Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα 32bit Win7 πρέπει να είναι πλέον μόνο για netbooks...

 

όλα τα συστήματα των τελευταίων 2 ετών έχουν τουλάχιστον 4gb, εκεί δεν δικαιλογείται 32bit επιλογή

 

Με πείσατε λοιπόν... Θα τα περάσω στο προαναφερθέν σύστημα για να δω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα win 7 32bit. Μπορώ να εγκαταστήσω από πάνω τα 64bit χωρίς να χάσω τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις μου ή πρέπει να ξανακάνω format;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την παρακάτω φιλοσοφία η οποία βέβαια μπορεί να είναι και λάθος:

Ανεξάρτητα από το πόσες εφαρμογές είναι 64bit (αν και π.χ. τα encodes του x264 έχουν μικρές διαφορές) ο ίδιος ο πυρήνας των win είναι 64bit άρα τα windows καθεαυτού θα είναι πιο γρήγορα, άσχετα από τις λοιπές εφαρμογές, έστω και λίγο. Και όλοι θα συμφωνήσουμε ότι τα ατιμούλια έχουν κάποιες x απαιτήσεις.

 

Οπότε με αυτό το σκεπτικό εδώ και μερικά χρόνια το έχω γυρίσει στα 64bit.

 

υ.γ. αν θυμάμαι καλά το crysis είχε 64bit mode. Δεν ξέρω όμως πόση διαφορά είχε με την 32μπιτι έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τα vista ultimate 64bit και το pc μου οχι απλως πεταει, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα οποιασδηποτε φυσης! το εχω συνδεδεμενο σε μια 40αρα σονυ fullhd παιζω τα παιχνιδια μου σε 1080p χωρις κοληματα (9600gt οχι τπτ high-end) ο επεξεργαστης μου ειναι ο c2d 6750 (2,66ghz) και εχω 4gb ραμ στα 800mhz. οποτε δε χρειαζεται να ανησυχειται για τπτ! πιστευω οτι τα 7 θα τρεχουν ακομα καλυτερα αλλα στη φαση που βρισκεται το δικο μου pc δε θελω να μπω στη διαδικασια νεου λειτουργικου! θα τα δοκιμασω ομως καποια στιγμη στο αμεσο μελλον!

 

ΥΓ : προσωπικη παρατηρηση αν και δε νομιζω να συμφωνειται οι περισσοτεροι, η microsoft απο τα xp sp2 και μετα εχει κανει σοβαρη δουλεια. ακομα και τα vista που στους περισσοτερους δεν αρεσαν εμενα μου φανηκαν πολυ καλα

 

ΥΓ2 : βλεποντας το απο αλλη οπτικη γωνια η Microsoft με τα vista αναγκασε τον κοσμο να αγορασει εκ νεου καινουργια μηχανηματα με υψηλες αποδοσεις και μετα απο 2 χρονια τα απεσυρε και εβγαλε τα 7 με νορμαλ απαιτησεις....μηπως τους πιεσαν οι εταιριες hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2 : βλεποντας το απο αλλη οπτικη γωνια η Microsoft με τα vista αναγκασε τον κοσμο να αγορασει εκ νεου καινουργια μηχανηματα με υψηλες αποδοσεις και μετα απο 2 χρονια τα απεσυρε και εβγαλε τα 7 με νορμαλ απαιτησεις....μηπως τους πιεσαν οι εταιριες hardware?

 

Μπααααα!

Μάλλον το κράξιμο θα φταίει. Τα vista είναι αδικαιολόγητα απαιτητικά και ιδικά σε μνήμη (λογικά στη διαχείρισή της) αφού εφαρμογές σε ένα ελαφρός φορτωμένο μηχάνημα θέλανε μία ζωή και σήμερα για να φορτώσουν.

Τα 7 δεν έχουν καμία σχέση και πιστεύω πως αυτός είναι και βασικός λόγος που τα εξυμνούν.

Άρα μετά από το κράξιμο έστρωσαν ποπουδάκι χάμω και δούλεψαν για να βγάλουν κάτι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na ρωτησω κατι,εγραψα τα windows 7 σε DVD αλλα ξεχασα να το κανω bootable και δεν ξεκιναει,υπαρχει καποιος τροπος να βαλω τα windows απο το συγκεκριμνο CD η πρεπει να το γραψω σε αλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 64bit 7 που χρησιμοποιω εδω και περιπου ενα μηνα ειναι αρκετα ποιο αργα απο τα 7 32bit RC 7100 που χρησιμοποιουσα πριν για καμποσους μηνες και δεν μιλαω για gaming

 

ps το Pc εχει 4GB ram

 

μαλλον θεμα ποιοτητας drivers και το οτι 32bit κωδικας μεταφραζεται σε 64bit οσον αφορα τις εφαρμογες πρεπει να ειναι

 

αν διαλεγα τωρα τα 32bit θα εβαζα αβλεπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες αργά, που παρατηρείς σχετική καθυστέρηση σε σχέση με τα 32bit;

 

στην αποκριση του συστηματος γενικοτερα και στον χρονο εναρξης των εφαρμογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...