Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, thant είπε

Ξεθάβω...

Πριν 6 μήνες είχα τοποθετήσει στο ps3 super slim έναν σκληρό 500GB.

Ο δίσκος αυτός πριν δούλευε σε λάπτοπ με windows 10 και τον έβαλα στο ps3 με τα w10. Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει διαμόρφωση δίσκου.

Τώρα θέλω να πουλήσω το ps3 μαζί με τον σκληρό δίσκο, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχουν σβήσει οριστικά τα w10 που είχα και προσωπικά μου αρχεία.

Ο λόγος που δεν είμαι σίγουρος ειναι οτι παρά το "format utility" που έκανα και το "Restore ps3 system", το ps3 μου δείχνει οτι ο δίσκος είναι ελεύθερος 413gb απο τα συνολικά 465gb.

Τα 52GB που φαίνονται πιασμένα τι είναι; Παιχνίδια δε έχει ο σκληρός. Μήπως κάτι δεν έχω κάνει σωστά και κρατάει σε διαφορετικό διαμέρισμα τα windows που είχε εξαρχής;

ετσι ειναι οντως,τα gb που λειπουν τα "τρωει" το συστημα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

την καλησπέρα μου είμαι από Λαμία με λένε Θοδωρή, θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε, βρήκα ένα ps3 fat με 2 θύρες και είναι 80gb, και ο κωδικός τελειώνει σε CECHL04 εάν αγοράσω σκληρό δίσκο 320gb και βγάλω τον 80 θα κάνει το 320, η θα το πάρω τσάμπα το 320gb, ευχαριστώ που το διαβάσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Teofarao είπε

την καλησπέρα μου είμαι από Λαμία με λένε Θοδωρή, θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε, βρήκα ένα ps3 fat με 2 θύρες και είναι 80gb, και ο κωδικός τελειώνει σε CECHL04 εάν αγοράσω σκληρό δίσκο 320gb και βγάλω τον 80 θα κάνει το 320, η θα το πάρω τσάμπα το 320gb, ευχαριστώ που το διαβάσατε

Ναι θα παίξει κανονικά ότι δίσκο βάλεις ή ssd απλά θα πρέπει να κάνεις επανεγκατάσταση την firmware.Την κατεβάζεις από την official σελίδα της Sony και πέρνεις ένα στικάκι το κάνεις format σε fat32,μετά δημιουργείς δύο φακέλους PS3>UPDATE>PS3UPDAT.PUP(η firmware που κατεβάζεις από την σελίδα)...και θα δουλέψει.

Επεξ/σία από THE GG GAMER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να πάρεις το σωστό μέγεθος σε διαστάσεις,  κάποιοι δίσκοι 2.5" ήταν πιο μεγάλοι και δεν χωρούσαν στη θήκη. Αν θυμάμαι καλά θες ως 9,5 mm . Αν τον θες μονο για PS3 βρες έναν Sata2 μεχρι 1ΤΒ. Value for money ta 500GB. Για Ssd δεν αξίζει μιας και το ps εχει Sata1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Αναβάθμιση αποθηκευτικού χώρου για PS3;

Καλημέρα παιδιά θέλω να κανω αναβαθμηση στο ps3 με Seagate - Game Drive 1TB Internal SATA Hard Drive for Sony Playstation 3 and Playstation 4 (OEM/Bare Drive)

Αλλα δεν το βρίσκω υπάρχει κάποια λύση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Veldril είπε

Δεν είναι γεμάτο το ps απλά έχει αργό loadin  σχεδόν γενικά και θέλω να πήγαινει πιο γρήγορα. Ενδιαφέρομαι για 1ΤΒ και πανό σκληρό. 

Οποιονδήποτε μηχανικό HDD βάλεις τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις.

Μόνο με SSD θα δεις διαφορά αλλά οι τιμές είναι αρκετά υψηλές από 1tb και πάνω.

Μια καλή επιλογή είναι αυτή

https://www.skroutz.gr/s/13772146/Crucial-MX500-SSD-1TB-2-5-SATA-III-CT1000MX500SSD1.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Μετά ανεβαίνεις από 100€ και πάνω για Samsung SSD.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...