Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή υπολογισμού του δείκτη μάζας σώματος – έκδοση 9.08


greatst

Θα θέλατε να προστεθεί γράφημα για το ιστορικό παρακολούθησης;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Θα θέλατε να προστεθεί γράφημα για το ιστορικό παρακολούθησης;

    • Ναι
      17
    • Όχι
      4
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια, με τη χρήση QSpinBox τίθεται ένα λεπτό (και ηθικό) θέμα: ποιες θα είναι οι εξ ορισμού τιμές; Παρόμοιος προβληματισμός με έκανε να αποφύγω να βάλω άνω όρια στις επιτρεπτές τιμές!

 

Ε όχι και λεπτό/ηθικό θέμα το ποια θα είναι τα defaults! 0 (μηδέν) είναι νομίζω εξίσου αποδεκτό με το να βάλεις ως αρχική τιμή το μέσο ύψος και βάρος Ελλήνων/Ελληνίδων (ή παγκοσμίως, αν δε βαριέσαι να ψάξεις σχετικές πληροφορίες).

 

 

Ελεος με αυτο το τοπικ....

 

:shock:

 

Τί σου έφταιξε το τόπικ... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ε όχι και λεπτό/ηθικό θέμα το ποια θα είναι τα defaults! 0 (μηδέν) είναι νομίζω εξίσου αποδεκτό με το να βάλεις ως αρχική τιμή το μέσο ύψος και βάρος Ελλήνων/Ελληνίδων (ή παγκοσμίως, αν δε βαριέσαι να ψάξεις σχετικές πληροφορίες).

 

...

 

Τα μηδέν ως εξ ορισμού τιμές έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν πρόκειται να προσβάλουν κανέναν. Το μειονέκτημα που έχουν είναι ότι ... σίγουρα θα πρέπει να αλλαχτούν και με αρκετά "μακρινές" τιμές ;) Αυτό που προτείνεις με το μέσο όρο είναι ενδιαφέρον και θα το σκεφτώ. :-)

 

ΥΓ: το λεπτό και ηθικό θέμα που ανέφερα είναι μεγάλη συζήτηση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν όπως πάντα μπράβο για την προσπάθεια και για την βελτίωση του λογισμικού σου, προσωπικά για default τιμές στο BMI είχα θέσει το μηδέν.

 

Από εκεί και πέρα, μην εμβαθύνεις τόσο πολύ σε αυτά τα θέματα, δεν υπάρχει κανένα ηθικό ζήτημα και αν υπάρχει (ηθικό όχι, ψυχολογικό ναι!) με το μηδέν το λύνεις μια και έξω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν όπως πάντα μπράβο για την προσπάθεια και για την βελτίωση του λογισμικού σου, προσωπικά για default τιμές στο BMI είχα θέσει το μηδέν.

 

Από εκεί και πέρα, μην εμβαθύνεις τόσο πολύ σε αυτά τα θέματα, δεν υπάρχει κανένα ηθικό ζήτημα και αν υπάρχει (ηθικό όχι, ψυχολογικό ναι!) με το μηδέν το λύνεις μια και έξω ;)

 

όντως, το μηδέν φαίνεται να είναι η ασφαλέστερη λύση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστέθηκε δημοσκόπηση στο θέμα για το εάν θα ενδιέφερε η προσθήκη γραφήματος για την παρακολούθηση του ιστορικού του βάρους και του δείκτη μάζας σώματος! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος με αυτο το τοπικ....

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ

δλδ ρε παιδια ελεος!

αν ειναι να σηκωνουμε thread στο forum για καθε εφαρμογη που της βαζουμε γραφικο περιβαλλον τι να πω!

αντε να κανουμε και αλλο thread επειδη ενας εκανε γραφικο περιβαλλον σε μετατροπη μετρα -> πόδια

η εφαρμογη δεν εχει τπτ να προσφερει απο θεμα γνωσεων και καινοτομιας και απορω τις τοσες σελιδες

να ηταν ενα thread για πλεονεκτηματα / συζητηση για διαφορα εργαλεια gui οκ αλλα οχι κ για αυτο...

παλι καλα που δεν μπηκε sourceforge :S

 

μπραβο στον φίλο για την αναπτυξη του κωδικα και δεν το λεω ειρωνικα αλλα οχι και thread

οι προσωπικες σου σκεψεις και οι αναβαθμισεις σε ενα blog θα ηταν οτι πρεπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ

δλδ ρε παιδια ελεος!

αν ειναι να σηκωνουμε thread στο forum για καθε εφαρμογη που της βαζουμε γραφικο περιβαλλον τι να πω!

αντε να κανουμε και αλλο thread επειδη ενας εκανε γραφικο περιβαλλον σε μετατροπη μετρα -> πόδια

η εφαρμογη δεν εχει τπτ να προσφερει απο θεμα γνωσεων και καινοτομιας και απορω τις τοσες σελιδες

να ηταν ενα thread για πλεονεκτηματα / συζητηση για διαφορα εργαλεια gui οκ αλλα οχι κ για αυτο...

παλι καλα που δεν μπηκε sourceforge :S

 

μπραβο στον φίλο για την αναπτυξη του κωδικα και δεν το λεω ειρωνικα αλλα οχι και thread

οι προσωπικες σου σκεψεις και οι αναβαθμισεις σε ενα blog θα ηταν οτι πρεπει...

 

Από τη στιγμή που α) δεν παραβίαζεται κανένας κανόνας και β) το συγκεκριμένο thread ανήκει στη θεματολογία του forum...

 

... υπάρχει κάποιος λόγος να μην ανοίξει thread για το θέμα; Δεν μπορούμε να φτάσουμε στον ελιτισμό "μόνο όσα projects αξίζουν, μπορούν να έχουν thread".

(θέλω να πιστεύω ότι το παραπάνω post περιέχει στοιχεία ελιτισμού και όχι φασισμού...)

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(θέλω να πιστεύω ότι το παραπάνω post περιέχει στοιχεία ελιτισμού και όχι φασισμού...)

σωστά

 

αλλά

τα είπε ο ίππος

λίγο σκληρά είναι η αλήθεια

σχεδόν κλώτσησε

 

 

καλημέρα σ' όλους

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(θέλω να πιστεύω ότι το παραπάνω post περιέχει στοιχεία ελιτισμού και όχι φασισμού...)

φιλε παρεδωσε, σαφεστατα και το ποστ μου δεν ηταν να θιξει κανενος την αξιοπρεπει και ουτε φασιστικο

το εκανα ακριβως επειδη αυτη η ενοτητα του forum εχει προσφερει απειρες γραμμες κωδικα ουσιας και πολυτιμες συμβουλες σε απανταχου φιλους του κωδικα και την θεωρω την παρουσα ενοτητα απο τις πιο αξιπιστες και αξιας προσοχης σε ολο το φόρουμ

 

δεν μπορω ομως να βλεπω θέματα οπως:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=329378

να μην εχουν ιχνος απαντησης (δυστυχως ουτε εγω γνωριζω την απαντηση) αλλα θα μπορουσε να γινει μια προσεγγιστικι κουβεντα σε ενα τοσο σημαντικο και περιεργο θεμα και να εχουμε μια απαντηση η εστω συζητηση απο το να εχουμε ενα thread 8 σελιδες για το αν ειναι 0.001 ή 2.01 version και πως υλοποιειται μια διαιρεση.

δεν ανεφερα κ ουτε εκανα το ρολο του μοντ οτι αυτο το thread δεν εχει λογο υπαρξης ή πως παραβιαζει κατι απλα με την ουσια και την εκταση κολλαω.

στην ουσια το ποστ μου αναφεροταν καταρχην σε οσους δινουνε αυτη την εκταση στο thread και οχι τοσο στον δημιουργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ακόμα περιμένω μια απάντηση (αν έχεις)...εκτός και αν απαντάς elitiστικά. :-)

φιλε Dr. Fuzzy, σε ποιο πραγμα με ρωτησες και θελεις να σου απαντησω?

εκτος και αν αναφερεσαι σε αλλον χρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Dr. Fuzzy, σε ποιο πραγμα με ρωτησες και θελεις να σου απαντησω?

εκτος και αν αναφερεσαι σε αλλον χρηστη

Προφανως αναφερεται στον δημιουργο του τοπικ και του προγραμματος, δηλαδη το μελος greatst.

Στο ποστ 47 ειχε κανει τις ερωτησεις που δεν απαντηθηκαν.

Οπως και εγω στο ποστ 31 ειχα κανει ερωτησεις που δεν απαντηθηκαν για καποια σοβαρα λαθη του προγραμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως αναφερεται στον δημιουργο του τοπικ και του προγραμματος, δηλαδη το μελος greatst.

Στο ποστ 47 ειχε κανει τις ερωτησεις που δεν απαντηθηκαν.

Οπως και εγω στο ποστ 31 ειχα κανει ερωτησεις που δεν απαντηθηκαν για καποια σοβαρα λαθη του προγραμματος.

 

Με πρόλαβες. :-)

 

...επίσης τον διαχωρισμό βάρος (Ν) - μάζα (Κg) που σου διευκρίνισαν στο post 31 καλό θα ήταν να το διορθώσεις (αρχές φυσικής γυμνασίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω ότι η δημοσκόπηση τρέχει για την προσθήκη γραφήματος για το ιστορικό παρακολούθησης του βάρους και του δείκτη μάζας σώματος. Ανάλογα με το αποτέλεσμα της θα αποφασίσω εάν θα προσθέσω και αυτή τη λειτουργία στην εφαρμογή. :-)

 

Στην επόμενη έκδοση της εφαρμογής εξετάζω το ενδεχόμενο να αλλάξω κάποια στοιχεία στη διεπαφή της εφαρμογής. Για παράδειγμα, τη χρήση QSpinBox για το βάρος και το ύψος όπως πρότεινε ο Parsifal στο http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2873200&postcount=58

 

Γενικά, μπορείτε να πείτε τις προτάσεις σας και όποιες από αυτές θα με ενδιέφερε να υλοποιήσω θα τις λάβω υπόψη σε επόμενες εκδόσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...