Προς το περιεχόμενο

Lord of the rings:the two towers


jim1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gothic

symfwnoi se ola apla egw pou den ta exw diabasei tin efxaristithika,giati tin eida kathara san tainia enw esy oxi.Einai poly pithano an antistrafoun oi roloi mas kai egw na mhn efxaristithw to ekremes tou foukw p.x. h kapoio allo biblio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ego prosopika emeina psiloapogoiteumenos giati perimena kati kalitero idios meta tin proti tainia,i opoia einai kai h kaliteri epiki tainia pou exo dei.

 

Apogoiteutika poly apo tis hollywoodikes atakes (kirios ta kria asteia tou nanou,to gegonos oti stin maxi ginotan diagonismos gia to poios tha skotosei tous perissoterous...k.a.) pou eutixos den ypirxane sto proto kai h apousia tous (mazi me ki alla bebaia stoixeia) ekane tin diafora anamesa sto LOTR kai alles tainies tou amerikanikou kinimatografou.

 

Apogoiteutiki itan kai i prosthiki skinon opos autis stin opoia to elf pidaei pano sto alogo san thn Zena kai poli perissotero auti pou kanei skateboard sta skalia, eno sigxronos trabaei beli,stin apokorifosi sxedon tis maxis opou o theatis prepei na kathilothei ki oxi na nomizei oti blepei X-Treme Games.Oute o 007 sta teleutaia episodeia den ta kanei auta.

 

Telos h tainia paraitan grigori me apotelesma kainourioi xaraktires kai katastaseis na min analiontai opos tha eprepe.Gia kanenan apo tous neous xaraktires (parolo pou itan polloi) kai xoris na exo diabasei ta biblia,den mporesa na diamorfoso mia olokliromeni apopsi.Thimitheite posos xronos afierothike sto 1o otan pethane o magos,ti aisthimata sas prokalese kai poso sto 2o otan oloi nomizane pos o mousias skotothike peutontas ston gkremo.

 

Genika den eixa oute agonia oute prosdokia gia to ti eprokeito na ginei stin sinexeia (ase pou pano kato mporousa aneta na to problepso).Mallon o skinothetis tha eprepe na kanei kana dialeima 3-4 mino prin girisei kathe meros.

 

Prosopika to mono pou mou arese itan h ermineia tou Golum kai to megethos ton maxon.Elpizo to 3o na einai safos kalytero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Catcher in the rye einai ena yperoxo biblio(elpizw na mhn me kinigaei i CIA,to FBI kai i NSA gi'ayto pou eipa molis twra) to opoio tha itan kai pam-ftino san paragwgi,oute to 1/150 tou Lord. Omws kaneis den exei tolmisei na to gyrisei giati einai APISTEYTA dyskolo na gyriseis aythn thn sxetika apli ypothesi xwris na to kseftiliseis.Kai milame gia ena biblio pou mporei na diabastei kai,en meri, na katanoithei apo pedia 12 xronwn kai anw. Fantasou twra poso dyskolo einai sto xymarwdes LOTR<hr /></blockquote>

 

Ontos to vivlio afto didaskete mexri kai se sxoleia. To LOTR einai oxi apla mia istoria, ena thema, mia upothesi...einai enas olokliros kosmos. Gia afto kai opos eipa se ena previous post mou, otimiaxara guristike i tainia...apla xriazotane perisoteri diarkia. Kalitera na kanane 4, ante kai 5 tainies, ma oxi 3. Giati xosane oles teis action skines kai ta simia G, kai mas sterisane tin fantasia tou Tolkien.

 

Pigenete Oxfordi, na dite apo pou exei parei teis idees to o Tolkien. Exw paei se kati parkakia pou....fantastite... enas aperantos xomatodromos, me dentra deksia kai aristera...potamo kai ap'teis duo, kai ap'tin mia exei kati san dasos me gemato me elafia...kai ap'in alli exei spasmenous komous, kamena fila, lapses....Swamp! einai sas lew apistefta!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χολιγουντιανή ήταν απλώς γηρίστηκε στην Ν.Ζηλανδία.

 

Η ταινία ως ταινία είναι καλή (αν και έχει αρκετά χολιγουντιανά κλισέ), δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας. Υπάχει όμως ένα μεγάλο "αλλά":

 

Δεν είναι απλά μία ταινία, είναι "μεταφορά" του L.O.T.R.

που έχει κάνει εκατομύριες πωλήσεις και έχει εκατομύρια θαυμαστές στον κόσμο.

 

Δεν μπορεί ο άλλος να μην σεβεται το βιβλίο και τον συγραφέα.. Οπωσδίποτε η μεταφορά είναι δύσκολη, δεν είπε κανείς το αντίθετο, και βεβαίως μπορούν να κάνουν αλλαγές, να κόβουνε επουσιώδη κομμάτια αν δεν τους παίρνει ο χρόνος κτλ. Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν είναι να αλλάζουν το νόημα και την υπόθεση.

 

Το 1ο μέρος ήταν πολύ καλό σε αυτό τον τομέα πηγαινε αρκετά by the book αλλά στο 2ο του αλλάξανε τα φώτα..

 

-Κάνανε το Φαραμιρ μαλάκα (στο βιβλίο είχε πει από την αρχή πως δεν θα πάρει το δαχτυλίδι)

-Αλλάξανε τον χαρακτήρα των ξωτικών (Στην πραγματικότητα είναι ..τα καλύτερα στις τέχνες, στο τραγούδι, στην επιδεξιότητα κτλ αλλά είναι τσάτσοι, πως να το κάνουμε, δεν βοηθάνε τους ανθρώπους, δεν μπλέκονται σε πολέμους άλλων πόσο μάλλον τώρα που θα φύγουν με τα καράβια)

-Το γεμίσανε κλισέ (πχ ο Αragorn πεθαίνει, η άλλη κλαίει, όμως μάντεψτε. ναι,ναι!! δεν πέθανε, είναι ζωντανός ακόμα.. Aragorn σε αγαπάμε!)

-Το κάνανε και ρομάντζο από πάνω μόνο και μόνο για να μην πάει χαμένη η Liv Tayler.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote NickTheGreek:</font><hr> Oute o 007 sta teleutaia episodeia den ta kanei auta.

 

<hr /></blockquote>

Xexe pistepse me otan erthei to neo James Bond kai to deis tha allakseis gnwmi.Exei tis "xeiroteres" magies tou James Bond,mexri pou ta bazei me thn idia thn fysi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote Rayman_FMC:</font><hr>

Gia afto kai opos eipa se ena previous post mou, otimiaxara guristike i tainia...apla xriazotane perisoteri diarkia. Kalitera na kanane 4, ante kai 5 tainies, ma oxi 3. <hr /></blockquote>

 

File mou afto elega toso kairo oti distixws exei kapoia elatwmata ek'genetis.p.x. oi xarakthres pou einai toso synthetoi kai polloi pou thes 6 3wres tainies,alla ayto den mporei na ginei giati meta tha ginei serial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα!

 

και εγώ πιάστηκα περίπου στην μέση της ταινίας:) πάλι και καλά που ξέχασα το κινητό σπίτι, αλλίως θα αρχίζα τα sms...

 

πάντως ρε γμτ, εγώ νιώθω σαν να έχω δει ΒΕΤΑ και να περιμένω να βγει ο ολοκληρωμένη έκδοση!:|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote NickTheGreek:</font><hr> ...tin proti tainia,i opoia einai kai h kaliteri epiki tainia pou exo dei.

...Apogoiteutika poly apo tis hollywoodikes atakes ...

...o theatis prepei na kathilothei ki oxi na nomizei oti blepei X-Treme Games.Oute o 007 sta teleutaia episodeia den ta kanei auta...

...Thimitheite posos xronos afierothike sto 1o otan pethane o magos,ti aisthimata sas prokalese kai poso sto 2o otan oloi nomizane pos o mousias skotothike peutontas ston gkremo...

...Genika den eixa oute agonia oute prosdokia gia to ti eprokeito na ginei stin sinexeia (ase pou pano kato mporousa aneta na to problepso)...

<hr /></blockquote>

 

<blockquote><font class="small">Quote nodreams.ct:</font><hr>

...Δεν είναι απλά μία ταινία, είναι "μεταφορά" του L.O.T.R.

που έχει κάνει εκατομύριες πωλήσεις και έχει εκατομύρια θαυμαστές στον κόσμο...

...Δεν μπορεί ο άλλος να μην σεβεται το βιβλίο και τον συγραφέα...

...Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν είναι να αλλάζουν το νόημα και την υπόθεση...

...-Το γεμίσανε κλισέ (πχ ο Αragorn πεθαίνει, η άλλη κλαίει, όμως μάντεψτε. ναι,ναι!! δεν πέθανε, είναι ζωντανός ακόμα.. Aragorn σε αγαπάμε!)...

...-Το κάνανε και ρομάντζο από πάνω μόνο και μόνο για να μην πάει χαμένη η Liv Tayler....

<hr /></blockquote>

 

να συμφωνούμε πιο πολύ δεν γίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote nodreams.ct:</font><hr>

...Η ταινία ως ταινία είναι καλή (αν και έχει αρκετά χολιγουντιανά κλισέ), δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας...

<hr /></blockquote>

ε εδώ μόνο θα διαφωνήσουμε:) Αν την θεωρήσεις ως ανεξάρτητη ταινία από τα βιβλία τότε θα παρατηρήσεις ότι:

 

α) Τα κλίσε ήταν παρά μα πάρα πολύ κουραστηκά και άπειρα μέσα στην ταινία. Και όχι μόνο οι κλισέ φράσεις, αλλά πολλές φορές και οι κλισέ "σκηνοθετικές σκηνές". Θυμάστε την φάση που μπαίνει ο aragorn στην αίθουσα του βασιλιά και ανοίγει την δίφυλλη πόρτα (ωωωωωω!); Θυμάστε την φάση που ετοιμάζεται ο aragorn για μάχη και παίζει μουσική στυλ "rambo" από πίσω;; Όσες περισσότερες σκηνές προσπαθώ να θυμηθώ τόσο πιο "mainstream" μου φαίνεται η ταινία. Η καρα-στημένη σκηνή με τον γκανταλφ να αποκρούει τα χτυπήματα των συντρόφων του και αμέσως μετά να αποκαλύπτεται; Μόνο οι large-scale σκηνές πείθανε. Η ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ίδιων των ηρώων σε κοντινά πλάνα ήταν προχειρότατη (οι ατάκες δε μεταξύ του aragorn και του βασιλιά..."πολύ πειστικές"...). Τι να πω, άπειρα μπορεί να βρει κανείς.

 

β) Η ταινία ήταν προβλέψιμη μέχρι αηδίας. Εγώ τουλάχιστο δεν ένιωσα αγωνία ούτε για μία στιγμή. Οι φάσεις με τις γυναίκες "πρωταγωνίστριες" ήταν φανερά "εκβιασμένες" και το ρομάντσο χειρότερο και από το φτηνότερο άρλεκιν (ψάξτε μόνο τις ατάκες που λέγονται μέσα στην ταινία, δεν ξέρω τι άλλο να πω...) Ακόμα και το μουλεν ρουζ είχε πολύ καλύτερες ατάκες από αυτές είδαμε εμείς στο 2ο LOTR...

 

γ) Δεν σε έπειθε ούτε για ένα λεπτό ότι οι ήρωες έχουν πεθάνει (o merry με το άλογο, ο aragorn στον γκρεμό...). Οι ηθοποιοί κατ εμέ απέτυχαν στο να μεταδώσουν συναίσθημα - για αυτό και πιο πάνω ανέφερα και για την ηθοποιία τους.

 

δ) Η ανατροπή της μάχης δεν είχε τίποτα το σπουδαίο. Λίγο πολύ και ο πιο αφελής μπορούσε να καταλάβει τι θα συμβεί, εξάλλου ο γκάνταλφ το είχε πει φανερά πιο πριν.

 

Επομένως, αν την κρίνουμε σαν ταινία ανεξάρτητη εντελώς από το βιβλίο και από τον tolkien, και χαριστικά δεχτούμε ότι μπορεί μια τέτοια ταινία να μην έχει αρχή και τέλος, τότε εγώ απλά θα την χαρακτήριζα ως "κλασικότατη ταινία ποπ-κορν" με budget πολλά $$$, οπότε εξαγοράζει το συναίσθημα και τις εντυπώσεις του θεατή με τα εφέ και τα ακριβά κουστούμια. Μόνο σαν ταινία "based on LOTR" στέκει, αν δεχτούμε δηλαδή ότι γνωρίζουμε κάποια πράγματα από τα βιβλία. Και το μόνο που την σώζει είναι ότι μου αρέσει αφάνταστα ο φανταστικός κόσμος του tolkien όπως και κάθε φανταστικός μεσαιωνικός κόσμος στυλ d&d και ότι δεν γυρίζονται τέτοιες ταινίες πολλές, οπότε και μπούρδα σενάριο να έχει κάποια θα την δω... Αν είχαμε καμιά 100αρία σύγχρονες τέτοιου είδους ταινίες να συγκρίνουμε με το 2 towers αμφιβάλλω αν θα λέγαμε ότι η συγκεκριμένη ήταν αξιόλογη.

 

Τι να πει κάνεις... διαβάστε τα βιβλία όσοι δεν τα έχετε διαβάσει...απλώς αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κάνετε να νοιώσω ενοχές που μου άρεσε η ταινία. Ναι, έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόοοοοοσο κακό να επεμβαίνουν στα γεγραμμένα ώστε να γίνει ενδιαφέρουσα η ταινία. Βιβλίο φαντασίας είναι, όχι η Παλαιά Διαθήκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Narayan

Αν πας σε ενα εστιατοριο και

σου προσφερουν μακαροναδα αντι

του φιλετου που εγραφε το μενου δε

θα σε ενοχλησει, ακομα και αν αυτη

η μακαροναδα ειναι η πιο γευστικη

που εχεις φαει? Ακομα και αν οχι,

δε νομιζω να σου φαινεται παραξενο

που καποιους τους ενοχλει.Εξαλου το

ποσο κακο ειναι κατι, δεν εξαρταται

καθαρα απο το υποκειμενο που το

χαρακτηριζει? rolleyes.gifbiggrin.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote Narayan:</font><hr> Θα με κάνετε να νοιώσω ενοχές που μου άρεσε η ταινία. Ναι, έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόοοοοοσο κακό να επεμβαίνουν στα γεγραμμένα ώστε να γίνει ενδιαφέρουσα η ταινία. Βιβλίο φαντασίας είναι, όχι η Παλαιά Διαθήκη.

<hr /></blockquote>

 

Είμαι λιγότερο πιστός στην παλαιά διαθήκη από ότι στο παραμυθάκι του tolkien :P :grin:

 

για τον θεομπάμπη δεν έχω να πω τίποτα. Με μία παραγραφούλα με ψυχολόγησε τέλεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...