Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου pc.. i7 ή 9550?DDR2 ή DDR3?Πελε ή Μαραντονα? :p


lucky13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωπ με προλαβες. Ναι δεν θα εχει HT o i5 αλλα και με HT off o i7 ειναι και παλι καλυτερος και η διαφορα των χρηματων λογικα θα ειναι της ταξης των 30-40 euro εδω ελλαδα.

 

Ομως φθηνοτερο mobo/ram..και δυνατοτητα φθηνοτερης αναβαθμισης σε σχεση με i7@1366.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
γιατί νοιώθω ότι τα posts μου γίνονται ignored?

 

δεν πρότεινα να περιμένεις Core i5 αλλά τους καινούριους Core i7 που θα μπαίνουν ΜΟΝΟ στο καινούριο socket 1156...

 

Sorry απλα δεν το ειδα.Βρηκα και αυτο τωρα http://namegt.tistory.com/228

Παλι σχεδον τα ιδια.. Απλα επειδη οπως προειπα βιάζομαι να το παρω, δηλαδη παιζει να παω και σημερα το απογευμα δεν εχω καταλαβει ακομα αν ειναι μονο θεμα χρηματων - καταναλωσης , ή και γενικοτερης αποδοσης μεταξύ των 2. (920 και 860)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καλύτερος θα ειναι ο i5 750 απο τον i7-920? Aπο οσο ειδα σε ενα test ο i7 απέδιδε αρκετα καλητερα.

 

Φυσικά και ο Ι7 είναι καλύτερος (αφού ανήκει σε άλλη κατηγορία).Απλά πολύ τσιμπάνε με το νέο chipset ;)

 

ΥΓ: Προσωπικά προχωρώ στην αγορά νέου PC με βάση Ι7 920.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:11 ----------

 

(ασε που ο 750 δεν θα εχει HT ή θυμαμαι λαθος;

 

Το ΗΤ για αρνητικό το έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Απλα επειδη οπως προειπα βιάζομαι να το παρω, δηλαδη παιζει να παω και σημερα το απογευμα

 

δεν μπορείς να περιμένεις ή δεν θες να περιμένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως φθηνοτερο mobo/ram..και δυνατοτητα φθηνοτερης αναβαθμισης σε σχεση με i7@1366.

 

Αναβάθμιση δηλ. πετάμε το μόβο των 120-150 ευρώ και παίρνουμε ένα άλλο στην 2ετία ?:rolleyes:

 

Εμένα άλλο με απασχολεί.Ο Ι7 920 πόσο πιό ζεστός είναι από τον Ι5 ? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς να περιμένεις ή δεν θες να περιμένεις?

Δεν μπορω να περιμενω γιατι εχω μείνει χωρις υπολογιστή αυτην την στιγμη και τον χρειαζομαι αμεσα για την δουλεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να περιμενω γιατι εχω μείνει χωρις υπολογιστή αυτην την στιγμη και τον χρειαζομαι αμεσα για την δουλεια μου

 

Η οποια ειναι;..:o

Για να καταλαβουμε και τη χρηση του pc..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε άσε τα περίμενε.Ο κανόνας στους υπολογιστές είναι παίρνουμε κάτι όταν το χρειαζόμαστε.Συνέχεια βγαίνουν καινούργια πράγματα.Θα περιμένουμε για πάντα ?Άλλωστε όπως τώρα λένε "περίμενε έρχεται το νέο Socket 1156" σε κανά μήνα αφότου βγούν θα λένε περιμένετε και τους νέους AMD ;)

 

Επίσης λάβε υπόψιν ότι ο Σεπτέμβρης γενικά δεν είναι καλός μήνας για αγορές από καταστήματα PC.Γιατί ανοίγουν σχολεία-σχολές και είναι όπως τα Χριστούγεννα όπου όλοι τρέχουν να πάρουν χωρίς να υπολογίζουν τιμές.Γι αυτό μην περιμένεις δραματική πτώση τιμών.Οι τιμές θα πέφτουν σε hardware που είναι φρέσκα όπως οι SSD.Στα υπόλοιπα οι τιμές θα παραμείνουν ίδιες μέχρι τέλη Νοέμβρη.Αν σε παίρνει μέχρι τότε περίμενε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποια ειναι;..:o

Για να καταλαβουμε και τη χρηση του pc..:P

Για την δουλεια δεν χρησιμοποιώ πολυ βαριες εφαρμογες πρεπει ομως να εχω pc σπιτι για να χρησιμοποιησω και αυτες τις ελαφριες εφαρμογες! =ρ Κυριως το θελω για μουσικη, επεξεργασια βιντεο και κυριως εικονας, ε και ελαφρός για gaming. =p

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:54 ----------

 

Ψιλοκατελιξα τελικα σε i7 920 και για mombo λεω Αsus P6T πως σας φαινετε?

Επισης επειδη βλεπω οτι ξεπερναω λιγο το 1000ρικο λεω να ξεχασω την 275 για καρτα γραφικων και να παω σε αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1282980&catalog=20&Manufacturer=Asus&category=69977735&page=2&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEDD37B4CEAECB11D139773934858590416C588D50711BF90B54435B1F0A6AFCE5946062097D03DD48BA42B200707EE19C50EFD1C23B0082480717881F27DE772FBC3AB8BCE6E27138A2D2A183EBF540D717C906F42D11821935A9FF6984B669DD1A21C53C2C1F076AE5BDEB4287F4D2273E7E66B4138DA1F6

Εχουν τρελη διαφορα μεταξη τους? γιατι τα 80 περιπου euro διαφορα με σώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε άσε τα περίμενε.Ο κανόνας στους υπολογιστές είναι παίρνουμε κάτι όταν το χρειαζόμαστε.Συνέχεια βγαίνουν καινούργια πράγματα.Θα περιμένουμε για πάντα ?Άλλωστε όπως τώρα λένε "περίμενε έρχεται το νέο Socket 1156" σε κανά μήνα αφότου βγούν θα λένε περιμένετε και τους νέους AMD ;)

 

Φαγαμε ολο το γαιδαρο και θα κολησουμε στην ουρα??

Αφου σε πολυ λιγο καιρο ερχονται οι νεοι επεξεργαστες.

Θα ηταν μια βιαστικη κινηση οπου αν την κανει θα τη δει μπροστα τη μακακια αργοτερα οταν δε θα μπορει να ανανεωσει πια το mobo s1366

 

 

 

Aκυρες και οι δυο. Πολυ ακριβες.;)

 

Αυτη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1267213&CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο core i5 750 ειναι ελαχιστα χειροτερος απο τον i7 920 σε διαφορες εφαρμογες(encoding κ.τ.λ) και εχουν τις ιδιες επιδοσεις στα games.

 

Ομως ο 750 θα κοστιζει 180 ευρο και ο 920 κοστιζει 250 ευρο. Η πιο φτηνη μητρικη s1366 κοστιζει 130+ ευρο και η πιο φτηνη p55 μητρικη γυρω στα 85 ευρο(και αυτο χωρις καν να εχουν παρουσιαστει επισημα στην αγορα motherboards ,οποτε μπορει απο Νοεμβρη να ειναι χαμηλοτερες οι τιμες). Επισης αν βαλεις 4gb αντι για 6gb που βαζουν συνηθως μπορεις να εξοικονομησεις συνολικα 120-150 ευρο

 

Επισης ο i5 750 εχει πολυ χαμηλοτερη καταναλωση και χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Στον i7 920 ακομα και αν δεν εκανες oc ηθελες aftermarket ψυκτρα ,γιατι χτυπαγε πανω απο 80 βαθμους για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...