Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

σε πλήρη ισχύ ναι, στα καθημερινά τι διαφορές βλέπεις; Εγώ απο τον 850 evo πήγα στον kingston της υπογραφής και δεν εχω δει τρελές διαφορές, η τουλάχιστον δεν είναι ορατές. Βέβαια έγινε και αλλαγή συστήματος στο ενδιάμεσο και φάνηκαν οι διαφορές δεν ξέρω αν τώρα είχα τον 850 πάνω να ηταν πιο αργό το σύστημα.

Η μόνη αξιοσημείωτη διαφορά που κάνει μπαμ είναι οι χρόνοι που bootαρει sta windows. Σε ένα game π.χ. που παίζω συχνά δεν είδα διαφορά στα loading times... μπορώ με κάποιο τρόπο να διαγράψω τα αρχεία από τον παλιό (860) ενώ είναι ήδη πάνω ο καινούργιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Η μόνη αξιοσημείωτη διαφορά που κάνει μπαμ είναι οι χρόνοι που bootαρει sta windows. Σε ένα game π.χ. που παίζω συχνά δεν είδα διαφορά στα loading times... μπορώ με κάποιο τρόπο να διαγράψω τα αρχεία από τον παλιό (860) ενώ είναι ήδη πάνω ο καινούργιος; 

ναι κανονικά. Αν το σύστημα εκκινεί ΧΩΡΙΣ τον 860 πάνω, απλά βάλτον πάλι και κάντου φορματ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερώτηση.Σε επιφάνεια εργασίας και games υπάρχει ορατή διάφορα πχ ανάμεσα σε έναν 990pro 2tb κι έναν kingston με τις μισές αναγραφόμενες ταχύτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι, που ενδεχομενως συμβαινει και στους μηχανικους δισκους. Οταν μεταφερεις data απο τον δισκο Α στον δισκο Β, ας πουμε εναν folder με 50 χιλιαδες αρχεια, ειναι λογικο στον δισκο Β ο folder αυτος να χαραμιζει καποια GBs?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μαλλον είναι θεμα του cluster size καθως για το exfat ειναι μεγαλύτερο και σε συγκεκριμενο ογκο αρχειου καταλαμβάνεται περισσότεροσ χωρος (...υποθετω). Δεν ειχα ασχοληθει με αυτο...τωρα που το ειπες το εψαξα

https://support.microsoft.com/en-us/topic/default-cluster-size-for-ntfs-fat-and-exfat-9772e6f1-e31a-00d7-e18f-73169155af95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 12:58 ΠΜ, Crybal είπε

Μαλλον είναι θεμα του cluster size καθως για το exfat ειναι μεγαλύτερο και σε συγκεκριμενο ογκο αρχειου καταλαμβάνεται περισσότεροσ χωρος (...υποθετω). Δεν ειχα ασχοληθει με αυτο...τωρα που το ειπες το εψαξα

δηλαδη αν ημεταφορα γινει προς δισκο ntfs, τοτε δε θα χαραμιστουν GBs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν 970 evo plus nvme με λειτουργικό W7 και έναν 2ο 870 evo sata για backup.Στον 2ο δίσκο τον 870 evo , στο magician στην καρτέλα Performance Optimization ο διακόπτης είναι στο Standard mode με απενεργοποιημένα τα Rapid mode και overprovisioning.Έχει νόημα να παω το διακόπτη στο full performance mode ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι.

Στο full απλά ενεργοποιεί την ram-cache και το overprovisioning. Αν φροντίζεις να έχεις τουλάχιστον 40GB ελεύθερα στον ssd, τότε δεν χρειάζεται.

Όσο για ram caching δεν την προτείνω, γιατί σε απότομο shutdown, μπορεί να χάσεις περισσότερα data που δεν θα έχουν προλάβει να αποθηκευτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 3:57 ΜΜ, rus είπε

δηλαδη αν ημεταφορα γινει προς δισκο ntfs, τοτε δε θα χαραμιστουν GBs?

το cluster size ειναι το μικρότερο αρχειο η μερος αρχειου που πιανει στο δισκο δλδ αν εχεις ενα αρχειο 2kb και cluster size 8k τοτε το αρχειο θα πιασει 8 αρα 6 χαμενα, αλλα σε μεγαλα αρχεια με μεγαλο cluster 128kb πχ ταινιες εχεις πολυ λιγοτερα κομματια αρα απόκριση βεβαια με τους ssd αλλάξανε πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Aris_ είπε

το cluster size ειναι το μικρότερο αρχειο η μερος αρχειου που πιανει στο δισκο δλδ αν εχεις ενα αρχειο 2kb και cluster size 8k τοτε το αρχειο θα πιασει 8 αρα 6 χαμενα, αλλα σε μεγαλα αρχεια με μεγαλο cluster 128kb πχ ταινιες εχεις πολυ λιγοτερα κομματια

καλα, δε μιλαω για μεγαλα τεμαχια oπως αρχεια ταινιας. Μετεφερα folder με 130 υποfolders, συνολικα 70,5 χιλιαδες αρχεια και 12,5 χιλιαδες φακελοι. Μεγεθος: 13,9GB. Mεγεθος στο δισκο: 22,0GB.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

TeamGroup 1TB MP33 Pro TM8FPD001T0C101,  φαίνεται υπάρχει νέα έκδοση που έχει up to  3500/3000  MB/sec (read/write)

σε CrystalDiskMark μου έδειξε 3200+ / 2900+   σε Z97 μητρική με m.2 PCIE 3.0 x4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ερώτηση. Θέλω να βάλω NVMe 1T για λειτουργικό και προγράμματα (δεν παίρνω backup εδώ),  έναν 2T για αποθηκευτικό και έναν 4HDD για backup του 2Τ. Χρησιμοποιώ το syncBackfre ως λογισμικό για backup.

Έχουν θέμα οι nvme με τα λογισμικά bckup?

Πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στα win11 σχετικά με περιττές εγγραφές ?

Έχω τώρα κάποιους ssd αλλά δεν έχω δώσει πολλή σημασία. Κάπου διάβαζα ότι γενικά έχουν θέματα, με εγγραφές προσωρινές της μνήμης και κάτι τέτοια που δεν τα καταλάβαινα κ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/08/2023 at 14:50, duffyduck said:

TeamGroup 1TB MP33 Pro TM8FPD001T0C101,  φαίνεται υπάρχει νέα έκδοση που έχει up to  3500/3000  MB/sec (read/write)

σε CrystalDiskMark μου έδειξε 3200+ / 2900+   σε Z97 μητρική με m.2 PCIE 3.0 x4

Απλά να προσθέσω στο προηγούμενο comment μου (το οποίο το έκανα quoted), η έκδοση του MP33 Pro που πήρα, έχει τον MAXIO MAP1202 NVMe SSD Controller.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...