Προς το περιεχόμενο

Το Kindle 2.0 έρχεται και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να τίθεται σύγκριση με βιβλία, όμως η χρησιμότητα του σε άλλες καταστάσεις -όπως διάβασμα συγγραμμάτων, μελετών, εφημερίδων κτλ- και η φορητότητα του είναι καλοδεχούμενη. Και ας μην ξεχνάμε την "οικονομία" σε χαρτί και μελάνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Battery,btw...;)

 

Να τη χέσω τη μπαταρία όταν μου ζητάει 279$ για ασπρόμαυρη οθόνη 6 ιντσών.

 

Πλάκα κάνεις;; Το μόνο που μπορείς να διαβάσεις άνετα είναι κλασσικά βιβλία, ούτε περιοδικά, ούτε comics, ούτε καν εφημερίδες, ιστοσελίδες κλπ.

 

Εξάλλου όπως είπα, υπάρχουν εδώ και 2 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) έγχρωμα, εξειδικευμένα e-book readers. Αν δε κάνω λάθος στην Ιαπωνία είχαν κυκλοφορήσει.

 

Fujitsu e-book reader makes Kindle look cheap

 

http://news.cnet.com/8301-17938_105-10198920-1.html

 

 

Να ένα άλλο...η τιμή μπορεί να είναι τρελή, αλλά είναι κάτι που θα περίμενες το 2009 και δεν έχει καμία σχέση με το Kindle.

 

Το άλλο που λέω το είχα δει πολύ πιο πριν, ήταν άλλη μάρκα.

Επεξ/σία από Tuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο είναι πράγματι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει. Εάν υπολογίσεις μαζί το γεγονός ότι τα βιβλία στην ηλεκτρονική τους μορφή δεν είναι και τόσο φθηνά , δεν αλλάζει και πολλά.

Η συγκεκριμένη τεχνολογία όμως είναι στα πρώτα στάδια. Το πιο απλό παράδειγμα είναι ότι έχω ακόμα το πρώτο mp3 player μου με κόστος πριν από 6 χρόνια περιπου 350 ευρώ , χωρίς καν να εχει έγχρωμη οθόνη και το ημερολόγιο εθεωρείτο σουπερουαου λειτουργία τότε. Πλέον με 150 ευρώ παίρνω κινητό με 1002 λειτουργίες παραπάνω και μεγαλύτερη χωρητικότητα για τραγούδια.

Επιπλέον πολλές φορές ακούω για eepc,netbooks. Δεν ξέρω να υπάρχει άλλη συσκευή που μπορείς να διαβάσεις ολόκληρο βιβλίο χωρίς καν να το φορτίσεις ,αυτό μπορεί να σημαίνει και 3 εβδομάδες αυτονομία. Πόσο μάλλον το γεγονός ότι εάν πας να διαβάσεις ένα βιβλίο με συμβατική οθόνη θα σου πεταχτούν τα μάτια μετά από λίγο.Επιπλέον το ποσά δέντρα θα σώσουμε ,είναι ένα από τα μεγάλα ατού της συγκεκριμένης τεχνολογίας

Το συγκεκριμένο όχι δεν πρόκειται να το αγοράσω τα επόμενα μοντέλα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη του Κindle δεν είναι μια απλή μαυρόασπρη οθόνη αλλά τύπου electronic paper. Λόγω του ότι δεν δουλεύει με backlight ο ήλιος δεν επηρεάζει την ευκρίνεια της, μπορείς να διαβάσεις άνετα ακόμα και με τον ήλιο ακριβώς από πάνω. Επίσης δεν κουράζει καθόλου το χρήστη κατά το διάβασμα όπως όλες οι κλασικές οθόνες backlight. Έχοντας το χρησιμοποιήσει μπορώ να πω ότι δεν έχει καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο (notebooks, netbooks κτλ), ίσως είναι το μόνο που μπορώ να διαβάσω ένα ολόκληρο βιβλίο χωρίς να μου βγουν τα μάτια.

 

Ps. Δεν νομίζω να έχουν κυκλοφορήσει εμπορικά ακόμα έγχρωμες οθόνες αυτού του τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ps. Δεν νομίζω να έχουν κυκλοφορήσει εμπορικά ακόμα έγχρωμες οθόνες αυτού του τύπου.

 

Το fujitsu που πόσταρα πιο πάνω, τέτοια οθόνη έχει, έγχρωμη e-ink και σύμφωνα με το άρθρο έχει κυκλοφορήσει από τον περασμένο Απρίλη.

 

Οι τιμές είναι άλλο θέμα, απλά τεχνολογικά το κοιτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fujitsu δεν κυκλοφόρησε και έχει μείνει σε concept στάδιο

 

Έχω το Kindle 2.0 περίπου 6 μήνες και συμφωνώ με τον Hik. Δεν μπορείς να διαβάσεις βιβλίο με οποιαδήποτε άλλη οθόνη και τεχνολογία. Το e-ink είναι ακριβώς σαν βιβλίο και άνετα διαβάζεις κάτω από ήλιο. Επίσης η αυτονομία που έχει είναι σημαντικό θέμα αφού ξεχνάς να το φορτίσεις και μπορείς να πας άνετα κάπου χωρίς να σκέφτεσαι ότι σε 5-10 ώρες θα μείνεις από μπαταρία. Μιλάμε για εβδομάδες αυτονομία και όχι ώρες έστω μέρες που έχουν άλλα gadgets.

 

Βέβαια όπως αναφέρω και στο review, είναι e-book reader πρωτίστως και δεν είναι κατάλληλο για περιοδικά και εφημερίδες. Μπορεί το Kindle DX να είναι βελτιστοποιημένο γι'αυτά αλλά το Kindle 2.0 είναι για βιβλία. Αγόρασα και περιοδικά και εφημερίδες αλλά δεν έχει την ίδια αίσθηση που παίρνεις όταν διαβάζεις ένα βιβλίο. Ειδικά στα περιοδικά, η έλλειψη χρώματος είναι αισθητή όταν τα περισσότερα άρθρα συνοδεύονται από φωτογραφίες.

 

Ποτέ δεν ήμουν βιβλιοφάγος. Αλλά με το kindle έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνω το kindle store, να βρίσκω βιβλία που με ενδιαφέρουν και μέσα σε 2-3 λεπτά να μπορώ να τα διαβάσω. Επιπλέον η τιμή στα περισσότερα ($10 = €7) κάνει πολύ πιο εύκολη την απόφαση μου άσχετα αν δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρω στην Ελλάδα ή ακόμα και να τα βρω, θα έχουν τριπλάσια τιμή.

 

Το μόνο που μπορώ να πω ότι με πειράζει είναι ότι το "αποδεικτικό" ότι έχω διαβάσει ένα βιβλίο δεν είναι πάνω στη βιβλιοθήκη μου αλλά είναι ένα αρχείο μέσα σε μια συσκευή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hal9000, από αντοχές τι λέει; Π.χ. έχεις το "βιβλίο" στο κρεβάτι και κάθεσαι λίγο πάνω του. Πάει; Με την υγρασία κ.τ.λ. έχει πρόβλημα; Με άλλα λόγια είναι gadget του σαλονιού ή μπορείς να το πάρεις άφοβα στην παραλία και στο υγρό βουνό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hal9000, από αντοχές τι λέει; Π.χ. έχεις το "βιβλίο" στο κρεβάτι και κάθεσαι λίγο πάνω του. Πάει; Με την υγρασία κ.τ.λ. έχει πρόβλημα; Με άλλα λόγια είναι gadget του σαλονιού ή μπορείς να το πάρεις άφοβα στην παραλία και στο υγρό βουνό;

 

Είναι ανθεκτικό αλλά βέβαια διατρέχει τους ίδιους κινδύνους με όλα τα gadgets αν πέσει πάνω νερό ή μεγάλο βάρος. Για παραλία χαλαρά πάντως το παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνει και η Barnes & Noble στο παιχνίδι με δική της συσκευή. Touchscreen και πιθανόν έγχρωμή με τεχνολογία OLED η LCD

 

http://mashable.com/2009/10/08/barnes-noble-ereader/

 

Πιθανόν να τρέχει Android

 

http://gizmodo.com/5377516/rumor-barnes--nobles-ereader-will-run-android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μπαίνει και η Barnes & Noble στο παιχνίδι με δική της συσκευή. Touchscreen και πιθανόν έγχρωμή με τεχνολογία OLED η LCD

 

http://mashable.com/2009/10/08/barnes-noble-ereader/

 

Της οποίας το iPhone app είναι ήδη διαθέσιμο και στο ελληνικό iTunes Store.

http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=320915544&mt=8

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο Kindle 2.0 με χρήση δωρεάν 3G, μπορείτε να το αποκτήσετε δωρεάν!!!

 

Κόστος: $279 - 190€

 

Εξηγούμε, αυτό ισχύει αν διαβάζετε αρκετά, π.χ. αν διαβάζει κανείς 1 βιβλίο την εβδομάδα.

 

Ας πούμε

 

π.χ. Arguing with Idiots: How to Stop Small Minds and Big Government- Τιμή $16.5 έξοδα αποστολής $8. Σύνολο $24.5 (κέρδος στο Kindle 10,71) με 27 τέτοια βιβλία είναι δωρεάν.

π.χ.2 Molecular Biology of the Cell, Third Edition - Τιμή $123 έξοδα αποστολής $9. Σύνολο $132 (κέρδος στο Kindel $92) με 3 τέτοια βιβλιά είναι δωρεάν.

 

Όταν διαβάσετε λοιπόν περίπου στα 15 βιβλία, πλέον έχετε αποκτήσει το Kindle δωρεάν, με τα χρήματα που γλιτώνετε!!!

 

Και μην ξεχνάμε ότι έχετε μια βιβλιοθήκη με πάνω από 1 εκατομμύρια βιβλία σχεδόν τυπωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...