Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχώρεσε μας που είμαστε τοσο κατώτεροι σου στο θέμα σοκολάτα, απλά την είδα και μου άρεσε και λεω να την ποστάρω σε ένα θέμα του 2012. Είπα, δεν θα τον πειράξει τόσο πολύ τον κθουλού. 

Δεν πήγαινε για σένα το ποστ είναι η αλήθεια. Απλώς στο παρελθόν κάποιοι έλεγαν ότι αν δεν έχει μέσα πάνω από 50-60-τάδε % κακάο μέσα δεν είναι σοκολάτα αλλά για πέταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω ιδέα. Ελλάδα δεν την είχα δει ποτέ. Ολλανδία όταν ηρθα ηταν ηδη εδώ και αγαπηθήκαμε σχεδόν αμέσως. Αλλά το χω παρακάνει, σοβαρά. Τουλάχιστον μια καθε μερα.

Επίσης και μια άλλη της μίλκα είναι ωραία με αλμυρό μπισκότο, που πηγαίνει ωραία με την σοκολάτα.

 

Τωρα τελευταία έχω αρχίσει και χάνω τις αντιστάσεις μου προς το ράφι-τομέα με τις Cote d'Or. Ετσι και κανω την αρχή πιστεύω θα χαθει ο έλεγχος.

 

κοιτα δες το αλλιως. μια cote d'or ισον 3 milka απο θεμα κορεσμου σοκολατα να σου παει το ζαχαρο 200 και να συνεχιζεις.

Δεν πήγαινε για σένα το ποστ είναι η αλήθεια. Απλώς στο παρελθόν κάποιοι έλεγαν ότι αν δεν έχει μέσα πάνω από 50-60-τάδε % κακάο μέσα δεν είναι σοκολάτα αλλά για πέταμα

 

50-60% παμε στις μαυρες το νομικο μινιμουμ ειναι καπου στο 25% δεν θυμαμαι και καλα. και ναι η λακτα δεν ειναι σοκολατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δες το αλλιως. μια cote d'or ισον 3 milka απο θεμα κορεσμου σοκολατα να σου παει το ζαχαρο 200 και να συνεχιζεις.

 

50-60% παμε στις μαυρες το νομικο μινιμουμ ειναι καπου στο 25% δεν θυμαμαι και καλα. και ναι η λακτα δεν ειναι σοκολατα.

1ον, η λάκτα είναι σοκολάτα.

 

2ον, ακόμα και άμα δεν είναι η λάκτα, τότε η άλλη με τα ορεο πως γίνεται να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εχει ενα κιλο ζαχαρη και γαλα?σιριουσλι οποτε κανω το λαθος να φαω λακτα τα δοντια μου κλαινε..

 

τη μιλκα απο την αλλη  την παλευω καλυτερα.τεσπα το τελευταιο καιρο εχω κολλησει με αυτα

6abae15063f211e2940222000a1fbd52_6.jpg

με τα φερανε και τα περνω σαν αντιβιωση :ph34r:

1 μετα απο καθε γευμα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα το τελευταιο καιρο εχω κολλησει με αυτα

6abae15063f211e2940222000a1fbd52_6.jpg

με τα φερανε και τα περνω σαν αντιβιωση :ph34r:

1 μετα απο καθε γευμα :P

Φιλενάδα τα ιδια. Απο τοτε που τα δοκιμασα τα λιγουρευομαι συνεχεια.

Ειναι γαμάτα με το λικερ μέσα. :wub:

 

Το τελευταιο χρόνο λατρευω (δλδ ανετα γεμιζω οοοοοολα τα ντουλαπια μου με) αυτο:

lactasakeclice.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οreo και bubbly. Αλλα εκανα και την αρχη με τις cote d'or, μια με μπισκότα και μια με praline noisette. Και καλωσηρθατε κιλά.

 

Ναι, μεχρι και τον σεπτέμβριο του 15 at least.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...