Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά και ασφάλειες (10Α,16Α ..)


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

περιπου 2 εβδομαδες, δουλευει καθε μερα τουλαχιστον 3-4 ωρες

Νωρίς ακόμα για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα ότι είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τριφασικό ρεύμα κ κλιματιστικό ή μόνο η παροχή τριφασική;

Δεν καταλαβαινω ακριβως τις διαφορες, οταν ειχα παει ας πουμε στην δεη πληρωσα για εγγυηση 100+ ευρω γιατι το ρευμα μου ειπαν ειναι τριφασικο και ενας ηλεκτρολογος που ειδε τον πινακα μου λεει εχεις τριφασικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω ακριβως τις διαφορες, οταν ειχα παει ας πουμε στην δεη πληρωσα για εγγυηση 100+ ευρω γιατι το ρευμα μου ειπαν ειναι τριφασικο και ενας ηλεκτρολογος που ειδε τον πινακα μου λεει εχεις τριφασικο 

παροχή τριφασική.ΑΝ έχεις κάποια τριφασική γραμμή θα είναι η κουζίνα αλλά και εκεί δεν είναι πολύ συχνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,επειδή έχω σκοπό να βάλω το AC από εκεί που μετακόμισα στο δικό μου σπίτι 

Ωστόσο κανείς δεν μου είπε ότι καλό θα είναι να έχει ξεχωριστή γραμμή με ασφάλεια  16Α.

Είναι της Aux 12000 btu.

Θέσεις υπάρχουν στο πινακα, εγκατάσταση του 1975 με μικροαυτοματους της Siemens

Ήθελα μια ενημέρωση τι ισχύει , γιατί περί ξεχωριστής ασφαλειας το βρήκα στο ίντερνετ που έψαξα.

Να ξεκινήσω πρώτα από ηλεκτρολόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@meletis_m

Δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κλιματιστικου και βρες ποια ειναι η μεγιστη καταναλωση που μπορει να τραβήξει. 

  • Αν ειναι < 2100W τοτε μπαινει σε γραμμη με 10Α ασφάλεια ΑΡΚΕΙ να μην εχεις αλλου καταναλωτες στην ιδια γραμμη
  • Αν ειναι > 2100W  και < 3600 τοτε μπαινει σε γραμμη με 16Α ασφάλεια ΑΡΚΕΙ να μην εχεις αλλου καταναλωτες στην ιδια γραμμη. Αν εχεις και αλλους καταναλωτες τραβάς νεα ξεχωριστή γραμμή για 16Α ασφάλεια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Είναι της Aux 12000 btu.

Θέσεις υπάρχουν στο πινακα, εγκατάσταση του 1975 με μικροαυτοματους της Siemens

Να ξεκινήσω πρώτα από ηλεκτρολόγο;

To 12ρι είναι σχετικά μικρό αλλά εδώ μιλάμε για ηλεκτρολογικό πίνακα ηλικίας 40+ ετών.

Εννοείτε ότι θα φέρεις ηλεκτρολόγο να τον ελέγξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια γραμμή με 20 άρα ασφάλεια στο boiler του παταριου. Πλέον το boiler δεν θα υπάρχει και θα συνδέσω το 9αρι κλιματιστικό μου με τη γραμμή. Μήπως είναι καλό να αντικαταστήσω τν ασφάλεια με 16αρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, K_Papagia είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια γραμμή με 20 άρα ασφάλεια στο boiler του παταριου. Πλέον το boiler δεν θα υπάρχει και θα συνδέσω το 9αρι κλιματιστικό μου με τη γραμμή. Μήπως είναι καλό να αντικαταστήσω τν ασφάλεια με 16αρα?

Καλησπέρα. Για να είναι γραμμή boiler προφανώς μιλάμε για 4άρι καλώδιο με 20αρα ασφάλεια. Γιατί να αλλάξεις κάτι στην γραμμή εφόσον δεν θα την χρησιμοποιήσεις για μεγαλύτερο φορτίο από του boiler; Λες στον εγκαταστάτη να δώσει παροχή στο κλιματιστικό από την γραμμή αυτή και όλα καλά. Δεν θα ιδρώσει καν το αυτί της γραμμής με τόσο χαμηλό φορτίο, οπότε δεν συντρέχει ο παραμικρός κίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Από τα σέρβις μάνουαλ της πανασόνικ (διαθέσιμα στο νετ):

9άρια και 12άρια με 10άρα ασφάλεια και 3Χ1,5

18άρια και 24άρια με 16Α ασφάλεια και 3Χ2,5

Το αν θα χρησιμοποιηθεί φις ή όχι (απ ευθείας σύνδεση) εξαρτάται από την νομοθεσία της εκάστοτε χώρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...