Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Λοιπόν, επειδή πριν λίγες μέρες ο σκληρός στο φορητό μου άφησε χρόνους είπα αντί να πάρω έναν παρόμοιο να διάθεσω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάω σε SSD -έτσι κι αλλιώς και οι HDD τον τελευταίο καιρό είχαν πάρει την αναφορά στις τιμές- το πρόβλημα είναι ότι έχω χαθεί διαβάζοντας απο δω και απο κει τι ειναι, πως λειτουργούν, ποιοσ ειναι ο καλύτερος και τα λοιπά οπότε είδα εδω σχετικώς καταρτισμένο φως και μπήκα.

 

Στα τεχνικά του θέματος έχω έναν turbo-x φορητο τετραπυρηνο με 4 GB Ram και απο οτι είδα δεν υποστηρίζει sata 3. Ψαχνω ένα δίσκο κυρίως για το λειτουργικό θα αρκέστω στους εξωτερικούς για τα υπόλοιπα data, δηλαδή ένας 80 ή 90αρης θα ήταν υπεραρκετος. Τα χρήματα που μπορώ να διάθεσω τα έχω υπολογίσει γύρω στα 120 με 130. Τι θα μου προτείνατε;

Εγώ είχα σχεδόν καταλήξει στον 90αρη OCZ agility που τον είχα βρει ´περιπου στα 110 ευρώ απο amazon αλλά διάβασα διάφορα για πολλά bsod, κυρίως βεβαια σε sata 3 interface αλλα και πάλι δεν θέλω να το διακινδυνευσω και να ψαχνομαι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικως όποιον ασχοληθεί.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και δεν χρειάζεσαι Sata 3 πάρε έναν Sata 3 σιγουρακι.. :P

 

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=22219&catid=404

 

http://www.youtube.com/watch?v=rAe0qDBvtuA&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά το pagefile με 8gb ram και πάνω το έχεις disabled...

 

για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά σε κάτι αλλά σίγουρα θα πέσει ο ρυθμός μείωσης των write cycles του ssd

 

 

Είναι μεγάλο ΛΑΘΟΣ να κάνεις disable το page file.Εχω 24GB και 4GB page file σε RAMDRIVE.

 

Αν κοιτάξεις τη Ram με 4GB pagefile οτι και να κάνω ανεβοκατεβαίνει 1 έως 2 κουτάκια.

 

perfomance.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Χωρίς pagefile τερματίζει και σκάνε τα errors

 

Εννοώ αν μετακινήσουμε εκεί pagefiles, temp files, caches κλπ. θα βελτιώσουμε κάποια πράγματα ή δεν έχει διαφορά;

 

Pagefile στο RAMDRIVE.Τα υπόλοιπα (temp files, caches κλπ.) σε μηχανικό δίσκο.Θα δεις τρελές διαφορές!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι μεγάλο ΛΑΘΟΣ να κάνεις disable το page file.Εχω 24GB και 4GB page file σε RAMDRIVE.

 

λάθος επειδή? δεν μου έχει τερματίσει ποτέ η RAM κι ασφαλώς το PC δεν κλείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει το Θέμα από την αρχή που τότε ήμουν με triple channel 6GB και κάνω σχεδόν ότι λέει αλλά ύστερα από πολλά τεστ και διάβασμα κανένας δεν λέει να απενεργοποιήσεις το pagefile και προτείνουν για ασφάλεια τουλάχιστον 4GB.

Εδώ έρχεται το RamDrive.Αν δεν έχεις ασχοληθεί με Ramdrive μπορώ να σου τη να κάνεις και θα καταλάβεις γιατί πράμα μιλάμε.

 

 

Free up disk space:

 

Eπειδή τα gigabyte των ssd είναι κάπως ακριβοπληρωμένα, ακολουθούν κάποιες οδηγίες για εξοικονόμηση χώρου (αφορούν κυρίως windows 7 λειτουργικό).

 

 

 

α. Απενεργοποίηση page file:

 

Start -> Δεξί κλικ Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> Settings (Performance) -> Advanced Tab -> Change -> Ξετσεκάρουμε Automatically manage -> No paging file -> Set -> OK -> Restart.

 

Προτείνεται για όσους έχουν συστήματα με >= 4Gb ram, γιατί σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί όλη η ram, το πρόγραμμα που τρέχετε θα crash-άρει.

 

*Επειδή μερικά προγράμματα απαιτούν να λειτουργεί το pagefile άσχετα αν δεν το χρειάζονται, μία καλή μέση λύση είναι να ορίσετε απλά ένα μικρό μέγεθος (π.χ 300MB) που θα χρησιμοποιείται για αυτό το σκοπό.

 

Θέλει 4GB για τους λόγους που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι γιατί αν γεμίσει η RAM θα ξεσκιστεί το σύμπαν, αλλά το θέμα είναι ότι ΔΕΝ γεμίζει...

 

τώρα με τα VMware λογικά θα τo ενεργοποιήσω πάλι, αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα γεμίσει η RAM...

 

μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει πρόγραμμα που να απαιτεί pagefile και προφανώς δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με τα 8gb, πόσο μάλλον τώρα με τα 16...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man αλλά δεν έχει τίποτα τέτοιο ούτε κάτι που να του μοιάζει το bios μου. :confused:

 

Κάτι έκανα και λέω να κρατήσω αυτό τελικά.. :P

 

post-227308-0-01634100-1330317034_thumb.jpg

 

Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά, αν θέλεις ομως γράψε τι έκανες ώστε κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα να εχει και υπόψιν του αυτο που έκανες εσυ και έλυσες το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά, αν θέλεις ομως γράψε τι έκανες ώστε κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα να εχει και υπόψιν του αυτο που έκανες εσυ και έλυσες το πρόβλημα.

Θα το είχα γράψει αλλά είναι σε hackintosh βάση δεν ενδιαφέρει πολλούς, έκανα refresh τα κεχτ των controler και έκανα μετρήσεις με διαφορετικά tools ώστε να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα. κατέληξα ότι το πρώτο tool που χρησιμοποίησα και γέννησε το ερώτημα μου είναι ειδικού σκοπού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω ειμαι στα σκαρια να αγορασω ssd λεω να παρω το m4 της crucial στα 64GB για το συστηματακι της υπογραφης μου.

δεν εχω ξανα ασχοληθει με ssd απλα διαβαζω οτι πρεπει να ανοιξω το AHCI απο το bios.

ισως ειναι χαζη η ερωτηση αλλα επειδη εχω μονο εναν sata controller onboard, θα επηρεασει τους αλλους sata δισκους μου?θα παιζουν κανονικα οι "κλασικοι" HDD με enable το AHCI, θα τους βλεπει το συστημα κλπ? οχι raid, απλα να παιζουνε.

λεω να κανω clean install τα windows 7 στο νεο ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...