη την στιγμη.2 ΜΒ ταχυτητα(κι εκεινα σκοτωμενα) ειναι λιγα για hd ταινιες.Πιστευω οτι χρειαζεται τουλαχιστον μια 4αρα γραμμη για να μπορεις να εχεις μια σωστη αναπαραγωγη μεσω νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι με τοσο γελοια ακριβες τιμες τι περιμεναν? Νταξει η μεταβαση απο cd σε dvd ειχε ενα νοημα αλλα τωρα πια με τα dvd πχ γραφεις 6 ταινιες divx σε ενα δισκακι η μια ή 2 σε 720p. Στην χειροτερη με ενα dual layer γραφεις κ τα πιο μεγαλα παιχνιδια κ ταινιες.

Κατι αντιστοιχο ισχυει κ για τους players και τα αγοραστα δισκακια. Δεν εχουν καποιο σοβαρο πλεονεκτημα για να πεις οτι αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...