Προς το περιεχόμενο

Το Blue-ray δεν έχει την απήχηση που αναμενόταν


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πχ γραφεις 6 ταινιες divx σε ενα δισκακι η μια ή 2 σε 720p.

 

Ειναι μεγαλο λαθος να γραφεις τις ταινιες 720p σε dvd.Ουσιαστικα καταστρεφεις την ποιοτητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι μεγαλο λαθος να γραφεις τις ταινιες 720p σε dvd.Ουσιαστικα καταστρεφεις την ποιοτητα τους.

 

Προφανώς δεν εννοεί DVD-video, αλλά DVD-ROM με ταινίες 720p σε .mkv ή .avi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DVD έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα και αν κάποιος βλέπει DVD από Playstation 3 ή από κάποια άλλη συσκευή με HDMI, τότε το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ καλό.

Από εκεί και πέρα αν κάποιος μπορεί και κατεβάζει ταινίες 720p ή 1080p με χωρητικότητες DVD5 και DVD9 αντίστοιχα, μπορεί και απολαμβάνει ακόμα καλύτερα τις ταινίες.

Είναι πολύ ακριβό ακόμα και περιμένω και εγώ όπως και πολλοί να πέσει η τιμή του. Και να πέσει όμως απλά θα ρίχνω σε ένα Blu-ray δισκάκι περισσότερες ταινίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως το blu-ray δεν έχει γίνει ακόμα διαδεδομένο κυρίως λόγω της τιμής του και λιγότερο λόγω κακής προώθησης.Όταν στο μέλλον οι τιμές έρθουν σe φυσιολογικά πλαίσια,θα αντικαταστήσει το dvd.

 

Το ίντερνετ,αν τελικά είναι το μέλλον,όπως λέτε,και αντικαταστήσει τους οπτικούς δίσκους,τότε μιλάμε για ένα πολύύύύύ μακρινό μέλλον.Μπορεί να φαίνεται παράξενο σε μερικούς εδώ,αλλά δεν έχουν όλοι τις γρήγορες συνδέσεις,ώστε να έχουν ό,τι ώρα θέλουν κάποια τανία,ειδικά 720p/1080p.Αποκλείοντας βέβαια το ενδεχόμενο να μην ξέρουν καν πώς να την κατεβάσουν.:P

 

Γενικά,δεν πιστεύω να καταργηθούν οι οπτικοί δίσκοι,είτε αυτοί είναι dvd,είτε blu-ray,είτε μετά-blu-ray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν έχουν όλοι τις γρήγορες συνδέσεις,ώστε να έχουν ό,τι ώρα θέλουν κάποια τανία,ειδικά 720p/1080p.Αποκλείοντας βέβαια το ενδεχόμενο να μην ξέρουν καν πώς να την κατεβάσουν

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν... Οι ταχύτητες πλέον είναι γρήγορες...

Και 2mbit να έχεις κατεβάζεις HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κατεβάζεις,κατεβάζεις...Σημασία έχει να μην αρχίζεις να κατεβάζεις μια ταινία την Τετάρτη για να δεις ταινία σε full hd το Σάββατο το βραδάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[....] η έρευνα περιλαμβάνει 2.401 ενήλικες στις ΗΠΑ[.....]

 

Source.png Πηγή: thelab.gr

είναι σοβαρό στατιστικό δείγμα αυτό? 2500 άτομα από τα 300 εκατομμύρια?

 

μπορεί το μέλλον να είναι στο internet αλλα το hardware δεν θα πεθάνει ποτε... ο άνθρωπος πάντα θα θέλει να έχει κάτι χειροπιαστό! τώρα an θα είναι SD flashakia καi δίσκοι,πολύ πιθανό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σοβαρό στατιστικό δείγμα αυτό? 2500 άτομα από τα 300 εκατομμύρια?

 

μπορεί το μέλλον να είναι στο internet αλλα το hardware δεν θα πεθάνει ποτε... ο άνθρωπος πάντα θα θέλει να έχει κάτι χειροπιαστό! τώρα an θα είναι SD flashakia καi δίσκοι,πολύ πιθανό...

 

αποθηκευτικα μεσα θα υπαρχουν για χρονια και ισως για παντα με διαφορες μορφες, αλλα φανταζομαι εποχη που ολα θα ειναι δικτυωμενα και θα επιλεγεις να δεις μια ταινια εδω και τωρα απ ευθειας σε οποιον δεκτη εχεις μεσω των υπηρεσιων. Streaming απ ευθειας στον δεκτη απο υπηρεσια. Και αυτο θα ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κατεβάζεις,κατεβάζεις...Σημασία έχει να μην αρχίζεις να κατεβάζεις μια ταινία την Τετάρτη για να δεις ταινία σε full hd το Σάββατο το βραδάκι...

Εγώ έχω 4mbit, κατεβάζω μια χαρά. Κατεβάζω πάρα πολλές και μετά όταν έχω χρόνο τις βλέπω. Τις περισσότερες φορές τις έχω γράψει ήδη σε δισκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε (εγώ τουλάχιστον) για τέτοιες περιπτώσεις όμως.Μιλάμε για το "Θέλω να δω μια ταινία σήμερα" χωρίς να έχω κάτσει να κατεβάσω πριν κάτι μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μερες? Με μια 24αρα συνδεση και premium λογαριασμο εχεις στη μιαμιση ωρα 6GB περιπου.

 

Ακριβως εκει ειναι το προβλημα.Που θα την βρω την 24αρα στην επαρχεια?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To internet καλο και αγιο... τον υπολογιστη μου ομως δεν θα τον ηθελα ποτε δικτυοκεντρικο. Οφειλει να ειναι αυτονομη μοναδα... Ναι μεν να εχω και τα utube μου, δεν σημαινει ομως πως δεν θελω media formats εκτος δικτυου. Δεν εχουμε παντου και παντα δικτυο... και επισης δεν δουλευει παντα αξιοπιστα... Δεν θα ηθελα ποτε λοιπον να ειμαι με ενα νεκρο κουτι μπροστα μου, επειδη απλα το network δεν δουλευει για XY λογους.

Αυτα εν συντομια περι της δικτυοκεντρικοτητας και το ποσο κακη μπορει να γινει...

 

Απο εκει και περα... το καλυτερο format εχασε ((HD DVD) και το οποιο ειχε πραγματικα καλες προοπτικες. Τωρα, το bluray φαινεται να εχασε την ευκαιρια για ενα καλο startup. Βαλτωσε full... Απο τοτε που κερδισε την μαχη των εντυπωσεων για τις εταιριες, εγινε αδιαφορο για τον καταναλωτη. Τα optical formats καλως η κακως πεθαινουν... και το bluray χαρις στην αποτυχια σε ενα δυνατο startup, καταδικαζεται ακομα ποιο γρηγορα σε τελος.

 

Καλη επιτυχια στην Sony... εγω πλεον ψαχνω φορητους χωρις optical drive γιατι απλα χρειαζεται σπανια... και σε αυτες τις περιπτωσεις ενα απλο DVD με καλυπτει... Ταινιες κλπ πλεον παιζουν απο τον σκληρο δισκο απευθειας στην HDTV.

 

Καλα να παθει η SONY και οι εταιριες που εσπρωξαν ενα χειροτερο φορματ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...