Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω. Αντιθέτως οι περισσότερες εφαρμογές, και ειδίκα αυτές που χρησιμοποιούνται απο πολλούς χρήστες, έχουν 64bit έκδοση.

Χωρίς αμφιβολία πάντως το σύστημα σε 64bit θα είναι πιο γρήγορο, καθώς θα έχει 4GB μνήμης, και future proof για πιο απαιτητικά παιχνίδια στο μέλλον.

Από τη στιγμή που μπορεί και αποφασίσει να παει σε 4GB και πάνω δεν βλέπω το λόγο να μην χρησιμοποιήσει 64bit OS.

 

Δες και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα Xp64 δεν υποστηρίχθηκαν καθόλου, και έχουν ένα κάρο ασυμβατότητες που δεν θα λυθούν ποτέ.

 

Από την στιγμή που μιλάμε για vista/win7, είναι αμαρτία σύγχρονο σύστημα να παίζει με 32bit λειτουργικό.

Έχω δοκιμάσει αρκετό καιρό και τα2 λειτουργικά στην 64bit έκδοση, και δεν συνάντησα ποτέ ασυμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα!

Έχω τα windows vista 32bit αγορασμένα, εάν πάρω από τον ‘’θειο’’ τα Vista 64bit θα μπορέσω να βάλω το κλειδί που έχω? Από όσο ξέρω το κλειδί αγοράζεις στην ουσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα!

Έχω τα windows vista 32bit αγορασμένα, εάν πάρω από τον ‘’θειο’’ τα Vista 64bit θα μπορέσω να βάλω το κλειδί που έχω? Από όσο ξέρω το κλειδί αγοράζεις στην ουσία!

 

Αφού ήδη ανοιξες καινούργιο θέμα...

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=338869&highlight=windows7+64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ήδη ανοιξες καινούργιο θέμα...

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=338869&highlight=windows7+64bit

 

Εδω ρώτησα σήμερα 10:05 το πρωί, το θέμα το άνοιξα στις 23:39 το βραδύ!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξα πως οι τιμές για τις 32 και 64 bit εκδόσεις των win 7 είναι ίδιες.

Αν, όπως έχω διαβάσει στο φόρουμ, οι 64 είναι γενικά καλύτερες, γιατί κάποιος να προτιμήσει την 32;

Ποιες είναι οι διαφορές; Μήπως στις 64 εκδόσεις παρουσιάζονται ασυμβατότητες με άλλα προγράμματα;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα 32bit αναγνωρίζουν μέχρι 3,25 Gb RAM, οπότε αν έχεις παραπάνω θα σου παραμείνουν άχρηστα. Αυτό είναι το βασικό.

 

Τώρα στα υπόλοιπα τα 64bit θεωρούνται καλύτερα γιατί αν δεις εξηντατετράμπιτες εφαρμογές (όπως το winrar για παράδειγμα) είναι πολύ πιο γρήγορες από τις αντίστοιχες των 32.

 

Προβλήματα συμβατότητας θα συνταντήσεις μόνο με ορισμένα προγράμματα που αρνούνται να τρέξουν σε 64bit περιβάλλον αλλά για την πλειοψηφία αυτό το πρόβλημα δεν ισχύει και εγκαθίστανται κανονικά. Ο πρώτος λόγος πάντως είναι και ο σημαντικότερος.

 

 

Thresh σε πρόλαβα :P.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποια προγράμματα συνάντησα προβλήματα με την συμβατότητα. Το 95% των εφαρμογών (που δοκίμασα) έκανε κανονίκα install με καποια να να εμφανίζουν πρόβλημα ασυμβατότητας στην αρχή αλλά με "χρηση προτεινόμενων ρυθμίσεων" δούλεψαν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας φίλοι μου insomniacs.Εχω τον υπολογιστή που βλέπετε στην υπογραφή μου και εχω ακομα τα Win xp.Αρκετά με τα xp αν και ειμαι ευχαριστημένος.Ηρθε η ώρα για τα win 7.Το δίλημα μου είναι να στην έκδοση 32bit ή 64bit?Ποιές οι διαφορές?Εχω σκοπό να αυξήσω τη ram στα 6 ίσως και στα 9 GB.Η 32bit τα αναγνωρίζει?Σε κάποια ξένα site διάβασα οτι η 32bit βλέπει μέχρι 3.3GB.Ειχα την εντήπωση οτι αυτό γίνετε μόνο στα xp.Οι φίλοι μου λένε οτι μ'αυτό το σύστημα πρέπει να βάλω την 64bit και θα δω μεγάλη διαφορά.Εχω την εντύπωση όμως οτι είναι ποιό δύσκολο να βρίσκεις software και drivers για την 64bit.Κάτι ακόμα φίλοι μου.Τα games ειναι συμβατά με Win 7 ή μόνο τα καινούργια?Τα φώτα σας INSOMNIACS.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα έχεις με τα win7.

Άμα έχεις σκοπό να αυξήσεις τη ram βάλε x64.

Ο σκοπός των 64bit λειτουργικών είναι να μπορούν να δέχονται περισσότερη ram από 3-3,κάτι gb και να την εκμεταλλεύονται.

Με drivers δεν νομίζω να έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.Ούτε με software.Και 32bit εκδόσεις να βρείς μια χαρά παίζουν.Αν αντιμετωπίσεις προβλήματα θα είναι επειδή δεν έχουν βγάλει κάποιοι τα προγράμματά τους συμβατά με τα win7 και είναι θέμα χρόνου πότε θα διορθωθούν με update ή νέα έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΛδ θα λειτουργουν ολες οι εφαρμογες 32bit ΚΑΙ τα παιχνιδια απροβλημάτιστα???

 

Να βάλω win7-64 σε έναν AMD Athlon64 x2 3800+, ATI Radeon HD3650, με 8gb ram? Ή είναι ανούσιο το εγχείρημα?

 

thnx in advance :-)

 

Υ.Γ. γιατί είναι sticky ένα thread, που 4 σελίδες μετά το 1ο ποστ δεν απαντά με σαφήνεια στο ερώτημα? :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν να βλέπω το ίδιο ερώτημα 1000 φορές.πόσο πιο απλά να αναλυθεί το θέμα ώστε να μην υπάρχουν απορίες?

Alchemist,με 8 gigabyte είναι αμαρτία από τον θεό να μην έχεις 64bit.

βλέπει τα 3/8 της μνήμης σου,δηλαδή έδωσες στα περίπου 60Ευρώ παραπάνω για μνήμη,για να καταλήξουν άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν δεν βάλεις 64bit ποιος ο λόγος να έχεις πάνω από 3gb ram?

 

δεν πρόκειται να αξιοποιούνται έτσι και αλλιώς...

 

ναι όλες οι εφαρμογές και τα games παίζουν μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν να βλέπω το ίδιο ερώτημα 1000 φορές.πόσο πιο απλά να αναλυθεί το θέμα ώστε να μην υπάρχουν απορίες?

Alchemist,με 8 gigabyte είναι αμαρτία από τον θεό να μην έχεις 64bit.

βλέπει τα 3/8 της μνήμης σου,δηλαδή έδωσες στα περίπου 60Ευρώ παραπάνω για μνήμη,για να καταλήξουν άχρηστα.

 

Μα από το πρώτο ποστ μέχρι εδώ έχω διαβάσει ένα κάρο μπαρμπουτσαλιές για ασυμβατότητες, αργοπορίες και δε συμαζεύεται... Στο τέλος δεν ξέρει κανείς τι να πιστέψει...

 

Συνολικά έχω 64 gb DDR2 800Mghz CL4 Ram σε modules των 1 και 2 Gb, δεν είναι όλα για το ίδιο pc... Απλά σκεφτόμουν να αφαιρέσω ram από αλλού και να την βάλω εδω... Αξίζει τον κόπο από πλευράς απόδοσης? αυτό ήταν το ερώτημα μου...

 

Με λίγα λόγια δλδ, όποιος αγοράζει τώρα 32bit Win 7, ενώ έχει x64 cpu, είναι απλά ηλίθιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα 32bit Win7 πρέπει να είναι πλέον μόνο για netbooks...

 

όλα τα συστήματα των τελευταίων 2 ετών έχουν τουλάχιστον 4gb, εκεί δεν δικαιλογείται 32bit επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...