Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ για να μην μπερδευόμαστε, προφανώς δεν γνωρίζουν όλοι τί εστί Starcraft, οπότε είναι αναμενόμενο...

 

 Έχει χαρακτηριστεί το πλέον απαιτητικό eSport στον κόσμο, έχουν γίνει έρευνες που λένε ότι παίζοντας Starcraft 2 online βελτιώνονται κάποιες εγκεφαλικές λειτουργίες, και δεν είπα ότι είναι γενικά η κατηγορία, είπα ότι στο multi online είναι η κατηγορία, πάνω από δέκα χρόνια τώρα... Εκτός αν στα παγκόσμια τουρνουά παίζουν και τίποτα άλλα RTS και δεν τα είδα...

 

 Επίσης, αν ξέρεις άλλο παιχνίδι που να έχει εξελιχθεί το gameplay του από pros με ανοίγματα και αναλύσεις λες και πρόκειται για σκάκι... πες μας...

 

Πρώτα από όλα, αναφερόμαστε κυρίως στο starcraft 2. Η άποψή μου για το 1ο της σειράς είναι διαφορετική, κυρίως λόγω της εποχής που βγήκε.

Όλα όσα αναφέρεις δεν στέκουν, μιας και το κύριο επιχείρημά σου είναι πως ασχολούνται όλοι με το starcraft, άρα είναι και καλό. Και με το lol ασχολείται ο μισός internetικός κόσμος, υπάρχουν χιλιάδες σελίδες με guides/tips κλπ, αυτό δεν σημαίνει οτι το lol είναι σπουδαίο, απλά οτι είναι γνωστό.

Το starcraft 1 ήταν pioneer στο είδος του. Το starcraft 2 παίρνει την κλασσική πλέον ιδέα του RTS και την εφαρμόζει με τον ίδιο, χιλιοειπομένο τρόπο, χωρίς να εισάγει τίποτα καινούργιο, και χρησιμοποιεί το hype που είχε λόγω του 1 για να μαζέψει κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οκ εδώ δεν είναι θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης, απλά σκέψου ότι τόσες Pro ομάδες ανά τον κόσμο θα ήταν δύσκολο να χτιστούν πάνω σε ένα παιχνίδι που δεν είναι καλοφτιαγμένο, ισορροπημένο και με το απαραίτητο βάθος και πολυπλοκότητα...

 Αν θέλεις επίσης να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενά μου μπορείς άνετα, υπάρχουν πολλά άρθρα στο internet και μέχρι και ομιλία στον πολύ γνωστό οργανισμό TED που το υποστηρίζουν.

 Υπήρχαν pro teams και σε άλλα πολλά παιχνίδια, δεν αντιλέγω... Υπήρχαν και υπάρχουν και στο Warcraft 3, ακόμα στο Starcraft 1 και δεν ξέρω και σε πόσα άλλα...

 Αλλά αυτή τη στιγμή αν πεις online RTS λες απλά Starcraft 2. Αν υπάρχουν στοιχεία που να λένε κάτι άλλο...

 

 Αν δεν είναι το καλύτερο, αυτό δεν το συζητώ... απλά λέω ότι αυτό το RTS κυριαρχεί τώρα. Βέβαια μετά από κάποιο επίπεδο δεν είναι παιχνίδι, είναι δουλειά. Αυτό οκ, θα στο πουν όλοι. Αλλά όλα τα παιχνίδια σε μεγάλο επίπεδο παύουν να είναι fun, από το σκάκι μέχρι ό,τι θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οκ εδώ δεν είναι θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης, απλά σκέψου ότι τόσες Pro ομάδες ανά τον κόσμο θα ήταν δύσκολο να χτιστούν πάνω σε ένα παιχνίδι που δεν είναι καλοφτιαγμένο, ισορροπημένο και με το απαραίτητο βάθος και πολυπλοκότητα...

 Αν θέλεις επίσης να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενά μου μπορείς άνετα, υπάρχουν πολλά άρθρα στο internet και μέχρι και ομιλία στον πολύ γνωστό οργανισμό TED που το υποστηρίζουν.

 Υπήρχαν pro teams και σε άλλα πολλά παιχνίδια, δεν αντιλέγω... Υπήρχαν και υπάρχουν και στο Warcraft 3, ακόμα στο Starcraft 1 και δεν ξέρω και σε πόσα άλλα...

 Αλλά αυτή τη στιγμή αν πεις online RTS λες απλά Starcraft 2. Αν υπάρχουν στοιχεία που να λένε κάτι άλλο...

 

 Αν δεν είναι το καλύτερο, αυτό δεν το συζητώ... απλά λέω ότι αυτό το RTS κυριαρχεί τώρα. Βέβαια μετά από κάποιο επίπεδο δεν είναι παιχνίδι, είναι δουλειά. Αυτό οκ, θα στο πουν όλοι. Αλλά όλα τα παιχνίδια σε μεγάλο επίπεδο παύουν να είναι fun, από το σκάκι μέχρι ό,τι θέλεις...

Κοίταξε να δεις.Τα στοιχεία που λένε ότι το starcraft 2 είναι το κυρίαρχο RTS αυτή τη στιγμή βασίζονται στα νούμερα δηλαδή στις πωλήσεις και το κοινό που έχει.Αν το δούμε από αυτή τη σκοπιά τότε αναμφίβολα είναι είναι το κυρίαρχο.Όμως αυτό δεν το κάνει και ποιοτικό.Φαντάζομαι ότι θα έχεις ακούσει για blizzard zombies και διάφορες άλλες θεωρίες οι οποίες δυστυχώς κατά ένα μεγάλο μέρος ισχύουν.Τώρα οι pro και η βιομηχανία που έχει στηθεί γύρω τους (μέσα σε αυτά βάλε κρητικές και αναλύσεις και έρευνες ) τι θα ακολουθήσουν; Το hype και το  mainstream poy που εκεί είναι το χρήμα ή κάτι ποιοτικό όπως η σειρά total war ή company of heroes οι οποίες έχουν πολύ πιο περιορισμένο κοινό.Λοιπόν επειδή ξεφύγαμε από το θέμα καλό είναι να το λήξουμε εδώ εκτός αν θέλετε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας στο σωστό topic (αν το βρείτε pm). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τα παραπάνω .

Μια χαρά είσαι.Ζηλεύω :) Απλά θα παίζεις στο high.

 

Μισό δεν είπες πιο πάνω ότι έχεις 740m; 770m δείχνει στη εικόνα

Αν έχεις την 740m  δεν  θα είναι το ίδιο.Για low πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ ένα παιχνίδι αλλά τίποτα!

Είναι λίγο λογικό γιατί ζητάω πολλά:

1)Να είναι παιχνίδι στρατηγικής

2)Να κινείς εσύ τους στρατιώτες σου

3)Να γίνεσαι ένα πολεμιστής στη μάχη σε πχ μια κατάκτηση

4)καλά γραφικά

5)να γίνεται να το παίξεις online ή δυο υπολογιστές μαζί

Civilization 5? Δεν ξέρω αν είναι online όμως. Έχει και 2 expansion packs.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ ένα παιχνίδι αλλά τίποτα!

Είναι λίγο λογικό γιατί ζητάω πολλά:

1)Να είναι παιχνίδι στρατηγικής

2)Να κινείς εσύ τους στρατιώτες σου

3)Να γίνεσαι ένα πολεμιστής στη μάχη σε πχ μια κατάκτηση

4)καλά γραφικά

5)να γίνεται να το παίξεις online ή δυο υπολογιστές μαζί

Νομιζω εννοει strategy που σε μαχη των units να μπορει να παιζει σε fps καποιο unit του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ ένα παιχνίδι αλλά τίποτα!

Είναι λίγο λογικό γιατί ζητάω πολλά:

1)Να είναι παιχνίδι στρατηγικής

2)Να κινείς εσύ τους στρατιώτες σου

3)Να γίνεσαι ένα πολεμιστής στη μάχη σε πχ μια κατάκτηση

4)καλά γραφικά

5)να γίνεται να το παίξεις online ή δυο υπολογιστές μαζί

Το μόνο που μου έρχεται στο νου είναι το World of Tanks, απλά δεν έχει στρατιώτες  :unsure:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ ένα παιχνίδι αλλά τίποτα!

Είναι λίγο λογικό γιατί ζητάω πολλά:

1)Να είναι παιχνίδι στρατηγικής

2)Να κινείς εσύ τους στρατιώτες σου

3)Να γίνεσαι ένα πολεμιστής στη μάχη σε πχ μια κατάκτηση

4)καλά γραφικά

5)να γίνεται να το παίξεις online ή δυο υπολογιστές μαζί

δεν νομιζω να υπαρχει first person strategy :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ ένα παιχνίδι αλλά τίποτα!

Είναι λίγο λογικό γιατί ζητάω πολλά:

1)Να είναι παιχνίδι στρατηγικής

2)Να κινείς εσύ τους στρατιώτες σου

3)Να γίνεσαι ένα πολεμιστής στη μάχη σε πχ μια κατάκτηση

4)καλά γραφικά

5)να γίνεται να το παίξεις online ή δυο υπολογιστές μαζί

Brothers in arms

Commandos

Full spectrum warrior

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ ένα παιχνίδι αλλά τίποτα!

Είναι λίγο λογικό γιατί ζητάω πολλά:

1)Να είναι παιχνίδι στρατηγικής

2)Να κινείς εσύ τους στρατιώτες σου

3)Να γίνεσαι ένα πολεμιστής στη μάχη σε πχ μια κατάκτηση

4)καλά γραφικά

5)να γίνεται να το παίξεις online ή δυο υπολογιστές μαζί

Εμένα μου έρχεται το Rainbow six vegas (1 και 2)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...