Προς το περιεχόμενο

Το Kindle 2.0 έρχεται και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η χρησιμοτης των e-reader προβαλει ακατανικητος οταν σκεφθει κανεις τις εκτυπωσεις,

pdf 700 σελιδων, συγκρινεται εκτυπωση και επιφορτωση δεδομενων σε e-reader,

το ζητημα ειναι αν το kindle μπορει να διαβασει pdf και λοιπα αρχεια στα ελληνικα, διοτι μου ειπαν οτι μονο το bebook υποστηριζει ελληνικους χαρακτηρες,

1.000.000 βιβλια στα αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα, ισπανικα, δεν θεωρειται σπουδαιο δωρο για ελληνογλωσσους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η χρησιμοτης των e-reader προβαλει ακατανικητος οταν σκεφθει κανεις τις εκτυπωσεις,

pdf 700 σελιδων, συγκρινεται εκτυπωση και επιφορτωση δεδομενων σε e-reader,

το ζητημα ειναι αν το kindle μπορει να διαβασει pdf και λοιπα αρχεια στα ελληνικα, διοτι μου ειπαν οτι μονο το bebook υποστηριζει ελληνικους χαρακτηρες,

1.000.000 βιβλια στα αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα, ισπανικα, δεν θεωρειται σπουδαιο δωρο για ελληνογλωσσους,

 

 

Ρίξε μια ματιά στο review σχετικά με pdf και ελληνικά

 

Το wired αναφέρει σήμερα ότι δε θα υπάρχει browser στο ευρωπαϊκό kindle για σύνδεση με τα υποστηριζόμενα blogs. Λογικό με βάση το κόστος roaming.

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2009/10/international-kindle-crippled-at-launch-no-web-access-outside-us/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
...σύγκριση με τον e-reader της plastic logic?

 

το e-reader της plastic logic δεν έχει βγει ακόμα. λενε για 2010. οπότε τίποτα ακόμα για τιμές (και μεχρι να υπάρχει διαθεσιμότητα σε Ελλάδα, ή τουλάχιστον σε Ε.Ε... θα περιμένουμε κομματάκι).

αλλα και να βγεί, νομιζω καλυτερα να το συγκρίνεις με το [ame=http://www.amazon.com/Kindle-DX-Amazons-Wireless-Generation/dp/B0015TCML0/?tag=kwab-20]Kindle DX[/ame], και όχι με το μικρό Kindle. Πιό άνετη ανάγνωση τα μεγάλα, πιό φορητά και φτηνά τα μικρά.

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

Η υπηρεσία "1 εκατομμύριο βιβλία" ειναι της Google, όχι της Amazon. όποιος θέλει τα κατεβάζει (ολόκλήρα όσα ειναι public domain, δηλ. έκδοση πρό 1923) και τα βάζει στο reader του.

απλά για το kindle, πρέπει να του κάνεις και ένα conversion απο EPUB σε mobi, ενώ οι περισσότεροι ανταγωνιστές του διαβάζουν κατευθείαν τα EPUB ή τα PDF που δίνει η Google.

Επεξ/σία από random
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι να αποκτήσω έναν τέτοιο reader, το έχω ψάξει ελαφρά και μου έχει δημιουργηθεί μία απορία.

 

Αν δεν απατώμαι υπάρχουν 3-4 standard format, μεταξύ των οποίων το ODF και PDF, για κείμενο. Γιατί λοιπόν ο καθένας πάει και βγάζει ένα @#$!$~@# format που είναι δυνατή η ανάγνωση μόνο από τη συσκευή του ή από το πρόγραμμα που ο ίδιος διαμοιράζει;

 

Δε βλέπω λογική πίσω από αυτήν την πρακτική, αλλά για να την ακολουθούν κάπου υπάρχει κέρδος, αλλά ούτε και πάλι μπορώ να εντοπίσω την πηγή του. Κάνω κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον θα το χτυπήσω, την Αμερικάνικη έκδοση,θα το στείλω σε διεύθυνση στην Αμερική και μετά θα μου το στείλουν σε εμένα.

 

Όποιος ενδιαφέρεται, για να μειώσουμε τα έξοδα αποστολής, ας μου στείλει ένα PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο review σχετικά με pdf και ελληνικά

 

Το wired αναφέρει σήμερα ότι δε θα υπάρχει browser στο ευρωπαϊκό kindle για σύνδεση με τα υποστηριζόμενα blogs. Λογικό με βάση το κόστος roaming.

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2009/10/international-kindle-crippled-at-launch-no-web-access-outside-us/

 

ποιο review εννοεις ;;

 

το μεγαλυτερο μερος των βιβλιων που εχω ειναι pdf ελληνικά + doc ελληνικα, γνωριζεις αν μπορει να τα διαβασει το kindle χωρις πολλους μπελαδες ;;

 

μερσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο review εννοεις ;;

 

το μεγαλυτερο μερος των βιβλιων που εχω ειναι pdf ελληνικά + doc ελληνικα, γνωριζεις αν μπορει να τα διαβασει το kindle χωρις πολλους μπελαδες ;;

 

μερσι

 

 

Αυτό που αναφέρεται στην αρχική είδηση

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=313077

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και άλλες συσκευές στην αγορά,

μην κολλάμε στον Mr Amazon απλά επειδη έχει μια τεράστια μηχανή μάρκετινγκ στη δουλεψή του.

 

 

all about e-readers

http://wiki.mobileread.com/wiki/Main_Page

 

E-book Reader Matrix : οι συσκευές

http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix

http://wiki.mobileread.com/wiki/Where_to_Buy_eBook_Devices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεται στην αρχική είδηση

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=313077

 

το αρθρο που εγραψες ειχε την μεγιστη δυνατη ευκρινεια λογου, το θεωρω προτυπο,

με βαση το αρθρο σου, το kindle δεν κρινεται τοσο καταλληλο για την χρηση που το προοριζω, δεν διαβαζει αμεσως pdf, αν ειναι να κανω ολα αυτα τα βαρετα που λεει, νομιζω οτι θα δαπανω ιδιο χρονο με τον χρονο που χρειαζεται η εκτυπωση, για σελιδες γραμμενες σε στηλες οπως οι εγκυκλοπαιδειες, (λαρους-μπριτανικα εχει 4 στηλες η σελιδα) το αποτελεσμα οπως λες ειναι φρικτο και απαραδεκτο, τα 250.000 αγγλοφωνα βιβλια που δινει, εφημεριδες, περιοδικα, ολα αχρηστα για μενα,

καλυτερα ταιριαζει τo sony reader που διαβαζει ευθεως τα pdf και συνεργαζεται με google, ή το bebook που συνεργαζεται με ελληνικες εκδοσεις Καστανιωτη,

επισης καλο φαινεται ενα μεγαλυτερο σχηματος εξωφυλλο inteface που δινεις, πως λεγεται ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της Plastic Logic και δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Όμως τη Τρίτη που μας έρχεται, η Barnes & Nobles θα παρουσιάσει το δικό της ebook reader που όλοι λένε ότι θα κατασκευάζεται από τη Plastic Logic και θα υποστηρίζει touch. Το gizmodo μάλιστα έχει δημοσιεύσει κάποιες φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται ότι έχει μια εξτρά έγχρωμη οθόνη στο κάτω μέρος.

 

http://gizmodo.com/5380942/barnes-and-nobles-e+reader-like-a-kindleiphone-chimera-first-photos-and-details

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

merciHal9000, καλως το φανταστηκα οτι επροκειτο για το Plastic Logic, επισης διαβασα για το Sony Reader PRS-600 (νεότευκτο), δια χειρος υποσημειωσεις κειμενου επι της οθονης με στυλο, υπογραμμισεις, 6 ιντσες touch screen, αγγλικο λεξικο, pdf ετοιμο αμεσως, word, ePub, google βιβλιοθηκη, το εχει ο παπασωτηριου 315 ευρω, αν μπορει να διαβασει ελληνικα pdf μαλλον αυτο θα παρω, ενα πραγμα που προβληματιζει ειναι το βαρος του, 280 γραμμαρια, δοκιμασα ενα βιβλιο που εχω με ακριβως ιδιο βαρος και διαστασεις οπως της συσκευης, το βαρος αρχιζει να γινεται αισθητο, γυρω στα 200 γραμμαρια με διαστασεις 6 ιντσων ειναι πολυ καλα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σημαντικότερο που με απασχολεί εμένα, είναι πόσο είναι ο φόρος αν το παραγγείλω στην ελλάδα από το amazon της Αμερικής. Η amazon δεν αναφέρει τίποτα. Ξέρει κανείς που μπορώ να μάθω έγκυρα; γιατί αν μιλάμε για 20 Ευρώ είναι οκ. Αλλά αν μιλάμε για διπλασιασμό της τιμής έχουμε πρόβλημα.

 

Όσο για την χρησιμότητα του E-book reader, που βλέπω να συζητιέται, είναί προφανής για όποιον διαβάζει βιβλία. Φυσικά κ δεν είναι το ίδιο με το να διαβάζεις τυπωμένο βιβλίο, αλλά όταν διαβάζεις γύρω στα δέκα βιβλία το μήνα, διαβάζεις οποσδήποτε πριν σε πάρει ο ύπνος και για να ανοίξουν τα μάτια σου το πρωί, πας ένα ταξιδάκι για λίγες μέρες μια φορά το μήνα, 3 φορές το χρόνο πας για αρκετές μέρες στο πατρικό σου (φοιτητής), τα πράγματα αλλάζουν. Η βιβλιοθήκη είναι ότι πιο τέλειο αν έχεις εγκατασταθεί μόνιμα σε μια σπιτάρα κ έχεις ένα δωμάτιο μόνο για αναγνωστήριο (μακριά από το δωμάτιο με την πισίνα, γιατί η υγρασία κάνει κακό...), αλλά όταν σπουδάζεις κ ετοιμάζεσαι για στρατους και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, είναι βάσανο (επίσης όταν γράφεις κ λίγο οπότε χρησιμοποιείς διαρκώς βιβλία για reference, τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα).

Το πιο σωστό περι αυτού του θέματος το είπε ο S.King ο οποίος σχολίασε γελώντας αυτή τη διαμάχη: "Το να αγοράσεις ένα Kindle δε σημαίνει ότι πρέπει να κάψεις την βιβλιοθήκη σου. Κανένας δε σου απαγορεύει να τα έχεις και τα δύο". Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Τέλος πάντων ας πει κάποιος πως θα μάθουμε για τους φόρους γιατί το θέλω το ρημάδι :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο που με απασχολεί εμένα, είναι πόσο είναι ο φόρος αν το παραγγείλω στην ελλάδα από το amazon της Αμερικής. Η amazon δεν αναφέρει τίποτα. Ξέρει κανείς που μπορώ να μάθω έγκυρα; γιατί αν μιλάμε για 20 Ευρώ είναι οκ. Αλλά αν μιλάμε για διπλασιασμό της τιμής έχουμε πρόβλημα.

 

Όσο για την χρησιμότητα του E-book reader, που βλέπω να συζητιέται, είναί προφανής για όποιον διαβάζει βιβλία. Φυσικά κ δεν είναι το ίδιο με το να διαβάζεις τυπωμένο βιβλίο, αλλά όταν διαβάζεις γύρω στα δέκα βιβλία το μήνα, διαβάζεις οποσδήποτε πριν σε πάρει ο ύπνος και για να ανοίξουν τα μάτια σου το πρωί, πας ένα ταξιδάκι για λίγες μέρες μια φορά το μήνα, 3 φορές το χρόνο πας για αρκετές μέρες στο πατρικό σου (φοιτητής), τα πράγματα αλλάζουν. Η βιβλιοθήκη είναι ότι πιο τέλειο αν έχεις εγκατασταθεί μόνιμα σε μια σπιτάρα κ έχεις ένα δωμάτιο μόνο για αναγνωστήριο (μακριά από το δωμάτιο με την πισίνα, γιατί η υγρασία κάνει κακό...), αλλά όταν σπουδάζεις κ ετοιμάζεσαι για στρατους και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, είναι βάσανο (επίσης όταν γράφεις κ λίγο οπότε χρησιμοποιείς διαρκώς βιβλία για reference, τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα).

Το πιο σωστό περι αυτού του θέματος το είπε ο S.King ο οποίος σχολίασε γελώντας αυτή τη διαμάχη: "Το να αγοράσεις ένα Kindle δε σημαίνει ότι πρέπει να κάψεις την βιβλιοθήκη σου. Κανένας δε σου απαγορεύει να τα έχεις και τα δύο". Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Τέλος πάντων ας πει κάποιος πως θα μάθουμε για τους φόρους γιατί το θέλω το ρημάδι :S

 

Μου άρεσε ο τρόπος που γράφεις οπότε θα σου πω...

 

Λοιπόν μην το παραγγείλεις μέσω Courier διότι σίγουρο έχεις ένα 90€ + δασμούς 42€ (το οποίο είναι το Φ.Π.Α. και μερικοί δασμοί).

 

Θα το παραγγείλεις με τον απλό τρόπο και ΑΝ το τονίζω το ΑΝ (γιατί έχεις πολλές πιθανότητες πάνω από 70% να μην περάσει τελωνείο), θα πληρώσεις ένα 20% περίπου την αξία του. Δηλαδή 259+20 μεταφορικά = 190ευρώ +20% = 38€, κάποθ εκεί θα πληρώσεις ΑΝ περάσεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το σημαντικότερο που με απασχολεί εμένα, είναι πόσο είναι ο φόρος αν το παραγγείλω στην ελλάδα από το amazon της Αμερικής. Η amazon δεν αναφέρει τίποτα. Ξέρει κανείς που μπορώ να μάθω έγκυρα; γιατί αν μιλάμε για 20 Ευρώ είναι οκ. Αλλά αν μιλάμε για διπλασιασμό της τιμής έχουμε πρόβλημα.

[...]

 

Τέλος πάντων ας πει κάποιος πως θα μάθουμε για τους φόρους γιατί το θέλω το ρημάδι :S

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, είναι πολύ απλό: Η Amazon Αμερικής δεν πρόκειται να σου πωλήσει κανένα Kindle. Η Amazon Αμερικής δεν στέλνει ηλεκτρονικές συσκευές στην Ελλάδα.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...