Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά και ασφάλειες (10Α,16Α ..)


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αλλάξεις τις 3 λάμπες πυρακτώσεως που έχεις και να βάλεις οικονομίας,χεχε.

 

Το λοιπόν, όσον αφορά τις ασφάλειες, αυτές υπάρχουν για να προστατεύουν το καλώδιο. Το σωστό λοιπόν είναι τα κλιματιστικά να τροφοδοτούνται με ξεχωριστο 2.5 άρι καλώδιο από τον πίνακα το οποίο πρέπει να προστατεύεται από 16άρα ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι και τόσο υπερβολικοί στα μαγαζιά ...

Καλά κάνουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..

Δεν παίζουμε με τα ρεύματα. Αν δεν υπάρχει επαρκής εγκατάσταση καλύτερα να τραβηχτεί ξεχωριστό εξωτερικό (ή με καναλάκι) καλώδιο με δική του ασφάλεια από τον πίνακα (από ηλεκτρολόγο πάντα) , όσο ακαλαίσθητο κι αν είναι, παρά να παίξουμε το σπίτι μας κορώνα γράμματα για να μην χαλάσει λίγο η μόστρα .

 

Έχω δει λιωμένη καλωδίωση σε παλιό διαμέρισμα στο οποίο είχε εγκατασταθεί 12άρι κλιματιστικό ,από ηλεκτρολόγο κιόλας, τον οποίο επιεικώς χαρακτηρίζω χοντρομ..λ..κ..

Αναγκάστηκαν να σκάψουν τον τοίχο για να την ξηλώσουν και να περάσουν νέα, γιατί είχαν λιώσει τα καλώδια μαζί με το σπυράλ.

Το ότι δεν πήρε φωτιά το διαμέρισμα ήταν θαύμα. Έκαιγαν τα ντουβάρια από τη θερμοκρασία του καλωδίου!!.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο υπερβολικοί στα μαγαζιά ...

Καλά κάνουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..

Δεν παίζουμε με τα ρεύματα. Αν δεν υπάρχει επαρκής εγκατάσταση καλύτερα να τραβηχτεί ξεχωριστό εξωτερικό (ή με καναλάκι) καλώδιο με δική του ασφάλεια από τον πίνακα (από ηλεκτρολόγο πάντα) , όσο ακαλαίσθητο κι αν είναι, παρά να παίξουμε το σπίτι μας κορώνα γράμματα για να μην χαλάσει λίγο η μόστρα .

 

Έχω δει λιωμένη καλωδίωση σε παλιό διαμέρισμα στο οποίο είχε εγκατασταθεί 12άρι κλιματιστικό ,από ηλεκτρολόγο κιόλας, τον οποίο επιεικώς χαρακτηρίζω χοντρομ..λ..κ..

Αναγκάστηκαν να σκάψουν τον τοίχο για να την ξηλώσουν και να περάσουν νέα, γιατί είχαν λιώσει τα καλώδια μαζί με το σπυράλ.

Το ότι δεν πήρε φωτιά το διαμέρισμα ήταν θαύμα. Έκαιγαν τα ντουβάρια από τη θερμοκρασία του καλωδίου!!.

 

Μεγάλες πλάκες...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι και τόσο υπερβολικοί στα μαγαζιά ...

Καλά κάνουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..

Δεν παίζουμε με τα ρεύματα. Αν δεν υπάρχει επαρκής εγκατάσταση καλύτερα να τραβηχτεί ξεχωριστό εξωτερικό (ή με καναλάκι) καλώδιο με δική του ασφάλεια από τον πίνακα (από ηλεκτρολόγο πάντα) , όσο ακαλαίσθητο κι αν είναι, παρά να παίξουμε το σπίτι μας κορώνα γράμματα για να μην χαλάσει λίγο η μόστρα .

 

Έχω δει λιωμένη καλωδίωση σε παλιό διαμέρισμα στο οποίο είχε εγκατασταθεί 12άρι κλιματιστικό ,από ηλεκτρολόγο κιόλας, τον οποίο επιεικώς χαρακτηρίζω χοντρομ..λ..κ..

Αναγκάστηκαν να σκάψουν τον τοίχο για να την ξηλώσουν και να περάσουν νέα, γιατί είχαν λιώσει τα καλώδια μαζί με το σπυράλ.

Το ότι δεν πήρε φωτιά το διαμέρισμα ήταν θαύμα. Έκαιγαν τα ντουβάρια από τη θερμοκρασία του καλωδίου!!.

 

 

Δεν φταιει μονο αυτος που εβαλε το AC φταιει και ο Ηλεκτρολογος που εφτιαξε τον πινακα σου, θα επρεπε να ειχε πεσει ο μικροαυτοματος(ασφαλεια) και να ειχε αποφευχθει αυτο..Σου επεφτε ποτε η ασφλεια συχνα και φωναξες ηλεκτρολογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κάποτε μου έπεφτε ασφάλεια επειδή ζεσταινόταν ο πίνακας από μια που δούλευε για τον θερμοσίφωνα.Δεν έπεφτε αυτή του θερμοσίφωνα αλλά μία παραδίπλα της κουζίνας η οποία δεν είχε καθόλου φορτίο αλλά από τη ζέστη που μεταφερόταν μέσω της ράγας και του καλωδίου απλά έπεφτε και λογικά ήταν ελαττωματική υπερευαίσθητη.Δεν είχε κ τιμή πάνω.Εφόσον το καλώδιό της ήταν 2.5 πήρα μια καινούρια 16Α τύπου Κ και την έβαλα.Μια χαρά ήταν όσο συνέχισα να μένω σε κείνο το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Αν ψάξεις λίγο (google) βρίσκεις στις εταιρείες για τα 10Α δηλ. όπως γράφεις 2200W.

Πήρα ένα LG K24AH κλάση D Ψυκτική απόδοση 21.800 btu/h 2390W.

2390 / 220 = 10.86Α

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι πράγμα καίει αυτό το ρεύμα , σε ήρεμη λειτουργία πχ. ή σε full.

 

Γραμμή έχω ξεχωριστή όπως και ασφάλεια. Δεν θυμάμαι τι είναι και πρέπει να ανοίξω το κουτί να δω καλώδια και ασφάλεια.

 

---------------------------------

"Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED."

Εγώ πάντως χτες είδα SANTANA, όπου κάπου ανάμεσα είπε ότι εγώ είμαι hippie και είμαι από το woodstock.

συγνωμη που ξεθαβω, αλλα η ισχυς σε btu και /"μεταφρασμενη" σε watt δεν μας κανει αυτοματα την ισχυ που καταναλωνει το κλιματιστικο.

Εμπειρικα ενα 24αρι εχει πανω απο 16 αμπερ, που μπορει να πλησιαζει και τα 20. Αρα θελει 20Α ασφαλεια καμπυλης C ή D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακώς το ξέθαψες γιατί τα στοιχεία που αναφέρονται είναι απολύτως σωστά και δεν έχει γίνει κάποια μετατροπή από BTU/h>W. Έχω mitsubishi 6kW on/off και σε πέντε χρόνια δεν είχει ρίξει ποτέ την ασφαλειά του στα 10Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακώς το ξέθαψες γιατί τα στοιχεία που αναφέρονται είναι απολύτως σωστά και δεν έχει γίνει κάποια μετατροπή από BTU/h>W. Έχω mitsubishi 6kW on/off και σε πέντε χρόνια δεν είχει ρίξει ποτέ την ασφαλειά του στα 10Α

Κακως που απαντησες αν δεν εχεις γνωσεις σχετικα.

Η ισχυς που αναφερεις πιθαντοτα ειναι η ψυκτική ή θερμαντικη ισχυς που αποδιδει το μηχανημα σου μετεφρασμενη σε μοναδα μετρησης τα τα kW ->6kW.  Αυτο περιπου αναφερεται σε 18αρι νομιζω κλιματιστικο που ομως απο οσο γνωριζω εμπειρικα δεν "σηκωνει" μια 10Α ασφαλεια.

ΕΚΤΟΣ και αν ειναι τριφασικο και δεν εχεις μια μονοφασικη ασφαλεια αλλα μια τριφασικη 3χ10Α. Οποτε σε μια ισχυ 6 kW, εχουμε ρευμα ανα φάση λιγότερο απο 10Α, αρα ειναι οπως τα λες. Τσεκαρε το και επαληθευσε ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)  Αν δεν έχω σχετικές γνώσεις γιατί σήμερα σε άλλο forum χρησιμοποίησες δυο φορές link σε βιβλίο ΕΗΕ που έχω ανεβάσει;

2) Όσοι ασχολούνται με HVAC όταν αναφέρονται σε ισχύ μηχανημάτων εννοούν πάντα την θερμική ισχύ όχι την ηλεκτρική

3) Τα 6kW δεν αντιστοιχούν σε "18αρι"

4) Όταν ένα μηχάνημα απορροφά ρεύμα λίγο πάνω από 10Α και αυτά με duty cycle<100% δεν ενεργοποιεί μικροαυτόματο 10Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν το εκανα εσκεμενα ουτε προσεξα οτι τα εχεις "ανεβασει"  εσυ τα λινκ που παρεθεσα. Χαρα στο κουραγιο σου παντως γιατι προκειται για πολυ καλα βιβλια. Τα εχω σε εντυπη μορφη.

2) δεν ειπα κατι διαφορετικο, απλα το περιεγραψα διαφορετικα. 

3) 18αρι μπορει να μην ειναι αλλα δεν μας λες τι ειναι, μηπως 20αρι?

4) ποσο ποιο πανω δε μας λες? μηπως μεχρι 11,3 Α? γιατι αυτο εξαρταται σίγουρα απο το τυπο της ασφαλειας και το φορτιο του κλιματιστικου. Σιγουρα δεν λειτουργει στο μαξ συνεχως, αλλα ανεφερες οτι ειναι on-off. Φανταζομαι οχι Inverter. Ετσι Αν το ρευμα λειτουργιας περναει απο τα ορια της ασφαλειας καποια στιγμη. 

Παντως αν εχεις 20αρι κλιματιστικο και μαλιστα οχι inverter σε 10Α και δουλευει απροσκοπτα, τοτε εχεις πολυ αποδοτικο μηχανημα με ιδανικες συνθηκες τροφοδοσιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέση τάση 230V;;;;;;;;; Από ποτέ; Επηρέασε το μνημόνιο και το διασυνδεδεμένο σύστημα και μειώθηκε και η μέση τάση

 

 

3) 18αρι μπορει να μην ειναι αλλα δεν μας λες τι ειναι, μηπως 20αρι?

4) ποσο ποιο πανω δε μας λες? μηπως μεχρι 11,3 Α? γιατι αυτο εξαρταται σίγουρα απο το τυπο της ασφαλειας και το φορτιο του κλιματιστικου. Σιγουρα δεν λειτουργει στο μαξ συνεχως, αλλα ανεφερες οτι ειναι on-off. Φανταζομαι οχι Inverter. Ετσι Αν το ρευμα λειτουργιας περναει απο τα ορια της ασφαλειας καποια στιγμη.

Παντως αν εχεις 20αρι κλιματιστικο και μαλιστα οχι inverter σε 10Α και δουλευει απροσκοπτα, τοτε εχεις πολυ αποδοτικο μηχανημα με ιδανικες συνθηκες τροφοδοσιας.

6kW θεωρούνται 21000ΒTU/h το δικό μου δίνει 6.3kW ψύξη 7.2kW θέρμανση

10,7Α ψύξη 11Α θέρμανση ονομαστικά οπότε δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ο μικροαυτόματος αν είναι b,c,d

δεν είναι το μοναδικό on/off στην κλάση του με αυτό το ρεύμα και το LG ποιο πάνω εχει παρόμοια χαρακτηριστικά, υπάρχουν πολύ καλύτερα σε αυτή την κλάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέθαψα αυτό το θέμα, γιατί ψάχνω και εγώ λίγο το 1.5άρι καλώδιο του σπιτιού & η 10άρα ασφάλεια πόσο μπορεί να αντέξει.
Όσους ρωτάω λένε, 2.5άρι καλώδιο για 12ρι AirCondition. Όμως τα νούμερα δεν πολυβγαίνουν, εκτός αν βάζουν πχ άλλα 1500watt για τις υπόλοιπες συσκευές 

 Γενικά αυτό που έχω να προσθέσω, είναι πως το 6.3KW ψύξη, δεν σημαίνει ότι καίει 6.3KW. σημαίνει ότι μπορεί να απάγει τόσο "ογκο" ζέστης, το πόσο καίει είναι διαφορετικό (χοντρικά το 1/3) 

Δλδ ένα 9άρι Air Condition, καίει περίπου 900watt, και έχει ψύξη δύναμης ~3000watt. 

Αυτό που λένε, είναι ότι ναι μεν το 12άρι μπορεί να είναι εντάξει (η θεωρεία λέει ότι 10άρα ασφάλεια και 1.5άρι καλώδιο είναι οκ ως 2200watt, άρα το 12άρι aircondition που παίζει στα ~1200watt είναι οκ), αλλά στο άνοιγμά του, τραβάει πάρα πολύ και εκεί ίσως έχεις πρόβλημα. 
Ισχύει? Το έχει μετρήσει κανείς? Έχει κάποιος ανάλογη πείρα?

Ευχαριστώ,

Επεξ/σία από Deorum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο κανάλι μπορεί να ζεσταθεί σημαντικά το καλώδιο, ακόμη και κάτω απ'το θεωρητικό του όριο, οπότε είναι λίγάκι ριψοκίνδυνο δεδομένου ότι δεν είναι απίθανο το σενάριο να τρέχει 2-3 ώρες σε πλήρη ισχύ (λχ ξέχασες ανοιχτή την μπαλκονόπορτα) ενώ έχει ήδη 35°.

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά ειδικά αν είναι και παλιά η καλωδίωση, δεν νομίζω να μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς. Αφού το 'χεις στο νού σου ούτος ή άλλως πέρνα ένα 2,5αρι. Αλλά δεν είμαι ειδικός, οπότε ρώτα έναν ηλεκτρολόγο να σου πεί τη γνώμη του και να ρίξει ίσως και μιά ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...