Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επαιξα σε ενα διαγωνισμο για την kinder προσϝφατα και τωρα κολησα.Οκ ειναι ολιγον παιδικη σοκολατα αλλα ειναι γευστικη με σοκολατα και γευση γαλα.

επισης της παυλιδης με γευση κερασι και τσερι ειναι ολα τα λεφτα.Προσπαθω να μην τη κατασπαραζω ολοκληρη μη παχυνω χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαλονικα :-)

http://www.laurence-chocolate.gr/

 

Αλλα η φιλη ειπε οτι, μου τις αγορασε: απο μια εκθεση προιοντων (or something)

-οπως γινονται διαφορες τετοιες- εντος στο Μετρο Συνταγμα, μολις τις προαλλες

 

Ανωτερη > Lila Pause -χαλαρα θα τσακιζα 2-3 τεμαχια...καθε πρωι αντι πρωινου!

:wub:

 

ξεχάστηκα να γράψω , αγόρασα τα βαζάκια που είχαν με καραμέλα και λευκή σοκολάτα (με αμυγαδο νομίζω ) δεν υπάρχουν απλώς αλλα ακριβούτσικα βάση ποσότητας 

edit WHITE ALMOND CRUNCH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εντελως στο ακυρο βρηκα σε ενα ψιλικατσιδικο της γειτονιας αυτη την σοκολατα και πηρα να δοκιμασω απο περιεργια.

 

panna_cotta_packshot_51aQ27j.png

 

Αρκετα καλη τωρα ειδα οτι εχει τεραστια ποικιλια ξερεις κανεις που μπορω να τις βρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ma φυσικά στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς..

 

μπα μονο αυτη την μια ειχε και δεν ξερω πως και την εφερε ειδα οτι εχει πολλες γευσεις και θα ηθελα να δοκιμασω  και αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως στο ακυρο βρηκα σε ενα ψιλικατσιδικο της γειτονιας αυτη την σοκολατα και πηρα να δοκιμασω απο περιεργια.

 

panna_cotta_packshot_51aQ27j.png

 

Αρκετα καλη τωρα ειδα οτι εχει τεραστια ποικιλια ξερεις κανεις που μπορω να τις βρω ?

 

Συμπτωματικά είδα ότι είχε το περασμένο Σάββατο στο σ/μ Bazaar στην Πειραιώς (λίγο πριν το Leroy).

Λογικά θα πρέπει να έχει στα καταστήματα της αλυσίδας.

Δοκίμασα την αντίστοιχη με γεύση creme brulee και ήταν πολύ καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπτωματικά είδα ότι είχε το περασμένο Σάββατο στο σ/μ Bazaar στην Πειραιώς (λίγο πριν το Leroy).

Λογικά θα πρέπει να έχει στα καταστήματα της αλυσίδας.

Δοκίμασα την αντίστοιχη με γεύση creme brulee και ήταν πολύ καλή.

 

θα παω να τσεκαρω, θελω να δοκιμασω αυτη με την γέμιση τιραμισου αν την βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω να τσεκαρω, θελω να δοκιμασω αυτη με την γέμιση τιραμισου αν την βρω

 

Στο κατάστημα που ανέφερα την είχε, αλλά προτίμησα την creme :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω την σκόνη που χρησιμοποιουν στην σοκολάτα τα μικελ. Αν γνωρίζει κανείς ας βοηθήσει παρακαλώ.

 

Δεν νομίζω να έχουν κάποια ειδική σκόνη. Έχεις δοκιμάσει να τη φτιάξεις με κουβερτούρα (60% κακάο) λιωμένη σε γάλα; Πρέπει να βάλεις κορν φλαουρ και σκόνη γάλακτος στο μείγμα.

 

Δες εδώ τη παρακάτω εκτέλεση:

 

http://www.buzzfeed.com/christinebyrne/jacques-torres-hot-chocolate#.qxej0y7LD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχουν κάποια ειδική σκόνη. Έχεις δοκιμάσει να τη φτιάξεις με κουβερτούρα (60% κακάο) λιωμένη σε γάλα; Πρέπει να βάλεις κορν φλαουρ και σκόνη γάλακτος στο μείγμα.

 

Δες εδώ τη παρακάτω εκτέλεση:

 

http://www.buzzfeed.com/christinebyrne/jacques-torres-hot-chocolate#.qxej0y7LD

Μήπως εννοεί τη σκόνη που ρίχνουν από πάνω, όχι αυτή που φτιάχνουν τη σοκολάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοεί τη σκόνη που ρίχνουν από πάνω, όχι αυτή που φτιάχνουν τη σοκολάτα.

 

Πάει καιρός που είχα πιει σοκολάτα απο mikel και δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια άμα είχε σκόνη απο πάνω. Πάντως θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει και ήταν πιο πηχτή σε σχέση με άλλες σοκολάτες που έχω δοκιμάσει σε άλλες καφετέριες, που τη κάνουν σαν caotonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει καιρός που είχα πιει σοκολάτα απο mikel και δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια άμα είχε σκόνη απο πάνω. Πάντως θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει και ήταν πιο πηχτή σε σχέση με άλλες σοκολάτες που έχω δοκιμάσει σε άλλες καφετέριες, που τη κάνουν σαν caotonic.

Εγώ δεν έχω πιει ποτέ αλλά έχω την εντύπωση ότι βάζουν, όπως και στο καπουτσίνο :)

 

Πάντως με μπόλικη σοκολάτα και μόνο με γάλα (όχι νερό) βγαίνει μια χαρά! Μπορεί να δοκιμάσει και με εβαπορέ, όλο ή μισό μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάει καιρός που είχα πιει σοκολάτα απο mikel και δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια άμα είχε σκόνη απο πάνω. Πάντως θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει και ήταν πιο πηχτή σε σχέση με άλλες σοκολάτες που έχω δοκιμάσει σε άλλες καφετέριες, που τη κάνουν σαν caotonic.

 

Εγώ δεν έχω πιει ποτέ αλλά έχω την εντύπωση ότι βάζουν, όπως και στο καπουτσίνο :)

 

Πάντως με μπόλικη σοκολάτα και μόνο με γάλα (όχι νερό) βγαίνει μια χαρά! Μπορεί να δοκιμάσει και με εβαπορέ, όλο ή μισό μισό.

 

η πηχτη σοκολατα γινεται προσθετοντας κατι με αμυλο. corn flour η αμυλο πατατας

 

Επεξ/σία από evabb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...