Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

warlock master of the arcane μαζί με όλα τα dlc

θα το δω, αν και η λογικη του παιχνιδιου αλλα και οι κινησεις που κανει ο παικτης ειναι ιδιες με το civilization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Προτάσεις για καλό strategy game

 

Οπως λεει κι ο τιτλος , ψαχνω ενα καλο strategy game να με κρατησει

 

Δεν ψαχνω για games οπως το Total War , δεν θελω δηλαδη να εχω εγω τον ελεγχο του στρατου μου σε real time μαχη

Επισης ψαχνω κατι που να παιζει σε pc που εχει Core2Duo , 4gb ram και μια ταπεινη Geforce 9500 GT , οποτε τα πολυ βαρια games αυτοματα αποκλειονται , αν κ τα περισσοτερα strategy δεν ειναι κ τοοοοσο βαρια

Αα κ ενα εχει κ tutorial της προκοπης αν ειναι δυνατον

 

Ριχνωντας μια ματια στο IGN για reviews κτλ πηρε το ματι μου τα Fallen Enchantress κ το CK2

Αξιζουν να τα παιξω?

 

Ακουω αλλες προτασεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα καλο strategy game να με κρατησει

Αυτά τα 2 είναι πολύ καλά, απλά το Fallen enchantress παίξτο μαζί με το expansion γιατί το βελτιώνει πολύ.

 

Δες επίσης το unity of command, όπως και το Hearts of iron 3(πολύ hardcore όμως).

 

Θα σου πρότεινα και Europa Universalis 4 αλλά δεν το έχω παίξει για να εκφέρω γνώμη και δεν έχω ακούσει πολύ θερμά λόγια γενικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα καλο strategy game να με κρατησει

Αν σου αρέσουν τα grand srategy δλδ game που θέλει και λίγη ώρα για να μάθεις το gameplay τους αρχίζεις asap crusader kings 2 και europa euniversalis 4.  Και τα δύο θα σου χαρίσουν άπειρες ώρες gaming
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα καλο strategy game να με κρατησει

Δες, CK2 (είναι MUST για strategy fans), Europa Universalis άλλη μια καλή προσπάθεια μιας μικρής εταιρίας που αξίζει το 30€. Αλλά είναι και το δωρεάν (ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ) το 1821: Αγώνας για την Ελευθερία. Είναι τζάμπα και ελληνικό. Δοκίμασε το εδώ: http://www.iceholegames.com/1821game/1821game_gr.htm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1821 το εχω παιξει , καλο αλλα μετα απο καποια στιγμη αρχιζουν κ κατεβαζουν οι Τουρκοι τα παντα ολα κ δεν νικας με τιποτα

Το CK2 το ειδα λιγο , θα το κοιταξω αν κ μου φαινεται αρκετα δυσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1821 το εχω παιξει , καλο αλλα μετα απο καποια στιγμη αρχιζουν κ κατεβαζουν οι Τουρκοι τα παντα ολα κ δεν νικας με τιποτα

Το CK2 το ειδα λιγο , θα το κοιταξω αν κ μου φαινεται αρκετα δυσκολο 

Για αρχή να το μάθεις είναι αθλός του Ηρακλή και του Χριστού μαζί. Αλλά όταν το καταλάβεις, το ευχαριστιέσαι πάρα πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heroes και Civ τα εχω παιξει , κλασσικα παιχνιδια

Και το Emperor εχω παιξει που ηταν αρκετα καλο ( Sierra εγγυηση τοτε )

 

Προς το παρον παιζω Fallen Enchantress και δοκιμαζω κι ενα καινουριο tactical rpg το Aarklash Legacy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα καλο strategy game να με κρατησει

Αν έχεις εντυπώσεις από το Aarklash Legacy γράψτες κάπου, μου φάνηκε ενδιαφέρον αλλά η Cyanide έχει μακρά παράδοση σε μετριοκακά παιχνίδια.

 

Δεν έχω καλοκαταλάβει τι ψάχνεις, αλλά παιχνίδι χωρίς real time διοίκηση μονάδων σημαίνει δύο πράγματα. Το ένα είναι turn based συστήματα και το άλλο management sim. Νομίζω πως ψάχνεις το πρώτο, οπότε θα σου έλεγα να δεις τα Age of Wonders. Ίσως σου κάνει και το Perimeter, ήταν αρκετά ξεχωριστό αλλά δεν ξέρω πώς έχει παλιώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...