Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά και ασφάλειες (10Α,16Α ..)


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι και τόσο υπερβολικοί στα μαγαζιά ...

Καλά κάνουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..

Δεν παίζουμε με τα ρεύματα. Αν δεν υπάρχει επαρκής εγκατάσταση καλύτερα να τραβηχτεί ξεχωριστό εξωτερικό (ή με καναλάκι) καλώδιο με δική του ασφάλεια από τον πίνακα (από ηλεκτρολόγο πάντα) , όσο ακαλαίσθητο κι αν είναι, παρά να παίξουμε το σπίτι μας κορώνα γράμματα για να μην χαλάσει λίγο η μόστρα .

 

Έχω δει λιωμένη καλωδίωση σε παλιό διαμέρισμα στο οποίο είχε εγκατασταθεί 12άρι κλιματιστικό ,από ηλεκτρολόγο κιόλας, τον οποίο επιεικώς χαρακτηρίζω χοντρομ..λ..κ..

Αναγκάστηκαν να σκάψουν τον τοίχο για να την ξηλώσουν και να περάσουν νέα, γιατί είχαν λιώσει τα καλώδια μαζί με το σπυράλ.

Το ότι δεν πήρε φωτιά το διαμέρισμα ήταν θαύμα. Έκαιγαν τα ντουβάρια από τη θερμοκρασία του καλωδίου!!.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις όμως ότι ήταν μόνο το κλιματιστικό εκεί πάνω, μπορεί να είχε και το σίδερο, και την σκούπα, και τις τηλεοράσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο? 

Σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορείς να ξέρεις όμως ότι ήταν μόνο το κλιματιστικό εκεί πάνω, μπορεί να είχε και το σίδερο, και την σκούπα, και τις τηλεοράσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο? 

Σωστά? 

Ξέρω , της (μετέπειτα) γυναίκας μου ήταν. Ο τύπος το πέρασε σε μια γραμμή του σαλονιού χωρίς να τσεκάρει τίποτα. Ούτε διατομές καλωδίων ούτε φορτία.

Επαγγελματίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάντως, έχω 2-3 μέρες που το ψάχνω. Έχω 10άρα ασφάλεια - 1.5άρι καλώδιο.
Τείνω προς 12ρι, inverter πάντα, κλιματιστικό, γνωρίζοντας (πιστεύω) τι σημαίνει αυτό. 

 Έχω διαβάσει πολλές κουβέντες αναλύσεις δεξιά αριστερά, καταλαβαίνω ότι με μια στοιχειώδη αίσθηση του μέτρου δεν θα έχω πρόβλημα. 

 Καίει μαξ 6Α, και στο ξεκίνημα δεν τραβάει (μέχρι και 10πλάσιο διάβασα κάποιος έλεγε εντάξει ψυχραιμία) τόοοοσο ρεύμα παραπάνω αν είναι inverter, και αν είναι για μερικά millisecond δεν υπάρχει θέμα, ούτε στα καλώδια, έχει κάβα άλλα 4αμπέρ εξάλλου για τις άλλες δουλειές, ούτε στην ασφάλεια.  

 Προς τα εκεί καταλήγω, γιατί το να αλλάξεις όλα τα καλώδια δεν είναι εύκολο, και φυσικά δεν μιλάω για τίποτα όργια που έχω διαβάσει/ακούσει και τέτοια, για 18ριά και 24άρια σε "απλές" γραμμές. 
Η μόνη ρεαλιστική λύση αν τελικά δω ότι δεν με παίρνει, είναι εξωτερικό καναλάκι από τον πίνακα, σε αντίθετη περίπτωση, αν μιλάγαμε για 18ρι να το έβλεπα αυτό το ενδεχόμενο. Τώρα όμως νομίζω με παίρνει να βάλω το 12άρι όπως είμαι. Όπως είπα με μια στοιχειώδη αίσθηση του μέτρου.

Η έρευνα συνεχίζεται, γνώμες δεκτές. (δεν έχω καταλήξει, απλά που τείνω λέω, ακόμα το σκέφτομαι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας.

 

Έχω διαβασει προσεκτικά αρκετά από τα μηνύματά σας χωρίς όμως να μου έχει λυθεί η εξής απορία.

Κλιματιστικό iverter 24αρι μπορώ η δε μπορώ να το συνδέσω με 1,5αρι καλώδιο και 10αρα ασφαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20Α μου έχουν βάλει εμένα με ξεχωριστή γραμμή μόνο το κλιματιστικό. Έχω inverter 24άρι. Με ενοχλεί κάπου που πχ δεν μου βάλαν 16Α;

παχος καλωδίου δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Έχω διαβασει προσεκτικά αρκετά από τα μηνύματά σας χωρίς όμως να μου έχει λυθεί η εξής απορία.

Κλιματιστικό iverter 24αρι μπορώ η δε μπορώ να το συνδέσω με 1,5αρι καλώδιο και 10αρα ασφαλεια?

εξαρτάται το κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, σε όσα σχέδια κτιρίων έχω δει στη δουλειά μου, 1.5μμ μόνο για φωτισμό έχω συναντήσει. Οποιοδήποτε φορτίο κίνησης από 2.5 και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μανουαλ ενος τογιοτομη δίνει 25αρα ασφάλεια. και μάλιστα και διπολικό μαζι.

οποτε θελει και κανα 4αρι καλώδιο.

Toyotomi 18άρι με 16άρα ασφάλεια,ενισχυμένο μονοφασικό μου έχουν πει ότι έχει το διαμέρισμα, χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα ψύξη και θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, σε όσα σχέδια κτιρίων έχω δει στη δουλειά μου, 1.5μμ μόνο για φωτισμό έχω συναντήσει. Οποιοδήποτε φορτίο κίνησης από 2.5 και πανω

 

στα παλια τα σπιτια υπαρχει αλλα ειναι για πολυ μικρα φορτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εχω 18αρι κλιμα σε 10αρα με 1.5 καλώδιο χωρις κανενα απολύτως προβλημα  αλλα εχω τριφασικο

Πόσο καιρό το έχεις και πόσες μέρες δουλεύει το χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...