Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Ruby Crystal ειναι trololo start

Το lane ειναι εντελως αδιαφορο , δεν εχει λογο να παει ο jungler .Τον χρονο του θα χασει

 

Το game ειναι NA D1 φανταζομαι   challenger lvl, δεν βλεπω κατι περιεργο στο πως κυλαει το game though

Δεν ειδα πως παει το lane αλλα λογικο ειναι να παιζει ετσι ο Malph , δεν θα της κανει ποτε κατι

 

Οκ απλά νόμιζα θα έδειχνες VOD από Game όπου ο Malphite πρίζει μπάλες με το Q και πως να παίζεις εναντίον poke.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυσκολο να βρω τοσο συγκεκριμενο VOD :P

Αλλα οπως ειπα , το να σου πρηξει μπαλες ο Malphite δεν υφισταται ιδιαιτερα με το mana pool που εχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον malph πάντως έχω συναντήσει κάνει αυτό με την q του και σπάει μπάλες,σίγουρα κάνω η κάνει όποιος παίζει χαζά λάθη με τα minions και δεν μπορεί να αντιδράσει για να φτάσε σε σημείο τέτοιο.Εδώ σε θέλω όμως αν ξέρεις να το χειρηστείς τα έβαψε σκούρα ο malph ,για τον λόγο ακριβώς γράφω κιόλας ρώτησα πώς στο elo αυτό συναντάς πολλούς τέτοιους και αν βρεθει λύση άντε ciao!!!Γενικότερα ήθελα να μάθω το lane και όχι για αυτόν που ξέρω πιά στο περίπου τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπακουεται επισης οτι καθε Malph δεν θα κανει max Q σε τετοιο matchup

Αν παει AP ειναι αλλη περιπτωση , αλλα ποιος το κανει αυτο πλεον

Κανει max E κ οποιαδηποτε στιγμη του χωθεις θα φας το -50% AS debuff στο κεφαλι κ θα βαρας σαν να εισαι σε time warp

 

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ψαχνεις though

Να ξερεις να χειριστεις τι ? Tα minion waves? Αυτο δεν ειναι θεμα top lane , αυτο ειναι γενικο θεμα που πρεπει να παιξεις απειρα games για να το μαθεις κ να ξερεις να εκτιμησεις ποτε να κανεις push/freeze κτλ

 

Στο αρχικο post αναφερεις οτι ειχε πολλα minions . Αν εχει πολλα minions τοτε απλα δεν μπαινεις  . Αν μπεις δεν θα του κανεις dmg λογω του AS Debuf κ θα φας πιο πολυ dmg απο οτι θα φαει αυτος

 

Περιμενεις να φτασουν τα minions κοντα η κατω απο το tower κ κανεις last hit

Οπως σου ειπα , δεν υπαρχει αλλο μυστικο στο top lane . Δεν παιζεται αλλιως απο τα αλλα . Απλα πρεπει να μαθεις matchups κ power spikes . Και αν παιζεις με teleport , να μαθεις να το χρησιμοποιεις .

 

Δεν υπαρχει κατι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάσκηση κατάλαβα ,πάντως για να το κλείσουμε να σου πώ δεν μπήκα ποτέ απλα προσπαθούσα να φαρμάρω και με έβλεπε στο range και χτύπαγε.Άν ήθελα να του μπώ δύσκολο γιατί είχα cs να καθαρίσω.Λάθος αποφάσεις το φέρανε πάνω κάτω λοιπόν ώς πρός το φάρμαρισμα και το position.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπακουεται επισης οτι καθε Malph δεν θα κανει max Q σε τετοιο matchup

Αν παει AP ειναι αλλη περιπτωση , αλλα ποιος το κανει αυτο πλεον

Κανει max E κ οποιαδηποτε στιγμη του χωθεις θα φας το -50% AS debuff στο κεφαλι κ θα βαρας σαν να εισαι σε time warp

 

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ψαχνεις though

Να ξερεις να χειριστεις τι ? Tα minion waves? Αυτο δεν ειναι θεμα top lane , αυτο ειναι γενικο θεμα που πρεπει να παιξεις απειρα games για να το μαθεις κ να ξερεις να εκτιμησεις ποτε να κανεις push/freeze κτλ

 

Στο αρχικο post αναφερεις οτι ειχε πολλα minions . Αν εχει πολλα minions τοτε απλα δεν μπαινεις  . Αν μπεις δεν θα του κανεις dmg λογω του AS Debuf κ θα φας πιο πολυ dmg απο οτι θα φαει αυτος

 

Περιμενεις να φτασουν τα minions κοντα η κατω απο το tower κ κανεις last hit

Οπως σου ειπα , δεν υπαρχει αλλο μυστικο στο top lane . Δεν παιζεται αλλιως απο τα αλλα . Απλα πρεπει να μαθεις matchups κ power spikes . Και αν παιζεις με teleport , να μαθεις να το χρησιμοποιεις .

 

Δεν υπαρχει κατι παραπανω

Μιας και το ανεφερες πως χειριζομαστε τα waves?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι παρα πολυ δυσκολο να το εξηγησω στην θεωρια κ θελει πραγματικα τεραστια εμπειρια για να κρινεις ποτε μπορεις κ πρεπει να κανεις push η freeze το wave . Το εχω κανει απειρες φορες λαθος ενω ξερω πως πρεπει να το κανω κ καταληγω να φτανω το wave λιγο πριν το tower κ να περιμενω σαν τον χαζο lel 

 

Μερικα vids που βοηθανε για οποιον εχει ορεξη

Ειναι παλια αλλα δεν εχει καποια σημασια

 

Για Top Lane πως περιπου να παιζεται το lane

 

 

Freezing Tactic

 

 

Blog Link : Push , Freeze , Push , Freeze

 

How to Lane Freeze

 

 

Αυτα μπορεσα να βρω προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσει ο Sony περίμενε...

Αξίζει τον κόπο να περιμένεις!!! Kappa

 

Δεν γνωρίζω ούτε την Irelia αλλά ούτε και τον Malphite (Ελάχιστα), οπότε δεν μπορώ και να βοηθήσω.

 

Αυτό που λέτε όμως "με 3 Q πάει όλο το Mana του Malphite", συμφωνώ! το έχω και εγώ απορία πως spamarei... φαντάζομαι θα έχει Runes&Masteries για Mana... μου έχει τύχει και εμένα Malphite τοπ που να μου σπαμαρει το Q.

 

 

 

Eιναι παρα πολυ δυσκολο να το εξηγησω στην θεωρια κ θελει πραγματικα τεραστια εμπειρια για να κρινεις ποτε μπορεις κ πρεπει να κανεις push η freeze το wave . Το εχω κανει απειρες φορες λαθος ενω ξερω πως πρεπει να το κανω κ καταληγω να φτανω το wave λιγο πριν το tower κ να περιμενω σαν τον χαζο lel 

 

Μερικα vids που βοηθανε για οποιον εχει ορεξη

Ειναι παλια αλλα δεν εχει καποια σημασια

 

Για Top Lane πως περιπου να παιζεται το lane

 

 

Freezing Tactic

 

 

Blog Link : Push , Freeze , Push , Freeze

 

How to Lane Freeze

 

 

Αυτα μπορεσα να βρω προς το παρον

 

 

 

Αυτά είναι για άμπαλους... από την στιγμή που ο άλλος έχει Freez-αρει το Lane δεν κάθεσαι σαν μαλάακς να περιμένεις τα Minions, ή κάνεις Gank άλλα Lane ή απλά πλησιάζεις και συνεχίζεις το Push. (3o βίντεο είδα μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Atallos όσον αφορά το tele στο top αν έχεις απέναντι σου champ που ξέρεις ότι δε θα τον φας early ή ότι θα σε λιώσει στο poke να το καταλάβω. Αν όμως ξέρεις ότι με ignite μπορείς να snowballάρεις δεν είναι καλύτερο? Ποτέ δεν το ξέρεις σίγουρα, αλλά κατάλαβες εννοώ βάσει του matchup..

Ότι late game και σε team fights/barons είναι πολύ πιο χρήσιμο το tele εννοείται και όλοι οι pros μ αυτό παίζουν πια.

Πάντως ότι θέλει και το tele να ξέρεις πότε να το κάνεις ισχύει. Προσπαθώ και γω να παίζω με tele και έχει τύχει άπειρες φορές ξέρω γω να χάσω σίγουρα kills στο bot που γίνεται της μουρλής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Master Peasy

 

Παιδιά έχω πρόβλημα όταν οι αντίπαλοι έχουν CC, η ομάδα μου δεν νοιώθει και τόσο να χωθεί και μετά να χωθώ εγώ, έτσι αναγκάζομαι πολλές φορές να χώνομαι πρώτος να φάω τον ADC και παίρνω τα @ μου.

Ακόμα και όταν κάνουν Engage και χώνομαι μετά από αυτούς (χωρίς να περιμένω να παίξουν λίγο ξύλο) με χώνουν εύκολα γαμώ τα CC τους.

 

1. Όταν έχουν Enemy Lux/Morgana/Leona τι Build να κάνω? με τι σειρά? να βγάλω 2ο-3ο ένα Weapon Που βγάζει τις κατάρες? (το θέμα είναι ότι όλα γίνονται τόσο γρήγορα που δεν πολυβοηθάει...

 

2. Δεν έχω κατασταλάξει με τα Runes, τώρα παίζω Full AS αλλά υστερώ σε Damage ύστερα ΑΛΛΑ καλύτερο farm early!

 

Επειδή τα Guides είναι παλιά, έχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς? με ποια σειρά ?

 

Σκέφτομαι ότι με Full AS Runes το IE δεν λέει πολλά για 2ο Weapon.

 

Τι λέτε για:

1. Boots

2. Botkr

3. Phantom

4. If TANKY_ENEMIES->LW || αλλιώς IE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω ούτε την Irelia αλλά ούτε και τον Malphite (Ελάχιστα), οπότε δεν μπορώ και να βοηθήσω.

 

Αυτό που λέτε όμως "με 3 Q πάει όλο το Mana του Malphite", συμφωνώ! το έχω και εγώ απορία πως spamarei... φαντάζομαι θα έχει Runes&Masteries για Mana... μου έχει τύχει και εμένα Malphite τοπ που να μου σπαμαρει το Q.

 

 

 

 

 

 

Αυτά είναι για άμπαλους... από την στιγμή που ο άλλος έχει Freez-αρει το Lane δεν κάθεσαι σαν μαλάακς να περιμένεις τα Minions, ή κάνεις Gank άλλα Lane ή απλά πλησιάζεις και συνεχίζεις το Push. (3o βίντεο είδα μόνο)

 

Mην κανεις misinform plox σε πραγματα που δεν ξερεις

Οταν εχει κανει freeze ο αλλος φωναζεις jungler κ πατε το wave στο tower 

 

Atallos όσον αφορά το tele στο top αν έχεις απέναντι σου champ που ξέρεις ότι δε θα τον φας early ή ότι θα σε λιώσει στο poke να το καταλάβω. Αν όμως ξέρεις ότι με ignite μπορείς να snowballάρεις δεν είναι καλύτερο? Ποτέ δεν το ξέρεις σίγουρα, αλλά κατάλαβες εννοώ βάσει του matchup..

Ότι late game και σε team fights/barons είναι πολύ πιο χρήσιμο το tele εννοείται και όλοι οι pros μ αυτό παίζουν πια.

Πάντως ότι θέλει και το tele να ξέρεις πότε να το κάνεις ισχύει. Προσπαθώ και γω να παίζω με tele και έχει τύχει άπειρες φορές ξέρω γω να χάσω σίγουρα kills στο bot που γίνεται της μουρλής..

 

Αναλογα τον champion κ πως θες να παιξεις

Μπορεις να παιξει κ το teleport εξυπνα 

 

Για παραδειγμα , μπορεις να κανεις push τα 2 πρωτα waves κ να πας back , να παρει ενα dorans ακομα κ να πας στο lane με 1 dorans παραπανω. Μπορει να χασεις 2-3 cs , αλλα το 1 item παραπανω κ η εξυπνη χρηση του tp να σε κανει να κερδισεις το lane

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην κανεις misinform plox σε πραγματα που δεν ξερεις

Οταν εχει κανει freeze ο αλλος φωναζεις jungler κ πατε το wave στο tower 

 

 

Αναλογα τον champion κ πως θες να παιξεις

Μπορεις να παιξει κ το teleport εξυπνα 

 

Για παραδειγμα , μπορεις να κανεις push τα 2 πρωτα waves κ να πας back , να παρει ενα dorans ακομα κ να πας στο lane με 1 dorans παραπανω. Μπορει να χασεις 2-3 cs , αλλα το 1 item παραπανω κ η εξυπνη χρηση του tp να σε κανει να κερδισεις το lane

 

Α ναι! σωστά! είπαμε ότι μόνο στην μια ομάδα είναι οι έξυπνοι και στην άλλη είναι χαζοί... Σορρυ το ξέχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο placement, λιγοι πετυχαινουν κατι καλυτερο στη θεση σου. Απλα απο 'δω και 'περα η ουσια ειναι να μπορεις να κανεις climb . Αν δεν μπορεις σπαμαρε normals μαθε 2-3 champs πολυ καλα και ξαναδοκιμασε.

 

Α. Και οχι τον olaf :P Για normals/arams εχει φαση, αλλα στα ranked εχει απτα χαμηλοτερα win ratio στο game και σιγουρα δεν ειναι τυχαιο.

Το δες εχθές το χθεσινό epic pick Olaf του Zion πώς τη σάπισε τη Lulu την κουραστική? :P

 

Αναλογα τον champion κ πως θες να παιξεις

Μπορεις να παιξει κ το teleport εξυπνα 

 

Για παραδειγμα , μπορεις να κανεις push τα 2 πρωτα waves κ να πας back , να παρει ενα dorans ακομα κ να πας στο lane με 1 dorans παραπανω. Μπορει να χασεις 2-3 cs , αλλα το 1 item παραπανω κ η εξυπνη χρηση του tp να σε κανει να κερδισεις το lane

Να σου πω την αλήθεια απ τα champs που παίζω top Jax και Riven που πάω με τα μούτρα δε μου πάει η καρδιά να πάρω tele :/

Nasus, Singed, Olaf αντιθέτως πάντα tele.

Άσχετο αλλά πες γνώμη για Trundle που τον πήρα χθες. Μ αρέσει πολύ. Midi ξεκίνα το κράξιμο πάλι ξέρω :D

μιας και δε παιζω καθολου top τι θα προτείνατε να ξεκινησω?

Αντρικά champs όπως Jax, Nasus, Riven, Singed κλπ.

Όχι Lulu, Vladimir, Teemo, Nida για το θεό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δες εχθές το χθεσινό epic pick Olaf του Zion πώς τη σάπισε τη Lulu την κουραστική? :P

 

Να σου πω την αλήθεια απ τα champs που παίζω top Jax και Riven που πάω με τα μούτρα δε μου πάει η καρδιά να πάρω tele :/

Nasus, Singed, Olaf αντιθέτως πάντα tele.

Άσχετο αλλά πες γνώμη για Trundle που τον πήρα χθες. Μ αρέσει πολύ. Midi ξεκίνα το κράξιμο πάλι ξέρω :D

Αντρικά champs όπως Jax, Nasus, Riven, Singed κλπ.

Όχι Lulu, Vladimir, Teemo, Nida για το θεό..

 

To reduced tp cooldown ηταν ο λογος που παιχτηκε ξανα ο Jax

Δεν χρειαζεται να κερδισεις το lane σου με το ignite , χρειαζεται απλα να κανεις scale κ split push . Με το tp μπορεις πιο ευκολα , με το ignite θα πρεπει να εισαι σε θεση να κερδισεις 1v2

 

Meh pick , ισως να δουλεψει με meta picks οπως Mao/Alistar στο top αλλα δεν ειναι fun κ δεν κανει κ πολλα πραγματα , για jungling οχι δυστυχως

Η Nidalee για Solo Q μεχρι να φαει το πρωτο nerf μετα το rework ειναι god tier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...