Προς το περιεχόμενο

μηχανή espresso, SPIDEM My Coffee RAPID STEAM


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεψε με κανει απο τους καλυτερους καφεδες που εχω πιει ..το μυστικο ειναι στον ανταπτορα που παιρνει τις καψουλεςε οσο πιο βαρυ τοσο πιο καλο καφε κανει ;)

 

---------- Προσθήκη στις 13:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:04 ----------

 

 

http://www.easyespresso.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=357120

 

11 ευρω οι 21 καψουλες ισως και αν ψαξεις και φτηνοτερα..

 

Ήθελα να κάνω μια διαπίστωση πάνω στο θέμα με τις μερίδες.

Τον περασμένο μήνα πήρα μια μηχανή nespresso και εντπωσιάστηκα από την ποιότητα καφέ που φτιάχνει! Θεωρούσα όμως ακριβές τις κάψουλες.

Αν όμως 21 μερίδες κοστίζουν 11.88€, τότε μια συσκευασία με 10 κάψουλες που κοστίζουν 4.1€, αναλογικά βγαίνει σαφώς πιο φτηνά!

 

Οπότε, αν πρόκειται κάποιος να χρησιμοποιεί έτοιμες μερίδες, νομίζω ότι οι κάψουλες της Nespresso συμφέρουν περισσότερο από τις τυποποιημένες μερίδες.

Εκτός κι αν υπάρχουν επώνυμες μερίδες ακόμα πιο φτηνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί κάποιος με καφετιέρα με μύλο να μας πει το κόστος χρήσης? Πχ πόσο κάνει ο φρέσκος καφες το κιλό και πόσες μερίδες καφε βγάζει? Από περιέργεια για να συγκρίνουμε με τις κάψουλες.

Πάντως ο καφές σε σκόνη για τις απλές espressierες κάνει 5-8 ευρώ και βγάζει 20 μερίδες περίπου. Δεν είναι και πολύ φτηνότερα από τις κάψουλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στελνουν και μεσα στο ΣΚ ή μονο στις εργασιμες?

 

Γιατι μου ηρθε mail (το 2ο mail, όχι το επιβεβαιωσης) σημερα, "Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ"

 

Μπορεί να είναι και automated. Εμένα μου ήρθε το mail 2-3 μέρες αφού παρέλαβα αυτό που είχα παραγγείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα μια αυτόματη μηχανή της Krups με ενσωματωμένο μύλο, έπαιρνα από Carrefour σακουλάκι espresso του κιλού μη αλεσμένο καφέ σε σπόρους. Κόστιζε 15-16 ευρώ και με έβγαζε γύρω στους 40 καφέδες.

Κάντε τις συγκρίσεις μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα μια αυτόματη μηχανή της Krups με ενσωματωμένο μύλο, έπαιρνα από Carrefour σακουλάκι espresso του κιλού μη αλεσμένο καφέ σε σπόρους. Κόστιζε 15-16 ευρώ και με έβγαζε γύρω στους 40 καφέδες.

Κάντε τις συγκρίσεις μόνοι σας.

 

16:40=0,4 ο καφές.

Τόσο έχει κάθε κάψουλα για την nespresso μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει σοβαρή καφετιέρα και όχι μαλακίες του μαρκετινγκ ξεκινάει από την παρακάτω και ανεβένει σε κόστος ανάλογα τις ευκολίες

 

http://www.skroutz.gr/s/2185/Saeco-Odea-Go.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει σοβαρή καφετιέρα και όχι μαλακίες του μαρκετινγκ ξεκινάει από την παρακάτω και ανεβένει σε κόστος ανάλογα τις ευκολίες

 

http://www.skroutz.gr/s/2185/Saeco-Odea-Go.html

 

καλός καφές αλλά κακή κατασκευή και αναξιόπιστος μηχανισμός:

 

http://www.wholelattelove.com/Saeco/saeco_odea_go2.cfm

 

Γενικά οι εσπρεσάδες ανά τον κόσμο δείχνουν προτίμηση σε:

Rancilio Silvia

Gaggia Classic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός καφές αλλά κακή κατασκευή και αναξιόπιστος μηχανισμός:

 

http://www.wholelattelove.com/Saeco/saeco_odea_go2.cfm

 

Γενικά οι εσπρεσάδες ανά τον κόσμο δείχνουν προτίμηση σε:

Rancilio Silvia

Gaggia Classic

 

Σωστός!!! απλά είναι τα γνωστά προβλήματα των entry level μοντέλων των ακριβών μαρκών σε διάφορες κατηγορίες προιόντων. Εννοείται ότι οι μηχανές που αναφέρεις είναι υψηλής ποιότητας. Εγώ σαν μαλακίες του marketing αναφέρω branded μηχανές τύπου Nespresso , Nescafe Dolce Gusto κτλ. που κάνουν μεν έναν σταθερής ποιότητας και αποδεκτής γεύσης καφέ αλλά ακατάλληλο για λάτρεις το espresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπορεί κάποιος με καφετιέρα με μύλο να μας πει το κόστος χρήσης? Πχ πόσο κάνει ο φρέσκος καφες το κιλό και πόσες μερίδες καφε βγάζει? Από περιέργεια για να συγκρίνουμε με τις κάψουλες.

Πάντως ο καφές σε σκόνη για τις απλές espressierες κάνει 5-8 ευρώ και βγάζει 20 μερίδες περίπου. Δεν είναι και πολύ φτηνότερα από τις κάψουλες...

 

Εγω αγοράζω καφέ σε κόκκους 'Bar Italia' από τα Aldi . Φαινεται να συσκευάζεται Αυστρία . Οπως φαίνεται στην φωτο (στο σημειο που ειναι η διχαλα του portafilter) υπάρχει βαλβίδα μονής εξαγωγής .

 

Έχει 3 ευρω τα 500 γρ, και είναι γευστικός . Η μονή (lugo) μεριδα ειναι τυπικά 7 gr , οπότε με ενα σακουλάκι εχεις 70 μεδιδες (τυπικο κόστος: 4.2 λεπτά η μερίδα, το 1/10 από αυτό που συζητάτε) .

 

bar_italia_espreso_w03_10_d.jpg

Επεξ/σία από mx1001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον δεν έχει μύλο ο παραπάνω καφές μοιάζει πάρα πολύ με αυτόν που δίνουν τα Carrefour / Championship στην λευκή τους συσκευασία (Carrefour Espresso Discount) , κάπου 2.2 e / 250 gr (κόστος σε μερίδα 7gr: 6.2 λεπτά)

 

---------- Προσθήκη στις 08:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:43 ----------

 

Πάντως ο καφές σε σκόνη για τις απλές espressierες κάνει 5-8 ευρώ και βγάζει 20 μερίδες περίπου. Δεν είναι και πολύ φτηνότερα από τις κάψουλες...

 

Οι κάψουλες είναι 4 - 7 gr ... Αμα θέλουμε να είμαστε ακριβοδίκαιοι ενα σακουλάκι 250 gr βγαζει τουλάχιστον 35 μερίδες .

 

Επίσης κάθε 2-3 μήνες (δεν λέω ονόματα για να μη φανεί οτι κάνω διαφήμιση) υπαρχουν μαγαζια που δινουν τον καφέ 20% off και βάλε (πάνω από την έκπτωση εκπτωτικού κουπονιού) . Οταν γίνεται αυτό αγοράζω (καφέ για 3 μήνες) τον Jacobs Arabica κάπου 3.05 , και Lavazza Rossa κάπου στα 2,9 ... Αρα περιπου 3 ευρω ο επώνυμος espresso των 250 gr

 

Αρα 8.4 λεπτά η μερίδα των 7gr (που δεν εχει σχέση με το καψουλάκι των 4gr !!)

 

---------- Προσθήκη στις 08:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:51 ----------

 

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τώρα που άνοιξε το Getitnow κανονικα την έχει στο site στην ίδια τιμή που την είχε (http://www.getitnow.gr/prod/gia-to-spiti/mikrosyskeyes/kafetieres/kafeteria-spidem-rapid-steam/prod260015pp/). Πάντως ο ενδοιασμος ο δικος μου σε σχέση με τις υπεραυτόματες ειναι οτι θα ειναι πιο επιρρεπεις σε βλαβες οποτε γι αυτο ισως ειναι καλυτερο να στραφεις σε μια καλη απλη + μυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα που πηρα το newsletter του Getitnow την είδα οτι την έχουν στα 199 ευρώ. Απ ότι διάβασα λίγο στο thread πρέπει να είναι καλή μηχανή. Σκέφτομαι να την χτυπήσω μιας και πιστεύω οτι είναι καλή προσφορά για αυτόματη. Την συγκεκριμένη την έχετε δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρασσινο φως απο εμενα...

την εχω εδω και 3-4 μηνες και ειναι αψογη...

 

Σήμερα που πηρα το newsletter του Getitnow την είδα οτι την έχουν στα 199 ευρώ. Απ ότι διάβασα λίγο στο thread πρέπει να είναι καλή μηχανή. Σκέφτομαι να την χτυπήσω μιας και πιστεύω οτι είναι καλή προσφορά για αυτόματη. Την συγκεκριμένη την έχετε δοκιμάσει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...