Προς το περιεχόμενο

Δυσκολος καιρος για...δουλεια???


margaritageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχή μπορείς να στείλεις ένα βιογραφικό, όσο φτωχό και αν είναι αυτό, σε κάποιες από τις εταιρείες εύρεσης εργασίας (πχ ADECCO). Δε θυμάμαι αν δίνεις κάποιο ποσό για εγγραφή ή όχι (της τάξης των 30Ε θα είναι, αν είναι) αλλά υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες και αρπαχτές με πολύ καλά χρήματα. Πχ απογραφή προϊόντων σε μια εταιρία 45Ε/ημέρα για 10 ημέρες.

 

Το έχει κάνει μια φίλη μου με μεγάλη επιτυχία. Και επειδή ακριβώς είναι συνεπής την καλούν πάντα.

 

Επιμένω επίσης ότι δε χρειάζεται να έχεις κάτι στο βιογραφικό σου. Όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα.

 

Όσο για σπίτι, σίγουρα υπάρχουν και πολύ καλές ευκαιρίες σε αξιοπρεπείς περιοχές (πχ Γαλάτσι). Απλά θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεις κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα θα φυγεις απο το σπιτι για να δουλευεις για να ζουν οι αλλοι καλυτερα εις βαρος σου..

οι αλλοι=αυτοι που θα σε προσλαβουν,τους ιδιοκτητες του σπιτιου,την δεη,ευδαπ,τα σουπερμαρκετ κτλ.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα ειναι οτι εκει που εισαι, εισαι σε καλυτερη φαση με αυτη που θες να χεις στην Αθηνα ΑΠΛΑ για να επιβιωνεις...

Τωρα εισαι σπιτι σου,εχεις ενα πιατο φαι χωρις καν να χρειαστει να δουλεψεις.ουτε αγχος ουτε τιποτα για τα παγια εξοδα που θα ειχες στην Αθηνα.

βρισκεις μια part time δουλεια για τα προσωπικα εξοδα και κανα γυμναστηριο να περναει η ωρα και εισαι οκ.απο Οαεδ περασες για δουλεια?

Σαν συμπερασμα μηπως ο λογος που θες να μετακομισεις ειναι αλλος και χρησιμοποιεις σαν προφαση την ανεργια?μηπως θες ανεξαρτοποιηση?θες να δεις την πρωτευουσα?θες εμπειριες?θες προσωπικη ζωη και γιατι οχι και γαμο αργοτερα?οικογενειακα οικονομικα προβληματα?

αυτα θα δικαιολογουσαν εστω και λιγο μια τετοια κινηση..

 

τελος να ξερεις οσες δουλειες ζητανε συνεχεια προσωπικο ο λογος ειναι οτι για χ λογους οι πρωηγουμενοι φευγουν...λες να σαι η εξαιρεση που θα μεινει για χρονια?

τα ενσημα μπορει στα 21 σου να μην σε ενδιαφερουν ,αλλα οταν φτανεις στα χρονια που οι αλλοι συνταξιοδοτουνται εστω και με τα μισα θα σε ενδιαφερουν...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ εμείς στην Αθήνα έχουμε απελπιστεί και θέλουμε να την κάνουμε και εσύ θες να έρθεις να μείνεις εδώ; Από δουλειές για νέους παίζει πολύ ο βασικός , ένσημα αν είσαι τυχερή και γενικά συμβάσεις ορισμένου χρόνου, δίμηνες, εξάμηνες και έξω από την πόρτα και ξανά πάλι αναζήτηση εργασίας. Ωράριο 8ωρο αν είσαι τυχερή και δεν σου ζητάνε να κάνεις υπερωρίες. Τα μόνα άτομα που ξέρω που μένουν μόνα τους ή έχουνε σπίτι από γονείς παραχωρημένο ή συγκατοικούν ( με αδερφό/ή ή φίλο/η ή γκόμενο/α) ή τους πληρώνουν το νοίκι οι γονείς.

 

Κάτι που κανείς επίσης δεν έχει αναφέρει είναι ότι ένα σπίτι θέλει και κάποια έπιπλα, συσκευές, ένα κρεβάτι, καμία καρέκλα, πλυντήριο να πλένεις τα ρούχα, κουζίνα να μαγειρεύεις. Επίσης όσο οικονομικά και να έχεις συνηθίσει να περνάς είσαι και κοπέλα , θα θες να πάρεις μία mascara, ένα make-up κάτι ( δε θέλω κοροιδίες από τα αγόρια).

 

Για το promotion που ειπώθηκε και πιο πάνω, δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, εντάξει για supermarket , δύο-τρεις φορές τη βδομάδα βρίσκεις εύκολα ( θα έχεις πάει φυσικά σε πολλές διαφημιστικές, όχι μόνο σε μία , για να έχεις δουλειά τακτικά), τα λεφτά είναι γύρω στα 25 το 8ωρο χωρίς ένσημα ( έχω ακούσει και για 35 ,δεν τα έχω δει ποτέ μου) και θα πληρώνεσαι συνήθως 1,5 - 2 μήνες μετά από όταν θα έχεις δουλεύσει.

 

Για προγράμματα πιο σταθερά πιο λίγες ώρες-πιο καλά τα λεφτά ( π.χ. in-store promotion για διάρκεια π.χ. ένα μήνα σε ένα κατάστημα , τσιγάρα-ποτά ) θέλει να είσαι εμφανίσιμη, πολλοί ζητάνε 1.72 και πάνω ύψος, φυσικά να είσαι στην τρίχα, τακουνάκι, χαζοχαρούμενο ύφος γλάστρας, να μη καμπουριάζεις και διάφορα άλλα , ό,τι του έρθει του καθενός. Για τα βραδινά , τσιγάρα ποτά με απορρίπτανε πριν φτάσω καν στο casting είτε λόγω ύψους ( 1.70) είτε λόγω κιλών ( που δεν έχω τέτοιο πρόβλημα). Αν έχεις κάποιο γνωστό ή γενικότερα άλλα " προσόντα" τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά. Για τις εταιρείες εύρεσης δυναμικού ισχύει αυτό , έχει τύχει να δουλέψω σε έρευνες αγορές , 8ωρο 35 ευρώ, αλλά φυσικά αυτά είναι τα έκτακτα. Δυστυχώς θα πρέπει να γυρίσω σε αυτές τις δουλειές αφού δε βρίσκω τίποτα άλλο ( από Δεκέμβριο ψάχνω) αλλά δε θα χαρώ κιόλας που θα είμαι γλάστρα...

 

Αν θες να γίνεις ανεξάρτητη πραγματικά και όχι να αναγκάζεσαι να ζητάς που και που ή και τακτικά από γονείς πήγαινε εξωτερικό μία και καλή. Σε τρία- τέσσερα χρονάκια σκοπεύω να την κάνω από Ελλάδα, δε παλεύεται άλλο η κατάσταση. Αθήνα θα τρως και χρόνο στην κίνηση, καυσαέριο , εγκληματικότητα. Anyway, να περάσεις και από ΟΑΕΔ να βγάλει κάρτα ανεργίας γιατί χρειάζεται για διάφορα προγράμματα που επιδοτούνται οι εργοδότες , λόγω φοιτητικής ιδιότητας δε μπορώ να βγάλω .

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω καρτα ανεργιας 9 μηνες.. κατι λεει αυτο! Δε βρισκεται τιποτα. Σιγουρα μπορω να παω σε κανα σουβλατζιδικο αλλα δεν ειναι ιδανικο για εμενα. Ο λογος που θελω να παω Αθηνα ειναι αρχικα η ανεργια που οχι μονο με υποχρεωνει να παιρνω ακομη απο τους γονεις χρηματα αλλα και το μεσα μεσα χωρις να κανω κατι μου σπαει τα νευρα. Κ εφοσοον δε δουλευω δε γινεται να εχω και την απαιτηση να μου δινουν οι γονεις για να βγαινω συνεχεια. Αρα ειναι για οικονομικους και ψυχολογικους λογους. Και εκτος απο αυτο θα με συμφερε μια 6-8μηνη συμβαση γιατι απο Οκτωμβρη σκεφτομαι να φοιτησω σε καποιο ΙΕΚ.

 

 

Οσο για τον ΟΑΕΔ και φοιτητης, ενας φιλος μου ειναι φοιτητης αλλα εχει μπει στον ΟΑΕΔ και δουλευει κιολας και τις αδειες που παιρνει απο τον εργοδοτη για να παει στη σχολη του τις πληρωνεται απο τον ΟΑΕΔ. Αρα ψαξτο καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω καρτα ανεργιας 9 μηνες.. κατι λεει αυτο! Δε βρισκεται τιποτα. Σιγουρα μπορω να παω σε κανα σουβλατζιδικο αλλα δεν ειναι ιδανικο για εμενα. Ο λογος που θελω να παω Αθηνα ειναι αρχικα η ανεργια που οχι μονο με υποχρεωνει να παιρνω ακομη απο τους γονεις χρηματα αλλα και το μεσα μεσα χωρις να κανω κατι μου σπαει τα νευρα. Κ εφοσοον δε δουλευω δε γινεται να εχω και την απαιτηση να μου δινουν οι γονεις για να βγαινω συνεχεια. Αρα ειναι για οικονομικους και ψυχολογικους λογους. Και εκτος απο αυτο θα με συμφερε μια 6-8μηνη συμβαση γιατι απο Οκτωμβρη σκεφτομαι να φοιτησω σε καποιο ΙΕΚ.

 

 

Οσο για τον ΟΑΕΔ και φοιτητης, ενας φιλος μου ειναι φοιτητης αλλα εχει μπει στον ΟΑΕΔ και δουλευει κιολας και τις αδειες που παιρνει απο τον εργοδοτη για να παει στη σχολη του τις πληρωνεται απο τον ΟΑΕΔ. Αρα ψαξτο καλυτερα...

 

Αυτό γίνεται γιατί μάλλον ο φίλος σου κάνει πρακτική στον εργοδότη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παντως αμα περιμενετε απο τον ΟΑΕΔ να βρειτε εργασια τοτε αστα βραστα καλυτερα. Εξαιρετικα περιορισμενες οι δουλειες μεσω ΟΑΕΔ. Τοσο σε ποσοτητα αλλα και σε εύρος. Θα ξεχασω ποσο καιρο δουλευα δεξια και αριστερα και εψαχνα μεσω ΟΑΕΔ κατι για το (παλιο μου πλεον) επαγγελμα και δεν υπηρχε απολυτως τιποτα σχετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται γιατί μάλλον ο φίλος σου κάνει πρακτική στον εργοδότη του...

 

Οχι δεν εχει περασει τοσα μαθηματα ωστε να μπορει να κανει και πρακτικη.

 

 

 

 

Οσο για τον ΟΑΕΔ και εγω δε βασιζομαι καθολου πλεον σε αυτες τις δουλειες ... (αν υπαρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το σπιτι δεν ειναι τοσο προβλημα. Οι τιμες των ενοικιων πεφτουν. Πρεπει ομως να υπολογιζεις Δεη και νερο

 

Μην διστασεις να δοκιμασεις.Ναι τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα δυσκλα ειναι και να μεινεις σε ενα νεκρο χωριο χωρις κοινωνικη/οικονομικη ζωη. Εκτος εαν εχεις χωραφια Ακομα και εαν δεν τα καταφερεις ειναι μια εμπειρια. Δηλαδη καλυτερα θα ηταν να μην προσπαθουσες καν στο φοβο της αποτυχιας? Εισαι μονο 21 και ειναι ενας καλος τροπος να αποκτησεις εμπειριες.

 

Στο κατω κατω γυρνας πισω.

 

Εγω ψαχνω να φυγω εξωτερικο. Ακουω και μαθαινω διαφορα και για εκει. Σιγα μην κατω εδω σε δουλιες που δεν με ενδιαφερουν η και χωρις δουλεια στο φοβο οτι εξω δεν πετυχω. Εαν αποτυχω γυρναω πισω

 

Ψαξε για δουλεια πριν φυγεις ή εαν εχεις συγγενεις στην πολη που θελεις να ζησεις καλο θα ηταν να σε φιλοξενησουν για κανενα μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποια πολη εισαι?

 

Γιατι μεγαλωνοντας στην επαρχια σηναντισα το εξης.

 

Οσες κοπελες δεν περνουσαν σε καποια σχολη ειτε πηγαιναν σε ιδιωτικη(ψαχτηκες γι αυτο?) ειτε δουλευαν σε ζαχαροπλαστεια/καταστηματα ρουχων/καφε ακομα κ σε αγροτικες δουλειες(ναι ειναι βαριες δουλειες και δεν τις προτιμαμε,ειπα η νοοτροπια του κουστουμιου κ της στολης)...

 

Ακομα κ σε χωριο να μενεις,κατι θα παιζει ρε διπλανες πολλεις...

 

Θεωρητικα βλεπεις πως μπορεις να επιβιωσεις στην ζουγκλα της Αθηνα.Αλλα η θεωρεια απο την πραξη απεχει πολυ.Σκεψου το αλλο?Θα ζεις για να δουλευεις.Και θα χασεις χρονο πολυτιμο.Χρονο που μπορεις να τον αξιοποιησεις μαθαινονας μια δουλεια στον τοπο σου.Τεχνες υπαρχουν πολλες και δεν ειναι τυχαιο πως οι αλλοδαποι εχουν βγαλει τρελλα φραγκα απο αυτες.

 

Μετα ειναι κ ψυχολογικα δυσκολο να επιβιωσεις στην Αθηνα,χωρις φιλους κ γνωστους.Θα σαλταρεις.Θα πει καποιος κανε μια δοκιμη κ μετα γυρνα πισω αν δεν την παλεψεις.Επαναλαμβανω πως θα χασεις κ χρονο κ χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου το αλλο?Θα ζεις για να δουλευεις.Και θα χασεις χρονο πολυτιμο.Χρονο που μπορεις να τον αξιοποιησεις μαθαινονας μια δουλεια στον τοπο σου.Τεχνες υπαρχουν πολλες και δεν ειναι τυχαιο πως οι αλλοδαποι εχουν βγαλει τρελλα φραγκα απο αυτες.

 

Το οτι θα ζω για να δουλευω ουτε εμενα μ'αρεσει,θελω να βαζω κατι στην ακρη. Αλλα καλυτερα να βγαζω δικα μου χρηματα που θα χαλαω παρα να χαλαω του μπαμπα. Στον τοπο μου δεν υπαρχουν δουλειες παντως,αυτο ειναι σιγουρο! Αν μενει καποια θεση κενη,σιγουρα βαζουν καποιον δικο τους και βρισκονται ατομα απο στομα σε στομα.

Οσο για τους αλλοδαπους που λες, δε θελω σε αυτη την ηλικια να παω να καθαριζω σπιτια,οχι οτι το θεωρω υποβαθμισμενη δουλεια απλα για την ηλικια μου να το κανω αυτο επαγγελματικα μου κανει καπως.

 

Μετα ειναι κ ψυχολογικα δυσκολο να επιβιωσεις στην Αθηνα,χωρις φιλους κ γνωστους.Θα σαλταρεις.Θα πει καποιος κανε μια δοκιμη κ μετα γυρνα πισω αν δεν την παλεψεις.Επαναλαμβανω πως θα χασεις κ χρονο κ χρημα.

 

 

Γνωστους εχω στην Αθηνα, οχι πολλους αλλα εχω. Βεβαια δεν ειναι τοοοοσο γνωστοι ωστε να εχω την ανεση να ζητησω να μεινω μαζι τους για καποιο διαστημα.

Χρημα σιγουρα θα χασω αλλα χρονο; και τωρα που εχω αφθονο;χειροτερο ειναι..

 

 

 

 

 

Μια αλλη ερωτηση που εχω ειναι, σε επιχειρησεις που ειναι ανοιχτες και τη Κυριακη, ο εργαζομενος δικαιουται ενα ή δυο ρεπο τη βδομαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικη μου εταιρια παντως αυτοι που δουλευουμε και ΣΚ (1-2 φορες το μηνα αναλογα) παει παντα πακετο το Σαββατο και η Κυριακη και το ρεπο ειναι επισης αναλογο δηλαδη 2 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλέπω πάρα πολλά άτομα τρέφουν αρνητισμό για τη ζωή στην πόλη και την παρουσιάζουν σαν την κόλαση της κολάσεως. Μάλλον δε ξέρετε τη θα πεί κωμόπολη ή χωριό που βαράς μύγες, δεν έχει αγροτική ζωή και αν έχει δεν παίρνουν έλληνες γιατί οι πακιστανοί δουλεύουν 16 ωρα με 20 ευρώ κ λιγότερα. Μαργαρίτα μην ακούς κανέναν κάνε ότι νομίζεις. Και τι έγινε αν χάσεις χρόνο; Τι το σημαντικότερο θα έκανες με αυτόν το χρόνο στην επαρχία; Αν ακούγαμε τον καθένα και τους φόβους του, δε θα καταφέρναμε ούτε από το σπίτι μας να βγούμε. Βάλτε λίγο ρίσκο κ αλλαγή γαμώτο. Είναι το αλατοπίπερο της ζωής. Σταματήστε να μιζεριάζετε τους νέους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...