Προς το περιεχόμενο

Το Blue-ray δεν έχει την απήχηση που αναμενόταν


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από TV μέσω HDMI σε HDD με βολεύει μια χαρά, όπως κάνει τώρα το dvd recover με HDD που έχω...

 

απλά για να μην έχω 2 ξεχωριστές συσκευές θέλω να παίζει και blu-ray :P

Σωστα, αλλα για combo δυσκολο το βλεπω. Για τον πολύ απλό λογο οτι δεν το εχω δει να γινεται ποτε ξανα σε consumer συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά να πω ότι πρόσφατα αγόραση fullHD led 46" και είδα καλοφτιαγμένα dvd με upscale σε HD από ένα dvd-player του κιλού. H εικόνα ήταν εκπληκτική σχεδόν 3D... Δεν κατάλαβα καμία διαφορά από την αντίσοιχη έκδοση της ταινίας που είχα παρακολουθήσει από το ps3 φίλου. Για ποιο λόγο να αγοράσω blue-ray?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να πω ότι πρόσφατα αγόραση fullHD led 46" και είδα καλοφτιαγμένα dvd με upscale σε HD από ένα dvd-player του κιλού. H εικόνα ήταν εκπληκτική σχεδόν 3D... Δεν κατάλαβα καμία διαφορά από την αντίσοιχη έκδοση της ταινίας που είχα παρακολουθήσει από το ps3 φίλου. Για ποιο λόγο να αγοράσω blue-ray?

 

blu ray ταινια και upscaled dvd σε player του κιλου και δεν ειδες διαφορα ? :P

 

Ποια ταινια ηταν ?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:22 ----------

 

Τα απλά μαθηματικα επισης λενε οτι οι περισσοτερες bluray ταινιες ειναι σε BD διπλης επιστρωσης. Οποτε, για να κανεις αντιγραφη σε δισκακι μονης επιστρωσης θες το BD rebuilder (οπως και για DVD διπλης σε DVD μονης ηθελες το DVD shrink).

 

Επειδη ομως μιλαμε για mpeg 4 avc και οχι για mpeg 2 (οπως ισχυε στην περιπτωση του DVD), το BD rebuilder κανει ώώώρες ολοκληρες ακομα και σε συστηματα 6 μηνου. Σε συστηματα 2 ετιας κανει μερες.

 

Αντιθετα, αυτα τα MKV των 13GB ταιριαζουν γαντι σε ενα τετοιο δισκακι. Ναι ναι καλα τα παιδια που κανουν το re-encode (και εταιριες οπως η LG που βγαζουν bluray players με δυνατοτητα αναπαραγωγης και mkv).

 

ΥΓ: Δισκακι BD εστω και μονης στρωσης μονο με 70 λεπτα; :shock: Εγω για 7 ευρω ηξερα. Εδω τα DVD DL κανουν 1,5 ευρω. Δωσε link.

 

 

 

Θεμα χρονου να πεσουν οι τιμες στα δισκακια .Μεχρι τοτε μπορει καλλιστα καποιος να ριπαρει το bd που αγορασε σε ενα σκληρο δισκο και να το βλεπει με καποιο media player (τυπου egreat κλπ ).Δεν θεωρω οτι οι τιμες των αγραφων δισκων ειναι η αιτια...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η αιτία είναι ότι το BD δεν κάνει το μεγάλο μπαμ όσον αφορά την ποιότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου είναι υπέρ-ικανοποιημένη με την ποιότητα του DVD. Ναι, υπάρχουν διαφορές, αλλά δεν είναι σε καμμία περίπτωση αρκετές ώστε να αρχίσεις να ξηλώνεσαι για να το πάρεις.

Και στα PC μας, τα BD ως αποθηκευτικό μέσο δεν έχουν καμμία αξία. Τί να το κάνεις το δισκάκι, όταν τα φλασάκια και οι σκληροί έχουν τέτοιες τιμές; Ποιός ανώμαλος θα δώσει 32 ευρώ για ένα δισκάκι των 50GB, που θα κάνει και εγώ δεν ξέρω πόση ώρα να το γράψει; Και φαντάζομαι, όλοι μας πια έχουμε καταλάβει τί μούφα ήταν αυτή που κυκλοφόρησε με τα CD, όταν μας έλεγαν ότι μπορούν να αντέξουν για 100, 500 ή 3000 χρόνια.

Τελικά είχε πλάκα, κανείς δεν κέρδισε τον περιβόητο πόλεμο των φορμά αυτήν τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η αιτία είναι ότι το BD δεν κάνει το μεγάλο μπαμ όσον αφορά την ποιότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου είναι υπέρ-ικανοποιημένη με την ποιότητα του DVD.

 

+1 σε αυτό. Ακόμα και στο ιντερνετ, με τα κλασσικά 700άρια dvdrip είμαι ικανοποιημένος, κι αυτά κατεβάζω ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blu ray ταινια και upscaled dvd σε player του κιλου και δεν ειδες διαφορα ?

 

Όχι. Με χρονικη απόσταση μιας μέρας που παρακολούθησα την ίδια ταινία (ριπαρισμένη βέβαια), στα δικά μου μάτια δεν είδα διαφορές.Και επειδή βλέπω με τα δικά μου και όχι με τα δικά σου, μάλλον δε χρειάζομαι BD, παρά μόνο όταν ξεφτιλιστούν οι τιμές του και τα dvd clubs γίνουν BD clubs. Η ποιότητα των καλογραμμένων dvd που παίζουν upscaled σε HD τηλεοράσεις είναι more than good enough για τη συντριπτική πειοψηφία του κόσμου.

Θεμα χρονου να πεσουν οι τιμες στα δισκακια .Μεχρι τοτε μπορει καλλιστα καποιος να ριπαρει το bd που αγορασε σε ενα σκληρο δισκο και να το βλεπει με καποιο media player (τυπου egreat κλπ ).Δεν θεωρω οτι οι τιμες των αγραφων δισκων ειναι η αιτια..

 

Και αυτό είναι η αιτία. Το rip πρέπει να γίνει εύκολο, απλό και να φτάσει σε χρόνους τους αντίστοιχους του dvd ripping (περιμένουμε rippers που εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες των gpu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχει ειπωθει νωριτερα για να δεις τα πλεονεκτηματα του BR σε σχεση με ενα απλο DVD (την εξτρα αναλυση δλδ) θα πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη τιβι και να καθεσαι πολυ κοντα,ε η πλειοψηφια των απλων χρηστων δεν ειναι ουτε αρρωστοι χαιεντακηδες ουτε χρηματοδοτες της Sony

 

βαλε μεσα και τους υπερβολικους περιορισμους του φορμα

 

βαλε και την ραγδαια διαδοση του internet και των ματροσκα

 

δεν θελει και πολυ να καταλαβει κανεις οτι το BR δεν προκειται να περπατησει στα μεγεθη του DVD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από TV μέσω HDMI σε HDD με βολεύει μια χαρά, όπως κάνει τώρα το dvd recover με HDD που έχω...

 

απλά για να μην έχω 2 ξεχωριστές συσκευές θέλω να παίζει και blu-ray :P

 

Πάρε PS3 και PLAY TV τότε όπως εγώ - 6 συσκευές σε μία (Παιχνιδομηχανή τηλεόραση HD, HD Recorder και blu-ray/dvd/cd player :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχει ειπωθει νωριτερα για να δεις τα πλεονεκτηματα του BR σε σχεση με ενα απλο DVD (την εξτρα αναλυση δλδ) θα πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη τιβι και να καθεσαι πολυ κοντα,ε η πλειοψηφια των απλων χρηστων δεν ειναι ουτε αρρωστοι χαιεντακηδες ουτε χρηματοδοτες της Sony

 

βαλε μεσα και τους υπερβολικους περιορισμους του φορμα

 

βαλε και την ραγδαια διαδοση του internet και των ματροσκα

 

δεν θελει και πολυ να καταλαβει κανεις οτι το BR δεν προκειται να περπατησει στα μεγεθη του DVD

 

Δεν θα διαφωνησω πολυ..:-D

 

Βασικα δεν βλεπω κανενα περιορισμο στο format.

 

Προσπερναω τις ευθυνες που μπορει εχουν τριτοι και παω κατευθειαν στον κοσμο..

 

Εχει γινει καποια δημοσκοπηση και ο κοσμος απαντησε οτι ειναι ευχαριστημενος με τα dvd και για αυτο δεν θα σκεφτοταν ποτε να παει στα bd ?

 

Απο κει και περα δεν νομιζω να πρεπει να εισαι αρρωστος χαιεντακιας για να παρεις το bd player των 100 Ε (standalone ετσι ..)-οσο κανει δηλαδη μια μετρια καρτα γραφικων- ουτε χρηματοδοτης καμμιας εταιρειας για να παρεις μια 40+'' ( κλασσικο μεγεθος )για σπιτι , μια τηλεοραση δηλαδη των 500-1000 Ε.Yπαρχει plasma 42''' με 400 + Ε. Ενα low budget pc δηλαδη...

 

Βεβαια για να τα κανεις αυτα θα πρεπει να υπαρχουν τιτλοι .Και οχι να κανεις κρα μπας και η μεγαλη αλυσιδα φερει με το ζορι την τελευταια ταινια σε bd .Και τελικα αυτο ειναι θα ζηταγε ο κοσμος και οχι αυτο που δεν θα ζηταγε ο κοσμος.Ας παρουμε μια υποθετικη περιπτωση.Εξαφανιζονται ολα τα dvd απο τα videoclubs και γεμιζουν με χιλιαδες τιτλους bd.Τι θα εκανε ο κοσμος ? Θα αντιδρουσε κοιταζοντας με στοργη την παλια 29 crt και το dvd πλαυερ με το scart ? :lol:Η θα πηγαιναν ολοι μικροι μεγαλοι , νεοι , γεροι να κατεβασουν mkv ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ: Δισκακι BD εστω και μονης στρωσης μονο με 70 λεπτα; :shock: Εγω για 7 ευρω ηξερα. Εδω τα DVD DL κανουν 1,5 ευρω. Δωσε link.

 

ΑΘήνα- Στουρνάρα DVD-DL με 0.50€ περίπου γιατί έχω λίγο καιρό να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το BD δε γινεται να επικρατησει απο τη μια μερα στην αλλη. Οσων αφορα το home video θα χρειαστει να γεμισουν τα club απο τιτλους και να αυξηθουν τα επομενα χρονια οι ιντσες ή να επεκταθουν και οι βιντεοπροβολεις. Οταν αρχισουμε να ξεπερναμε τις 50 βλεπουμε. Βρισκεται σε χειροτερη βεβαια μοιρα απο το DVD λογω internet πλεον, αλλα και της ικανοποιητικης ποιοτητας του DVD οταν πια το video ηταν απαρχαιωμενο και απο εικονα και απο μεγεθος. Η συγκυριες ηταν μοναδικες καθως συνεπεσε και με την αυξηση χρησης PC.

 

Το 3D θα παιξει λογικα και αυτο σημαντικο ρολο και ισως ειναι αυτο που θα οριστικοποιησει την αλλαγη. Εγω ονειρευομαι απο τωρα την επομενη αλλαγη με απολυτα virtual εμπειριες με την εικονα να σε περιστοιχιζει...

 

Εχουμε χρονο λοιπον μεχρι να πεσουν και οι τιμες στα αδεια δισκακια ωστε να ανοιξει λιγο ο δρομος. Το οτι καποια στιγμη θα αποχωριστουμε το DVD ειναι αναποφευκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H χρηση του blu ray και γενικα του home cinema δεν θα πρεπει να συγχεεται σε καμια περιπτωση με ιντερνετ,pc ktl.Ενας μεσος χρηστης home cinema θελει να καθεται στον καναπε του να βαζει μια ταινια και να βλεπει .Ουτε να μπλεχτει με internet ,pc ή οτιδηποτε αλλο που το κανει πολυπλοκο.Τωρα να νοικιασει σου λεει καποιος με 2.5 ευρω την μερα ενα δισκακι br για να δει σε αναλυση 1080p ?Σιγα τον πολυελαιο .Καλα το 3d που λεει ο φιλος νομιζω ο καθενας καταλαβαινει ποσος καιρος θα περασει για να εξοικειωθουν πολλοι με αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...