Προς το περιεχόμενο

Dragon Age 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενικότητα σε ένα review, διότι αποτελεί κατάθεση προσωπικής εμπειρίας. Ο τύπος που έδωσε το 2.5, βασικά αυτό που είπες μας είπε: Να μήν παίξουμε το παιχνίδι ακόμα και αν μας πληρώνουν.

 

Και για εμένα έχει απόλυτο δίκιο, αν θέλω μελλοντικά να δώ παιχνίδια από την Bioware που να έχουν το βάθος που είχαν τα παλιότερα της παιχνίδια. Αν υποστηρίξω την προσπάθεια που κάναν στο Dragon Age 2, θα τους δώσω τα αντίθετα μηνύματα από αυτά που θέλω ως fan τους.

 

Επίσης, πολύ πιό ειλικρινή βρίσκω τα reviews με χαμηλές βαθμολογίες παρά αυτά με τις υψηλές, όπου σε ορισμένες φάσεις τα βρίσκω και άκρως ύποπτα.

 

Στο IGN για παράδειγμα, όπου έχουν ένα κάρο επαγγελματίες reviewers με πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας στα RPG, για το Dragon Age 2 έβαλαν να κάνει το review η πιό νέα που είχαν για αυτή τη δουλειά, η οποία και έκανε ένα προχειρότατο 1-page review με σκόρ 8.5.

 

Μήπως άραγες κανένας από τους "παλιούς" reviewers δεν ήθελε να αναλάβει την ευθύνη για τη βαθμολογία αυτή?

 

Μήν νομίζεις, τα ίδια λένε και για άλλα sites που δώσαν υψηλές βαθμολογίες στο παιχνίδι, ότι oι reviewers δεν είναι RPG gamers.

 

Οπότε, όπως το βλέπω εγώ, αυτές οι πολύ χαμηλές βαθμολογίες δίνουν την απαραίτητη ισσοροπία που χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πω. Σίγουρα δε μπορώ να χω ολοκληρωμένη άποψη μιας και όπως είπα, δεν έχω παίξει το DA2 και πιθανότατα ούτε πρόκειται ύστερα απ όσα διάβασα. Ίσως να χει να κάνει με το πώς εκλαμβάνει κανείς τη βαθμολογία, για μένα το 2,5 σημαίνει πως είναι βασανιστήριο να παίζεις, ότι ο χρόνος εγκατάστασης είναι πολλαπλάσιος απ τον χρόνο που θ αντέξεις μαζί του, ότι οι gamers που χαν το κουράγιο να το τερματίσουν είναι ένα ελάχιστο ποσοστό αυτών που ασχολήθηκαν μαζί του.

 

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά τα old-school RPG είναι τ αγαπημένο μου είδος. Απλά μου φαίνεται κάπως υπερβολή όλο αυτό το πράγμα.

 

edit: Συμφωνώ ότι πιθανόν αυτή η βαθμολογία να χε σα σκοπό να ισορροπήσει τις (ύποπτα) πολύ καλές κριτικές άλλων gaming sites. Αλλά δεν παύουν κι οι 2 πλευρές να ναι υπερβολικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το δενεις κομπο. Οταν ενα παιχνιδι εχει βαθμολογια κατω απο 5 δεν σημαινει οτι διαθετει ΚΑΙ τρανταχτα τεχνικα προβληματα. Το infernal που σου παρεθεσα ποιο πανω ειναι μεγα παραδειγμα μαζι με το Farcry 2. Το infernal απο τη μια μερια πηρε τις χαμηλες βαθμολογιες που του αξιζε (παρα τον αρτιο τεχνικο του τομεα) ενω το farcry 2 "δεν μπορεις" να του βαλεις χαμηλη βαθμολογια.

 

Προσωπικα ο τυπος απο Accorn Cinema στα review του δεν δινει βαθμολογιες αλλλα συγκρινει το εκαστοτε παιχνιδι με προσωπα (παραδειγμα το Demon Souls το χαρακτηρησε σαν την Jenna Jameson because she is so hardcore she can be intimidating at first but stick with her and you are bound to learn a thing or two) και βρισκω αυτον τον τροπο πολυ ποιο ωραιο και αληθινο απο οποιοδηποτε σκορ στο τελος καθε review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έδεσα κόμπο ότι θα χει ντε και καλά τεχνικά προβλήματα. Δεν ήταν σαφές εκ μέρους μου αλλά λέγοντας πχ ότι θα το τερματίσει ένα ελάχιστο ποσοστό των gamers που θα παίξουν, εννοούσα πως θα το βαρεθούν δε θα τους κρατήσει μέχρι τέλους, όχι ότι θα κρασάρει κλπ.

 

Και γενικά, προτιμώ να διαβάζω full reviews παρά να βλέπω έναν ξερό βαθμό. Τουλάχιστον για παιχνίδια που μ ενδιαφέρουν κι όχι όταν απλά θέλω να σκοτώσω λίγη ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα επαιξα το game με μια 6850 Sapphire αντι για την 9500GT που ειχα , και εμεινα λιγο εκπληκτος με τη διαφορα των 2 καρτων..

Με τα Settings που ειχα (low) κοφταρω στα 75 fps ενω στο Very High + blur + AA κτλ + High Res Textures πιανω 62...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'σεις τι γίνεται, όλο ομοιότητες βλέπω με το Assassin's Creed Brotherhood.

 

Blooming rose το μπορντέλο στη Red Lantern District, blooming rose το μπορντέλο και στη Ρώμη.

Bianca η βαλίστρα του Varric, Bianca και το σπαθί του Bartolomeo.

 

wtf :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

να πω και εγω μια γνωμη για το game καλα γραφηκα /ηχος αλλα πολυ loading και αποκομενες πιστες ,καλυτερα να συνδεοταν με περπατημα ολο loading εχει ,ισως να ειχα καλομαθει απο sacred2 και gothic,το καλο ειναι οπως και με το dragon age 1 εχει κοψιδια αλλα και λυγοτερες ομιλιες ,μου θυμησε severance η κατασταση καπως :-D .

κανενα texture pack υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω μια γνωμη για το game καλα γραφηκα /ηχος αλλα πολυ loading και αποκομενες πιστες ,καλυτερα να συνδεοταν με περπατημα ολο loading εχει ,ισως να ειχα καλομαθει απο sacred2 και gothic,το καλο ειναι οπως και με το dragon age 1 εχει κοψιδια αλλα και λυγοτερες ομιλιες ,μου θυμησε severance η κατασταση καπως :-D .

κανενα texture pack υπαρχει?

Ασε ασε.. Βεβαια το ιδιο γινοταν και στο Origins απλα με μονη διαφορα οτι στο Origins υπηρχαν μεγαλυτερες πιστες και δεν ηταν "διαδρομοι"...

Texture pack υπαρχει. Θα το βρεις λιγες σελιδες πισω :) (Χρειαζεσαι DX11 καρτα γραφικω ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...