Προς το περιεχόμενο

Lord of the rings:the two towers


jim1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

SPOILER **************

 

 

Nai re paidia...kai gw molis ir8a. Polles allages se sxesi me to book. (nomiza oti de 8ymomoun kala, alla apo oti blepw den einai ayto). Oute gia bomba d8ymamai sto Helm...

Merikes metafraseis itan atyxeis (to ligotero)

p.x.

Sto Endoras, o frouros leei ston Gandalf:

"Your staff" ---> metafrasi : "Ta pragmata sas" !!!!!!!!!!!!!!!!!!

O 8eonten otan erxontai oi wolfriders (itan k ayto sto book? oute ayto to 8ymamai!)

"A Scout!" -------> metafrasi: "ENAS P R O S K O P O S"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Siga min einai k lykopoulo re file!!

 

Kata t'alla to Golum A P S O G O!!!!!!! gia Oscar!! Mousiki episis, i arwen ligo ksenera.

9/10 apo mena......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Είθε η χάρη του Βάλαρ να είναι μαζί σου" είπε. Αστα να πάνε. Συμφωνώ με τον Lyman παιδιά, για κάποιον φανατικό η ταινία ήταν ο βιασμός του βιβλίου. Οι σκηνές εκτός βιβλίου όχι μόνο ξενίζουν τους αναγνώστες αλλά καταστρέφουν την ροή της ιστορία και χαλάνε τα προφίλ και τους χαρακτήρες. Αμα λέει ο Faramir "The Ring will go to Gondor" καταλαβαίνεις... Ούτε αναφέρομαι στην (ελεεινή) έμπνευση του jacson για το ατυχηματάκι του Aragorn, ούτε για την κλαίουσα (αλλά θεά) Arwen, ούτε καν στην σκηνή τύπου Exorcist με τον Theoden και τον Gandalf. Εξαιρώ επίσης και τις δυνάμεις που έστειλε ο Elrod (άσχετο!) και την τηλεπάθειά του με την Galadriel. Ε ναι, αν τα εξαιρέσεις αυτά, και αν ξεχάσεις πως η Osgiliath είχε γκρεμιστεί πολύ πριν την εύρεση του Δαχτυλιδιού, ε τότε ναι η ταινία είναι φοβερή.

 

Αμα δω τον Jacson στον δρόμο θα τον σταυρώσω ανάποδα.

 

ΥΓ: ΤΗΝ SHELOB ΓΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΓΚΙΟΖΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο είναι αριστούργημα για σας που το έχετε διαβάσει,καταλαβαίνω οτι οι αποκλίσεις από τα γραφόμενα του Tolkien προκαλούν κάποια δυσαρέσκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν, η ταινία δεν είναι απόλυτα πιστή στο βιβλίο, αλλά ίσως δεν θα ήταν δόκιμη μια 100% μεταφορά όλων των τεκταινόμενων σε αυτό. Ας μην ξεχνάμε πως την ταινία θα την δουν και άτομα που δεν έχουν διαβάσει κανένα από τα βιβλία και θα πρέπει να μην βρεθούν αντιμέτωποι με πολλές λεπτομέρειες μείζονος σημασίας.

Σκεφτείτε και το άλλο, αν είχε γίνει πιστή μεταφορά του πρώτου βιβλίου στην αντίστοιχη ταινία, με τόσο τραγούδι και χορό που είχε μέσα, ο Τζάκσον έπρεπε να γυρίσει μιούζικαλ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

min ksexnate paidia omos oti o Tolkien den pavei na einai gamw tous writers.... Ontos exontas diavasei to vivlio ksenerosa ligo pou lupane poles skines....alla fantastite posi ora tha eprepe na einai i tainia....an kai na sas pw tin alithia...tha protimousa na mas edixnan perisotera gia tous Ents, para gia to Golum, alla entaksi...as a whole...mou aresepolu i tainia...apla to LOTR tha eprepe na to kanoun parapanw apo 3 tainies....giati to poio sunarpastiko einai o fantastikos aftos kosmos pou dimiourgise o Tolkien, kai oxi mono oi maxes kai genikos ta simia G tis ekseliksis tis istorias (pou einai ta mona pou mas diksane sto Two Towers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα το είδα.

 

Το Γκόλουμ πραγματικά χτυπάει Βραβείο 2ου Ανδρικού (?) ρόλου. Δεν ήταν γ@μ@το μόνο εμφανισιακά, αλλά και το πως έλεγε τον ρόλο του. Τέλειο!

 

Από σκηνή ποια σας άρεσε;

 

Προσωπικά μου άρεσε η σκηνή με τις στρατιές των Ουρουκ-Χαϊ να έρχονται και η σκηνή που ο Λέγκολας πήρε την ασπίδα ενός Ουρούκ-Χαϊ, την έκανε σκειτμπόαρντ στις σκάλες του τοίχους και πέταγε τα βέλη όπως πολύ καλά ξέρει!!

 

Θα την ξαναδώ σίγουρα αυτό τον καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote pseira:</font><hr> SPOILER **************

 

 

"A Scout!" -------> metafrasi: "ENAS P R O S K O P O S"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Siga min einai k lykopoulo re file!!

 

<hr /></blockquote>

 

Pro-Skopos simainei anixneutis den yparxei lathos stin metafrasi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνηθίζω να γράφω εντυπώσεις σχετικά με ταινίες γιατί γενικά έχω πολλές απαιτήσεις από αυτές, οπότε τις θάβω. ΠΟΣΟ μάλλον τις απαιτήσεις που είχα για το LOTR...

Δυστυχώς η κριτική είναι τεράστια. Τι να κάνω δεν κρατιόμουνα. Απλά όποιος βαριέται ας μην το διαβάσει..

 

Το πρώτο μέρος της σειράς για εμένα ήταν πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Έμεινε αρκετά πιστό στο σενάριο και είχε πετύχει μια αρκετά καλή ισορροπία μεταξύ των αργών σκηνών και των σκηνών δράσης. Πέτυχε πιστευώ όσο το δυνατό να έχει και αυτούς που έχουν διαβάσει το βιβλίο και αυτούς που δεν το έχω διαβάσει να το δούν με το ίδιο ενδιαφέρον. Το δύο όμως για εμένα ήταν ένα μια πραγματική αποτυχία.. δεν θα δείξω οίκτο στην κριτική του.

 

Λοιπόν το αστείο είναι ότι αν διαβάσεται τα posts του jimmy πιο πάνω θα δείτε κατά γράμμα γιατί πιστεύω ότι η ταινία ήταν αποτυχία. Γιατί σε όλα όσα περιγράφει εγώ αντίθετα πιστεύω ότι έχει αποτύχει. Δηλαδή οι ρυθμοί ήταν χάλια, δεν αποφασίσανε τι θέλουν να γυρίσουν ακριβώς, η ατμόσφαιρα ...ποιά ατμόσφαιρα..!; Οι ίδιοι οι ηθοποιοί σε κάποιες φάσεις μόνο που δεν χασμουριόντουσαν. Ειδικά ο γκάνταλφ(!) σε κάποιες φάσεις σε έκανε να γελάσεις... Κρίμα ρε γμτ...Οι ατάκες πάλι κλισέ και σε αντίθεση με το 1ο ήταν πιο πολύ επηρεασμένες από την "διάσωση του ραϊαν" και του "περλ χαρμπορ" παρά από το βιβλίο του tolkien...:/

 

Συνοπτικά τα αρνητικά του:

 

α) Αρχικά ΒΙΑΣΜΟΣ του σεναρίου. Στην πράξη εκμεταλλευτήκανε το όνομα του tolkien για να μας πάνε στο σινεμά για να δούμε μία μέτρια ταινία με ηθοποιούς που μάλλον κουραστήκανε από το προηγούμενο και τώρα δεν πείθουν καθόλου. Για να εντυπωσιάσουν τους άσχετους του LOTR έκαναν ένα σωρό τεχνάσματα αναλώνοντας χρόνο σε άσχετα πράγματα (elves στη rohan, τα οράματα του aragorn στο ποτάμι, τα υπαρξιακά του βασιλιά και πολλές άλλες σκηνές...) Η "ψαλμωδική μουσική" που δημιουργούσε ατμόσφαιρα στο 1 άριστα στον χώρο τον elves εδώ χρησιμοποιείται άστοχα σε ένα σωρό ξεκάρφωτες σκηνές (δείτε τα extras του πρώτου για αυτά που λέει ο συνθέτης για την ταινία και μετά αφού δείτε τι κάνανε στο 2 μπορεί να εκτελέσετε και αυτόν και τον σκηνοθέτη..).

 

β) Προσπάθησε να μας κάνει να κλάψουμε με την βία. Εκβίασε το συναίσθημα όσο δεν παίρνει άλλο, και δυστυχώς με ατάκες και σκηνές που είναι στο βιβλίο του tolkien όσο και ο superman... Η μόνη πραγματική σκηνή που έπειθε (απόρησα πώς πετύχανε και μία μετά από όλες όσες έχουν προηγηθεί με τον βασιλιά, όπου η υποκριτική είναι προχειρότατη) είναι στο σημείο όπου ο legolas χάνει το ηθικό του και ξεσπά στον aragorn στο κάστρο.

 

γ) Κάνανε το elf γαμιά και τον νάνο καραγκιόζη (επειδή ο ένας φαίνεται πούλησε περισσότερα μπλουζάκια από τον άλλο πέρσυ άραγε;;) .. Προσπαθήσανε να δημιουργήσουν το κομικό ντουέτο (βλέπε φονικό όπλο...) και πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί! Θυμηθείτε την σκηνή που πέφτει από το άλογο ο γκίμλι(;). Θυμηθείτε τις κουραστικές επαναλήψεις στις πολεμίστρες με όλες τις κλισέ ατάκες που ανταλλάσουν μεταξύ τους ("θες να σου φερω και ένα κουτί"..."χοχοχο") και πάρα πολλές άλλες τέτοιες σκηνές. Τι ατμόσφαιρα του LOTR να δημιουργήσει έτσι; Πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί το κάνανε αυτό. Η ισορροπία των δύο races στο 1 ήταν άξια θαυμασμού και ο τρόπος να δείξουν τις αντιθέσεις τους αρκετά καλά επιλεγμένες (όσο γινότανε τεσπά με όσες υποχωρήσεις έπρεπε να κάνουν για να μπορεί να την δει την ταινία και αυτός που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο). Στο 2 πραγματικά οι χαρακτήρες έχουν αλλοιωθεί..

 

δ) Η μάχη με τον "υπέρτατο δαίμονα μπλα μπλα μπλα" ήταν ένα μαύρο χάλι και το τέλος της μάχης ό,τι πιο πρόχειρο σκηνοθετικά θα μπορούσε να επιλεχθεί. Μάλλον σκεφτήκανε ότι επειδή "εφέ είναι" θα μας αρέσει ουτώς ή άλλως..

 

ε) Οι εκβιασμένες σκηνές με τον "άσπρο μάγο" στο δάσος για να σε κάνει να νιώσεις αγωνία. Τι αποτυχία..:( Μάλιστα, εδώ αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά εγώ έχω και την εντύπωση ότι όταν βλέπουν τον γκάνταλφ στην αρχή για να τρομάξεις μιλάει ο κριστοφέρ λι...(!). Ακόμα και αν κάνω λάθος, το τι σκεφτότανε ο σκηνοθέτης όταν έγραφε έτσι αυτή τη σκηνή σας προκαλώ να μου το πείτε...

 

στ) Αν και το γράφω και παραπάνω το ξαναγράφω και εδώ... elves στη rohan... n/c..

 

η) αντοχή στον χρόνο 0. Το πρώτο μέρος το είδα δύο φορές χωρίς να χάσω το ενδιαφέρον μου και άλλη μία για τα extras. Το δεύτερο μέρος ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω γιατί να το ξαναδεί κανείς. Και μην μου πείτε ότι φταίει το βιβλίο του tolkien γιατί εγώ θα ρωτήσω αν αυτοί το διαβάσανε...

 

θ) ο "ολυμπιάδα 2004" καμικάζι... Τέλεια σκηνοθεσία τι να πω.. Με έκανε πραγματικά να πεθάνω στα γέλια..

 

Τέλος, αν και ελλιπέστατη η μάχη (θέλει άλλη σελίδα αυτή...), θα την θεωρήσω στα θετικά της ταινίας λόγω πίεσης χρόνου του σκηνοθέτη.. Όπως και το γκόλουμ το οποίο ήταν αποτέλεσμα καλού rendering και είχε καλύτερη ηθοποιία από τους ίδιους τους ηθοποιούς...

 

Όσο δε για την μετάφραση, η εμπειρία ήταν δραματική... Σαν να γίνεται επίτηδες για να σατιρίσει τον tolkien. Μας έκανε να γελάμε ακόμα περισσότερο - μα μετά τι ατμόσφαιρα να μιλάμε.. Και εδώ μου έρχεται η φυσική απορία: Μα καλά βρε παιδιά, πρεμιέρα, τέτοια υπερπαραγωγή, τόσα χρήματα, τόση διαφήμιση και ξεφεύγουν ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΘΗ για να φτάσουν στα μάτια μας; Δηλαδή δεν μπορεί καν να το διανοηθεί το μυαλό μου... τι molality τι morality τι mortality τι molarity... ότι θες είδαμε...

 

Κρίμα ρε γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...