Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως εχω καταλαβει κι εγω τι ψαχνω?:P

 

Θα το κοιταξω το Age of Wonders , το ειχα ξαναδει και το ξεχασα οποτε καλα που μου το θυμισες

Turn based δεν υπαρχουν πολλα καλα παιχνιδια 

 

Το Fallen Enchantress με καλυπτει για τωρα παντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα καλο strategy game να με κρατησει

Μόλις θυμήθηκα και το καταπληκτικό Silent Storm. Είναι ουσιαστικά tactical turn based strategy, ενώ έχει και αρκετά στοιχεία RPG. Ρίξε του μια ματιά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Επαιζα πολύ καιρό Age Of Empires II, και ιδιαίτερα ΙΙΙ μαζί με το Asian Dynasties,Warchiefs .

H

Τα τερμάτισα τώρα και αναζητώ κάτι καλό σε strategy game στο χώρο του PC.

 

Πρώτη προτίμηση μου είναι σε στυλ δοιήκησης στρατού.

 

Λοιπόν περιμένω τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις αρκετά multiplayer, καλή φάση είναι το Starcraft 2 ή εναλλακτικά -ειδικά για lan parties- μπορείς να δεις τα κλασσικά πλέον Rise of Nations και Warcraft 3. Αφού γούσταρες τα ΑoE, το Rise θα σου αρέσει λογικά.

 

Αν θες κάτι ελαφρώς διαφορετικό, αξίζει να ρίξεις μια ματιά στη σειρά Total War.

 

Εξίσου αξιόλογοι τίτλοι είναι και τα Company of Heroes 1 & 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Company of Heroes 1& 2 κορυφαία.Ειδικά το 1.Επίσης η σειρά Command & Conquer  επίσης κορυφαία (με εξαίρεση κυρίως το 4).Εναλλακτικά αν θέλεις να μπλέξεις και λιγάκι με εποχές δοκίμασε και τα empire earth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου τράβηξαν την προσοχή το Total War:Shogun 2

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Είναι βασικά turn based strategy αν σου άρεσε το είδος ξεκίνα το αμέσως!(αν δεν το έχεις κάνει ήδη :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σε στυλ AoE III ?

Όχι είναι διαφορετικό.Έχει και kai real time μάχες αλλά είναι εντελώς διαφορετική η φιλοσοφία του.Διαλέγεις έναν λαό και παίζεις σε χάρτη όπου και προσπαθείς να κατακτήσεις- επιβληθείς στους υπόλοιπους λαούς.Ορίστε ένα gameplay video για να σε κατατοπίσει καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Total war:Rome 2 το δοκιμασες ? εχω ασχοληθει πολυ με strategy games και αυτο για εμενα ειναι το καλυτερο ... για πιο ελαφρη game δοκιμασε το age of mythology titans ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχουν και τα commandos 1,2,3 blitzkrieg 1 & 2. Φοβερά strategy.Σε αυτά παίρνεις έτοιμες μονάδες και κάνεις κάποια objectives που σου αναθέτει το παιχνίδι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...