Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ απο αυτό που παρέθεσα πιο πάνω, καταλαβαίνω ότι απλά βάζεις το σύστημα και δε χρειάζεται να ασχοληθείς να πειράξεις τίποτα. Ούτε να ενεργοποιήσεις ούτε να απενεργοποιήσεις, γιάυτο μου κάνει εντύπωση που το λέει...

 

Το Τριμ έτσι και αλλιώς υποστηρίζεται απο αυτόν τον SSD και απο τα 7 οπότε λογικα θα είναι ενεργοποιημένο χωρίς να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

το indexing το κάνεις disable, το prefetching & write caching δεν χρειάζεται imho και το defrag απλά απενεργοποιείς το αυτόματο-προγραμματισμένο κάθε βδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Thresh τα ξέρω αυτά και τα βρίσκω λογικά... απλά μου εκανε εντύπωση που η Corsair λέει ότι δε χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα απ'όλα αυτά.

Περιμένω να πάρω σήμερα έναν Corsair 120Gb Force 3 και το ψάχνω. Διάβασα και κάτι προβλήματα με BSOD στη σειρά force 3 και έχω θορυβηθεί. Ξέρει κανείς αν έχουν λυθεί αυτά? (sorry για το offtopic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το indexing το κάνεις disable, το prefetching & write caching δεν χρειάζεται imho και το defrag απλά απενεργοποιείς το αυτόματο-προγραμματισμένο κάθε βδομάδα...

"Disable write caching"

Όσοι έχουν Intel SSD καλύτερα να το αφήσουν Enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Disable write caching"

Όσοι έχουν Intel SSD καλύτερα να το αφήσουν Enabled.

 

εννοώ δεν χρειάζεται να τα απενεργοποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, λάθος το διάβασα εγώ

Sorry :)

 

Πάντως δεν είναι κακό που ειπώθηκε, να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδειος είναι ο δίσκος , με τις μετρήσεις που δείχνεις εδώ ;

 

Με συγχωρείς , μη το πάρεις στραβά , αλήθεια το λέω , να φέρω και τον δικό μου να τον μετρήσεις εκεί που μέτρησες το δικό σου ; . . . . . . . θα τον φέρω άδειο και Εβρο να μένεις bleh.gif bleh.gif bleh.gif

Είναι ο gt 120 , είτε άδειος είτε τίγκα , ούτε στον ύπνο μου δε σε φτάνω :rolleyes: :rolleyes:

Η corsair σχεδόν χειρότερες μετρήσεις απο τις δικές σου δίνει

 

Συγχωρέστε με που επιμένω παιδιά , αλλά τον πήραν και δύο φίλοι , δεν παίζουν τέτοια νούμερα , :confused:

 

ελα τωρα ειδα το μηνυμα σου!

 

εβρο πριν κανα 3αρι χρονια ειμουνα και υπηρετουσα αλλα ανετα ξαναπηγαινα για κανα 10ημερο :)

 

ειναι ο GT Force της Corsair ο 60GB τον βρηκα σε προσφορα και τον πηρα.

 

οι μετρησεις οταν γινανε ο δικος ητανε 16/60 γιγα γεματος. Εχω πανω τα Win7Ultimate 64bit + καποια βασικα προγραμματα και drivers.

 

τα αποτελεσματα ειναι αυτα που δινει και η εταιρια . δεν ειναι εκτος πραγματικοτητας. Αμα δεις και προηγουμενα ποστς οταν τον ειχα σε IDE συνδεση στο bioς ειχα χειροτερα benchmarks. οταν τον γυρισα σε AHCI εδειξε της δυνατοτητες του.

 

PC xωρις SSD , ποπκορν χωρις αλατι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χαιρετω!

εχω βαλει στο ματι ενα μοντελο σσδ ( CORSAIR CSSD-F60GB3Α-BK SSD 2.5'' SATA 3 60GB FORCE SERIES 3)

και θελω να παρω δυο για να κανω ραιδ αλλα απο οτι διαβασα το σατα 3 υποστηριζει μεγιστο 600MB/s ταχυτητες

ηθελα να ρωτησω αν παρω δυο τετοιους θα εχω οριο στα 600MB/s ε?

μπορει καποιος να πει παραπανω λεπτομερειες τι ακριβως παιζει. γτ πχ ειχα δει ενα βιντεο με 24δισκου σε ραιδ κ ειχε ταχυτητα 2GB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια πηρα κ γω τον αγκιλιτι 60 gb και ενω στο ATTO μου βγαζει περιπου τις κανονικες ταχυτητες δηλ ~500 mb/s στο crystal disk μου βγαζει 200 mb/s read k 75 mb/s write τι παιζει ρε παιδια??

 

υ.γ. το εχω σε ahci mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οι ταχύτητες που αναφέρουν οι κατασκευαστές των sandforce based ssds (controller) είναι για μετρήσεις με ΑΤΤΟ (compressable data)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Μολις αγορασα εναν ssd τον OCZ AGILITY 3. Τον εχω βαλει να τρεχει να windows 7 απο εκει και εχω βαλει και τον παλιο τον sata2 σαν δευτερο.

 

Πρεπει να κανω τα tweaks & trim που αναφερονται εδω στο forum? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Θα κανω εδω την ερωτηση για να μην ανοιξω νεο θεμα.

 

Εχω συνδεσει τον ssd στο sata 1 ο οποιος εχει και το λειτουργικο πανω (windows 7 x64) και θελω να βαλω και εναν δευτερο. Στον 2ο σκληρο που πρεπει να το βαλω το jumpeρακι? Ρωταω γιατι τον εβαλα χωρις το jumperακι και μου δημιουργουσε προβληματα..Οπως αργουσε πολυ στην εισοδο των windows και κολουσε το pc για 30 δευτερολεπτα ανα 15 λεπτα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...