Προς το περιεχόμενο

Register και Επεκταση Εγγυησης


carpe_diem_rj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το applecare έχει παγκόσμια ισχύ οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω από ότι έχεις κάνει εως τώρα. Νομίζω ήρθε η ώρα να το απολαύσεις!!! :)

 

Θα το ξαναπώ: Καλό είναι να υπάρχει η κανονική σας διεύθυνση στη συμφωνία Applecare. Όχι πως μειώνει την ισχύ του Applecare αν δεν είναι αυτή, ίσως όμως να χρειαστεί στο μέλλον. Είναι εξάλλου πολύ εύκολο να την αλλάξετε παίρνοντας τηλ. στο 1-800-MY-APPLE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα βάλουμε όλα σε ένα σημείο first post?

Τι είναι το applecare?

Αν αξίζει να το βάλει κανείς από την 1η ημέρα της αγοράς ή δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τον 1 χρόνο της εγγύησης.

Αν ισχύει για μηχανήματα αγορασμένα από Ελλάδα/Εξωτερικό

Από που το αγοράζει

Αν ισχύει στην Ελλάδα

κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή το έψαξα πολύ τις τελευταίες μέρες, και έστειλα και ένα email στην Rainbow με τα παράπονά μου (καθώς αντιμετωπίζω και ένα άλλο πρόβλημα με το εντός εγγύησης macbook μου), προς ΤΕΡΑΣΤΙΑ έκλπηξή μου, την επομένη με πήρε μια κυρία από την Rainbow, η οποία ήταν ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ! Της εξήγησα το πρόβλημα και όλο αυτό το χάος με το Applecare και μου είπε ότι ισχύει στην Ελλάδα και μπορεί να αγοράστεί από το εξωτερικό και όταν θα δηλώσω την διεύθυνση να βάλω μια ενός φίλου μου ή συγγενή μου (είναι για καθαρά τυπικούς λόγους) και μετά να πάρω την Apple στο 0080044145417 και να τους πω να το αλλάξουν.

 

Και μάλιστα μου είπε να το βεβαιώσει και με το service και να με ξαναπάρει, και όχι μόνο αυτό, μου είπε να το βεβαιώσει και με την ίδια την Apple (στο τηλέφωνο που σας έδωσα), και επειδή δεν μπορούσε να πιάσει γραμμή εκείνη την ημέρα (καθώς στις 5 κλείνουν), με πήρε την επομένη πρωΐ πρωΐ και μου είπε ότι ρώτησε και ισχύει. Μπορείς να αγοράσεις τον υπολογιστή σου από την Ελλάδα και το Applecare απ' εξω και να το δέχονται παντου.

 

Το θέμα είναι, μπορώ να το πάρω από το ebay?? Γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να τους εμπιστευτώ ή όχι. Έχει κανείς καμιά ιδέα? Το έχει αγοράσει από κάποιον στο ebay να μου προτείνει? Γιατί απ' ότι βλέπω στο Apple Store το έχουν 249$ και στο ebay 125€. Γιατί να το έχουν πιο φθηνά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

 

Το θέμα είναι, μπορώ να το πάρω από το ebay?? Γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να τους εμπιστευτώ ή όχι. Έχει κανείς καμιά ιδέα? Το έχει αγοράσει από κάποιον στο ebay να μου προτείνει? Γιατί απ' ότι βλέπω στο Apple Store το έχουν 249$ και στο ebay 125€. Γιατί να το έχουν πιο φθηνά??

 

Βεβαίως και μπορείς να το πάρεις από ebay....

Από αυτόν εδώ τον πωλητή έχουμε αγοράσει το AppleCare τρία άτομα εδώ μέσα χωρίς κανένα πρόβλημα....

Να προσέξεις μόνο να διαλέξεις το AppleCare που αντιστοιχεί στο δικό σου μοντέλο διότι είναι διαφορετικά (και με διαφορετικές τιμές) αν πρόκειται για 13άρι ή 15άρι/17άρι....

Στο ebay είναι πιο φτηνά γιατί ο πωλητής θα σου στείλει με email απλώς έναν κωδικό και τίποτα άλλο....

Δεν υπάρχουν έξοδα συσκευασίας και αποστολής.... Δεν υπάρχει ούτε το CD με τα προγράμματα (tools) συντήρησης και διάγνωσης προβλημάτων του υπολογιστή, που κανονικά περιέχεται στην συσκευασία του AppleCare....

Αυτόν τον κωδικό που θα σου στείλει ο πωλητής, θα πας μετά να τον καταχωρήσεις στο site της Apple συνδεδεμένο με τον σειριακό αριθμό του υπολογιστή σου.... Όταν ο πωλητής σου στείλει τον κωδικό, θα σου στείλει και τις οδηγίες για να ενεργοποιήσεις το AppleCare... Επίσης με τον κωδικό αυτό θα μπορείς και να κατεβάσεις από το site της Apple το CD με τα προγράμματα διάγνωσης που σου έλεγα πιο πάνω....

Επίσης σου θυμίζω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για να ενεργοποιήσεις το AppleCare είναι ο υπολογιστής σου να μην έχει κλείσει ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς, να βρίσκεται εντός εγγύησης δηλαδή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το έχουν πιο φθηνά??

 

Εχμμ, μα να ηταν μονο ετουτο... Οτιδηποτε αγοραζεις,

απο μαμα Apple, ειναι απο τσιμπημενο ως πανακριβο :cry:

(οσο "κοινοτατο" πραγμα κι αν ειναι αυτο: πχ μνημες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Μπορείς να αγοράσεις τον υπολογιστή σου από την Ελλάδα και το Applecare απ' εξω και να το δέχονται παντου.

...

 

Μια διευκρίνηση, όταν λέμε υπολογιστή αγορασμένο από Ελλάδα εννοούμε με αγγλικό πληκτρολόγιο έτσι; Γιατί από παλαιότερες συζητήσεις έχω διαβάσει οτι δεν γίνεται να καταχωρήσεις το app σε υπολογιστή με ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν ξέρω αν το διευκρίνισε αυτό στην elenpi η κυρία από την Rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα βάλουμε όλα σε ένα σημείο first post?

Τι είναι το applecare?

Αν αξίζει να το βάλει κανείς από την 1η ημέρα της αγοράς ή δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από τον 1 χρόνο της εγγύησης.

Αν ισχύει για μηχανήματα αγορασμένα από Ελλάδα/Εξωτερικό

Από που το αγοράζει

Αν ισχύει στην Ελλάδα

κτλ.

 

Αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο για εμάς τους εν δυνάμει χρήστες Mac! Αν μπορεί κάποιος να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση, όταν λέμε υπολογιστή αγορασμένο από Ελλάδα εννοούμε με αγγλικό πληκτρολόγιο έτσι; Γιατί από παλαιότερες συζητήσεις έχω διαβάσει οτι δεν γίνεται να καταχωρήσεις το app σε υπολογιστή με ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν ξέρω αν το διευκρίνισε αυτό στην elenpi η κυρία από την Rainbow.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα. Θα μου το είχε τονίσει η κυρία. Όπως μου είπε αυτό με την εγγύηση, ότι πρέπει να εντός εγγύησης για να μπορώ να το αγοράσω. Πάρε την Rainbow, όμως, και ρώτα. Είναι εξυπηρετικότατοι. Ή στείλ' τους email. Σου λέω, κι εγώ εξεπλάγην με το πόσο εξυπηρετικοί ήταν!

 

@kpartsi: Σ' ευχαριστώ πολύ! Ωραία, αφού είναι δοκιμασμένος, θα τον προτιμήσω κι εγώ. Και ένα mobile me είχα αγοράσει από το ebay, καλά μου βγήκε, αλλά επειδή αυτό είναι διαφορετικό πράγμα, και πολύ πιο απαραίτητο απο το mobile me, ήθελα να είμαι 100% σίγουρη για τον πωλητή. :-)

 

Μάλλον, κι εγώ από αυτόν θα το αγοράσω. 3 χρόνια εγγύηση θέλω για ένα macbook. Αλλά βλέπω 249$ στο Apple Store και 120$ εκεί, και εκπλήσσομαι! Όντως, πολύς σαματάς για πράγματα που μπορείς να τα κατεβάσεις και από το site της Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με το αν είναι ελληνικός ή αγγλικός ο υπολογιστής (πληκτρολόγιο). Για του λόγου το αληθές, το δικό μου είναι με ελληνικό πληκτρολόγιο. Το registration έγινε κανονικότατα

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το επιβεβαιώνω και εγώ. Αγόρασα ένα macbook 13.3 από Public(Rainbow) πριν 5-6 μήνες, στη συνέχεια πήρα applecare από eBay και το registration έγινε κανονικότατα δίνοντας διεύθυνση ενός φίλου από Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για λόγου του αληθές η συμβατότητα του AppleCare με τα εγχώρια μηχανήματα (Rainbow) τώρα ισχύει....

Μέχρι πριν μερικούς μήνες δεν μπορούσε να γίνει παρά μόνο σε υπολογιστές ''παραεισαγωγής''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα κι εγώ το Applecare μου!!:lol:

 

Αλλά με έψησε μέχρι να μπεί! Γιατί, επειδή είχα δημιουργήσει ID, καθώς έχω mobile me, με την ελληνική διεύθυνση, δεν μου έκανε το register!! Και άλλαξα και την διεύθυνση στο mobile me. Τώρα, πρέπει να τους πάρω την Δευτέρα να μου αλλάξουν την διεύθυνση, γιατί η ελληνική γραμμή Apple είναι κλειστή τώρα... Ελπίζω να μην αποστείλουν τίποτα μέχρι τη Δευτέρα στη διεύθυνση που έβαλα, γιατί είναι φίλη, φίλης και ούτε καν τους ξέρω!! Βέβαια, το σπάσιμο είναι, ότι επειδή η διεύθυνση που έβαλα ήταν Καναδάς, το confirmation email μου ήρθε στα γαλλικά :mad:!! Και είπαμε, ξέρουμε γαλλικά, αλλά όχι κι έτσι! Ελπίζω, μόνο να δεχτούν να μου το ξαναστείλουν όταν αλλάξω διεύθυνση...

 

Τώρα μπορώ να αλλάξω την διεύθυνση που έβαλα στο mobile me, ή λέτε να αλλάξω πρώτα στο Applecare και μετά εκεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κι εγώ το Applecare μου!!:lol:

 

Αλλά με έψησε μέχρι να μπεί! Γιατί, επειδή είχα δημιουργήσει ID, καθώς έχω mobile me, με την ελληνική διεύθυνση, δεν μου έκανε το register!! Και άλλαξα και την διεύθυνση στο mobile me. Τώρα, πρέπει να τους πάρω την Δευτέρα να μου αλλάξουν την διεύθυνση, γιατί η ελληνική γραμμή Apple είναι κλειστή τώρα... Ελπίζω να μην αποστείλουν τίποτα μέχρι τη Δευτέρα στη διεύθυνση που έβαλα, γιατί είναι φίλη, φίλης και ούτε καν τους ξέρω!! Βέβαια, το σπάσιμο είναι, ότι επειδή η διεύθυνση που έβαλα ήταν Καναδάς, το confirmation email μου ήρθε στα γαλλικά :mad:!! Και είπαμε, ξέρουμε γαλλικά, αλλά όχι κι έτσι! Ελπίζω, μόνο να δεχτούν να μου το ξαναστείλουν όταν αλλάξω διεύθυνση...

 

Τώρα μπορώ να αλλάξω την διεύθυνση που έβαλα στο mobile me, ή λέτε να αλλάξω πρώτα στο Applecare και μετά εκεί??

 

Για το MobileMe δεν ξέρω αφού δεν είμαι συνδρομητής, πάντως εγώ πήρα τηλ στην Apple Αμερικής (μέσω Skype) και μου αλλάξανε τη διεύθυνση μέσα σε 5 λεπτά. Την επόμενη μέρα μου έστειλαν το συμφωνητικό μέσω e-mail με την καινούργια διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...