Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση - Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και μια βοήθεια ρε παιδιά. Μου ήρθε η κουζίνα. Έχει αυτά τα τρία καλώδια κίτρινο, μπλε,καφε αλλά πίσω στον τοίχο έχει 

Δεξιά το κίτρινο

Στη μέση 2 μαύρα καλώδια ενωμένα

Στα αριστερά το μπλε και το καφέ ενωμένα

Συνδέω στα αριστερά το καφέ της κουζίνας στη μέση το μπλε και στα δεξιά το κίτρινο. Δουλεύουν όλα ΕΚΤΌΣ από τη θερμοκρασία του φούρνου. Δίνει ρεύμα στους σπινθήρες για φλόγα ακούγεται ένα βεντιλατερ στον φούρνο αλλά θερμοκρασία τίποτα. Αλλάζω βάζω καφέ στη μέση και μπλε αριστερά και πάλι τα ίδια. Να συνδέσω στα αριστερά κι εγώ το καφέ και το μπλε μαζί όπως έρχεται από τοιχο και να αφήσω τα μαύρα κενά; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά δε θα έχεις ίντερνετ για να πεις τί έγινε

τριφασικό έχει το σπίτι;

ρελέ αντιηλεκτροπληξιακό υπάρχει;

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, sta2 είπε

Καλησπέρα και μια βοήθεια ρε παιδιά. Μου ήρθε η κουζίνα. Έχει αυτά τα τρία καλώδια κίτρινο, μπλε,καφε αλλά πίσω στον τοίχο έχει 

Δεξιά το κίτρινο

Στη μέση 2 μαύρα καλώδια ενωμένα

Στα αριστερά το μπλε και το καφέ ενωμένα

Συνδέω στα αριστερά το καφέ της κουζίνας στη μέση το μπλε και στα δεξιά το κίτρινο. Δουλεύουν όλα ΕΚΤΌΣ από τη θερμοκρασία του φούρνου. Δίνει ρεύμα στους σπινθήρες για φλόγα ακούγεται ένα βεντιλατερ στον φούρνο αλλά θερμοκρασία τίποτα. Αλλάζω βάζω καφέ στη μέση και μπλε αριστερά και πάλι τα ίδια. Να συνδέσω στα αριστερά κι εγώ το καφέ και το μπλε μαζί όπως έρχεται από τοιχο και να αφήσω τα μαύρα κενά; 

από αυτά που γράφεις καλύτερα θα ήταν να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο μπας και προλάβεις να πιεις κάνα ελληνικό 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sta2 είπε

Καλησπέρα και μια βοήθεια ρε παιδιά. Μου ήρθε η κουζίνα. Έχει αυτά τα τρία καλώδια κίτρινο, μπλε,καφε αλλά πίσω στον τοίχο έχει 

Δεξιά το κίτρινο

Στη μέση 2 μαύρα καλώδια ενωμένα

Στα αριστερά το μπλε και το καφέ ενωμένα

Συνδέω στα αριστερά το καφέ της κουζίνας στη μέση το μπλε και στα δεξιά το κίτρινο. Δουλεύουν όλα ΕΚΤΌΣ από τη θερμοκρασία του φούρνου. Δίνει ρεύμα στους σπινθήρες για φλόγα ακούγεται ένα βεντιλατερ στον φούρνο αλλά θερμοκρασία τίποτα. Αλλάζω βάζω καφέ στη μέση και μπλε αριστερά και πάλι τα ίδια. Να συνδέσω στα αριστερά κι εγώ το καφέ και το μπλε μαζί όπως έρχεται από τοιχο και να αφήσω τα μαύρα κενά; 

Το καλύτερο είναι φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο..Να μην πειράξεις κάτι εσύ.. Με την κουζίνα δεν παίζουμε...Μεγάλος κίνδυνος..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παιδιά να ρ ρωτήσω κάτι και εγώ επήδει εγώ τα ηλεκτρολογικά τα έχω περάσει όλα πάτωμα και από  πάνω 15 πόντων μπετό, λόγο ότι θα μεταφέρω την κουζίνα αλλού, απόσταση από την παλιά γραμμή γύρο στα 5 με  6 μέτρα για να μη σκάβω μπετό να βρω την παλιά γραμμή μέχρι τον πίνακα μπορώ στην υπάρχων γραμμή να συνδέσω το καλώδιο ?το καλώδιο είναι 6αρι.γινετε κάτι τέτοιο πρώτα από όλα να είναι ασφαλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά ερώτηση. Για αντικατάσταση κουζίνας επειδή χάλασε, μπορεί να γίνει σύνδεση κουζίνας που ζητάει παροχή 3x16A σε μονοφασικό ρεύμα σπιτιού με ασφάλεια 35Α?  Γιατί 3x16A μας κάνει 48Α, πως το σηκώνει η 35Α ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, FarCry είπε

ζητάει παροχή 3x16A

 Η κουζίνα θέλει 3χ6mm και 25Α ασφάλεια  απ οσο γνωρίζω 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, FarCry είπε

Παιδιά ερώτηση. Για αντικατάσταση κουζίνας επειδή χάλασε, μπορεί να γίνει σύνδεση κουζίνας που ζητάει παροχή 3x16A σε μονοφασικό ρεύμα σπιτιού με ασφάλεια 35Α?  Γιατί 3x16A μας κάνει 48Α, πως το σηκώνει η 35Α ασφάλεια;

3x16A εννοεί τριπολική ασφάλεια με καλώδιο διατομής 5x2.5mm^2 .  Αν θέλεις να τη συνδέσεις μονοφασικά χρειάζεται συντελεστής ετεροχρονισμού αρκετά μεγάλος ( σχεδόν 0.5) και το 3χ6mm^2 με ασφάλεια 25Α θα ειναι οριακό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Ribopaido said:

3x16A εννοεί τριπολική ασφάλεια με καλώδιο διατομής 5x2.5mm^2 .  Αν θέλεις να τη συνδέσεις μονοφασικά χρειάζεται συντελεστής ετεροχρονισμού αρκετά μεγάλος ( σχεδόν 0.5) και το 3χ6mm^2 με ασφάλεια 25Α θα ειναι οριακό... 

 

 

Άρα με 35Α ασφάλεια είναι οκ.

 

Ωραία ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, πριν από λίγο καιρό έκανα ανακαίνιση την κουζίνα. Ο επιπλοποιός που την έφτιαξε έκανε και την σύνδεση στις εστίες και στον φούρνο. Τυχαία θυμήθηκα ότι για τη σύνδεση χρησιμοποίησε καλώδιο 3*2,5 για τις εστίες και τον φούρνο. Κανονικά δε θα έπρεπε να βάλει 3*4; Ένας φίλος ηλεκτρολόγος τα έλεγξε και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μη χρησιμοποιώ παραπάνω από δύο μάτια. Τι λέτε εσείς, είναι επίφοβο; Μήπως να το αλλάξω για σίγουρα;

Επεξ/σία από panik1718
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panik1718 είπε

Μήπως να το αλλάξω για σίγουρα;

Στη θέση σου αυτό θα έκανα. Κι όχι μόνο για σιγουριά και διαθεσιμότητα αλλά και για οικονομία, διότι, λόγω μικρότερης διατομής και άρα μεγαλύτερης αντίστασης, ένα [μικρό] μέρος της ενέργειας θα σπαταλιέται στη θέρμανση του καλωδίου και όχι των εστιών ή του φούρνου. 

Θα μου πεις τώρα: "Λεπτομέρεια", αλλά, έτσι όπως πάει η δουλειά με την ενέργεια, θα μαζεύουμε και τις ρόγες!... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς, don't panik1718! :P

Αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, κι αν η θερμοδιαφορική προστασία (αυτόματη ασφάλεια) της γραμμής είναι για μεγαλύτερη διατομή (πχ 6mm2), τότε χάνεις κι αυτή την προστασία.

Επεξ/σία από MastroGiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα (η αλήθεια είναι πως αγχώθηκα αρκετά)

Η αυτόματη ασφάλεια πρέπει να είναι για 4mm2 (αν δεν κάνω λάθος). Το χάνω άρα κι αυτό.

Επεξ/σία από panik1718
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...