Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
αλλος μου λέει τα 32 ειναι πιο ελαφρια παιζουν καλυτερα τα games γιατι ειναι πιο ελαφρια...

 

να πάει να παίξει τάβλι ο άλλος και να αφήσει τα PC :o

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα games έχουν αποκλειστικά 32μπιτο κώδικα, ίσως ισχύει, γιατί execution μέσω του WOW64 layer φέρει αναπόφευκτα και κάποιο overhead...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω μερικές απορίες και θέλω τη βοήθεια σας.

 

Αν στον υπολογιστή μου εγκαταστήσω 64bit Windows τι διαφορετικό θα έχουν από τα 32bit.

 

Επίσης αν εγκαταστήσω τα 64bit Windows οι εφαρμογές που θα εγκαθιστώ θα πρέπει και αυτές να είναι 64bit ή μπορούν να εκτελεστούν και 32bit εφαρμογές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα προκειται για xp 32bit στα vista,64 ,ta 64 εκτελουν ανετα και 32 bit εφαρμογες απλα θελουν 64μπιτα drivers για τις συσκευες σου,επισεις τα 32μπιτ δεν βλεπουν μνημη ραμ πανω απο 3.2gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου ALFR3D αλλά δεν μπορώ να πω πως με βοήθησες και ιδιαίτερα. Μάλλον με μπέρδεψες όπως μου τα είπες.

 

Το ερώτημα είναι σαφές !

 

Έχω ένα PC με 64bit επεξεργαστή.

 

Επίσης έχω τη δυνατότητα να εγκαταστήσω Vista 32bit και 64bit.

 

Υπάρχει καμιά σημαντική διαφορά μεταξύ αυτών ή απλά το ένα είναι 32 και το άλλο 64bit ?

 

Επίσης σε ένα 64bit λειτουργικό σύστημα η εφαρμογές που είναι μεταγλωττισμένες για 32bit θα μπορούν να εκτελεστούς λειτουργικό σύστημα 64bit ή θα πρέπει να προμηθευτώ τις αντίστοιχες εφαρμογές σε 64bit ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το θεμα ειναι πως τα windows μια χαρα θα εγκατασταθουν, ειναι ομως ζητημα αν μπορεις να βρεις drivers για τις συσκευές του υπολογιστη σου στα 64bit, για να μπορει να δουλέψει σωστα το μηχανημα.

 

Οι εφαρμογες θα τρεχουν χωρις κανενα (σχεδον) προβλημα ειτε 32 η 64 bit.

Οι διαφορεσ για 32 και 64 ειναι οτι τα 32 μπορυνα να δουν μεχρι και 3.25 GB RAM ενω τα 64bit οσα μπορει να σηκωσει η τσεπη σου και η μητρικη σου ;).

 

 

Αν βρεις τα drivers, δεν νομιζω να εχεις προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το θεμα ειναι πως τα windows μια χαρα θα εγκατασταθουν, ειναι ομως ζητημα αν μπορεις να βρεις drivers για τις συσκευές του υπολογιστη σου στα 64bit, για να μπορει να δουλέψει σωστα το μηχανημα.

 

Οι εφαρμογες θα τρεχουν χωρις κανενα (σχεδον) προβλημα ειτε 32 η 64 bit.

Οι διαφορεσ για 32 και 64 ειναι οτι τα 32 μπορυνα να δουν μεχρι και 3.25 GB RAM ενω τα 64bit οσα μπορει να σηκωσει η τσεπη σου και η μητρικη σου ;).

 

 

Αν βρεις τα drivers, δεν νομιζω να εχεις προβλημα...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει drivers. Όλοι οι κατασκευαστές βγάζουν πια 64bit drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογες 64bit νομιζω ειναι ελαχιστες

Οποτε αν δε θελεις να βαλεις πανω απο 3 GB μνημη ωφελει σε κατι ?

Οι 32 bit εφαρμογες και τα παιχνιδια υπαρχει περιπτωση να τρεχουν χειροτερα σε win64 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...