Προς το περιεχόμενο

μηχανή espresso, SPIDEM My Coffee RAPID STEAM


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@b-d

Σε εμένα εστειλαν την δωροεπιταγή (με μειλ) των 50€. Τελικά μια χαρά η καφετιέρα... η διαφορά όντως δεν πρέπει να είναι πάνω από 20€ γιατί η rapidsteam φτιάχνει γρήγορα ατμό και επαναφέρει γρήγορα πίσω τη χρήση νερού, ενώ σε αυτή περιμένεις μισό λεπτό για ατμό και χρειαζεται να εκτονώσεις τον ατμό για να πέσει η θερμοκρασία και να ξανακάνεις νερό... νά χαμε να λέγαμε δλδ... μόνο αν κάνεις πολλούς καπουτσίνο θα καταλάβεις τη διαφορά.

 

Όσο για αυτό που είπες...

 

Το μεγάλο ποτήρι είναι μάλλον για καπουτσίνο ή αραιο καφέ... αν θέλεις 2πλη μερίδα εσπρέσσο πατάς 2 φορές το μικρό ποτήρι.

 

Επίσης κανονίζεις την ποσότητα νερού που θα σου βγάλει στον εσπρεσσο κρατώντας πατημένο το μικρό ποτήρι μέχρι να φτάσει στο ύψος που θέλεις και όταν το αφήσεις σταματάει... από εκεί και μετά θυμάται την ποσότητα νερού που έκανες τον εσπρέσσο.

 

Από γεύσεις καμμιά ιδέα? Άκουσα διάφορα εδώ

Illy ωραίος αλλά 33€/κιλό

Aldi λίγο στόκος 6€/κιλό

Από καφέ που πήρα 20€/κιλό μέτριος

 

έχει δοκιμάσει κανείς τον lavazza... άκουσα ότι είναι αρκετά καλός και βγαίνει καμμιά 20€ το κιλό.

 

Πάντως θα δοκιμάσω και άλλον καφέ χύμα... ακόμα δεν άρχισα να το ψάχνω πολύ παρόλο που έχω πιει αρκετούς καφέδες.

 

Ιδέες και τιπ ευπρόσδεκτα!!!!!

 

Μόλις βρήκε φόρουμ για εσπρεσσάδες!!!

http://www.greekespresso.gr/forum/index.php

Επεξ/σία από gregdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το ξέρω αυτό για την ποσότητα, μάλιστα τον μικρό τον έχω ρίξει στα 30ml που είναι και ο ορισμός του espresso. Τον "διπλό" τον είχα πάει κάπου στα 45 και ούτε ξανασχολήθηκα.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα πάντως, δίνει τη γνώριμη έντονη γεύση που πρέπει να έχει ο espresso.

 

Ο Bar Italia (Aldi) έχει καλές κριτικές, πέρα από το θέμα της τιμής που νικάει με χαοτική διαφορά, από ότι λένε γευστικά στέκεται πολύ καλά απέναντι στις γνωστές primadonnες.

 

Πέρα από αυτόν και τον Illy δεν έχω δοκιμάσει άλλους σε κόκκους, προσωπικά θέλω να βρω τον Lavazza Club (μαύρη συσκευασία) στον οποίο είχα καταλήξει μετά από δοκιμή σχεδόν όλων των εμπορικών σημάτων (από αλεσμένους). Από όσο βλέπω πάντως δεν πρέπει να βγαίνει σε κόκκους.

 

Επίσης ιδανικά ο χρόνος διύλισης πρέπει να είναι από 20 έως 30 δευτερόλεπτα, αλλά δεν φτάνει τέτοιους χρόνους ούτε για πλάκα, προφανώς φταίει ότι ο μύλος δεν έχει αρκετά ψιλή ρύθμιση.

Επεξ/σία από -[b}{d]-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά περάστε από μία καφετέρια με φρέσκο καφέ να δείτε πως πρέπει να είναι πρώτα ο καφές, και μετά βλέπετε τι μηχανή θα πάρετε. Να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Taf στην Μπενάκη στο κέντρο, Yellow στην Πανόρμου, Tailor Made στο Μοναστηράκι. Δεν θα χάσετε...

 

Αν κάποιος μετά επιμένει σε μία μηχανή νεσπρεσο/τασσιμο και δεν ξερω γω και τι αλλο, δεν του αρέσει ο καφές...

 

Δεν κάνουν τα bar τον καφέ όπως και τα MP την φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω, εχω 4 μηχανες. ρωτησα για να μάθω σε περίπτωση που την παρουμε για γραφείο

Πηραμε και μία siemens και τα σκάσαμε

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...