Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Partition σε NVME κανουμε; εχω εναν σφραγισμενο WD 2TB 850X και θελω να τον βαλω μονο για λειτουργικο κλπ παιχνιδια δεν παιζω.

Επιλέγοντας τον δίσκο κατά την εγκατάσταση, τα partition θα τα φτιάξουν τα Windows 10 / 11 αυτόματα, για βέλτιστη απόδοση.

Εκείνο που θα πρότεινα είναι να βάλεις και το πρόγραμμα SSD Dashboard για να ελέγχεις την υγεία του δίσκου (ή για firmware updates).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Επιλέγοντας τον δίσκο κατά την εγκατάσταση, τα partition θα τα φτιάξουν τα Windows 10 / 11 αυτόματα, για βέλτιστη απόδοση.

Εκείνο που θα πρότεινα είναι να βάλεις και το πρόγραμμα SSD Dashboard για να ελέγχεις την υγεία του δίσκου (ή για firmware updates).

Τα Windows φτιαχνουν τα βασικα κρυφα partition για το λειτουργικο εγω θελω να κανω δικο μου δηλαδη να γινει C:\ και D:\ οποτε σε περιπτωση που θα χρειαστει να κανω ξανα φορματ η τον μεταφερω σε νεοτερο συστημα που καποια στιγμη θα φτιαξω να κανω format μονο στο C:\ partition και να μην χασω αυτα που θα εχω βαλει στο D:\ partition

Απο την αλλη επειδη η μητρικη μου Z590I AORUS ULTRA παιρνει δυο δισκους NVME μου περασε απο το μυαλο να τον βαλω σαν δευτερο οπως ειναι και να αγορασω εναν 250GB NVME για τα Windows.

Τωρα εχω εναν Toshiba 250GB SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Τα Windows φτιαχνουν τα βασικα κρυφα partition για το λειτουργικο εγω θελω να κανω δικο μου δηλαδη να γινει C:\ και D:\ οποτε σε περιπτωση που θα χρειαστει να κανω ξανα φορματ η τον μεταφερω σε νεοτερο συστημα που καποια στιγμη θα φτιαξω να κανω format μονο στο C:\ partition και να μην χασω αυτα που θα εχω βαλει στο D:\ partition

Απο την αλλη επειδη η μητρικη μου Z590I AORUS ULTRA παιρνει δυο δισκους NVME μου περασε απο το μυαλο να τον βαλω σαν δευτερο οπως ειναι και να αγορασω εναν 250GB NVME για τα Windows.

Τωρα εχω εναν Toshiba 250GB SSD

 

Κάνε την εγκατάσταση και μετά με το Mini wizard partition tool ή aomei partition assistance μπορείς αν κανεις split τo partition σε 2.

Αν εχεις 2 δίσκους ακόμα καλύτερα σε μελλοντική αναβάθμιση /  επανεγκατάσταση.

Επεξ/σία από suboy99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Τα Windows φτιαχνουν τα βασικα κρυφα partition για το λειτουργικο εγω θελω να κανω δικο μου δηλαδη να γινει C:\ και D:\ οποτε σε περιπτωση που θα χρειαστει να κανω ξανα φορματ η τον μεταφερω σε νεοτερο συστημα που καποια στιγμη θα φτιαξω να κανω format μονο στο C:\ partition και να μην χασω αυτα που θα εχω βαλει στο D:\ partition

Απο την αλλη επειδη η μητρικη μου Z590I AORUS ULTRA παιρνει δυο δισκους NVME μου περασε απο το μυαλο να τον βαλω σαν δευτερο οπως ειναι και να αγορασω εναν 250GB NVME για τα Windows.

Τωρα εχω εναν Toshiba 250GB SSD

Κάνε πρώτα την εγκατάστηση των Windows 10 / 11. Και αφού τελειώσει μπορείς να κάνεις resize την  C :  partition και να φτιάξεις μια   D :   partition για τα αρχεία σου,  Μπορείς να το κάνεις και με τα εργαλεία των Windows (Disk Management κλπ. ) ή με κάποιο 3rd party εργαλείο όπως το AOMEI Partition Assistant.

Διαφορετικά αν θες να φτιάξεις μόνος σου partitions κατά την εγκατάσταση (δεν το προτείνω), πρέπει να φτιάξεις μια 100MB boot/UEFI partition, τις C :  και D : partitions  και τέλος μια τουλάχιστον 500MB (σε εμένα είναι  ~700 - 800MB) system reserved recovery partition.

 

Επίσης καλό είναι την C :  που είναι η OS partition να μην την κάνεις μικρότερη των 300GΒ. Εγώ θα πρότεινα 500GB, οπότε ότι μείνει θα πάει στην D :  partition.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Κάνε πρώτα την εγκατάστηση των Windows 10 / 11. Και αφού τελειώσει μπορείς να κάνεις resize την  C :  partition και να φτιάξεις μια   D :   partition για τα αρχεία σου,  Μπορείς να το κάνεις και με τα εργαλεία των Windows (Disk Management κλπ. ) ή με κάποιο 3rd party εργαλείο όπως το AOMEI Partition Assistant.

Διαφορετικά αν θες να φτιάξεις μόνος σου partitions κατά την εγκατάσταση (δεν το προτείνω), πρέπει να φτιάξεις μια 100MB boot/UEFI partition, τις C :  και D : partitions  και τέλος μια τουλάχιστον 500MB (σε εμένα είναι  ~700 - 800MB) system reserved recovery partition.

 

Επίσης καλό είναι την C :  που είναι η OS partition να μην την κάνεις μικρότερη των 300GΒ. Εγώ θα πρότεινα 500GB, οπότε ότι μείνει θα πάει στην D :  partition.

Δεν ειναι πολλα τα 500GB μονο για Windows Office κλπ τωρα πχ απο τον 250 που εχω μου τρωει μονο 70GB

Δεν χρειαζεται να φτιαξεις μονος σου τα partition του συστηματος, οταν κοψεις εναν δισκο κατα την εγκατασταση στα δυο για να εχεις C:\ & D:\ και πατησεις format στον C σε ρωταει αν θα φτιαξει στον C τα κρυφα partition

Απλα η αρχικη μου ερωτηση ηταν αν ειναι σωστο σε εναν SSD NVME να κανουμε partition η πρεπει να τον αφηνουμε ολοκληρο.

17 λεπτά πριν, suboy99 είπε

 

 

Κάνε την εγκατάσταση και μετά με το Mini wizard partition tool ή aomei partition assistance μπορείς αν κανεις split τo partition σε 2.

Αν εχεις 2 δίσκους ακόμα καλύτερα σε μελλοντική αναβάθμιση /  επανεγκατάσταση.

Εχω το πρωτο προγραμμα σε portable αρα θα το κανω απο κει αν τελικα τον κανω δυο κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε LLLEFTERIS, ότι σε βολεύει θα κάνεις. Αν τα 200GB σου φτάνουν για C :  τότε ΟΚ. Εγώ μίλησα για   " όχι κάτω από 300GB "   για να καλύψω κάθε ενδεχόμενο, π.χ. και το over-provisioning, σε περίπτωση που ξεχαστείς και γεμίσεις την D :  partition.

Από εκεί και πέρα, μπορείς να φτιάξεις και 10 και 20 partitions, αλλά δεν είναι πρακτικό. Θέλω να πω ότι δεν θα πάθει κάτι ο δίσκος αν φτιάξεις πολλά partitions. Νομίζω 1 - 3 partition για logical drives είναι ΟΚ, από πρακτικής άποψης.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί κάνουμε για έλεγχο+επισκευή/μαρκάρισμα bad sectors κλπ σε nvme?

Το checkdisk μόλις μου επέστρεψε το παρακάτω:

Spoiler

C:\Windows\system32> chkdsk 😧 /f /r /x
The type of the file system is NTFS.
Volume dismounted.  All opened handles to this volume are now invalid.
Volume label is S11 Pro.

Stage 1: Examining basic file system structure ...
  224768 file records processed.
File verification completed.
 Phase duration (File record verification): 313.07 milliseconds.
  7 large file records processed.
 Phase duration (Orphan file record recovery): 0.00 milliseconds.
  0 bad file records processed.
 Phase duration (Bad file record checking): 0.20 milliseconds.

Stage 2: Examining file name linkage ...
  8 reparse records processed.
  230468 index entries processed.
Index verification completed.
 Phase duration (Index verification): 406.81 milliseconds.
  0 unindexed files scanned.
 Phase duration (Orphan reconnection): 8.67 milliseconds.
  0 unindexed files recovered to lost and found.
 Phase duration (Orphan recovery to lost and found): 0.30 milliseconds.
  8 reparse records processed.
 Phase duration (Reparse point and Object ID verification): 1.01 milliseconds.

Stage 3: Examining security descriptors ...
Security descriptor verification completed.
 Phase duration (Security descriptor verification): 1.19 milliseconds.
  2851 data files processed.
 Phase duration (Data attribute verification): 0.17 milliseconds.
CHKDSK is verifying Usn Journal...
Usn Journal verification completed.

Stage 4: Looking for bad clusters in user file data ...
Windows replaced bad clusters in file 22
of name \$Extend\$RmMetadata\$TxfLog\$TxfLogContainer00000000000000000001.
Windows replaced bad clusters in file 23
of name \$Extend\$RmMetadata\$TxfLog\$TxfLogContainer00000000000000000002.
  224752 files processed.
File data verification completed.
 Phase duration (User file recovery): 5.75 seconds.
An unspecified error occurred (766f6c756d652e63 470).
PS C:\Windows\system32>

Από όσο καταλαβαίνω έχω θεματάκια. Τί μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδια ενα free προγραμμα που να μπορει κανεις να μπει σαν boot iso και να κανει secure erase ssd δισκο,ξερετε? Ευχαριστω. :) (Δεν θελω προγραμμα μεσα σε περιβαλλον windows,εχω βρει τετοια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, benign είπε

Παιδια ενα free προγραμμα που να μπορει κανεις να μπει σαν boot iso και να κανει secure erase ssd δισκο,ξερετε? Ευχαριστω. :) (Δεν θελω προγραμμα μεσα σε περιβαλλον windows,εχω βρει τετοια.)

https://www.diskgenius.com/manual/create-winpe-bootable-disk-for-diskgenius.php

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...