Προς το περιεχόμενο

Security Essentials: Δωρεάν antivirus από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι μια λιτη εφαρμογη που περιλαμβανει και antimalware οποτε δεν χρειαζεται να βαλεις και ξεχωριστο antispyware.

παραλληλα ειναι λιτο και παναλαφρο που δεν κουραζει καθολου το pc.

εγω εχω δοκιμασει τα παντα και κατεληξα σε αυτο εδω και 2-3 μηνες αφου εκτος του οτι δεν χρειαζεται τιποτα αλλο ,απενεργοποιει και το defender και ετσι δεν παραφορτωνεις και το pc,ολα σε ενα.

 

Δηλαδη το windows defender δεν θα το χρησιμοποιουμε πια?

ηταν πολυ χρησιμο ...εβγαζε μηνυματα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλαγη ζητουσαν τα προγ/τα

και ρωτουσε για PERMIT/ALLOW κλπ.

μαζι δεν γινεται να υπαρχουν? εγω το εχω μαζι με το AVG τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη το windows defender δεν θα το χρησιμοποιουμε πια?

ηταν πολυ χρησιμο ...εβγαζε μηνυματα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλαγη ζητουσαν τα προγ/τα

και ρωτουσε για PERMIT/ALLOW κλπ.

μαζι δεν γινεται να υπαρχουν? εγω το εχω μαζι με το AVG τωρα..

 

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; :confused: Το windows defender ποτέ δεν με είχε ρωτήσει τίποτα. Μόνο από τις αυτόματες ενημερώσεις καταλάβαινα ότι υπήρχε τέτοιο πρόγραμμα.

Μήπως εννοείς το UAC (Union Aerospace Corporation :P); Αυτό παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά νομίζω ότι ο gesamgr στο UAC αναφέρεται. Το ότι το windows defender αποσυνδέεται μάλλον το κατάλαβε αλλά ίσως το μπερδεύει με το UAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Δυστυχώς δε μου τα είπε και τόσο καλά το essentials.

Κατέβασα μια εκδοση του θειου κάποιου γνωστού προγράμματος και το τοποθέτησα μαζί με κάποια άλλα προγράμματα (όλα δωρεαν κατεβασμενα απο την επίσημη σελίδα τους) σε φρεσκοστημένα xp με περασμένο essentials και όλα τα updates(windows+antivirus). Αφού το έκανα σκαν και δε βρήκε τίποτα το εγκατέστησα. Άφησα το pc για αρκετές ώρες και μόλις επέστρεψα βρήκα ένα μήνυμα λάθους αναφερόμενο σε ένα πρόγραμμα 16βιτ ??, στα system logs βρήκα αυτό.

 

Microsoft Antimalware has encountered an error when taking action on spyware or other potentially unwanted software.

For more information please see the following:

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=37020&name=Backdoor:Win32/Gaertob.A&threatid=2147619071

User: NT AUTHORITY\SYSTEM

Name: Backdoor:Win32/Gaertob.A

ID: 2147619071

Severity: Severe

Category: Backdoor

Path:

Action: Quarantine

Error Code: 0x80508023

Error description: The program could not find the spyware and other potentially unwanted software on this computer.

Status:

Signature Version: AV: 1.67.331.0, AS: 1.67.331.0

Engine Version: 1.1.5101.0

 

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

 

Προηγουμένως στο μήνυμα του detection του backdoor ήταν σε process και όχι σε path.

 

Και ο χακερ είχε και χιουμορ, μου άνοιξε explorer και είχε την κλασσική φωτό με το παιδάκι με το ποσηλατο με την μπροστα τετράγωνη ρόδα που έλεγε you fail. Δεν ποστάρω το λίνκ γιατί δεν ξέρω αν είναι ασφαλές :)

 

Εκτός το οτι είμαι χαζός και αφου ξέρω οτι το συγκεκριμένο είναι πάντα τίγκα στα backdoor γιατί επιμένω και δε χρησιμοποιώ το εξίσου καλό δωρεάν.. απογοητεύτηκα λίγο από το essentials.

Τελειώνει το φουλ σκαν και ακόμη δεν έχει βρει τίποτε ... ο τρόγιαν είναι ακόμη εκεί!

 

Θα του βάλω κανα malwarebytes να καθαρίσει και θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία

 

update: Τέλειωσε το σκαν και βρήκε μόνο "suspicious" που τα έστειλα στη MS

To malwarebytes βρήκε το infection στη στιγμή και το καθάρισε.

Επεξ/σία από Pantelwolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δε μου τα είπε και τόσο καλά το essentials.

Κατέβασα μια εκδοση του θειου κάποιου γνωστού προγράμματος

Αμα πια με αυτα τα trojan μεσα σε καθε λογης αλητικο software. Λες και δεν μπορειτε να πατε σε ενα netcafe και να τρεξετε εκει οτι gen θελετε (την trial εκδοση προϋποθετω οτι την πηρατε απο το επισημο site), πρεπει να χαλασετε το καλο πισακι σας. Τοσα χρονια, θα λεγε κανεις οτι εμαθαν, αλλα φευ, ατυχησαμεν.

 

Τωρα οσον αφορα το antivirus, κανεις δεν απαντησε ακομα αν σκαναρει μεσα σε zip/rar archives, χωρις αυτην την λειτουργια δεν λεει τιποτα. Επισης 1)Ποσα απιδια πιανει και 2)Δεν πιστευω τα updates να διαρκουν συνηθη χρονο ms update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πια με αυτα τα trojan μεσα σε καθε λογης αλητικο software. Λες και δεν μπορειτε να πατε σε ενα netcafe και να τρεξετε εκει οτι gen θελετε (την trial εκδοση προϋποθετω οτι την πηρατε απο το επισημο site), πρεπει να χαλασετε το καλο πισακι σας. Τοσα χρονια, θα λεγε κανεις οτι εμαθαν, αλλα φευ, ατυχησαμεν.

 

Τωρα οσον αφορα το antivirus, κανεις δεν απαντησε ακομα αν σκαναρει μεσα σε zip/rar archives, χωρις αυτην την λειτουργια δεν λεει τιποτα. Επισης 1)Ποσα απιδια πιανει και 2)Δεν πιστευω τα updates να διαρκουν συνηθη χρονο ms update;

 

Μάστορα, κάθε άλλο παρά νουμπάς είμαι, και το πισάκι δεν ήταν το βασικό, δεν πέθανα κιόλας που έπιασε τρογιαν. Και αν ήθελα να κάνω δοκιμές δε θα πήγαινα να μαμήσω την εγκατάσταση κάποιου νετκαφε, αν και σε νετκαφε δε θα μπορούσα να κάνω εγκατάσταση, αλλά θα το έβαζα σε ένα virtual για να έχω sandbox που να το ελέγχω πλήρως. Φιλικά πάντα.

 

Ο Ιός είναι γνωστός. To scan έγινε στο exe και όχι στο ζιπ ή στο ραρ η σε οτιδήποτε.

Και εν πάση περιπτώσει απαιτώ απο το αντιβαιρους που θα με κανει να αντικαταστησω αυτο που χρησιιμοποιώ (δωρεάν ή μη) να βρίσκει τον ιό Τουλάχιστον σε φουλ σκαν αφού έχει μολυνθεί.. Το essentials βρήκε μόνο "suspicious" αρχεία.

 

Φεύγω τωρα αν θέλει κάποιος να απαντήσει θα επιστρέψω το άγριο ξημέρωμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ εγώ το έβαλα το χρησιμοποιω και ειναι πολυ εύχριστο ,λειτουργικο ,ελαφρυ και εμφανίσιμο... ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΓΝΗΣΙΑ windows ΒΑΛΤΕ ΤΟ

 

Εγώ τουλαχιστον εχο βαρεθει τα crack kai τα trial reset... FREEEEEeeee.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...