Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή υπολογισμού του δείκτη μάζας σώματος – έκδοση 9.08


greatst

Θα θέλατε να προστεθεί γράφημα για το ιστορικό παρακολούθησης;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Θα θέλατε να προστεθεί γράφημα για το ιστορικό παρακολούθησης;

    • Ναι
      17
    • Όχι
      4
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Με βάση τις προτιμήσεις των τελικών χρηστών της εφαρμογής, όπου χρειάζεται θα κάνω βελτιώσεις ή και τροποποιήσεις.

 

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου. Οι χρήστες απο όσα διαβάζω σου λένε για το GUI (προσωπικά συμφωνώ μαζί τους), οπότε για να στο λένε μάλλον θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν και να το βελτιώσεις.

 

Αναπάντητο επίσης παραμένει το ερώτημα γιατι εφόσον χρησιμοποιείς date για το versioning στο στυλ Ubuntu ξαφνικά εισάγεις τα X.XX.01...02 και τα λοιπά...τι νόημα έχουν;

 

Επίσης δεν έχω ακόμα καταλάβει γιατί ένα ελαφρύ utility (που το core του είναι ένας τύπος!) σε Java αποφάσισες να το κάνεις 160 Mb !!! :shock:

 

Μήπως πρέπει να κάνεις λιγάκι κράτει στο "τελικοί χρήστες" (έιναι κάπως μεγαλεπήβολο δεν νομίζεις;) και απλά να το κρατήσεις ως ένα internal project για την εκμαθηση σου σε Qt ή Tk που μπορεί να αποφασίσεις να το κάνεις rewrite στην version Χ.ΧΧ.08.

 

Όλα αυτα χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας απλα διότι κάποια πράγματα απλά δέν κολλάνε! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά: σε όποιον φαίνεται χρήσιμο το χρησιμοποιεί. :-)

 

καλά, ο,τι ναναι δηλαδή...εδώ σου λένε κάποια πράγματα καλοπροαίρετα και συ πιπιλάς την καραμέλα σου...οκ, καταπληκτικό πρόγραμμα...μη κάνεις καμία απολύτως αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, ο,τι ναναι δηλαδή...εδώ σου λένε κάποια πράγματα καλοπροαίρετα και συ πιπιλάς την καραμέλα σου...οκ, καταπληκτικό πρόγραμμα...μη κάνεις καμία απολύτως αλλαγή...

 

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι αγενής! Άμα δεν σου αρέσει, φτιάξτην όπως την θέλεις μόνος σου. Εύκολο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Βλέπω ότι μετά έσβησες από το ποστ σου αυτά για τα οποία έλεγα. Καλό βήμα.

 

Όχι μετά! Πριν! Δες την ώρα στο κάθε μήνυμα! Απλά μάλλον έγραφες την απάντηση σου και κάπου εκεί τροποποίησα κι εγώ το μήνυμα μου. ;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:08 ----------

 

Ο πηγαίος κώδικας είναι διαθέσιμος κάπου ή χρησιμοποιείς την LGPL άδεια... ;

 

Τι να τον κάνει κανείς τον πηγαίνο κώδικα; Είναι μια απλούστατη εφαρμογή όπως τόνισαν πολλοί ήδη! ;) (LGPL+μια exception)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μετά! Πριν! Δες την ώρα στο κάθε μήνυμα! Απλά μάλλον έγραφες την απάντηση σου και κάπου εκεί τροποποίησα κι εγώ το μήνυμα μου. ;)

 

Ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι αγενής! Άμα δεν σου αρέσει, φτιάξτην όπως την θέλεις μόνος σου. Εύκολο είναι!

 

Φαίνεται εσβησες τα όσα έλεγες σε προηγούμενο ποστ σου...

 

Προς απάντησή σου(τουλάχιστον όσων θυμάμαι) έχω τα ακόλουθα:

1. Καθόλου αγενής. Θεωρώ ότι είναι μια έκφραση ευρέως χρησιμοποιούμενη για τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων που εμμένουν στις αποφάσεις-απόψεις τους παρά τις υποδείξεις για το αντίθετο.

2. Το GUI δεν είναι άποψη αλλά βασίζεται σε κάποιες αρχές του ΕΑΜ...σου επισυνάπτω ένα mockup του GUI για να δεις ότι ακόμα και αυτό είναι καλύτερο εμφανισιακά-λειτουργικά από το δικό σου...

3. Μάλλον εννοούσες κάτι αντίστοιχο της έκφρασης "Put your money where your mouth is" και θα το αφήσω ασχολίαστο γιατί δε θα σου αρέσει αυτό που θα πω...

 

Edit: και άλλο mockup στο οποίο έχουν αφαιρεθεί δυο άχρηστα tab...θα μπορούσε κανείς να το βελτιώσει ακόμα αλλά τώρα βαριέμαι να ασχοληθώ άλλο...

post-31231-129063020713_thumb.jpg

post-31231-129063020714_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά! Εμένα το συγκεκριμένο interface δεν μου αρέσει! Γιατί (πχ) εκεί που θα βάλω το βάρος και το ύψος χρειάζεται το "lineEdit" τόσο χώρο;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:42 ----------

 

Φαίνεται εσβησες τα όσα έλεγες σε προηγούμενο ποστ σου...

 

Άφησα την ουσία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά! Εμένα το συγκεκριμένο interface δεν μου αρέσει! Γιατί (πχ) εκεί που θα βάλω το βάρος και το ύψος χρειάζεται το "lineEdit" τόσο χώρο;

 

Με QSpinBox ακόμη καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με QSpinBox ακόμη καλύτερα...

 

Χμ... να μια καλή ιδέα! Γιατί όχι; ;)

 

Επεξεργασία:

 

Βέβαια, με τη χρήση QSpinBox τίθεται ένα λεπτό (και ηθικό) θέμα: ποιες θα είναι οι εξ ορισμού τιμές; Παρόμοιος προβληματισμός με έκανε να αποφύγω να βάλω άνω όρια στις επιτρεπτές τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...