Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σου thresh με τα ωραια σου! :)

ολο καλα νεα μου δινεις τωρα τελευταια, να σε καλα!

οποτε απλα ανοιγω το ahci πριν βαλω τα windows και δεν ασχολουμαι με κατι αλλο, ετσι?

το trim support κλπ πρεπει να το αναψω η θα γινει αυτοματα? οχι οτι ξερω τι ειναι και τι κανει αλλα διαβαζω οτι ειναι καλο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση γιατί θα σκάσω. Πείρα έναν X25M 80gb για ένα λάπτοπ κάπου είχε πάρει το μάτι μου νομίζω κάποιον που έλεγε ότι υπάρχει Driver που βελτιώνει την απόδοση ακόμα περισσότερο. Τώρα έχει έναν του 2006 της Microsoft. Μήπως ξέρει κανείς άμα υπάρχει κάποιος νεότερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το read είναι μπόμπα αλλά το write πολύ χαμηλό. Το πιθανότερο είναι να παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις του προγράμματος πάντως. Χρησιμοποίησε άλλο και δες.

 

Κατά τα άλλα αν θες να κρατήσεις τις επιδόσεις του δίσκου ψηλά, απεφευγε τα benchmarks. Περα από το ότι σε τρώει το άγχος χωρίς λόγο, μειώνονται και οι επιδόσεις του δίσκου. Ένα το μήνα καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσύ με άγχωσες, που αναφέρθηκες στο write!

Τέσπα, ο δίσκος (και το σύστημα) προορίζεται μόνο για εγκατάσταση 2-3 παιχνιδιών, και τα απολύτως απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι τα seq/512 writes είναι αρκετά χαμηλά. Θα έπρεπε άνετα να βλέπεις πάνω από 150mb/s.

Πάντως μην ανησυχείς, γιατί για τη χρήση που τον προορίζεις είναι ήδη overkill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσύ με άγχωσες, που αναφέρθηκες στο write!

Τέσπα, ο δίσκος (και το σύστημα) προορίζεται μόνο για εγκατάσταση 2-3 παιχνιδιών, και τα απολύτως απαραίτητα.

 

Αν έχεις και windows πάνω θα γεμίσει με 3 μεγάλα παιχνίδια. Γενικά όσο πιο άδειος είναι, τόσο πιο καλά αποδίδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση παιδιά και απο εμένα:

Έχω sata 3 ssd Agility 120gb. Σε μηχάνημα macbook pro και σε περιβάλλον Mac OS 10.7.3 Lion θα πρέπει να ενεργοποιήσω το trim support. To Trim Support στο macbook pro γράφει Νο, δλδ οτι δεν ειναι ενεργοποιημένο.

Όποιος γνωρίζει μόνο...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-134046-0-62490900-1331606201_thumb.jpg Πως σας φαινονται οι επιδοσεις για Sata2 απο ocz agility 3?? εκανα σχεδον ολα πιστευω κολπα για εναν "καθαρο" ssd. Δεν ξερω τπτ απο ssd και ουτε περιμενα οτι θα παρω ποτε,αλλα εχω μεινει μαλ..εκπλικτος απο τις ταχυτητες πλεον του συστηματος μου Ο_Ο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...