Προς το περιεχόμενο

Το Kindle 2.0 έρχεται και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δημοφιλές ηλεκτρονικό βιβλίο Kindle 2.0, βρίσκει επιτέλους το δρόμο του προς την Ευρώπη και βέβαια στη χώρα μας αφού σύμφωνα με την amazon, θα κυκλοφορήσει στις 19 Οκτωβρίου.

 

Tο Kindle είναι δημιουργία της amazon και χρησιμοποιεί τη τεχνολογία e-ink για εφάμιλλη εμφάνιση κειμένου όπως σε ένα κανονικό βιβλίο χρησιμοποιώντας 16 αποχρώσεις του γκρι. Η 6' ιντσών οθόνη και ο λεπτός, εύχρηστος σχεδιασμός της συσκευής κάνει εύκολη την ανάγνωση ενός βιβλίου ενώ η τεχνολογία e-ink χαρίζει επίσης αυτονομία 2-3 εβδομάδων στη συσκευή με μία μόνο φόρτιση.

 

Η amazon στην ανακοίνωση της αναφέρει μεταξύ άλλων ότι το Kindle 2.0 που θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη θα υποστηρίζει GSM δίκτυα έτσι ώστε να είναι δυνατή η σύνδεση του μέσω 3G με το Kindle Store και τις συνεργαζόμενες ιστοσελίδες όπως την Wikipedia. Η αγορά και το κατέβασμα ενός βιβλίου ή εφημερίδας στη συσκευή είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία η οποία δεν ξεπερνάει το 1 λεπτό. Για το λόγο η amazon αυτό συνεργάζεται αποκλειστικά με το παγκόσμιο δίκτυο της AT&T που καλύπτει πάνω από 100 χώρες μέσω roaming(?) χωρίς καμία χρέωση!

 

Το Kindle Store διαθέτει πάνω από 250.000 αγγλόφωνα βιβλία έτοιμα για το Kindle, με τις νέες κυκλοφορίες να κοστίζουν περίπου 10 δολάρια. Στο Ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Kindle θα υπάρξει συνεργασία με αρκετές Ευρωπαϊκές εφημερίδες όπως The Times, The Daily Telegraph, Daily Mail, Corriere della Sera και El País.

 

Η συσκευή διατίθεται από σήμερα για προπαραγγελία στη τιμή των $279 όπου μαζί με τα ταχυδρομικά έξοδα φτάνει τα $300 ή αλλιώς τα €210. Όμως η αποστολή γίνεται από την Αμερική και η amazon ρητά αναφέρει ότι δεν ευθύνεται για τυχόν επιπλέον έξοδα που μπορεί να προκύψουν από το τελωνείο.

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το Kindle 2.0, τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του, διαβάστε την αναλυτική μας παρουσίαση που στηρίζεται στην αμερικανική έκδοση.

 

Link.png Site: Παρουσίαση amazon Kindle 2.0 (με video)

Link.png Site: Kindle 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό gadget αλλά βιβλίο δεν είναι.

 

Από την πίσω πλευρά δεν θα ήταν τέλειο αν είχε φωτοβολταϊκά στοιχεία; Πας παραλία και δεν κινδυνεύεις να μείνεις από μπαταρία.

 

Είναι αδιάβροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δεν είμαι ο μόνος που βρίσκει αυτό το πράγμα ηλίθιο.

 

Μήπως το παρακάνουμε λίγο με τα ηλεκτρονικά; Χάθηκε η αξία του βιβλίου εντελώς;

 

Έχει γίνει ο κόσμος απόλυτα εξαρτημένος απο gadgets και ηλεκτρονικές συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δεν είμαι ο μόνος που βρίσκει αυτό το πράγμα ηλίθιο.

 

Μήπως το παρακάνουμε λίγο με τα ηλεκτρονικά; Χάθηκε η αξία του βιβλίου εντελώς;

 

Έχει γίνει ο κόσμος απόλυτα εξαρτημένος απο gadgets και ηλεκτρονικές συσκευές;

 

Αντιλαμβάνομαι μια τεχνοφοβία ? Είναι εξέλιξη του βιβλίου και φέρνει αρκετά πλεονεκτήματα, όχι η συγκεκριμένη συσκευή αλλά όλη η κατηγορία των e-book readers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάτι μου λέει ότι ψάχνουνε "συνδρομητές";

Την ίδια δουλειά κάνει κάποιος με ένα eepc ή κάποιο αντίστοιχο,συν ένα solar pannelάκι.Και έχεις και τα .cbr σου και τα pdfια σου και τα mp3δια σου...

 

Και καλά,συνδεσιμότητα με GPRS και voda η wind ή cote;lol,αφού με ένα stcikάκι έχεις την Αλεξάνδρεια + το Βατικανό μαζί σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγάλει η Apple κανα τέτοιο μαραφέτι και θα πουλάει βιβλία στο Apple Store, ενώ η συσκευή θα αυτοκαταστρέφεται αν πας να διαβάσεις βιβλία από το Amazon ή από αλλού.

 

Ο δανεισμός τον αρχείων θα επιτρέπεται; Ή για παράδειγμα κάθε αρχείο που κατεβαίνει θα είναι δεμένο με drm με την εκάστοτε συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη βλακεία είναι ότι δεν είναι έγχρωμο, είχαν βγει κάποια πριν 2 χρόνια, αλλά μάρκετινγκ μηδέν.

 

Ξεφτίλα να κάνει 279 $ και να μην έχει χρώμα, 2010 ρε γμτ...

 

Το επόμενο psp μακάρι να τα βγάλει όλα αυτά εκτός συναγωνισμού, προς το παρόν χρησιμοποιώ το psp για comics και κάνει καλή δουλειά. Λίγο μεγαλύτερη να ήταν η οθόνη θα ήταν τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγεία του βιβλίου δεν υποκαθίσταται εύκολα.Για μένα είναι η διαδικασία του βιβλιοπωλείου και το ίδιο το βιβλίο είναι μια συνήθεια που δύσκολο θα αλλάξω.

Δεν θα μπορούσα να διαβάζω το οποιοδήποτε βιβλίο μέσω συσκευής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά, για κάποιον που ταξιδεύει συχνά και μπορεί να κουβαλάει μια βιβλιοθήκη σε 100 γρ. νομίζω πως η μαγεία του βιβλίου έρχεται δεύτερη. Για να μη μιλήσω για επιστημονικά συγγράμματα.

 

Τώρα να κάθεσαι στο μπαλκόνι με τον καφέ και τα τσιγαράκια σου και να διαβάζεις από μια οθόνη, ναι, και μένα μου τα σκάει κάπως φαιδρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγεία του βιβλίου δεν υποκαθίσταται εύκολα.Για μένα είναι η διαδικασία του βιβλιοπωλείου και το ίδιο το βιβλίο είναι μια συνήθεια που δύσκολο θα αλλάξω.

Δεν θα μπορούσα να διαβάζω το οποιοδήποτε βιβλίο μέσω συσκευής .

 

Εγώ πάλι έχω γύρω στις 2 βιβλιοθήκες γεμάτες με τα βιβλία της σχολής και ένα ντουλάπι γεμάτο με φωτοτυπίες και σημειώσεις. Ας μη μιλήσουμε για τα "εξωσχολικά" βιβλία τα οποία βρίσκονται χύμα παντού.

 

Μόνο και μόνο για την οικονομία χώρου αξίζει το Kindle. Αν το υποστηρίξουν σωστά βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα πώς θα ψαρώνουμε τα κοριτσακάκια με την πλούσια βιβλιοθήκη-ταπετσαρία στο σπίτι μας; Πώς θα κάνουμε φιγούρα ότι έχουμε διαβάσει Μπέκετ, Σαρτ, Μποντλέρ και λοιπή κουλτούρα; Ε; Ε; Πώς; Θα κορνιζάρουμε αυτό το κιντλ ή όπως το λένε αυτό το μηχάνημα του διαβόλου;

Ουυυυ σιξ σιξ σιξ

 

(πανάκριβο μου φαίνεται πάντως - αν αυτό μπορούν να το καταλάβουν τα κοριτσακάκια ίσως τότε ψαρώσουν με το κορνιζάρισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...