Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

bollocks...

 

ακόμα και αν υπάρχουν διαφορές δεν πρόκειται να φαίνονται με το μάτι (τόσο μικρές θα είναι), άσε που τα min frames (αυτά που μετράνε πλέον) με τα 4gb ram είναι πιο πάνω άρα τα 64bit είναι μονόδρομος...

 

αυτό που λέει ο million_voices για την απόκριση και έτσι, πιστεύω ότι το μάτι του θα συνήθισε την βελτίωση από το προηγούμενο OS και τώρα με τα 64bit δεν του φαίνεται κάτι σπουδαίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HP xw4400 μου ήρθε με WinXP 32bit, αλλά απ'ό,τι βλέπω εδώ

http://www2.ace-hellas.gr/ace/hardware/pdf/prod_prod/HP_xw4400_Workstation.pdf

http://h20331.www2.hp.com/Hpsub/downloads/hp_xw4400_customer_faqs.pdf

μάλλον υποστηρίζει win64bit (ή κάνω λάθος; Δε δοκιμασα να τα βαλω ποτέ)

 

Λέτε να μπορέσει να υποστηρίξει και Win7 64bit;

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Επίσης βλέπω από τους περισσότερους ότι έχουν 95% συμβατότητα.

Επειδή το pc μου το θέλω ΚΑΙ για δουλειά ΚΑΙ για διασκέδαση, Ποια προγραμματα/παιχνιδια δεν ειναι συμβατα;

 

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ Photoshop και άλλα σχεδιαστικά (Gimp, Blender, PainterX etc), Cool Edit, και από άσχετα VLC, PowerDVD, μΤorrent, nero, messenger και αλλα τετοια συνηθισμενα μικροπρογραμματα, και παίζω και νέα παιχνίδια πχ.Resident Evil 5, Guitar Hero World Tour, Far Cry 2, Street Fighter IV κ.λ.π.

Βλεπετε κανενα απο τα παραπανω που μπορει να παρουσιασουν προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64bit 7 δε τα βάζει κανείς για να καλύψει τυχών hardware αδυναμίες και να boostarei το σύστημά του. Εννοείται ότι έχεις και το κατάλληλο ή αν θέλετε το ‘βασικό’ hardware όπως κατάλληλη cpu board και μνήμη. Το να βάλεις 4g+ ram δε σημαίνει απαραίτητα πως το σύστημα θα πετάξει , η ακόμα κι αν αυτό δε γίνει , φταίνε τα 64bit 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε θα πεταξει; Αν δηλαδη βαλω απο 3GB RAM ξαφνικα 4GB, και αργοτερα μου κατσει και το ανεβασω κι αλλο, πχ στα 8, δε θα δω διαφορα στην αποδοση; Τι διαολο τα θελουμε τα 64 αν δε θελουμε να boostαρουμε το συστημα; Για θεολογικους λογους;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινηση... Και τα 32bit πλεον αναγνωριζουν παραπανω απο 3gb ram... Δεν την εκμεταλλευονται ομως.. Αρα αν καποιος με 32bit λειτουργικο βλεπει πως το συστημα του αναγνωριζει πχ 4 ή 6gb, μην εχει την εντυπωση πως την δουλευει κιολας...

Γενικα πλεον τα 64bit μαλλον πρεπει να ειναι πρωτη επιλογη για τους περισσοτερους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε θα πεταξει; Αν δηλαδη βαλω απο 3GB RAM ξαφνικα 4GB, και αργοτερα μου κατσει και το ανεβασω κι αλλο, πχ στα 8, δε θα δω διαφορα στην αποδοση; Τι διαολο τα θελουμε τα 64 αν δε θελουμε να boostαρουμε το συστημα; Για θεολογικους λογους;;;

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : Με το να βάλεις μόνο , 20αρα ζάντα στο smart δε σημαίνει πως το smart θα πετάξει , μάλλον θα σέρνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ατυχές παράδειγμα, ασφαλώς δεν πρόκειται να πετάξει με παραπάνω μνήμη, χρειάζονται και άλλα πράγματα και άλλες ρυθμίσεις για ολική βελτίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατυχές παράδειγμα, ασφαλώς δεν πρόκειται να πετάξει με παραπάνω μνήμη, χρειάζονται και άλλα πράγματα και άλλες ρυθμίσεις για ολική βελτίωση

 

Μα αυτό είπα σε προηγούμενο post. To παράδειγμα ήταν για να καταλάβουν μερικοί πως ο παράγοντας μνήμη δεν είναι το μόνο θέμα

Γιατί έτσι όπως πάει θ ακούσουμε σε λίγο πως σε 386 cpu θα τρέχουν μια χαρά αρκεί να βάλεις μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel Quad Core Q6600, 8800GT, 4GB RAM Mushkin 800MHz Asus P5B το συστημα μου παιδια. Μιας και ο επεξεργαστης ειναι 64bit και ψιλοασχολουμαι με επεξεργασια βιντεο ελεγα να προσθεσω αλλα 4GB RAM και ισως μια αλλη καρτα γραφικων. Το θεμα ειναι να παω σε 64ΒΙΤ η στα 32;Αν παω στα 64 μονο θα μπορεσω να προσθεσω τ αλλα 4 και γενικα δεν νομιζω πως χρειαζομαι κατι παραπανω ακομα και για κανα παιχνιδι αν και γι αυτο εχω το PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με λάπτοπ ΗΡ (Intel Core2Duo 2.53GHZ , 3gb Ram ,Nvdia 9600mgt και φυσικά 5400 στροφων σκληρό δίσκο) έβαλα 32bit Windows 7.Θα δώ διαφορά με τα 64 ή να μείνω όπως έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχω βαρεθεί να το γράφω...

 

με 32bit Windows XP/Vista/7 εκμεταλεύεσαι μέχρι 3-3.5gb ram (ούτε καν τα 4gb), αν θες παραπάνω ram πας σε 64bit versions

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...