Προς το περιεχόμενο

Δυσκολος καιρος για...δουλεια???


margaritageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μένω 5 λεπτά από ΓΑΔΑ και η τιμή παίζει αρκετά κάτω από τα 400. Και το σπίτι ούτε ερείπιο είναι, ούτε μισό δωμάτιο (50 τμ).

 

Όσο για τις τιμές του ποτού και του καφέ, αφού (τον πρώτο καιρό τουλάχιστον) η κοπέλα λέει ότι δεν έχει φίλους στην Αθήνα, μόνη της θα βγαίνει? Προφανώς δεν την νοιάζουν αυτά τα έξοδα αφού δεν θα τα 'χει.

 

Πάντως συμφωνώ ότι ίσως είναι καλό να ψαχτεί σε άλλη πόλη που τα πάντα είναι πιο φθηνά..

 

με ποσο νοικιαζεις? γιατι ο φιλος μου θελει να φυγει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι παντως και πολυ καλυτερα σε αλλη πολη. Οι ευκαιριες ειναι εξαιρετικα λιγες και η ανεργια ειναι δυσκολοχωνευτη. Καλυτερη ποιοτητα ζωης σιγουρα (ειδικα για γυναικα) σε σχεση με την Αθηνα αλλα απο αποψη εργασιας τα ιδια σκατα ειναι αν οχι χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου λες οτι η κοπελα δεν εχει φιλους, δηλαδη θα δουλευει και καθεται ολη μερα σπιτι?Ζωη ειναι αυτη?η μηπως δεν θα γνωρισει κοσμο?

Παντως θα της προτεινα να κοιταξει για σπιτι στους αμπελοκυπους, εχει μετρο και μερικες γειτονιες ακομα και καλο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θελω να φυγω απο Αθήνα και αλλοι θελουν να ρχονται...

Μην κανετε ονειρα η Αθήνα δεν ειναι η γη της επαγγελίας...

Ενα μεγαλο κρεβάτι ειναι...

Δυστηχια,φτωχια,κακη ποιότητα ζωής

Κοιτανε να σε κλεψουνε(μεταφορικα και κυριολεκτικα)

Οσο για τα νοικια,κοντα σε μετρο?:shock:

καμια 400αρα μαζι με αλλα 80 για νερα,ρευματα,κοινοχρηστα βαλε κανα 500αρι τον μηνα,χωρια τα αλλα σου εξοδα.

Πρεπει να εχεις δουλεια των 1500 ευρω για να ζεις κανονικα

Καλύτερα να πας σε κοινοβιο :lol: πλακα κανω

Δυσκολα πολυ.

Εχουμε καταντησει εμεις οι νεοι που δεν εχουμε/είχαμε μπαμπα με λεφτα να μας παρεχει ενα-δυο σπιτια,λεφτα,δωρακια,ξεγνοιασια και να μας σπουδαζει αγγλια να ειμαστε τα νοθα παιδια του θεου.

Θα μου πεις αλλοι πεθαινουν σε κουτες ή απο αρρωστιες στον δρόμο οποτε αν το δεις ετσι ειμαστε βασιλιάδες.

Αλλα καθε κατασταση στην ζωη επιφερει αλλου είδους αντιμετώπισης...

Τι να πω δυσκολα ολα:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,να παρεμβω και γω.

Εχω ψαξει το θεμα σπιτιου οσο δε φανταζεστε. Δεν εχω μπει μεσα σε σπιτια αλλα απο τιμες παιζουν πολλα σε χαμηλες τιμες και σε καλες περιοχες ακομη. Δε θελω ουτε να μενω διπλα στο μετρο ουτε η δουλεια να ειναι διπλα στο σπιτι μου, εδω που μενω εχω μαθει και τον ποδαροδρομο και τα λεωφορεια. Δε θα μου πεσει ο "πισινος". Τουλαχιστον απο θεμα συγκοινωνιας η Αθηνα δε συγκρινεται.

 

Στα σπιτια εχω καλεσει ακομη και καποια για να δω τι παιζει με κοινοχρηστα και οι περισσοτεροι μου τα περιγραφουν κ ολας. Δεν ειπα οτι θα παρω και υπογειο στην ομονοια αλλα ουτε και ρετιρε στη γλυφαδα. Ενα φυσιολογικο σπιτι λιγων τετραγωνικων που να παρεχει αφαλεια. Αλλωστε και το σπιτι μου 25ετιας ειναι αλλα τα ντουβαρια και τα ντουλαπια ειναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση.

 

Ξερω να ζω με τα λιγα,οταν κανεις σωστες επιλογες και ξερεις τι παει να πει οικονομια ξερεις ακομη να βαζεις και στην ακρη.

Απο σχολειο ακομη,το χαρτζιλικι το μαζευα για να κανω αγορες προσωπικες αντι να το σπαταλαω σε πατατακια ή σε καφεδες και χαζομαρες.

 

Οσο για τις εξοδους,ξαναλεω... γιατι πρεπει η εξοδος να συμπεριλαμβανει φαι ή ποτο και σπαταλες. γενικοτερα; Δε μπορει να ειναι μια βολτα στο συνταγμα να δω τους τσολιαδες :-) ή ενα περιπατο στα μαγαζια; Δε λεω και η εξοδος καλη ειναι αλλα ουτως η αλλως δεν ειναι του στυλ μου κλαμπακια και τετοια και δε συμφωνω καθολου ν πληρωνω 15 ευρω εισοδο για να παρω ενα ποτο 5€. Αλλωστε υπαρχουν και στεκια παντου που οι τιμες ειναι οικονομικες, δεν ειναι αναγκη να πηγαινω για καφε στο Κολωνακι.

 

Για τη ζωη μεσα στο σπιτι που καποιος ειπε οτι μπορει να χαλασει κατι ή δε ξερω. Καταρχην εαν δε το χαλασω εγω αυτο ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη του σπιτιου,οχι δικη μου. Τωρα αν ειμαι ατυχη και τα χαλασω ολα και με κλεψουν κιολας και και και..... οντως θα μου βγουν πολλα εξοδα. Αυτη δεν ειναι λογικη ομως. Δε γινεται να σκεφτομαι οτι δε μπορω να παω καπου επειδη ΙΣΩΣ μου συμβει καποια αναποδια.

 

Και τελος, ειπα πως για την αρχη μου εχω τα χρηματα. Τη συνεχεια σκεφτομαι μονο...

 

---------- Προσθήκη στις 15:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:52 ----------

 

μου λες οτι η κοπελα δεν εχει φιλους, δηλαδη θα δουλευει και καθεται ολη μερα σπιτι?Ζωη ειναι αυτη?η μηπως δεν θα γνωρισει κοσμο?

Παντως θα της προτεινα να κοιταξει για σπιτι στους αμπελοκυπους, εχει μετρο και μερικες γειτονιες ακομα και καλο κοσμο.

 

 

Και γω για αμπελοκηπους σκεφτομαι ή καπου εκει κοντα. μεσω ΟΑΣΑ μπορω να καταλαβω τι συμφερει και βολευει..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποσο νοικιαζεις? γιατι ο φιλος μου θελει να φυγει τωρα

Κάπου στα 300. Έχω βρει με 250 έχω βρει και με 350 εξαρτάται τι σπίτι θα βρεις. Πάντως μια χαρά αξιοπρεπέστατο και μεγάλο για φοιτητή είναι αυτό που έχω. Η μόνη βλακεία είναι η κεντρική θέρμανση που σε πηδάει στα κοινόχρηστα.

 

Οσο για τα νοικια,κοντα σε μετρο?:shock:

καμια 400αρα μαζι με αλλα 80 για νερα,ρευματα,κοινοχρηστα βαλε κανα 500αρι τον μηνα,χωρια τα αλλα σου εξοδα.

Πρεπει να εχεις δουλεια των 1500 ευρω για να ζεις κανονικα

Μπα το μέσο σπίτι θέλει κανα τριχίλιαρο και άλλα 2.000 τα κοινόχρηστα, γενικά δεν επιβιώνεις με μισθό κάτω από 10.000.

 

Ρε πάτε καλά? Με 450 ένας φίλος νοικιάζει τριάρι σε απόσταση 10 βημάτων από μετρό, γήπεδο Αλεξάνδρας και ΓΑΔΑ, ενώ ο Άρειος Πάγος είναι επίσης κοντά.

 

μου λες οτι η κοπελα δεν εχει φιλους, δηλαδη θα δουλευει και καθεται ολη μερα σπιτι?Ζωη ειναι αυτη?η μηπως δεν θα γνωρισει κοσμο?

Δεν θα κάθεται σπίτι αλλά συνήθως τον πρώτο καιρό δεν θα πηγαίνει πουθενά γιατί δεν θα έχει παρέα. Και να βρει όμως δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνει για ποτό των 20 ευρώ. Έχω περάσει από φάση που μάζευα λεφτά για εξωτερικό και για να μην ζητήσω πολλά επιπλέον από τους δικούς μου έκοψα τις εξόδους.

 

Αν μια μέρα πας για πίτσα, καφέ και ποτό θα σου φύγουν 2-3 μεροκάματα και ούτε θα το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει από φάση που μάζευα λεφτά για εξωτερικό και για να μην ζητήσω πολλά επιπλέον από τους δικούς μου έκοψα τις εξόδους.

 

Αυτό δουλεύει και για 5 χρόνια συνεχόμενα, δοκιμασμένο. Δεν ξέρω καν που είναι το "καλά_δεν_έχεις_πάει_στο_τάδε" αλλά το ταξιδόνι, ταξιδόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα να βιαινεις 2 φορες τη μερα αλλα 1-2 φορες τη βδομαδα, αφου το θες τοσο πολυ ελα να δοκιμασεις,

αμα βρεις και σπιτι κοντα σε μετρο με 300ε να πεις και ευχαριστω,+100ε εξοδα για κεινοχρηστα κτλ.

σου μενουν 250-300ε ολολκηρα ευρω για να περασεις το μηνα.

Αν σου αρκουν τοτε παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα έναν βασικό μπορείς να τον βρεις και σε άλλη πόλη και θα έχεις και τα μισά έξοδα..

 

Eιπαμε να παω σε αλλο μερος να βρω δουλεια αλλα να μη ξενιτευτω και τελειως. Η Αθηνα ειναι σχετικα κοντα και γιαυτο την επιλεγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναεδινες πανελληνιες και να περναγες σε καποια σχολη που σε ενδιαφερει το εχεις σκεφτει? Η παει καιρος και τα εχεις ξεχασει τα μαθηματα?? Παντως εγω γνωριζω πολλους που ακομα και μετα απο χρονια αποφασισαν να ξαναδωσουν και τελικα περασαν εκει που ηθελαν...

Σπουδες + μια δουλεια για να βγαζεις τα εξοδα σου ειναι πολυ καλα, και με ενα πτυχιο στο χερι ε ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον από πάνω. Σε παίρνει δεν σε παίρνει να γραφτείς σε κάποιο λύκειο γιατί νομίζω μέσα στον Φεβρουάριο είναι η διάρκεια των εγγραφών. Ακόμα και αν δεν το έχεις ως κύριο στόχο γράψου

και μετά(όχι πολύ μετά όμως γιατί δεν θα προλάβεις) αν αλλάξεις γνώμη δίνεις πανελλήνιες και περνάς κάπου. Με σωστό διάβασμα δεν είναι δύσκολο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τελειωσει το λυκειο 3 χρονια. αρα με τιποτα δε θυμαμαι τα μαθηματα.Δε προλαβαινω με τιποτα αυτες τις πανελληνιες αρα μετα παει ενα χρονο+ μετα. εκτος απο αυτο θα παω σε καποια σχολη απο οκτωμβρη σε ΙΕΚ οπως εχω ξαναγραψει.

Βρε παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα πραγματικα απαντατε σε λαθος πραγματα. Δε ζητησα συμβουλες για το αν θα μετακομισω ή οχι,ουτε αν πρεπει να σπουδασω η οχι.

Ξερω ποια βηματα πρεπει να κανω και με ποια σειρα. Απλα γνωριζοντας λιγα για τις δουλειες,τον μισθο κλπ ηθελα καποιες πληροφοριες για τις δουλειες.

Για παραδειγμα απαντησε ενα ατομο για το ΙΚΕΑ οτι ειναι 4ωρο στην αρχη, και δεν ειχα ιδεα.. σκεφτομουν πως αν υπηρχε διαθεσιμη θεση θα ηταν μια καλη δουλεια....πλεον δεν ειναι!

Εσεις εχετε αναλυσει το θεμα της επιβιωσης και το εχετε βγαλει τοσο δυσκολο να γινει. Ειμαι ψαγμενη σε αυτο το θεμα και πραγματικα οπως γραφω και στις αρχικες σελιδες επιβιωνω ανετα. Απλα δε ξερω πως πανε ο βασικος κλπ σε καθε δουλεια. Δηλαδη αν ο βασικος του πωλητη ειναι αλλος απο αυτος του υπαλληλου γραφειου κτλ και εαν γνωριζατε καποια διαθεσιμη θεση εργασιας. Γιαυτο ρωτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τελειωσει το λυκειο 3 χρονια. αρα με τιποτα δε θυμαμαι τα μαθηματα.Δε προλαβαινω με τιποτα αυτες τις πανελληνιες αρα μετα παει ενα χρονο+ μετα. εκτος απο αυτο θα παω σε καποια σχολη απο οκτωμβρη σε ΙΕΚ οπως εχω ξαναγραψει.

Βρε παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα πραγματικα απαντατε σε λαθος πραγματα. Δε ζητησα συμβουλες για το αν θα μετακομισω ή οχι,ουτε αν πρεπει να σπουδασω η οχι.

Ξερω ποια βηματα πρεπει να κανω και με ποια σειρα. Απλα γνωριζοντας λιγα για τις δουλειες,τον μισθο κλπ ηθελα καποιες πληροφοριες για τις δουλειες.

Για παραδειγμα απαντησε ενα ατομο για το ΙΚΕΑ οτι ειναι 4ωρο στην αρχη, και δεν ειχα ιδεα.. σκεφτομουν πως αν υπηρχε διαθεσιμη θεση θα ηταν μια καλη δουλεια....πλεον δεν ειναι!

Εσεις εχετε αναλυσει το θεμα της επιβιωσης και το εχετε βγαλει τοσο δυσκολο να γινει. Ειμαι ψαγμενη σε αυτο το θεμα και πραγματικα οπως γραφω και στις αρχικες σελιδες επιβιωνω ανετα. Απλα δε ξερω πως πανε ο βασικος κλπ σε καθε δουλεια. Δηλαδη αν ο βασικος του πωλητη ειναι αλλος απο αυτος του υπαλληλου γραφειου κτλ και εαν γνωριζατε καποια διαθεσιμη θεση εργασιας. Γιαυτο ρωτησα.

 

Ενας ξαδερφος μου ζει εδω και μερικα χρονια Αθηνα,σε χωριο μενουν οι γονεις του και επειδη ειναι απτο χωριο μας αυτος που εχει καταστηματα κινητης τηλεφωνιας δουλευει εκει ως πωλητης ο βασικος μισθος ειναι 700ε αν δεν κανω λαθος αν θες μπορω να τον ρωτησω να μου πει ακριβως, βασικα δν ειναι μονος του συγκατοικει με τον αδερφο του που εχει πιασει δουλεια και αυτος σε ενα αλλο μαγαζι, μενουν σε 2-3αρι νομιζω στο Περιστερι το νοικι ειναι στα 400 η 450, οχι οτι δεν μπορουσαν να βρουν δουλεια στο χωριο,μη σου πω οτι ειχαν και ετοιμη αλλα προτιμουν την ζωη της Αθηνας και να ειναι πιο ανεξαρτητοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...