Προς το περιεχόμενο

Το Blue-ray δεν έχει την απήχηση που αναμενόταν


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μιλάμε (εγώ τουλάχιστον) για τέτοιες περιπτώσεις όμως.Μιλάμε για το "Θέλω να δω μια ταινία σήμερα" χωρίς να έχω κάτσει να κατεβάσω πριν κάτι μέρες.

 

Γιατι μερες? Με μια 24αρα συνδεση και premium λογαριασμο εχεις στη μιαμιση ωρα 6GB περιπου.

 

Μα δεν είναι "εγώ τουλάχιστον"...

Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση και να τη θέλεις εκείνη την ώρα, είναι παράλογο αυτό.

Και σε μία βδομάδα να κατέβει δεν είναι πρόβλημα, που όπως και να έχει σε λίγες ώρες την έχεις.

Βλέπεις μία, κατεβάζεις άλλες ωστόσο, έτσι πάει αυτό.

Όσον αφορά Premium λογαριασμούς, άντε κάτσε μπλέξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα τυπικό Mkv έχει bitrate 11-13Mbit/sec. Οι περισσότεροι με 24άρα γραμμή μπορούν να τα παίξουν Live, αν βρεθεί Server που να τα έχει έτσι διαθέσιμα.

 

Σε λίγα χρόνια που θα φτάσει και η οπτική ίνα μέχρι τα σπίτια μας, θα αντέχουν οι γραμμές να παίξουν Live και blu-ray (max video transfer rate 40Mbps & max data transfer rate is 54Mbps...).

http://www.blu-ray.com/faq/

 

Οι περισσότερες ταινίες στο εμπόριο αυτή την στιγμή είναι γύρω στα 25Mbit.

http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=3338

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To blu ray δεν πέτυχε γιατί :

1) Είναι ακόμα πολύ ακριβό

2) Σε αντίθεση με την εποχή του dvd υπάρχουν άλλα μέσα πιο αποδωτικά (Cards, USB, HDD)

3) Broadband connections

 

Δεν χρειάζεται να πω κι άλλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέτε ότι έχουμε 24mbit, εννοείτε ονομαστική ταχύτητα?

Λίγοι είναι αυτοί που πιάνουν πάνω από 10Mbit, οπότε το Live Streaming ας το ξεχάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέτε ότι έχουμε 24mbit, εννοείτε ονομαστική ταχύτητα?

Λίγοι είναι αυτοί που πιάνουν πάνω από 10Mbit, οπότε το Live Streaming ας το ξεχάσουμε.

 

24Μbit ειναι η ταχυτητα στην οποια μπορει να συγχρονιστει το καλωδιο σου με το δικτυο. Aπο εκει και περα στο ποσο θα συγχρονιστει η καθε γραμμη και στο ποσο θα κατεβασεις εσυ απο καπου ειναι ενα συνοθυλευμα πολλων παραγοντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέτε ότι έχουμε 24mbit, εννοείτε ονομαστική ταχύτητα?

Λίγοι είναι αυτοί που πιάνουν πάνω από 10Mbit, οπότε το Live Streaming ας το ξεχάσουμε.

 

To standard DVD-Video έχει 10.08Mbit/sec μέγιστο bitrate. Σε φτάνουν για video streaming σε ποιότητα DVD.

 

Πρώτη φορά που είδα σύνδεση στο ίντερνετ ήταν στο σπίτι ενός φίλου στα 1200Kbit/sec . Τότε το web browsing δεν υπήρχε. Τα BBS ήταν η αιχμή της τεχνολογίας.

 

Μετά από μερικά χρόνια πήρα μόντεμ, αρχικά 36Κ και αργότερα 56Κ.

Αργότερα ADSL στα 384.

Τώρα έχω 8Mbit

Σε μερικά χρόνια τα 50Μbit τα θεωρώ δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24Μbit ειναι η ταχυτητα στην οποια μπορει να συγχρονιστει το καλωδιο σου με το δικτυο. Aπο εκει και περα στο ποσο θα συγχρονιστει η καθε γραμμη και στο ποσο θα κατεβασεις εσυ απο καπου ειναι ενα συνοθυλευμα πολλων παραγοντων

Ναι και εγώ εξηγώ ότι δεν υπάρχουν τα 24, λόγω των πολλων και διάφορων παραγόντων που όλοι γνωρίζουμε, λίγο ή πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι και εγώ εξηγώ ότι δεν υπάρχουν τα 24, λόγω των πολλων και διάφορων παραγόντων που όλοι γνωρίζουμε, λίγο ή πολύ.

 

υπάρχουν σε λίγους και τώρα με τα mini-dslam θα έχουν μερικοί ακόμα (πχ αν ο Vatos_Locos αποφασίσει να πάει σε 24mbit λογικά θα κλειδώνει τέρμα λόγω των 2-3db downstream line attenuation που έχει :P )...

 

σιγά σιγά εξαιτίας του vdsl θα έχουμε περισσότερα mini-dslam για σωστή κάλυψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω είμαι ΑΠ έτσι δεν είναι?

Επίσης έχω Forthnet... Φαντάζομαι ότι απλά και πάλι η εκάστοτε εταιρία νοικιάζει γραμμές από τον πΟΤΕ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι "εγώ τουλάχιστον"...

Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση και να τη θέλεις εκείνη την ώρα, είναι παράλογο αυτό.

Και σε μία βδομάδα να κατέβει δεν είναι πρόβλημα, που όπως και να έχει σε λίγες ώρες την έχεις.

Βλέπεις μία, κατεβάζεις άλλες ωστόσο, έτσι πάει αυτό.

Όσον αφορά Premium λογαριασμούς, άντε κάτσε μπλέξε...

 

Απαίτηση το λες εσύ αυτό?Δηλαδή άμα θελήσω το Σάββατο να δω μια ταινία και δεν έχω κάτσει πριν χ μέρες να κατεβάσω μία,αυτό είναι παράλογο?:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι "εγώ τουλάχιστον"...

Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση και να τη θέλεις εκείνη την ώρα, είναι παράλογο αυτό.

Και σε μία βδομάδα να κατέβει δεν είναι πρόβλημα, που όπως και να έχει σε λίγες ώρες την έχεις.

Βλέπεις μία, κατεβάζεις άλλες ωστόσο, έτσι πάει αυτό.

Όσον αφορά Premium λογαριασμούς, άντε κάτσε μπλέξε...

 

δλδ το να κατσεις να κατεβασεις μια ταινια για μια βδομαδα δεν ειναι μπλεξιμο αλλα ο premium λογαριασμος ειναι? Φυσικα και δεν ειναι παραλογο να θες να δεις κατι τωρα και οχι να εχεις κατσει να προετοιμαστει για αυτο μια βδομδα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως εκει ειναι το προβλημα.Που θα την βρω την 24αρα στην επαρχεια?!

 

Αν μένεις σε χωριό, λυπάμαι αλλά έχασες. Όμως οι περισσότερες πόλεις έχουν γρήγορο νετ ήδη από καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...