Προς το περιεχόμενο

Μια γνώμη παραπάνω


Paraskevakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum κάνοντας το πρώτο μου post σχετικά με την αγορά ενός καινούριου pc. Το ποσό που διατίθεμαι να ξοδέψω είναι μέχρι 1500 ευρώ, χωρίς αγορά tower αλλά πιθανότατα με καινούρια οθόνη. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Intel-Core i5 -750 (s1156, 2.66 MHz, Cache 8MB, Box) 179 ευρώ

CoolerMaster-N520 CPU Cooler (RR-920-N520-GP) 35 ευρώ

Asus-P7P55 D Deluxe ((s1156, DDR3, P55) 211 ευρώ

Corsair-XMS 8GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (4 x 2GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMX8GXM4A1600C9) 230 ευρώ

Enermax-EMD625AWT MODU82 PSU (625W) 123 ευρώ

Western Digital-640GB HDD (16MB Cache, 7200rpm) 51 ευρώ

XFX-HD 5770 SVGA (PCI-Express, 1GB) 152 ευρώ

 

 

Σύνολο: 981 ευρώ (μέχρις στιγμής)

 

Πιστεύετε ότι είναι μια καλή επιλογή; Το μηχάνημα που έχω σήμερα είναι 5ετίας. Το μόνο που θα κρατήσω από αυτό είναι το κουτί του, που ίσως είναι και το μοναδικό που ακόμη αξίζει...είναι της εταιρίας Thermaltake το μοντέλο Kandalf. Παίζει το ενδεχόμενο να μην χωράνε τα πράγματα μέσα στο κουτί αυτό; Γιατί το άκουσα και αυτό. Ίσως να έβαζα ένα BR recorder στο όλο πακέτο; Θα είμαι ok με ένα τέτοιο pc; Θα ήθελα π.χ να μπορέσω να δω κάποια στιγμή το περίφημο Crisis ή το Bioshock τα οποία λόγω του τωρινού μηχανήματος...απλά δεν... :P Όπως επίσης και το Borderlands! Διαβάζοντας στο φόρα, πολλά posts υποστήριζαν ότι αν σε κάτι αξίζει να δώσω λεφτά είναι μια οθόνη. Εσείς θα μου προτείνατε κάτι τέτοιο; Και αν ναι, ποια οθόνη; Όσο το δυνατόν καλύτερη γιατί ο χώρος δεν είναι και πολύ μεγάλος και αν κάτι θέλω να μην πειραχτεί, αυτό είναι η όρασή μου! Σημειωτέον δε, ότι τώρα έχω μια οθόνη της Samsung, μοντέλο SyncMaster 931BF 19", η οποία και ίσως πάει για πούλημα. Επίσης θέλω να αγοράσω και ένα καλό wireless modem-router, κάτι καλό; Ίσως της Draytek κάποιο προϊόν; Για αγορά όλων αυτών από το εξωτερικό, θα με προτρέπατε; Ποιοι οι κίνδυνοι ενός τέτοιου εγχειρήματος; Καθαρά και μόνο για μείωση κόστους.

 

 

-Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα λεφτα για μητρικη αχριστη πιστευω η 8gb ram ακριβο κ το PSU .Με τοσα λεφτα πας σε ολοκληρομενο συστημα και ανετα σε 5850.

Επιστρεφω σε λιγω με μια συνθεση

 

 

+ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-5850-GV-R585D5-1GD-B-SVGA-PCI-Express-R585D5-1GD-B.htm .Να τη περνεις στα ιδια λεφτα, τωρα αν θες να χωρεσεις και Bluray και router σε αυτο το budget, θα πρεπει να κοψεις ειτε απο οθονη να πας σε 22αρα, ειτε απο γραφικων σε 5770, ειτε να πας σε πλατφορμα AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην σύνθεση του liopyr

Αν μπορέσεις να κάνεις μια υπέρβαση(για την οθόνη στην ουσία που μετράει) να βάλεις λίγο καλύτερο τροφοδοτικό θα είσαι άψογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη συγκεκριμενη οθονη η οποια εχει διαφορετικο panel ,επειδη δε την εχω δει σε λειτουργια ποτε ,η διαφορες της ειναι στις γωνιες θεασης ή εχει διαφορες και απο κοντα στην αποδοση χρωματων?Γιατι εχω την εντυπωση οτι περισσοτερο για σχεδιαστες ειναι παρα για gaming ,μαλλον θα κανω λαθος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το corsair το 400άρι.

Εντάξει θα την σηκώνει για να το έβαλες σε εμπιστεύομαι.Αλλά δεν μπαίνει λίγο δυνατότερο για σιγουριά;

 

Όχι, δεν υπάρχει λόγος.

Εκτός και αν σκέφτεται κάποιον crossfire συνδυασμό στο μέλλον.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400w με 5850 και i5 ??? πρέπει να έχουν αλλάξει πολύ τα πράματα γιατί

το δικό μου έδινε σε 4850 έναν ταπεινό χ2 4800ΕΕ και εναν δίσκο και δεν την πάλευε...σε fullhd παιχνίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-400W-Liberty-Eco-ELT400AWT-ECO.htm

 

και το είχα πάρει μιση τιμή 45€!!!! jesus christ αυτό το πράμα 83€ xaxaxaxaxaaaa

 

μετα το άλλξα με αυτό http://209.85.129.132/search?q=cache:R8jWvJenqTcJ:www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-PSU-500W.htm+coolermaster+silent+pro+500+plaisio&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr και ησύχασα.....(είχε 42€ τότες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε το enermax ήταν ένα οποιοδήποτε τροφοδοτικό...modular k 80 eff...

δεν είναι απο το πανέρι με τα 15-20€...αλλά εξαρτάται και για τι το θέλεις...όσο καλό και να είναι αν το σύστημα ζητάει και δεν έχει να δώσει θα κατεβάσει ρολλά....όπως την είχα πατήσει κι εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...