Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου pc.. i7 ή 9550?DDR2 ή DDR3?Πελε ή Μαραντονα? :p


lucky13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ηρθε η ωρα να αλλαξω pc μετα απο καμποσα χρονια και επειδη εχω χασει λιγο την επαφη με τις εξελιξεις θελω την βοηθεια σας.

Σκοπευω να δωσω γυρο στο 1000ρικο για pc. Ψαχνω να βρω καταρχήν επεξεργαστη και ειμαι αναμεσα στον i7 920 Και τον Q9550. Τι εχετε να προτείνετε αναμεσα σε αυτους τους 2? Επισης απο οτι βλεπω αν παω σε i7 θα πρεπει να παω σε DDR3. Αξιζει το DDR3 ακομα η θα ειμαι καλητερα με τα ιδια λευτα και ισως λιγοτερα με DDR2?

Επισης επειδη με ενδιαφερει και καπως το gaming ειμαι αναμεσα σε Asus HD 4890 και την Asus GTX 275. Πια η αποψη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απο οσο ξερω αυτα θα σκασουν σε κανα μηνα ισως και περισσοτερο οποτε δεν ειμαι να περιμενω τοσο και επισης δεν θα εχουν αρκετα πιο τσιμπημένες τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μαλιστα.Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις. Anw επειδη δεν μπορω να περιμενω τοσο γιατι το χρειαζομαι αμεσα απο αυτα που εγραψα τι εχεις να προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω 7 Σεπτεμβριου ειναι η επισημη παρουσιαση τους. Υπαρχουν ηδη αρκετες p55 μητρικες οποτε μαλλον θα εχουμε ταυτοχρονη εισοδο στην αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καλύτερος θα ειναι ο i5 750 απο τον i7-920? Aπο οσο ειδα σε ενα test ο i7 απέδιδε αρκετα καλητερα.

Μπορειτε επισης να μου προτείνετε και μια καρτα γραφικών απο 150-200euro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καλύτερος θα ειναι ο i5 750 απο τον i7-920? Aπο οσο ειδα σε ενα test ο i7 απέδιδε αρκετα καλητερα.

Μπορειτε επισης να μου προτείνετε και μια καρτα γραφικών απο 150-200euro?

 

imho oποιαδηποτε φοραει το gtx275 chipset http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλα τοσο καλύτερος θα ειναι ο i5 750 απο τον i7-920? Aπο οσο ειδα σε ενα test ο i7 απέδιδε αρκετα καλητερα.

 

δεν μίλησα για τον i5 750 αλλά για τον i7 860...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καλύτερος θα ειναι ο i5 750 απο τον i7-920? Aπο οσο ειδα σε ενα test ο i7 απέδιδε αρκετα καλητερα.

Μπορειτε επισης να μου προτείνετε και μια καρτα γραφικών απο 150-200euro?

 

Μην κοιτας μονο τις επιδοσεις απο τα τεστ που εχιυν βγει μεχρι τωρα. Οι i5 θα εχουν χαμηλωτερη καταναλωση, θα ειναι σε καινουργια φθηνοτερη πλατφορμα και μη ξεχνας οτι θα εχουν και ενισχυμενο turbo mode...

 

(ασε που ο 750 δεν θα εχει HT ή θυμαμαι λαθος; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ και εγω για καρτα προς εκει προσανατολιζόμουν αλλα για την assus. Oσον αφορα παντως για τον i5 και i7 Που ελεγα πριν βρηκα και αυτο το test. http://namegt.tistory.com/224 Oποτε μπερδεύτηκα ακομα παραπανω γιατι απο οτι βλεπω ο i7920 ειναι συγουρα καλύτερος απο τον i5 750, αρα δεν καταλαβαίνω γιατι μου προτείνετε ολοι να περιμενω για i5.. :fear:

 

Ωπ με προλαβες. Ναι δεν θα εχει HT o i5 αλλα και με HT off o i7 ειναι και παλι καλυτερος και η διαφορα των χρηματων λογικα θα ειναι της ταξης των 30-40 euro εδω ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί νοιώθω ότι τα posts μου γίνονται ignored?

 

δεν πρότεινα να περιμένεις Core i5 αλλά τους καινούριους Core i7 που θα μπαίνουν ΜΟΝΟ στο καινούριο socket 1156...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...