Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι και αν γίνεται θα με ενδιέφεραν γνώμες απο high elo αν και όλες δεκτές.

 

Παιζω main support high plat και παράλληλα κάτι κάνω στο mid,jungle.Tώρα τελευταία όμως με έπιασε κάτι και μου αρέσει το top.Οι παίκτες που με ενδιαφέρουν να μάθω καλά για να παίζω είναι riven,nidale και irelia.Θα μιλήσω τώρα συγκεκριμένα για την irelia και το 1 vs 1 στο lane.Λοιπόν πώς αντιμετωπίζεις τους champion που σε ποκάρουνε??Όπως για παράδειγμα pantheon,vlad,malphite η ξέρω γώ..για τον τελευταίο μάλιστα διαβάζω πώς είναι εύκολος στο lane,απλά έπαιξα ένα παιχνίδι μαζί του και ενώ διάβαζα σε guide πώς είναι εύκολο lane για farm με μούρλανε στο poke με την q του αν και δεν είχε μάνα πολλές φορές.Εκεί που το έχασα όμως είναι πώς φοβόμουνα να του μπώ γιατί είχε πολλά minions που πουσάρανε και κουβαλούσε ignite,με αποτέλεσμα να πανικοβάλομαι και να μένω και σε farm πίσω+ότι έπαιρνε το χαμένο του μάνα ξανά και άντε γειά.

Είδα σε ένα βίντεο με pro irelia πώς ο malphite της δεν την πόκαρε και απλά φαρμάρανε ,λογικά είναι high elo και ξέρει ο malph ότι θα τις φάει αν ποκάρει και χάσει mana.Εγώ θέλω να μάθω πώς να τα αντιμετωπίζω τέτοια lane που είναι σχετικά πιό low το επίπεδο και θα κάνει ο αντίπαλος ένα σωρό λάθη!!

 

Έπιπλέον στο top αν έχετε κανά μικρό tip έτσι να δώ πώς το βλέπεται θα είχε φάση.Μαθαίνω τώρα top και θέλω να το mainάρω αν μπορέσω  ,δηλαδή έχω τις κινήσεις αλλά χάνω στο high plat τα βασικά objectives που δεν έχουν να κάνουν με το ξύλο αλλά να έχω ένα σωστό lane.

 

thanks!!!

Επεξ/σία από kamasoutra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σε pokeαρε ο Malphite που με 3 Q δεν εχει mana μετα ?:P

Aμα δυσκολευεσαι τοσο , ξεκινα με flask . Αλλιως μαθε να παιζεις με teleport για να μην εχεις τετοια προβληματα

 

All in > poke . Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να scalαρεις

Μετα το lvl 7 αν ειστε ισα , κερδιζεις

 

Απλα πρεπει να μαθεις τα matchups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι και παρακαλώ να μιλήσουν όσοι είναι απο plat και πάνω αν δεν με απασχολεί και να πώ την αλήθεια ,απλά να βρώ λύση.

 

Παιζω main support και κάτι κάνω στο mid,jungle και τώρα τελευταία με έπιασε κάτι και μου αρέσει το top.Οι παίκτες που με ενδιαφέρουν να μάθω είναι riven,nidale και irelia.Θα μιλήσω τώρα για την irelia και το 1 vs 1 στο lane.Πώς αντιμετωπίζεις τους champion που ποκάρουνε??Όπως για παράδειγμα pantheon,vlad,malphite ..για τον τελευταίο μάλιστα έπαιξα ένα παιχνίδι και ενώ διάβαζα σε guide πώς είναι εύκολο lane για farm με μούρλανε στο poke με την q του αν και δεν είχε μάνα .όμως φοβόμουνα να του μπώ γιατί είχε πολλά minions που πουσάρανε και ignite.Με αποτέλεσμα να πανικοβάλομαι και να μένω και σε farm πίσω .Είδα σε ένα βίντεο με pro irelia πώς ο malphite της δεν την πόκαρα και απλά φαρμάρανε ,λογικά είναι high elo και ξέρεις ο malph ότι θα τις φάει αν ποκάρει και χάνει mana.Εγώ πώς τα αντιμετωπίζω τέτοια lane??

 

Έπιπλέν στο top αν έχετε κανά μικρό tip έτσι να δώ πώς το βλέπεται θα είχε φάση.Μαθαίνω τώρα top και θέλω να το mainάρω αν μπορέσω παραπάνω ,δηλαδή έχω τις κινήσεις αλλά χάνω στο high plat τα βασικά objectives που δεν έχουν να κάνουν με το ξύλο αλλά να έχω ένα σωστό lane.

 

Θα σου απαντήσει ο Sony περίμενε...

Αξίζει τον κόπο να περιμένεις!!! Kappa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σε pokeαρε ο Malphite που με 3 Q δεν εχει mana μετα ? :P

Aμα δυσκολευεσαι τοσο , ξεκινα με flask . Αλλιως μαθε να παιζεις με teleport για να μην εχεις τετοια προβληματα

 

All in > poke . Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να scalαρεις

Μετα το lvl 7 αν ειστε ισα , κερδιζεις

 

Απλα πρεπει να μαθεις τα matchups

Παίζω μόνο με tp και ούτε εγώ ξέρω που λέμε πώς με πόκαρε ο malph. lel

 

Κάτι λάθος θα έκανα με το wave και πρέπει να του έδωσα χώρο να μου το κάνει.

 

Πές κανά tip παραπάνω για το Lane γενικότερα δεν θα στο χρεώσω αυτήν την φορά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τα matchups

 

http://www.lolking.net/guides/261441

Το έγραψα και πάνω ότι πρίν μπώ στο match τα είχα διαβάσει να ξέρω τι θα συναντήσω ,απλά ενώ επαιζα safe και φάρμαρα με κοπάναγε σε φάση που ένιωθα πίεση και μετά είχε ulti ,ignite και ciao!!! Έτσι έκανα roaming τον χάρτι και πήρα ότι έχασα πίσω . xx

 

Θα ήθελα να δώ πώς χειριζόμαστε το top lane σε high elo ,δεν μπορεί δεν είναι μόνο ξύλο αλλά έχει πολλά περισσότερα για να έρθουν τα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το διαβασες ομως 

Γιατι για να σε εδιωχνε απο το lane o Malphite ενω εχεις teleport κατι δεν εκανες καλα , εκτος αν πηγαινες πανω του ενω ειχε 15 minion κ εσυ κανενα .

 

Με Irelia δεν χρειαζεται να παιξεις ξυλο early , απλα farmαρεις κ δεν μενεις πισω για να κανεις scale αργοτερα

Το ιδιο ισχυει με ολους οσους κανουν scale . 

 

Αν σε ενδιαφερει να δεις replays , δες ενα VOD σε Irelia vs Malphite ( 22 Ιουνιου ) http://www.twitch.tv/ireliacarriesu/c/4510421

 

Eδω για περισσοτερα matchups απο τον συγκεκριμενο ( ειναι παλια , οποτε κρατα μονο το πως παιζει το matchup/game _

 

Matchups κ power spikes ειναι το top . Τα υπολοιπα ειναι πραγματα που τα κανεις κ στα αλλα lane

Επισης το να παιζεις με teleport δεν ειναι ευκολο , πρεπει να ξερεις πως κ ποτε να το κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το διαβασες ομως 

Γιατι για να σε εδιωχνε απο το lane o Malphite ενω εχεις teleport κατι δεν εκανες καλα , εκτος αν πηγαινες πανω του ενω ειχε 15 minion κ εσυ κανενα .

 

Με Irelia δεν χρειαζεται να παιξεις ξυλο early , απλα farmαρεις κ δεν μενεις πισω για να κανεις scale αργοτερα

Το ιδιο ισχυει με ολους οσους κανουν scale . 

 

Αν σε ενδιαφερει να δεις replays , δες ενα VOD σε Irelia vs Malphite ( 22 Ιουνιου ) http://www.twitch.tv/ireliacarriesu/c/4510421

 

Eδω για περισσοτερα matchups απο τον συγκεκριμενο ( ειναι παλια , οποτε κρατα μονο το πως παιζει το matchup/game _

 

Matchups κ power spikes ειναι το top . Τα υπολοιπα ειναι πραγματα που τα κανεις κ στα αλλα lane

Επισης το να παιζεις με teleport δεν ειναι ευκολο , πρεπει να ξερεις πως κ ποτε να το κανεις

Σίγουρα έκανα λάθη και όχι δεν θυμάμαι να είχε πολλά minions δικά μου πάνω του ,το αντίθετο γινότανε απλά πρέπει εκεί που πήγαινα να φαρμάρω να κοπάναγε την q του ξέρω γώ κάπως έτσι του έδινα χώρο.Έπαιζα πολύ passive όπως γράφει το matchup και που λέμε το tp δεν ξέρω αν κάνω μαλακίες το χρησιμοποιώ σπάνια για να πάω στο lane μου.

 

Θα τα κοιτάξω πάντως αυτά που έδωσες άν και είχα δεί απο το ίδιο άτομο ένα τέτοιο lane και ο δικός του δεν τον πόκαρε,προφανώς γιατί είναι αρκετά πιό high elo και γνωρίζει ο malphite τι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dat stomp tho!! curse ξεφτυλισαν τους clg.δεν το περιμενα

 

Ομαδα χωρις top laner κ jungler δεν κερδιζει

Οχι οτι επαιξαν κακα οι Crs , μια χαρα επαιξαν . Αλλα οι CLG ηταν τραγικοι κ σε pick/bans αλλα κ στα 2 πρωτα game . Μετα δεν κερδιζαν για κανενα λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το διαβασες ομως 

Γιατι για να σε εδιωχνε απο το lane o Malphite ενω εχεις teleport κατι δεν εκανες καλα , εκτος αν πηγαινες πανω του ενω ειχε 15 minion κ εσυ κανενα .

 

Με Irelia δεν χρειαζεται να παιξεις ξυλο early , απλα farmαρεις κ δεν μενεις πισω για να κανεις scale αργοτερα

Το ιδιο ισχυει με ολους οσους κανουν scale . 

 

Αν σε ενδιαφερει να δεις replays , δες ενα VOD σε Irelia vs Malphite ( 22 Ιουνιου ) http://www.twitch.tv/ireliacarriesu/c/4510421

 

Eδω για περισσοτερα matchups απο τον συγκεκριμενο ( ειναι παλια , οποτε κρατα μονο το πως παιζει το matchup/game _

 

Matchups κ power spikes ειναι το top . Τα υπολοιπα ειναι πραγματα που τα κανεις κ στα αλλα lane

Επισης το να παιζεις με teleport δεν ειναι ευκολο , πρεπει να ξερεις πως κ ποτε να το κανεις

 

Συγνώμη κιόλας αλλά στο VOD δείχνει μια irelia να αρχίζει με ruby crystal, ο malphite να παίζει όσο πιο safe γίνεται ( ούτε poke ούτε τίποτα, δεν έχει και flask να πρίζει μπάλες) και jungler να μην πατάει το πόδι του early ούτε για αστείο ακόμα και αν δεν έχει ward η irelia.

 

Συμβαίνουν αυτά άραγε συχνά στα μεγάλα elo? Γιατί μέχρι και Diamond V που παίζω από φίλου acc μιας και δεν ασχολούμαι σοβαρά πλέον με το LoL δεν γίνεται κάτι τέτοιο ούτε 1/100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομαδα χωρις top laner κ jungler δεν κερδιζει

Οχι οτι επαιξαν κακα οι Crs , μια χαρα επαιξαν . Αλλα οι CLG ηταν τραγικοι κ σε pick/bans αλλα κ στα 2 πρωτα game . Μετα δεν κερδιζαν για κανενα λογο

πιστευω οτι ηθελαν να διωξουν τον dexter απλα κολλαγαν οτι τα playoff ηταν κοντα..

οποιος ειδε και το chasing the cup καταλαβε οτι δεν τα πηγαινε καλα με τους αλλους.

κ αυτος και ο seraph ανυπαρκτοι..βαζω και τον λινκ που τον περιμενα να παιξει καλα απεναντι στον voyboy αλλα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας αλλά στο VOD δείχνει μια irelia να αρχίζει με ruby crystal, ο malphite να παίζει όσο πιο safe γίνεται ( ούτε poke ούτε τίποτα, δεν έχει και flask να πρίζει μπάλες) και jungler να μην πατάει το πόδι του early ούτε για αστείο ακόμα και αν δεν έχει ward η irelia.

 

Συμβαίνουν αυτά άραγε συχνά στα μεγάλα elo? Γιατί μέχρι και Diamond V που παίζω από φίλου acc μιας και δεν ασχολούμαι σοβαρά πλέον με το LoL δεν γίνεται κάτι τέτοιο ούτε 1/100.

 

To Ruby Crystal ειναι trololo start

Το lane ειναι εντελως αδιαφορο , δεν εχει λογο να παει ο jungler .Τον χρονο του θα χασει

 

Το game ειναι NA D1 φανταζομαι   challenger lvl, δεν βλεπω κατι περιεργο στο πως κυλαει το game though

Δεν ειδα πως παει το lane αλλα λογικο ειναι να παιζει ετσι ο Malph , δεν θα της κανει ποτε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...