Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Με ξεπερνά το γεγονός ότι νομίζετε πως θα μπορεί κάποιος να παίζει ένα game για πέντε ώρες κάθε μέρα για 30 μέρες και την 31η να το κάνει refund. Και αυτό να γίνεται συστηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Re-release σήμερα για το Mortal Kombat 4 PC από GOG:

https://www.gog.com/game/mortal_kombat_4

Είναι ο πρώτος τίτλος στη σειρά που έκανε τη μετάβαση σε 3D και, ενώ το παιχνίδι είναι πιο γρήγορο και πιο responsive τα γραφικά θέλουν λίγο... χρόνο να τα συνηθίσεις.

Ωστόσο, είναι ευπρόσδεκτο που υπάρχει ξανά επίσημος τρόπος απόκτησης του παιχνιδιού. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είναι η Gold. Από ό,τι διαβάζω, η Gold ήταν για το dreamcast μόνο, κι ενώ είχε κάποιες προσθήκες, ήταν αρκετά Buggy. Δεν ξέρω κατά πόσο το GOG ενδιαφέρεται να περισώσει τα extras της Gold, αλλά υποθέτω πως όχι και τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2020 στις 7:44 ΜΜ, Praetorian είπε

Re-release σήμερα για το Mortal Kombat 4 PC από GOG:

https://www.gog.com/game/mortal_kombat_4

Είναι ο πρώτος τίτλος στη σειρά που έκανε τη μετάβαση σε 3D και, ενώ το παιχνίδι είναι πιο γρήγορο και πιο responsive τα γραφικά θέλουν λίγο... χρόνο να τα συνηθίσεις.

Ωστόσο, είναι ευπρόσδεκτο που υπάρχει ξανά επίσημος τρόπος απόκτησης του παιχνιδιού. 

πωωω θυμαμαι την απογοητευση μου τη πρωτη φορα που ειδα το παιχνιδι. απο το τρομερο 3 Ultimate, σε αυτα τα κακα 3d γραφικα κ με τα ανοητα οπλα κιολας. μπρρρρρρρρ απαπαπαπα μακρια απο εμας. :P

ποτε δε το συμπαθησα αυτο το παιχνιδι πραγματικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

πωωω θυμαμαι την απογοητευση μου τη πρωτη φορα που ειδα το παιχνιδι. απο το τρομερο 3 Ultimate, σε αυτα τα κακα 3d γραφικα κ με τα ανοητα οπλα κιολας. μπρρρρρρρρ απαπαπαπα μακρια απο εμας. :P

ποτε δε το συμπαθησα αυτο το παιχνιδι πραγματικα.

Ως πιτσιρίκι έπαιζα πολύ Mortal Kombat, πρέπει να τα είχα παίξει όλα. Μέχρι που κυκλοφόρησε αυτό το παιχνίδι. Το έπαιξα ελάχιστα, το παράτησα πολύ γρήγορα και δεν ξανασχολήθηκα ποτέ με το Mortal Kombat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το MK4 προσπαθησε να κανει και αυτο το περασμα του στο 3D fighting, που ηταν στην κορυφωση του τοτε,  αλλα δυστυχως δεν τα καταφερε και τοσο καλα. Γενικα ειχε δεχτει αναμικτες κριτικες ενω η ανταποκριση του κοσμου ηταν χλιαρη, το οποιο ηταν λογικο, αφου στον τεχνικο τομεα και στο gameplay ηταν αρκετα πισω σε σχεση με τα μεγαθηρια του ανταγωνισμου τοτε. Mαλιστα ηταν και το τελευταιο παιχνιδι της σειρας, που βγηκε στα arcade.

Γιαυτο αργοτερα εγινε soft reboot στο franchise με το Deadly Alliance, το οποιο ηταν μια μεγαλη βελτιωση σε σχεση με τον προκατοχο του, και το ξεκινημα μιας καλης πορειας στο 3D fighting για τα επομενα χρονια, μεχρι που επεστρεψε στις ριζες του ως 2.5D με το MK9, το οποιο ηταν και αυτο ενα ακομη soft reboot. γενικα αυτη ειναι η μεγαλη επιτυχία του Ed Boon, οτι καταφερνε καθε φορα να επαναπροσδιοριζει το property oποτε εδειχνε σημαδια κορεσμου και κουρασης. και γιαυτο παραμενει δημοφιλες σχεδον 30 χρονια αργοτερα. μεγαλη μαγκια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικά το είχα βρει αρκετά fun και το είχα λιώσει όπως και τα προηγούμενα της σειράς μέχρι τότε. Ο Goro ήταν λίγο bullshit opponent αλλά γενικότερα ήταν σχετικά πιο εύκολο από ΜΚ3 και τα controls ήταν πιο "αποκρίσιμα". Έκοψαν βέβαια διάφορα καλούδια και features γιατί η μετάβαση σε 3d πρέπει να τους ροκάνισε γρήγορα το budget, ενώ παράλληλα ήθελαν να το κρατήσουν και όσο πιο light γίνεται και συμβατό με πολλά PC configurations.

Σε 3dfx mode (που είναι και το GOG release) έδειχνε ok, σίγουρα πιο καλό από το αίσχος του software rendering mode. Βέβαια και πάλι καμία σχέση με τα sprites των προκατόχων ή τον ανταγωνισμό στα arcades εκείνης της εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Αυτές τις μέρες ανακοίνωσαν και επίσημα την μετάβαση στην 2.0.14 (beta) του GOG Galaxy.

Οπότε, από ό,τι καταλαβαίνω η 1.2.x δεν θα πάρει άλλες ενημερώσεις, η επίσημη έκδοση θα είναι πλέον η 2.0.x αν και Beta.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα πρόσφατα η ειδοποίηση και έβαλα τη 2.0 που είναι beta όπως αναφέρει ο @Praetorian

Τη βρίσκω μια χαρά και τη προτείνω. Μόνο που έχεις όλα τα παιχνίδια από τις online πλατφόρμες συγκεντρωμένα είναι ιδιαίτερα βολικό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα χθες έγινε η μετάβαση στην beta της 2.0. Δεν είμαι σίγουρος αλλά θεωρώ ότι η αναβάθμιση ήταν αυτόματη δεν είχα δηλαδή την επιλογή να μείνω στην παλαιά σταθερή έκδοση. Βέβαια μέσα σε λίγα λεπτά έκανα την σύνδεση με τις άλλες πλατφόρμες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχει και μία επιλογή στα settings να κλείνει αυτόματα ο client όταν βγαίνουμε από το παιχνίδι που την προτείνω. Δηλαδή πατάμε να παίξουμε το τάδε παιχνίδι του Steam (μέσα από το GOG) και βέβαια ανοίγει ο steam client, όταν βγούμε όμως από το game με την επιλογή αυτή κλείνει αυτόματα και ο client του. Τώρα bugs μερικά ίσως έχει ακόμα αλλά εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ βασικές λειτουργίες οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος για να τα διακρίνω. Δεν ασχολούμαι δηλαδή με μεταφορά φίλων από τους άλλους clients ούτε ασχολήθηκα ποτέ με achievements. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ένα email για bug στην έκδοση 2.14 του GOG Galaxy. Αντιγράφω με δική μου έμφαση.

Your GOG GALAXY 2.0 application may not be up to date.
Please check if it’s on version 2.0.15.

This is important as due to a bug in the previous version of the application, you may not be able to receive any future updates to GOG GALAXY 2.0. Keeping your app up to date will ensure you have access to the latest features, improved usability, and enhanced security.

If you have not updated to the latest version, please download the application from www.gogalaxy.com

Thanks,
GOG GALAXY Team

Όταν έλεγξα είχα ακόμα την έκδοση 2.14κάτι, οπότε κατέβασα και εγκατέστησα το Galaxy που ήταν η 2.15. Δε χρειάστηκε uninstall ή κάτι ανάλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταίες μέρες δεν μου κάνει Sync με το Steam και δεν φορτώνει τα εγκατεστημένα παιχνίδια. Έκανα και το τελευταίο update χτες, αλλά τίποτα. Εσάς όλα κομπλέ;

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...