Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

/casts Necrothreadmancy

Παιδια τι γίνεται με το gog galaxy? Έιδα σήμερα είχαν popup στο site ότι είχαν κάποια προβλήματα με το cloud τους και το galaxy δεν κατέβαζε τίποτα. Πλέον δεν υπάρχει το popup, από το site κατεβάζεις installer αλλά απ'το galaxy @@.

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, just_a_dude said:

Το DRM-Free τι σημαίνει στην πράξη; Τι αλλάζει σε σχέση με το Steam δηλαδή;

Mπορεις να κατεβασεις ενα παιχνιδι του οποιου μπορεις να παρεις τον φακελο του,να τον μεταφερεις σε απειρα pc και να το τρεξεις χωρις να εχεις περασμενο καν το gog galaxy.

Μπορεις να κατεβασεις για ενα παιχνιδι τον offline installer του ο οποιος περιεχει την τελευταια του εκδοση και να το κανεις install σε απειρα pc χωρις να εχεις internet και να το τρεξεις κανονικα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Το DRM-Free τι σημαίνει στην πράξη; Τι αλλάζει σε σχέση με το Steam δηλαδή;

digital rights management (DRM) 

Είναι η προστασία των copyrights από το να μοιράζονται εδώ και κει με μία και μόνο κόπια και κάποιος που δεν έχει πληρώσει να έχει πρόσβαση στο εκάστοτε ψηφιακό υλικό.

Το steam/ea/ubisoft/blizzard κτλ έχουν κλειδωμένο DRM και πρέπει να κάνει verify. Αν πάρεις τον φάκελο του παιχνιδιού πχ από το steam με τα αρχεία και τον δωσεις σε κάποιον τρίτο, αυτός που θα τρέξει το εκτελέσιμο θα του ζητηθεί να κάνει login στον steam λογαριασμό όπου κατέβηκε το παιχνίδι για να κάνει verify.
Ή και στο δικό του και αν έχει το παιχνίδι, δηλαδή την άδεια να παίξει, τότε θα του παίξει, αλλιώς θα φάει άκυρο.

Το gog δε θα το κάνει, γιατί δεν τα κλειδώνει τα αρχεία, όπως σου είπανε και επάνω. Μπορεί να τα αφήνουν ξεκλείδωτα με το σκεπτικό ότι δεν τα μοιράζουν, αλλά αν ψάξεις για κανα παιχνίδι που θες σε κάποιο τορενταδικο θα δεις ότι σίγουρα θα υπάρχει και μια gog έκδοση (αν βγαίνει και εκεί το παιχνίδι).
 

DRM είχαν μέσα και τα δισκάκια όταν αγοράζαμε.
Έπρεπε να έχεις τον δίσκο μέσα στο pc για να παίξει το παιχνίδι.

Όσοι παίξαμε με πειρατικά ή και όχι μόνο απαραίτητα ή αν δε θέλαμε να βάζαμε το δίσκο κάθε τόσο, ξέραμε το crack. Αυτό ουσιαστικά παρέκαμπτε το drm και έπαιζε.
 

Δεν είναι μόνο σε παιχνίδια το drm protection, αλλά και σε ταινίες, τραγούδια, softwares κα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι συζήτηση περι πειρατείας, παρακαλώ. 

(έχουν διαγραφεί σχετικά μηνύματα)

Απορίες για συντονιστικές ενέργειες αποκλειστικά μέσω pm.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αναζήτηση να μάθω καλύτερα την epic games και τι προσφέρει έπεσα σε διάφορα κουλά.

Θέλετε να κάψετε το μυαλό σας;

Η epic προσφέρει gameinseption!

Μπορείτε να κατεβάσετε το gog galaxy μέσα από το epic client :P 

https://store.epicgames.com/en-US/p/gog-galaxy 
(και opera και discord και ένα σορό)

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι καν αν το έχω ξαναγράψει, αλλά εδώ και χρόνια πια έχω εντελώς κουλό θέμα με το GoG.

Δεν μπορώ να αγοράσω οτιδήποτε από εκεί, τρώω μήνυμα λάθους στο τελευταίο κομμάτι της αγοράς, αφού έχω βάλει στοιχεία κάρτας κλπ.

Έχω δοκιμάσει άλλη κάρτα, άλλο browser/pc/κινητό/δίκτυο, οτιδήποτε, το πρόβλημα εξακολουθεί εδώ και πόσα χρόνια.

Σε προηγούμενη επικοινωνία μου με το gog απάντηση δεν πήρα ποτέ. Τους έστειλα πάλι σήμερα, που είχα εννοείται τα ίδια.

Οκ...γίνεται γελοίο πια.

ffs.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει παιχνίδια μέσα το account? Έχεις δοκιμάσει μια μικρή αγορά με άλλο account? Δεν είναι και η καλύτερη λύση αλλά από το τίποτα...Βρήκα κι άλλες αναφορές παρόμοιες online, λύση δε βρήκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προηγούμενη είναι η λύση που θα ακολουθούσα, έστω και δοκιμαστικά.

Υποθέτω η ίδια κάρτα λειτουργεί κανονικά σε άλλη αγορά, αλλά θα προσπαθούσα να μάθω αν για κάποιο λόγο το GOG δεν τη δέχεται. Το "διαφορετική κάρτα" αφορά 1) χρεωστική/ πιστωτική 2) άλλης τράπεζας 3) Visa/ Maestro, οπότε όσους περισσότερους συνδυασμούς δοκιμάσεις τόσο το καλύτερο. Αν μπορείς να κάνεις πληρωμή με Paypal τότε υπάρχει πρόβλημα του λογαριασμού γενικότερα, οπότε θα πρέπει να βγάλεις άκρη με το support του GOG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Δεν θυμάμαι καν αν το έχω ξαναγράψει, αλλά εδώ και χρόνια πια έχω εντελώς κουλό θέμα με το GoG.

Δεν μπορώ να αγοράσω οτιδήποτε από εκεί, τρώω μήνυμα λάθους στο τελευταίο κομμάτι της αγοράς, αφού έχω βάλει στοιχεία κάρτας κλπ.

Έχω δοκιμάσει άλλη κάρτα, άλλο browser/pc/κινητό/δίκτυο, οτιδήποτε, το πρόβλημα εξακολουθεί εδώ και πόσα χρόνια.

Σε προηγούμενη επικοινωνία μου με το gog απάντηση δεν πήρα ποτέ. Τους έστειλα πάλι σήμερα, που είχα εννοείται τα ίδια.

Οκ...γίνεται γελοίο πια.

ffs.jpg

Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο, να σου έχει μπλοκάρει η τράπεζα τις συναλλαγές προς το gog. Για να φτάσεις εκεί, δοκίμασε σίγουρα άλλον τρόπο πληρωμής και από άλλη τράπεζα, αν περάσει τότε, πάρε την main τράπεζα σου να τα βρείτε. Αν όχι, τότε το support του gog θα πρέπει να βοηθήσει.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο, να σου έχει μπλοκάρει η τράπεζα τις συναλλαγές προς το gog. Για να φτάσεις εκεί, δοκίμασε σίγουρα άλλον τρόπο πληρωμής και από άλλη τράπεζα, αν περάσει τότε, πάρε την main τράπεζα σου να τα βρείτε. Αν όχι, τότε το support του gog θα πρέπει να βοηθήσει.

Δύο διαφορετικές τράπεζες, η μία με visa η άλλη με debit, και οι δύο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σε αγορές εξωτερικού (μόλις χτες η τελευταία).

Σε παλιότερη επικοινωνία μου με την τράπεζα της visa, μου απάντησαν πως δεν "βλέπουν" καν εισερχόμενο προς αυτούς αίτημα, όχι να φτάσουν να το μπλοκάρουν/απορρίψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Πέτρος said:

Δύο διαφορετικές τράπεζες, η μία με visa η άλλη με debit, και οι δύο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σε αγορές εξωτερικού (μόλις χτες η τελευταία).

Οι δύο διαφορετικές τράπεζες είναι και οι δύο χρεωστικές ή πιστωτικές? Επίσης είναι VISA ή Maestro? Επίσης δοκίμασες με Paypal? Οι κάρτες σου φαίνονται εντάξει αλλά μπορεί για χαζό λόγο να τις έχει μπλοκάρει ή να μην τις δέχεται το GOG. Αν τις έχεις αποθηκευμένες έλεγξε μην τυχόν είναι λάθος κάποιο στοιχείο (αν και δε σου λένε αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Οι δύο διαφορετικές τράπεζες είναι και οι δύο χρεωστικές ή πιστωτικές? Επίσης είναι VISA ή Maestro? Επίσης δοκίμασες με Paypal? Οι κάρτες σου φαίνονται εντάξει αλλά μπορεί για χαζό λόγο να τις έχει μπλοκάρει ή να μην τις δέχεται το GOG. Αν τις έχεις αποθηκευμένες έλεγξε μην τυχόν είναι λάθος κάποιο στοιχείο (αν και δε σου λένε αυτό).

Η μία τράπεζα είναι με πιστωτική visa, η άλλη με χρεωστική visa.

Δεν έχω αποθηκεύσει κάποια από αυτές στο GoG, τις βάζω κάθε φορά με το χέρι.

Μια χαρά έχω κάνει στο παρελθόν, πριν ξεκινήσει το θέμα, αγορές και με τις δύο από εκεί.

Η πρώτη απάντησή τους, πριν λίγο:

Hello,

 

Thank you for contacting us.

It seems that your latest purchase attempts were flagged by our automatic screening service. This has already been forwarded for further investigation, but it might take some time until we are able to take a closer look.

 

In the meantime we would recommend trying the purchase with a different credit card or other payment method entirely (for example Paypal).

Please note the following in regards to Paypal:


• if you use the same credit card through PayPal, it is possible that the same payment problems will be present as well, as though you used the card directly on our site.

• to be 100% sure that the payment will go through, send funds to a PayPal account beforehand and then use that account to make a purchase on our site, without having to use a credit card; PayPal only allows users to add funds directly from a bank account, rather than from a credit card; this will usually take a few minutes, but will allow you to you avoid any credit card-related payment problems.


Our apologies for the inconveniences.


Best regards,
Falka
GOG Customer Support 

Τουλάχιστον αυτή τη φορά έδωσαν κάποια αχνή ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...